Просмотр содержимого документа
«Լեռներ և բլուրներ։»
Օրվա դասի պլանավորման նմուշ օրինակ
Բնագիտություն 5 -րդ դասարան
Դասի թեման՝
Հին ՝ Լեռներ և բլուրներ
Նոր՝ Երկրի մակերևույթը փոփոխող արտածին ուժերը, հողմահարում
Դասի նպատակները՝
1.Ձևավորել ուսումնասիրվող թեմայի վերաբերյալ գիտելիքներ ՝ հողմահարման, նրա տեսակների մասին:
2.Թեմայի շրջանակներում զարգացնել երևակայությունը և վերացական մտածողությունը:
3. Խրախուսել պահպանել Երկրի ընդերքն ու մակերևույթը:
Դասի տիպը՝ համակցված
Անհրաժեշտ պարագաներ՝ գրքեր, տետրեր, գրիչներ, գրատախտակ, գունավոր կավիճներ:
Հիմնական հասկացություններ՝ արտածին ուժեր , հողմահարում, ֆիզիկական, քիմիական , օրգանական հողմահարում:
Դասի ընթացքում կիրառվող մեթոդներ՝ ֆրոնտալ հարցում ,մտագրոհ, սխեմաների լրացում:
Դասի ընթացքը ԽԻԿ համակարգով
Խթանման փուլ
1.Կազմակերպչական մաս ՝
Հաշվառում, տնային առաջադրանքների ստուգում:
2. Ֆրոնտալ հարցում
ա. Սահմանել լեռ և բլուր հասկացությունները:
բ. Ըստ բարձրության ի՞նչ լեռներ կան:
գ. Ըստ կառուցվածքի ինչպիսի՞ լեռներ ենք առանձնացնում, բերել օրինակներ:
դ
. Մտագրոհի մեթոդով քարտեզագրել գրատախտակին լեռ բառը:
ե. Օգտվելով նկարից ասել լեռան հիմնական մասերը:
Իմաստի ընկալում
1
.Թվել Երկրի մակերևույթը փոփոխող արտածին ուժերը:
Արեգակի էներգիա
Հոսող ջուր Քամի Սառցադաշտեր
Ծովերի ալեբախություն Մարդու գործունեություն
2.Սահմանել հողմահարում հասկացությունն, առանձնացնելով նրա տեսակները:
ՀՈՂՄԱՀԱՐՈՒՄ
Ֆ
ԻԶԻԿԱԿԱՆ ՕՐԳԱՆԱԿԱՆ
ՔԻՄԻԱԿԱՆ
3. Բացատրել հողմահարման յուրաքանչյուր տեսակի էությունը:
Կշռադատում ՝
Ի՞նչ գիտեի, ի՞նչ սովորեցի աղյուսակի լրացում:
Գնահատում
Տնային հանձնարարություն՝ Պատմել էջ 67 – 69, առ. 1-4