СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Дүниетану ҚМЖ. "Мектеп ережелері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

7- сабақ

Ортақ тақырып: Бөлімше

Менің мектебім

1.2. Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:

 

Сынып: 1 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мектеп ережелері

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

1.1.2.3 – мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • мектепте тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіретінболады.

Көптеген оқушылар:

  • басқа балалардың тәртібіне (дайын мысалдармен) баға беретінболады.

Кейбір оқушылар:

  • мектеп тәртібінің эталонын негізге алып, өз тәртібіне баға береалады.

 

 

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ. ҚБ. Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп,

«Сабақ немесе үзіліс» атты ойын ұйымдастырады.

  • Сендер мектепте сабақтар мен үзілістерболатынын

білесіңдер. Сабақ пен үзіліс кезінде балалар өздерін қалай ұстайды? (әртүрлі).

  • Қазір мен сендердің кез келген біреуіңе допты тастаймын да, әрекеттерді атаймын, ал сендер мұнымен оқушылар қай кезде–

сабақта немесе үзілісте айналысатынын айтасыңдар.

  • Оқу, ойнау, достармен әңгімелесу, бір-бірінен өшіргіш сұрау, дәптерге жазу, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру, есептер шығару, сабаққа дайындалу, алмажеу.

 

Мұғалім: – Бүгін біз сабақта не істеуге болатынын,

үзілісте немен айналысуға болатынын, нені мүлдем

істеуге болмайтыны туралы айтатынболамыз.

Мектеп ережелерітуралы айтатынболамыз.

Сәлемдесіп, «Сабақ немесе үзіліс» атты ойынына қатысады.

 

Мұғалім айтқан іс- әрекетпен сабақта немесе үзілісте айналысатынын айтасыңдар.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мектеп ережелері туралы айтады.

 

Кішкентай резина доп.

 

 

Ортасы

ФТ.ҚБ. Мұғалім оқулықпен жұмыс ұйымдастырады.

Мәтінді оқу, сұрақтарды талқылау. Суреттер бойынша әңгіме.

– Біз үнемі адамдардың ортасында боламыз.

Сол үшін айналамыздағы адамдардың жанында болу да жағымды болу үшін тәртіп ережелері

ойластырылған. Міне, мектептің де өзіндік мектеп ережелері бар.

 

ЖЖ. Оқулықтағы мәтінді оқып шығыңдар. Суреттерге қараңдар. Парталас көршіңмен тапсырманы

талқыла.

– Мектеп ережесін оқып шығыңдар. Есте сақтаңдар: тәртіптің басты ережесі – айналаңдағы адамдарға кедергі болмау.

 

ФТ.ҚБ. – Келіңдер, осы ережелерді тағы бір рет қайталайық!

 

Биыл ғанамектептің

Табалдырығын аттадым. Әліппені қолға алып, Әріптердіжаттадым.

Суреттер бойынша әңгімелейді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттерге қарап, парталас көршісімен тапсырманы

талқылайды.

 

 

 

 

 

 

Ережені тағы бір рет қайталайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тапсырма. Критерий А. Егер балалар мектеп ережелерін сақтаса,

дөңгелекті жасыл түспен, егер мектеп ережелерін сақтамаса қызыл түспен бояйды.

 

Дескриптор

  1. Суреттегі балалардың мектеп ережелерін сақтайтынынанықтайды.
  2. Егер тәртіп ережелерін сақтаса,суреттің

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

Просмотр содержимого документа
«Дүниетану ҚМЖ. "Мектеп ережелері"»

7- сабақ

Ортақ тақырып: Бөлімше

Менің мектебім

1.2. Мектеп және мектеп қоғамдастығы

Педагогтің аты-жөні:

Кушукбаева Динара Жабайхановна

Күні:


Сынып: 1 «Ә»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Мектеп ережелері

Оқу бағдарламасына сәйкес

оқыту мақсаттары

1.1.2.3 – мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • мектепте тәртіп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіретінболады.

Көптеген оқушылар:

  • басқа балалардың тәртібіне (дайын мысалдармен) баға беретінболады.

Кейбір оқушылар:

  • мектеп тәртібінің эталонын негізге алып, өз тәртібіне баға береалады.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

ФТ. ҚБ. Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп,

«Сабақ немесе үзіліс» атты ойын ұйымдастырады.

  • Сендер мектепте сабақтар мен үзілістерболатынын

білесіңдер. Сабақ пен үзіліс кезінде балалар өздерін қалай ұстайды? (әртүрлі).

  • Қазір мен сендердің кез келген біреуіңе допты тастаймын да, әрекеттерді атаймын, ал сендер мұнымен оқушылар қай кезде–

сабақта немесе үзілісте айналысатынын айтасыңдар.

  • Оқу, ойнау, достармен әңгімелесу, бір-бірінен өшіргіш сұрау, дәптерге жазу, мұғалімнің сұрақтарына жауап беру, есептер шығару, сабаққа дайындалу, алмажеу.


Мұғалім: – Бүгін біз сабақта не істеуге болатынын,

үзілісте немен айналысуға болатынын, нені мүлдем

істеуге болмайтыны туралы айтатынболамыз.

Мектеп ережелерітуралы айтатынболамыз.

Сәлемдесіп, «Сабақ немесе үзіліс» атты ойынына қатысады.


Мұғалім айтқан іс- әрекетпен сабақта немесе үзілісте айналысатынын айтасыңдар.














Мектеп ережелері туралы айтады.


Кішкентай резина доп.


Ортасы

ФТ.ҚБ. Мұғалім оқулықпен жұмыс ұйымдастырады.

Мәтінді оқу, сұрақтарды талқылау. Суреттер бойынша әңгіме.

– Біз үнемі адамдардың ортасында боламыз.

Сол үшін айналамыздағы адамдардың жанында болу да жағымды болу үшін тәртіп ережелері

ойластырылған. Міне, мектептің де өзіндік мектеп ережелері бар.


ЖЖ. Оқулықтағы мәтінді оқып шығыңдар. Суреттерге қараңдар. Парталас көршіңмен тапсырманы

талқыла.

– Мектеп ережесін оқып шығыңдар. Есте сақтаңдар: тәртіптің басты ережесі – айналаңдағы адамдарға кедергі болмау.


ФТ.ҚБ. – Келіңдер, осы ережелерді тағы бір рет қайталайық!


Биыл ғанамектептің

Табалдырығын аттадым. Әліппені қолға алып, Әріптердіжаттадым.

Суреттер бойынша әңгімелейді.













Суреттерге қарап, парталас көршісімен тапсырманы

талқылайды.







Ережені тағы бір рет қайталайды.



















Тапсырма. Критерий А. Егер балалар мектеп ережелерін сақтаса,

дөңгелекті жасыл түспен, егер мектеп ережелерін сақтамаса қызыл түспен бояйды.


Дескриптор

  1. Суреттегі балалардың мектеп ережелерін сақтайтынынанықтайды.

  2. Егер тәртіп ережелерін сақтаса,суреттің

Оқулық














Оқулық



Партаға алғаш отырдым, Бұдан басқа бақыт жоқ. Оқушы болдым, мінекей, Ойнауға енді уақыт жоқ.


Білімнің қайнар бұлағы, Өнердің жарқын шырағы, Тұрағы өзің, мектебім,

Шәкірттің асылтұрағы.


Мектебім – мәңгі бапкерім, Қарызбыз сағанбәріміз.

Өзіңе деген парызды Ақтаймыз талай әлі біз.


Мұғалім сергітусәтін ұйымдастырады.

Менің арқамтік,

Менің арқам тік, (Қолды артқа ұстап, бір орында жүру).

Еңкеюден қорықпаймын

(Алдыға еңкею).

Тік тұрып, шалқаямын

(Артқа шалқаю, тік тұру). Бұрыламын (Денені бұру). Бір, екі, үш, төрт

Үш, төрт, бір, екі (Алдыға еңкею және тіктелу).

Мен бойымды тіктеймін

(Денені бұру).

Басымды тік ұстаймын (Алдыға еңкею және тіктелу).















Сергіту жаттығуын орындайды.

жанындағы дөңгелекшені жасыл түспен бояйды.

  1. Егер тәртіп ережелерін сақтамаса,суреттің

жанындағы дөңгелекшені қызыл түске бояйды.

  1. Мектепережесін

бұзатын балаларға кеңес береді.

  1. Мектеп ережелерін сақтаудың маңыздылығын түсіндіреді.



Тапсырма. Критерий

В. Мектептің қай

бөлмесінде өзін еркін сезінетінін белгілейді. Дескриптор

1. Мектепте өзін еркін сезінетін орынды

белгілейді.















Оқушы дәптері



Ешқайда асықпаймын (Қолды артқа ұстап бір орында жүру).

Бір, екі, үш, төрт (Денені бұру).

Отырамын, еңкейемін

(Отыру, еңкею).

Жан-жағыма бұрыламын! (Денені оңға-солға бұру). Арқамды түзу ұстаймын (Алдыға еңкею, тіктелу).


Ж. Мұғалім оқушы

дәптеріндегі тапсырманың орындалуын

ұйымдастырады. Оқушы дәптеріндегі

тапсырмалардың орындалуын тексереді.












Оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды.







Тапсырма. Критерий

В. Сұрақтарға жауап беріңдер: Мектептегі оқушылар несімен ерекшеленеді? Ортақ қандай нәрселер бар?

Барлық мұғалімдер мен оқушыларды не

байланыстырады?

Дескриптор

1. Сұрақтарға жауап беріп, өз жауаптарын негіздейді.












Оқушы дәптері

Соңы

Мұғалім ойын ұйымдастырады.

ФТ. ҚБ. – Келіңдер, мектептегі тәртіп ережесін қалай түсінгендеріңді тексерейік. Ойын «Сөз қос» деп аталады.

  • Сабақта ынталы,байсалды және ... (зейінді)бол.

  • Қалмай бәрін жаз, ...

(бөлмей) тыңда.

  • Барлығы ...(түсінікті)

болу үшін анық, ашық сөйле.

  • Жауап бергің келсе, қолыңды ... (көтерукерек).

«Сөз қос» ойыны. Сөйлемге сөз қосып толықтырып, аяқтайды.

Марапаттау, алғыс айту.

Сөйлемдер



  • Досың жауап бергенкезде

... (сөзін бөлуге) асықпа.

  • Ал досыңа көмектескің келсе, жайлап ... (қолыңды көтер).

  • (Қоңыраудың) ... соғылғаны естілсе, сабақ аяқталды депбіл.

  • Қоңырау қайта соғылса, сабаққа ... (дайын)бол.

«Оқушы дәптеріндегі» соңғы тапсырманы орындаңдар.

Жаңа тақырыпты түсінгенге сәйкес келетін суретті белгіле.

ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Барлықтарыңа

сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс айтамын!










«Оқушы дәптеріндегі» соңғы тапсырманы орындайды.











Оқушы дәптері