СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Լինում է, չի լինում մի հեքիաթ է լինում

Нажмите, чтобы узнать подробности

Լինում է, չի լինում մի հեքիաթ է լինում

Просмотр содержимого документа
«Լինում է, չի լինում մի հեքիաթ է լինում»

Օրվա դասի պլան
Մայրենի
3-րդ դասարան


Թեման- «Լինում է, չի լինում` մի հեքիաթ է լինում»:
Ուսուցիչ՝ Գայանե Ասմարյան

Դասի տիպը` Թեմայի մուտք



Նպատակները և վերջնարդյունքները.

Ուսումնառության ակնկալվող արդյունքները`ըստ չափորոշչային մակարդակների

1. Սասնակցելով հետազոտական աշխատանքին, աշխատելով համապատասխան խմբում` տարբեր աղբյուրներից նյութեր կընտրեն և կներկայացնեն խմբին:

2. Կվերհիշեն իրենց ընթերցած հեքիաթները և պատմողական կամ նկարագրական բնույթի խոսք կկազմեն թեմատիկ խմբում ընդգրկված հեքիաթների և դրանց մեջ հանդես եկող հերոսների մասին:

3. Կորոշեն թեմատիկ խմբում ընդգրկված դասանյութերի բովանդակությունը' ըստ վերնագրի և նկարազարդման:

4. Կմասնակցեն ուսումնական երկխոսությանը' արտահայտելով իրենց գիտելիքները հեքիաթների առանձնահատկությունների մասին:

5. Սկզբնանկարի շուրջ պատմություններ պատմելիս հանպատրաստից երկխոսություններ կհորինեն սկզբնանկարում պատկերված հերոսների միջև:

6. Կլսեն ուսուցչի կամ դասընկերների խոսքը հեքիաթի, դրա հատկանիշների, առանձնահատկությունների վերաբերյալ, կբանավիճեն' նոր փաստարկներ ու հիմնավորումներ ներկայացնելով:

Մեթոդներ, հնարներ- «Զրույց», «Խմբավորում», «Հարց ու պատասխան», «Բանալի նախադասություններ», «Աքրոստիկոս», «Գուշակիր` ով է մեր հյուրը»

Կահավորում, անհրաժեշտ պարագաներ- Խմբերի համար առանձնացված սեղան, խմբերի անվանումներով ցուցանակներ՝

Դասի ընթացքը

Խթանում-7 րոպե

Աշխատանք թեմատիկ խմբի մուտքի էջի վերնագրի շուրջ

Կիրառվում է «Գուշակիր` ով է մեր հյուրը» հնարը: Ուսուցիչը, տիկնիկ-մարդուկին վերցնելով, փոխված ձայնով ասում է, «Բարև, սիրելի աշակերտներ, ես ժողովրդական բանահյուսության ամենատարածված ու սիրելի նմուշներից եմ:

ծնվել եմ ամենավաղ ժամանակներում և դարերի միջով, սերնդեսերունդ փոխանցվելով` հասել եմ մինչև ձեր օրերը: Ես սիրում եմ թափառել, ճամփորդել, լինում եմ տարբեր ժողովուրդների մոտ: Ինձ սիրում են և մեծերը, և փոքրերը, որովհետև ես շատ հետաքրքիր եմ ու գրավիչ: Ես գովաբանում եմ բարին, ազնիվը, փառաբանում խաղաղ ու ստեղծագործ աշխատանքը, սակայն խարազանում եմ չարը, ագահությունը, խորամանկությունը, ծուլությունը: Ես հայտնի եմ ևˊ մարդկանց, ևˊ կենդանիներին ևˊ բույսերին, որովհետև ես կախարդական եմ, երբեմն էլ հրաշքներ եմ գործում: Ինձ պատմում են, երգում, բեմադրում են, կարդում նաև գրում են: Ճիշտն ասած, սիրելի փոքրիկներ, ինքս էլ չգիտեմ` ես լինում եմ, թե չեմ լինում»:
Ուսուցիչը հարցնում է աշակերտներին, թե ճանաչեցին արդյոք տիկնիկ-մարդուկին, ով է նա: Երեխաները գուշակում են, որ իրենց հյուրը հեքիաթն է:

Այնուհետև հեքիաթ-մարդուկը հարց է տալիս աշակերտներին.

-Ինչ է հեքիաթը: Ինչ գիտեք հեքիաթի մասին:

Կիրառել «Խմբավորում» մեթոդական հնարը:

Յուրաքանչյուր աշակերտ ասում է հեքիաթ բառի շուրջ գլխում ծագած առաջին իսկ

միտքն առանց մեկնաբանության: Սովորողների բոլոր ասածները գրանցվում են

հետևյալ գծապատկերի շուրջը.



հեքիաթ









Ճիշտ կլինի աշխատանքը կատարել պաստառի վրա, այն պահել և դրան անդրադառնալ թեմայի ամփոփման դասին` լրացնելու, ամբողջացնելու և արդեն սովորածի հիման վրա վերլուծելու նպատակով: Գծապատկերի շուրջը գրանցելուց

հետո սովորողները ուսուցչի ուղղորդմամբ խմբավորում են գրառված մտքերը:

Այս աշխատանքի ընթացքում բացահայտվում են ոչ միայն հեքիաթներին հատուկ գծերը` յուրահատուկ սկիզբն ու ավարտը, այլև սովորողների` հեքիաթների տեսակները տարբերակելու կարողությունը:


Իմաստի ընկալում-25-30 րոպե

«Լինում է, չի լինում, մի հեքիաթ է լինում» խորագրով հետազոտական

աշխատանքի մեկնարկի ազդարարում

Քանի որ ծրագրում ամրագրված է հեքիաթի` որպես բանահյուսության ժանրի

ուսումնասիրման կարևորությունը, և քանի որ թեման սիրելի և հոգեհարազատ է երեխաներին, ապա թեմայի մուտքի դասի այս փուլում կարելի է նրանց առաջարկել իրականացնել հետազոտական նախագիծ` «Լինում է, չի լինում, մի հեքիաթ է լինում» խորագրով: Սովորողները նախագծի իրականացման ընթացում կաշխատեն հետևյալ հիմնահարցերի ուղղությամբ.


  • Ինչ են մեզ սովորեցնում հեքիաթները:

  • Կարող է արդյոք հեքիաթն ունենալ ոչ երջանիկ ավարտ:

  • Ինչու է հեքիաթներում միշտ առկա բարու և չարի կռիվը:

  • Ինչ հատկանիշներով կարելի է տարբերել հեքիաթները մյուս ստեղծագործություններից:

  • Ժողովրդական հեքիաթների օրինակներով պարզել, թե արդյոք միշտ է հեքիաթներում բարին հաղթում չարին:


Այս դասի ընթացքում սովորողները բաժանվում են խմբերի` որոնողական գործունեություն ծավալելու նպատակով:


Ձևավորվում են ստեղծագործական խմբերը.


Առաջին խումբ` տեսաբանների խումբ

Երկրորդ խում`' վերլուծաբանների խումբ

Երրորդ խումբ` փորձագետների խումբ

Չորրորդ խումբ` նկարազարդողների խումբ


Տրվում է բացատրություն, թե յուրաքանչյուր խումբ ինչ տեղեկությունն

պետք է հավաքի, որտեղ պետք է փնտրի անհրաժեշտ տեղեկույթը և ինչպես այն ձևավորի: Այսպես.

