Пән: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Күні: | Сауат ашу 2-бөлім .Менің мектебім. Тулегенова С.Р. |
Тақырыбы: | Менің мектепке барар жолым. О дыбысы және әрпі . |
Сынып: 1 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаты: | 1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру; 1.1.7.1. Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды, ұнамайды); 1.2.1.2 .Оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу)қолдану; 1.3.8.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: |
О дыбысы және әрпімен танысады, о дыбысының дауыссыз екенін, оның сөз басында, ортасында, соңында келетінін біледі, таңбасын салуды үйренеді. Бас әріптер мен кіші әріптерді бір- бірімен дұрыс байланыстыру және оларды каллиграфиялық талаптарға сай жазу білігі қалыптасады. |
Оқушылардыңкөбіжасайалады: |
Дыбыстарды ажыратады, сөздерге дыбыстық, буындық талдау жасайды. |
Оқушылардыңкейбіріжасайалады: |
Мәтінге қатысты пікірін айтады және себебін түсіндіреді. Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау критерийлері | Мәтінге қатысты пікірлер айтады. Өз көзқарасын білдіреді. |
құндылықтардыдарыту | Құрмет- тыңдалым кезінде. Ынтымақтастық – топтық, жұптық жұмыс кезінде. Еңбек және шығармашылық – сөйлем құрастыру, саралау, рөлдік ойын кезінде. |
Пәнаралықбайланыс | Математика- буын, дыбыс санын анықтау кезінде. Дене шынықтыру- оқушылардың гигиеналық талаптарға сай отыруы, сергіту сәті. Ағылшынша он ten |
Ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану дағдылары | Интербелсенді тақта , суреттер |
Бастапқы білім | Өзім туралы, Менің мектебім, сөз, дыбыс, буын, дауысты, дауыссыз дыбыстар, талдау. |
Сабақтың барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Біз балдырған баламыз. Құстай қанат қағамыз. Дүниені арлап Оқып білім аламыз Көзді салып қараңыз. Былай қанат қағамыз. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! | Шаттық шеңбер. |
8 минут | Балалардан өтілген әріптерді сұрау. Ал, балалар, ойнайық, Ойнайық та, ойлайық Қандай жұмбақ болса да, Шешпей оны қоймайық. «Оюда» бармын, «Түнде » жоқпын «Допта» бармын, «Кітапта» жоқпын. -Мен сонда қандай дыбыспын? (О) Екінші жұмбағымды жасырайын Біздің қанша саусақтарымыз бар? Он саусағымыз бар . Он сөзін тақтада көрсету. Он - десять - ten Бугінгі мақсатымыз Оо әрпі және дыбысымен танысу -Он сөзыне дыбыстық талдау. Он сөзынде қанша дыбыс естіп тұрмыз? Он сөзынде қанша буын бар? О әрпі дауысты ,қызыл түсті,жуан Н әрпі дауыссыз ,көк Дыбысты не істейміз? Әріпті ше? | Таныстырылым |
Сергіту сәті 1 минут | Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі. Кіп-кішкентай балалар Үп –үлкен боп өседі. | Сергіту сәтіне арналған жинақ |
Қызықты тапсырма 6 минут 5 минут | Үш топқа тапсырма берейын. А тобының тапсырмасы -ДОП Н әрпінің тапсырмасы -ОРЫНДЫҚ Л әрпінің тапсырмасы -ДОМБЫРА Суреттерді құрау арқалы Оо әрпін тауып ,талдау . Топтар өздерын бас бармақ әдісімен бағалау Оқылым. | Үлестірме қағаздар А4 |
13 минут 1 минут 2 минут |  Дәптермен жұмыс. Жазылым. О әрпінің баспа түрі және жазба түрын айту. О әрпі бір элементтен тұратынын айту. Жазу кезіндегі гигиеналық талаптарды сақтауды ескерту. О әрпін ауада жазамыз Оо әрпін жазу. Бас әріп пен кіші әріпті бір-бірімен байланыстыру. Оң қолымда бес саусақ Сол қолымда бес саусақ Беске бесті қосқанда Болады екен он саусақ. Рефлексия  | Кеменің суреті |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетіжоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлағансаралаушараларытиімдіболдыма? Мен берілгенуақытішіндеүлгердімбе? Мен өзжоспарымақандайтүзетулеренгіздімжәненеліктен? | Төмендегі бос ұяшыққасабақтуралыөзпікіріңіздіжазыңыз. СолұяшықтағыСіздіңсабағыңыздыңтақырыбынасәйкескелетінсұрақтарғажауапберіңіз. |
Сабақтың мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы қандай болды? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс-әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? | |
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |