Күні / Дата /Date | Сынып / Класс / Grade 6 | Пән / Предмет / Subject Қазақ тілі | Мұғалім / Учитель/ Teacher Хасанова С.М |
Тақырыбы / Тема / Theme Бәйтерек |
Мақсаты / Цель / Objective Отанымыздың бас қаласы Астана туралы түсініктерін жетілдіру. Жаңадан бой көтерген әсем «Бәйтерек-Астана» монументі туралы түсінік қалыптастыру. Білім алушылардың қисынды ойлау қабілеттерін дамыту. Есте сақтау, көру қабілеттерін шыңдау. Ауызекі сөйлеу тілдерін, сауатты жазу дағдыларын қалыптастыру. Сөздік қорларын байыту. Айтылым, жазылым, сөйлеу барысында өтілген сөздерді дұрыс айтуға дағдыландыру. |
Күтілетін нәтиже/ Ожидаемый результат/ Еxpected result Оқушылар өз ойларын қазақ тілінде еркін айтуға үйренеді. Сабақ бойынша керекті сөздердің аудармасын ағылшын тілдерінде біледі. Бәйтерек кешені туралы біліп танысады. |
Сабақтың түрі/ тип урока / typeofthelesson жаңа сабақ |
Түрі мен әдістері/Формы и методы / formsandmethods Топтық, жұптық жұмыс, шығармашылық жұмыс |
Полилингвалдік компонет Ту-флаг- flag Жүрек-сердце- heart Отан-Родина- homeland Биік-высокий- high Кешен-комплекс- complex Жағалау-берег- shore Ғимарат-здание- the building |
Көрнекіліктер/ Оборудование /resources интерактивті тақта ,/слайд-шоу/ ,маркер, стикер, |
Кезең / Этап / Stage | Мұғалімнің іс-әрекеті / Действияучителя /Teacher’s activity | Оқушының іс-әрекеті / Действияучащегося / Student’s activity | Қосымша / Примечание / Note |
Ұйымдастыру Организационный Organization | Сәлеметсіңдерме! -Бүгін нешесі? -Аптаның қай күні? -Қазір қай сабақ? -Қазақ тілі нешінші сабақ? -Қазақ тілі сабағында қай тілде сөйлесеміз? Ә) Психолгиялық тренинг: Есімдер жаттығуы. Мақсаты: тренинг қатысушыларды бір-бірімен жақындастыру, жағымды қарым-қатынастықты туғызу. Б) Топқа бөлу. Сурет арқылы екі топқа бөлінеді. | Балалар үш тілде амандасады. Сәлеметсіздер ме! Здравствуйте ! Good morning! Қатысушылар таңдап алған қағаздардағы өзге есімдерін айтады және оларды бейнелейтін 3 сын есім айтады.(қазақша, орысша, ағылшынша) Ақылды-умный-smart Сурет арқылы бөлінеді. | |
Негізгі білімін өзектендіру Актуализация опорных знаний Actualization of basic knowledge | СӨЗЖҰМБАҚ шешу.Өткен тақырыпты қорытындылау. 1.Қазақстанның бірінші астанасы (ОРЫНБОР) 2.Қазақстан қандай мемлекет?(ТӘУЕЛСІЗ) 3.Жері байдың елі......................(бАЙ) 4.ҚР рәміздерінің бірі( ЕЛТАҢБА) 5.Астана қандай өзен бойында орналасқан?(ЕСіЛ) 6.Астана сөзінің синонимі( ЕЛОРДА) 7.Астана қаласының туған күні қашан? (ШІЛДЕ) 8.Отан сөзінің синонимі(АТАМЕКЕН) -Балалар, қандай сөзді көріп тұрсыңдар? -БӘЙТЕРЕК. . Олай болса, бүгінгі сабағымыз Тәуелсіздігімізді, егемендігімізді көрсететін еліміздің бас қаласы Астана қаласында бой көтерген «Бәйтерек монументі» туралы болмақ. -Жақсы! Ал біздің сабағымыздың мақсаты не болмақ? Мына етістіктерді қолданып бүгінгі сабақтың мақсатын анықтайық.:үйренеміз, білеміз, құрастырамыз. | СӨЗЖҰМБАҚ-КРОССВОРД- CROSSWORD Оқушылар сөзжұмбақ шешеді. БӘЙТЕРЕК сөзі шығады Оқушылар етістіктер арқылы сабақтың мақсатын өздері анықтайды ..............үйренеміз ........................білеміз ..............құрастырамыз Жаңа сөздерді үйренеміз Бәйтерек туралы білеміСұрақтарға жауап береміз Сөйлемдер құрастырамыз -Өте жақсы, дұрыс айтасыңдар! | |
Жаңа сабақты игеру Изучение нового материала learn | ІІІ. Жаңа сабақ. Оқулықты ашып, дәптерімізге бүгінгі күнді жазайық. Сендерге бағалау парағын таратып беремін. Топ басшылары жазып толтырып отырасыңдарІ Сабақтың аяғында өз топтарындағы балаларды бағалайсыңдар! Сөздікпен жұмыс. Кәне бәріміз бірге жаңа сөздерді оқып танысайық! Хормен, жеке,Осы сөздердің аудармасын кім оқиды? Қазақша –Мария, орысша Саша оқиды. Тағы бір рет бәріміз бірге оқып, есте сақтайық. Осы сөздермен сөз тіркестерін, сөйлем құрастырайық. 1-тапсырма. «Есте сақтау» деп аталады. Суреттермен сөздердің аудармасын сәйкестендіру қажет. Қазақстанның жүрегі 2-тапсырма. Сұхбатты рольдерге бөліп оқиды. Қалғандарын не туралы сұхбаттасқанын айтып кетесіңдер? Жақсы ма? -Слайдтар арқылы екі оқушы диалогты оқиды. -Ал, сендер не түсіңдіңдер? -Оқушылар өз түсінгендерін айтады. 3-тапсырма. Мәтінмен жұмыс. «БӘЙТЕРЕК.» Оқушылар мәтінді өздері оқып, аударады. 4-тапсырма. «Қабырға сұрақтары « деп аталады. Сұрақты дұрыс құрғаны үшін, жауап бергені үшін балл есептеледі. | Сөздерді аударады: Ту-флаг- flag Жүрек-сердце- heart Отан-Родина- homeland Биік-высокий- high Кешен-комплекс- complex Жағалау-берег- shore Ғимарат-здание- the building Қазақстанның жүрегі Сердце Казахстана The heart of Kazakhstan Красивый комплекс- beautiful complex Сурет арқылы сөздерді еске сақтайды. Оқушылар үш тілде сұрақтар құрастырады. Мәтін бойынша әр топ сұрақтар құрастырып, оны стикерге жазып, екінші топқа табыстайды. Топ мүшелері сұрақты оқып жауап береді. Бәйтеректің биіктігі қанша метр Символ Город Астаны the symbol of the city of Astana | |
Сергіту кезеңі Физминутка visminda | Музыкамен би қозғалыстары | Оқушылар денелерін сергітеді | |
Сабақты бекіту Закрепит знаний Controlandself-test Рефлексия Рефлексия reflection | 5-тапсырма. ДҰРЫС, БҰРЫСЫН АНЫҚТА: 1.Бәйтерек қарлығаш құсы туралы аңызды білдіреді. 2.Оның биіктігі -97 метр 3.Шардың ішінде 300 тоннна су бар 4.Келушілер Елбасының алақанының ізіне қолдарын қояды. 5.Тілегін айтады. 6.Бәйтеректі қоршаған алаңға кілем төселген. 6-тапсырма. Сөйлем құру. Әр топқа екі сөйлемнен беріледі. 1.маған, ұнады, «Бәйтерек», монументі, қатты. 2.болашағы, зор, Астананың 3.ескерткіштері, бар, билердің, Астанада 4.асында, Бәйтеректің, шар, алтын, бар. ПОСТЕР ҚҰРУ. Бәйтерек туралы әр топ өз түсінгендерін жазады. Қорғайды. Бағалау критерийлері: Мазмұны (6-7 сөйлем)-5 бал Көркемдігі-2 балл Қорғауы( 3 стикер)-3 балл Барлығы-10 балл Бәйтеректің дәстүрін бұзбай сендер де бүгін сабақта өз тілектерінді стикерге жазып мына алақанға ілесіңдер! | Оқушылар дұрыс, бұрыстығын анықтайды. Сөйлемдерді дұрыс құрастырады. Постер құрып, қорғайды. Балалар тілектерін жазады. 
| |
Үй тапсырмасы Домашнее задание Hometask | «Самұрық құс» туралы мәлімет табыңдар. «Бәйтерек» сөзіне фонетикалық талдау жаса, осы сөзді септеу. | Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады. | |
Бағалау Оценивание Assessment | Бағалау | Әр топ жетекшілері топ жұмысын бағалайды.. | |