Просмотр содержимого документа
«Դ․Վարուժան ,ամփոփում,դասի պլան»
Հայ գրականություն 23.01.18
XI բնագիտական դասարան
Ուսուցիչ՝ Կ. Պողոսյան
Դասի թեման- Դ.Վարուժանի ժողովածուները(ամփոփում)
Դասի տիպը-խառը
Նպատակները – 1.Գիտելիքների համակարգից ՝
խորացնել Վարուժանի ստեղծագործությունների մասին սովորողների գիտելիքները , ամրապնդել Վարուժանի լեզվի , ոճի , գրելաձևի առանձնահատկությունները, զարգացնել աշակերտների գրավոր և բանավոր խոսքը:
2.Կարողությունների և հմտությունների համակարգից ՝
կարողանալ ճիշտ վերլուծել նյութը, կատարել համապատասխան եզրահանգումներ. Վարուժանի և նրա ստեղծագործությունների մասին նոր տեղեկություններ ձեռք բերել ,
փոխանակել այդ տեղեկությունները , նյութը ճիշտ ընկալել և վերարտադրել , ինքնադրսևորվել , մտքերը արտահայտել:
3.Արժեքային համակարգից՝ գիտակցել ազգային մշակույթի ՝ գեղարվեստական գրականության , արևմտահայ լեզվի կարևորությունն ու նշանակությունը. լինել դրանց
կրողը, փոխանցողը , կարևորել ազգային հիմնախնդիրների գործում իրենց մասնակցությունը :
Համագործակցային – Կմշակեն համգործակցային հմտություններ, որակներ:
Անհրաժեշտ նյութեր և միջոցներ.
1.պաստառներ
2.սահիկաշար
3.լրացուցիչ նյութեր
Դասարանի կահավորումը.
1.Վարուժանի դիմանկարը
2.Ծիծեռնակաբերդի նկարը
3.Եղեռնազոհ,եղեռնազարկ գրողներին նվիրված պաստառ
4.Վարուժանի մտքերից
5.Ասույթներ Վարուժանի մասին
6.Սարյանի նկարը
Մեթոդներ
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
Խմբերի քանակը՝3
Դասի ընթացքը
1.Խթանում-Հորինել Վարուժանին բնութագրող շրջասույթ կամ խորհրդանիշ (կապված Վարուժանի կամ հանձնարարված ժողովածուի հետ) , և դա համարել խմբի անուն:
2.Իմաստի ընկալում- Յուրաքանչյուր խումբ ներկայացնում է նախապես հանձնարարված նյութը:
Առաջին խումբը ներկայացնում է Վարուժանի կենսագրությունը՝ամփոփելով դերային խաղով:
Կենսագրությունը ներկայացնելուց հետո խմբերը կպատասխանեն այն հարցին,թե՝ հնարավորության դեպքում ինչը կփոխեն Վարուժանի կյանքում:Այնուհետև խմբերը հնարքով ներկայացնում են իրենց աշխատանքները և փակցնում ՝ վերջում ամբողջացնելով այն:
Ընթերցում են Վարուժանի նամակը՝ուղղված ապագա սերունդներին (ըստ իրենց հանձնարարված ժողովածուի արտահայտած գաղափարի):
3.Կշռադատում-Յուրաքանչյուր խումբ աշխատում է հնարքով՝պատասխանելով հարցին:
Անդրադարձ-Անդրադարձը կատարվում է հնարքով:
Գնահատում-Կատարվում է ինքնագնահատում (ավագի,խմբի),փոխադարձ և ուսուցչի գնահատում:
Տնային հանձնարարություն-Գրել շարադրություն՝ վերնագրով: