САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті Бөлім «Менің Тәуелсіз Қазақстаным» Тақырыбы: «Ақтөбе –батыс Қазақстанның бас қаласы»,«Тәуелсіздік» Қ. Сарин | Мектеп: «Солтүстік Қазақстан облысы Мамлют ауданының Белое орта мектебі» КММ |
Күні:27.05.2017 | Мұғалімнің аты-жөні:Касенова Куляим Кутукеқызы |
СЫНЫП: 5 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 5.Т2.Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну және нақты ақпаратты анықтау 5.А1.Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді, олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу 5.ТБ1.2. Лексикалық мағынасы жағынан заттың түрін, түсін сапасын білдіретін сын есімдерді ажырата білу, жазба, ауызша жұмыстарда қолдану | |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша бұрынғы үйренген сөздерін қолданады Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді Негізгі ақпаратты анықтайды. |
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жетекші сұрақтар арқылы тақырыпты анықтайды. Қазақстанның әр облысының өз орталығы бар екендігін түсінеді. Бір-бірімен диалогке түседі. Сын есімдерді жазба, ауызша жұмыстарда қолданады |
Кейбір оқушылар орындай алады: |
Тілдік мақсат | Оқушылар орындай алады: -Мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, негізгі ақпаратты анықтайды. -Мәтін бойынша сұрақ құрастырады,жауап береді -Шағын мәтін қүрастырады -Орфографияға сай жазады Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Даңғыл , халықаралық,мерейтой,аумақ,субұрқақ |
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: облыс орталығы, үлкен даңғыл, біздің қала, Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know? Has every learner’s choice been recorded? How can we check? Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket? Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like? |
Талқылауға арналған сұрақтар: |
-Біздің Тәуелсіз Қазақстан Республикамыздың қандай облыстарын білесіздер? -Батыс Қазақстан облысының орталығы қай қала? -Сіздер Қазақстанның қандай қалаларын атай аласыздар? |
Не себепті біздің Республика Тәуелсіз деп ойлайсыз? |
|
ишара:қол шапалақтайды,басын ізеу |
|
Алдыңғы оқу: | Қазақстан тәуелсіздігіне арналған тақырыпқа байланысты сөздік қоры қалыптасқан |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 2-3 мин | 1.Шаттық шеңбері Сылдыр-сылдыр шапалақ, Міне, менің қолым. Міне , менің жүрегім, Сені жақсы көремін. 2. «Өткен шақ + осы шақ + келер шақ» әдісі. Өткен сабақ туралы бір дерек, қазіргі көңіл күйін және алдағы сабақтан күтетіндерін айтады. | Көңілді музыка Үлестірмелі материал |
Ортасы 5-6 мин 15 мин 8-10 минут 2-3 мин 5-8 мин | Назарын шоғырландыру «Миға шабуыл» әдісі Жетекші сұрақтарға жауап беріп, бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтау -Сіздер Қазақстанның қандай қалаларын білесіздер? -Қазақстанның бас қаласы қай қала? - Сенің туыстарың қай қалада тұрады? -Біздің Тәуелсіз Қазақстан Республикамыздың қандай облыстары бар? -Әр облыстың өз орталығы бар ма? -Батыс Қазақстан облысының орталығы қай қала? Сабақ тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру Жұптық жұмыс Сөздікпен жұмыс 1-тапсырма «Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісін қолданамыз | Мәтінді екі рет мұқият тыңдап, мазмұны бойынша 3 жабық сұрақ құрастырыңыз. Сұрақтарыңызды жұбыңызға қойып, жауабын тыңдаңыз. Жұбыңыздың сұрақтарына мәтін мазмұны бойынша жауап беріңіз. | 2-тапсырма Берілген тақырыптың ішінен 3 негізгі ақпаратты анықтаңыз . «Семантикалық карта» толтыру әдісі р/с | ақпараттар | V белгісі | 1 | Ақтөбе -Батыс Қазақстанның экономикалық орталығы | V | 2 | Қаланың басты көшелерінің бірі-Әбілқайыр хан даңғылы. | V | 3 | Стадион футбол жарыстарын өткізу үшін салынған. | | 4 | Бұл қалада түрлі салалардағы өнеркәсіп мекемелері орналасқан | | 5 | 2009 жылы Ақтөбе қаласының 140 жылдық мерейтойына орай Бірлік және Келісім бульвары ашылды. | V | ТД -жұбының жабық сұрақтарына мазмұн бойынша жауап береді; ОД -мəтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады; ЖД- берілген ақпараттардан маңызды ақпаратты анықтайды,мәтінді сол ақпарат арқылы әңгімелейді Оқушылар стикер түстеріне қарай «Шымкент», «Қызылорда», «Тараз» болып үш топқа бөлінеді. Топтық жұмыс 3-тапсырма ЖИГСО әдісі 1-топ Берілген сөздердің антонимдік қатарын анықтаңыз,«Қазақстанның облыс орталықтары» деген тақырыпқа 5-6 сұрақ құрастырыңыз шығыс | | оңтүстік | | ашылды | | үлкен | | кездеседі | | 2-топ Берілген сөздердің антонимдік қатарын анықтаңыз «Қазақстанның облыс орталықтары» деген тақырыпқа ауызша шағын мәтін құрыңыз (5-6 сөйлем) Кері байланыс ҚБ Оқушының ойлау деңгейлері | Бағалау критерийлері | дескрипторлары | | -Мәтіннің негізгі мазмұны түсінеді - Сөздердің антонимін, анықтайды | | -мəтін мазмұны бойынша 3 сұрақ құрастырады; -сұрақтарын жұбына қойып, жауабын тыңдайды; -жұбының сұрақтарына мазмұн бойынша жауап береді; --берілген сөздердің антонимдік қатарын анықтайды; -тақырып бойынша ауызша мәтін құрастырып айтады; | қолдану | Нақты ақпараттарды ажыратады | | - берілген ақпараттардан 3 маңызды ақпаратты анықтайды. | Ойын білдіруде сөздерді антонимдерімен қатар қолданады | мәтінде кем дегенде 3 сөзді антонимдік қатарымен қолданады. | 4-тапсырма Жеке жұмыс | Қ. Сариннің «Тәуелсіздік» өлеңіндегі сын есімдерді анықтаңыз. «Сэндвич» әдісі арқылы өлеңнен анықталған сын есімдерді қатыстыра отырып, сөйлемдер құрап жазыңыз. Кері байланыс  | Сергіту кезеңі Үй жұмысы «Қазақстан қалалары» тақырыбына әңгіме жазып келу | Кубик Мәтін Аудиотаспамен беріледі Үлестірмелі материал Стикер Үлестірмелі Материал Аудиотаспа Қөңілді ән |
Соңы | Рефлексия  | стикерлер |
Қосымша ақпарат |
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? | Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). |
Төменгі деңгей: Жетекші сұрақтарға жауап беру. «Кубизм» стратегиясы Орта деңгей: Мәтін бойынша сұрақтар дайындау,диалог бойынша сөйлесу. Жоғары деңгей : Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтап,оны мазмұндау. | ҚБ: сұрақ- жауап әдісі : - өзара сұрақтар қойып, талдайды, жауап береді; -Топтар бірін-бірі бағалайды | География- картадан облыс орталығының орналасқан жерін тауып үйренеді; Тарих- қаланың пайда болу тарихымен танысады |
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? | Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |
Ақтөбе –батыс аймақтың бас қаласы.
Ақтөбе бекінісінде 19 ғасыр үлкен қала бой көтерді.Ақтөбе Батыс Қазақстанның экономикалық орталығы.Бұл қалада түрлі салалардағы өнеркәсіп мекемелері орналасқан.Қаланың басты көшелерінің бірі-Әбілқайыр хан даңғылы.Бұл даңғылдың бойында Қобыланды атындағы орталық стадион орналасқан.Стадион футбол жарыстарын өткізу үшін салынған.Стадион құрылысы Халыққаралық стандартқа сай.Ақтөбенің көше атаулары Ұлы Отан соғысымен байланысты.Мысалы:Әлия Молдағұлова атындағы көше,312- атқыштар дивизиясы,т.б.
2009 жылы Ақтөбе қаласының 140 жылдық мерейтойына орай Бірлік және Келісім бульвары ашылды.Аумағы 64 мың шаршы метрге жететін бульварда «Шаңырақ» монументалдық-көркем ансамблі,амфитеатр және музыкалық субұрқақ орналасқан.
Ақтөбе- өте әдемі қала.