СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Cаба?ты? та?ырыбы: «?аза?стан Республикасыны? ?лтты? валютасы - те?ге».

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба?ты? ма?саты:  1. Білімділік: ?аза?станны? ?з ?лтты? а?шасына к?шу тарихы мен оны? ма?ызы туралы т?сіндіру.  2. Дамытушылы?: Ты?даушыларды? д?рыс с?йлеуге, сауатты жазу?а да?дыландыру.  3. Т?рбиелік: Ты?даушыларды? бойында ?аза?станны? дербес мемлекет ретінде ?ол жеткізген жетістіктеріне ма?таныш сезімдерін ояту.  Саба?ты? ?дісі: т?сіндірме, с?ра??жауап, ?айталау, жатты?тыру.  Саба?ты? т?рі: аралас  К?рнекілітер: с?зж?мба?, ?аза? а?шалар, кестелер, Н. ?. Назарбаев «?асырлар то?ысында» кітабы, Е. Ертысбаев «Логика перемен». 

Просмотр содержимого документа
«Cаба?ты? та?ырыбы: «?аза?стан Республикасыны? ?лтты? валютасы - те?ге».»

«Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы - теңге».

Cабақтың тақырыбы: «Қазақстан Республикасының 
ұлттық валютасы - теңге». 
Сабақтың мақсаты: 
1. Білімділік: Қазақстанның өз ұлттық ақшасына көшу тарихы мен оның маңызы туралы түсіндіру. 
2. Дамытушылық: Тыңдаушылардың дұрыс сөйлеуге, сауатты жазуға дағдыландыру. 
3. Тәрбиелік: Тыңдаушылардың бойында Қазақстанның дербес мемлекет ретінде қол жеткізген жетістіктеріне мақтаныш сезімдерін ояту. 
Сабақтың әдісі: түсіндірме, сұрақөжауап, қайталау, жаттықтыру. 
Сабақтың түрі: аралас 
Көрнекілітер: сөзжұмбақ, қазақ ақшалар, кестелер, Н. Ә. Назарбаев «Ғасырлар тоғысында» кітабы, Е. Ертысбаев «Логика перемен». 
Сабақтың барысы: 
Ұйымдастыру бөлімі: 
А)Тыңдаушыларға 
-Он алтыншы Желтоқсан қандай мереке? 
-Қазақстанда тәуелсіздік туралы заң қашан қабылданды? 
-Тәуелсіздік белгілерін атаңдар. 
-Конституция қай жылы қабылданды? 
-Қазақ тілі қай жылы мемлекеттік мәртебе алды? 
-Қазақстан Республикасының рәміздері қай жылы қабылданды? 
-Тудың авторы кім? 
-Елтаңбаның авторы кім? 
-Жаңа әнұранның сөзін, әнін кім жазды? 
-Алғашқы рет жаңа әнұран қайда орындалды? 
-Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы қай жылы қабылданды? 
ә) Сабақтың тақырыбын білу үшін сөзжұмбақты шешу керек 
1. Ақмоланың жаңа аты 
2. Қазақстан Республикасының рәміздерінің бірі 
3. Елтаңбаның ортасында не бейнеленген? 
4. Тудың түсі қандай? 
1.АСТАНА 
2.ЕЛТАҢБА 
3.ШАҢЫРАҚ 
4.КӨГІЛДІР 
5.ЕГЕМЕНДІ 
5. Қазақстан қандай мемлекет? 
Жаңа сабақ: 
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының ұлтыық валютасы – теңге. 
Сабақтың эпиграфы: «Қазақстан теңгесі әрдайым халық игілігіне қызмет етіп, еліміздің байюына және гүлденуіне ықпал етсін» (Н. Ә. Назарбаев) 