Տեսաբանների խումբ: Ընթերցել հայկական ժողովրդական հեքիաթներ, տեղեկատվական աղբյուրներից որոնել նյութեր` հեքիաթի ծագման, ժամային առանձնահատկությունների և դրանց կառուցվածքի մասին:

Վերլուծաբանների խումբ: Ընթերցել հայկական ժողովրդական հեքիաթներ, որոնել, թե հեքիաթի ինչ տարատեսակներ կան, խորհել, թե ինչն է ընդհանուր այդ տեսակների համար, վերլուծել ընթերցած հեքիաթների բովանդակությունը, անցկացնել հարցազրույց իրենց ընկերների հետ` նրանց` հեքիաթների նկատմամբ ունեցած վերաբերմունքը բացահայտելու նպատակով, դուրս գրել հեքիաթներում գործածված «հեքիաթային» բառերը:

Փորձագետների խումբ: Ընթերցել հայկական ժողովրդական հեքիաթներ, որոշել, թե ինչպես են ավարտվում հեքիաթները, ինչ են սովորեցնում հեքիաթները, ներկայացնել հրաշապատում, կենդանական, կենցաղային հեքիաթների առանձնահատկությունները:

Նկարազարդողների խումբ: Ընթերցել հայկական ժողոուրդական հեքիաթներ,

որոշել, թե ինչ գույն ունեն բարին ու չարը, որ գույներն են գերիշխում հեքիաթների նկարազարդման մեջ, նկարազարդել ընթերցած հեքիաթները, ստեղծել պատկերասրահ:


Այս հետազոտական աշխատանքը ձևավորում է, սովորողի գրականագիտական կրթվածությունը, խթանում է ընթերցողական կարողությունների զարգացմանը, զարգացնում է հետաքրքրասիրությունը, ստեղծագործական կարողությունները, ընդլայնում է հետաքրքրության շրջանակը: Աշխատանքի ընթացքում դիտարկվում են հայկական ժողովրդական հեքիաթների բովանդակության բարոյախրատական հիմքերը: Աշխատանքը հնարավորություն է ընձեռում տեսնելու, թե ինչ համամարդկային բարոյական արժեքների մասին է խոսվում:


Աշխատանք թեմատիկ խմբի սկզբնանկարի շուրջ

Ուշադիր դիտեք թեմատիկ խմբի սկզբնանկարը: Կարդալով վերնագիրը`

«Լինում է, չի լինում, մի հեքիաթ է լինում», և նայելով սկզբնանկարը` ինչ ենթադրություններ կարող եք անել (լսել սովորողների ենթադրությունները):

Ճիշտ եք, նկարում պատկերված են հեքիաթների հերոսներ:

Սովորողներին առաջարկել ուշադիր դիտել նկարի յուրաքանչյուր դրվագը, անվանել հերոսներին և փորձել կռահել այն հեքիաթի վերնագիրը, որն ընդգրկված է թեմատիկ խմբում: Կարելի է լրացնել հետևյալ աղյուսակը.


Դրվագին համապատասխան

հեքիաթի ենթադրվող վերնագիրը


Ենթադրվող հերոսները


Օրինակ' «Թագավորն ու գյուղացին»


Թագավոր, գյուղացի


«Խեղձ գյուղացին»


Նազիր, վեզիր, գյուղացի


«Ավազակները»


Երկու գյուղացի


«Հեքիաթասաց պապիկը»


Պապիկ, թոռնիկ


«Խորամանկ աղվեսը»


Կապիկ, աղվես, գայլ



Այս աղյուսակին պետք է անդրադառնալ յուրաքանչյուր դասանյութի ուսումնասիրման ընթացքում` ճշգրտելով սովորողների կատարած ենթադրությունները

վերնագրի, հերոսների և բովանդակության շուրջ: Աղյուսակը լրացնելուց հետ

կհորինեն պատմություններ սկզբնանկարում պատկերված հերոսների մասի

Կշռադատում-7 րոպե

Դասը կարելի է ավարտել Սուրեն Մուրադյանի հետևյալ քառատողի բովանդակության քննարկմամբ.

Հեքիաթները խելոք են միշտ,

Թեկուզ խառն են` ևˊ սուտ, ևˊ ճիշտ,
Սուտը խելքի մաղով մաղեք,

Ճշտից խրատ ու խելք քաղեք:

Գնահատում, տնային աշխատանքի հանձնարարում. Հորինել հեքիաթ


5