Жаңа сөздер: 
Ақша – деньги 
Айналым – оборот, обращение 
Еңгізу – ввести 
Басу – печатать 
Көрініс – вид, внешний облик 
Безендіру – украшать 
Өскемен – Усть-Каменогорск 
Мәтін: 
Әрбір дербес мемлекеттің тәуелсіздігін білдіретін басты белгілерінің бірі – ұлттық ақшасы. 
Мысалы: Ресей – Рубль 
Германия – марка 
Италия – лира 
Куба – песо 
Үндістан – рупия 
Иран – риал 
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңге. 
Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы 1993 жылы қарашаның 15-інен бастап айналымға енгілізді. Қазақстанның ақша шығаратын фабрикасы болмағандықтан, теңгенің алғашқы банкроттары Ұлыбританияда басылып шықты. 
1, 3, 5, 10, 20, 50, 100 теңге купюраларда бірінші бетіне қазақ халқының кейбір ұлы тұлғаларының бейнелері басылған. Екінші беті ою-өрнек, табиғат көріністері және елтаңбамызбені безендірілген. 
Кейін 200, 1000, 2000, 5000, 10000 теңге купюралар айналымға енгізілді. Осы купюрлардың барлығында философ, ұлы ғалым Әбу Насыр - Әл-Фараби бейнеленген. Осы купюралар Қазақстанда басылып шықты. Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің банкнот фабрикасы Алматы қаласында 1995 жылы 19-ынша мамырда ашылды. 1994 жылдан бастап біздің металл ақшалар Өскемен қаласында орналасқан. Қазақстандық Монета Сарайында жасалады. 
ә) Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқибды. 
a) Тыңдаушылар жаңа сөздерді пайдаланып түсінгендерін айтады. 
b) Тыңдаушылар ішінен мәтінді оқиды. 
c) «Мәтін бөліктері»-ойын. 
Ойынның шарты: оқушылар 4 топқа бөлінеді. 
1. «Кіріспе» 
2. «Негізгі ой» 
3. «Қорытынды» 
4. «Толықтыру» 
Әр топ мәтін бөліктерін әңгімелеу ретімен бастайды. 
«Толықтыру» тобы әр топтан кейін сөз алады. 
Ойыннан соң оқушылар мәтінді тағы бір қарап шығып берілген ақпаратпен салыстырады, қай топтың нақты айтқанын анықтайды. 
Жаңа сабақты бекіту. 
Дәптермен жұмыс: 
-Әр топ мәтін бойынша үш сұрақтан дәптерлеріне жазады, содан кейін бір-біріне сұрақтар қояды. 
Грамматикалық тапсырма: 
Деңгейлік тапсырмаларды оқушылар дәптерге орындайды. 
3 деңгей: 
1. Сөз құрамынан сан есімді танып цифрмен жаз. 
Түбір дербес 
Кекіл балтыр 
Күшік жетік 
Төртпақ сегізкөз 
ТОғызқұмалақ 
2. Сұрақтарға жауап бер 
-Қай көшеде тұрасың? 
-Үйіңнің нөмірі қандай? 
-Пәтеріңнің нөмірі нешінші? 
-Отбасында қанша адам бар? 
-Жасың нешеде? 
-Нешінші сыныпта оқисың? 
2 деңгей 
1. Берілген мақал-мәтелдің екінші сыңарын жаз. 
-Жүз теңге болғанша, ... 
-Жеті рет өлше, ... 
2. Берілген есептік сан есімдерден реттік, топтау, жанақтық, болжалдық сан есімдер жасап сөзбен жазыңдар. 
Үлгі: Есептік сан есім : бес 
Реттік сан есім : бесеу 
Жиңақтық сан есім: бесеу 
Топтау сан есім: бес-бестен 
Болжалдық сан есім: беске жуық 
1 деңгей 
1. Жұмбақты көшіріп жаз, шешуін тап, сан есімдердің астын сыз. Тоғыз белбеу, қос жібек. 
Екі мұрын, бір шүмек. (домбыра) 
2 «Егер мен бизнесмен болсам ...» 
Математикалы есептен тұратын мәтін құрастыр. 

Сабақтың қорытындысы: ТЕҢГЕ 
Үй тапсырма: Жаңа сөздерді жаттау. Мәтінді әңгімелеу. 
Бағалау.