СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Песочная терапия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Развитие творческих способностей и мелкой моторики с помощью песочной терапии.

Просмотр содержимого документа
«Песочная терапия»

Ашық сабақ тақырыбы:  құм терапиясы)

Мақсаты: Балалардың көңіл-күй жағдайын бағалауын қалыптастыру; жан-жақты психикалық процестерді дамыту: қабылдау, есте сақтау, көңіл аудару, тілдерін дамыту, қолдың ұсақ моторикасын дамыту.

Дамытушылығы: Көріп сезу арқылы балалардың сөздік қорын,танымдық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелігі: Балалардың ақыл-ой белсенділігін күшейтіп,ойлау жылдамдығын дамыту.

Көрнекіліктер: шағым құмзар

Сабақ барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: Балалар топқа кіріп, қонақтарға жылы лебіздерін білдіреді.

Алақанды ашайық,

Күннің нұрын салайық,

Жүректің жылуын салайық,

Таза ауаны салайық,

Жиналған бар жылуды,

Қонақтарға шашайық!

Балаларды ыңғайлы отырғызу.Қол және саусақтарды уқалау, жаттығулар жасату арқылы балалардың көңіл-күйін көтеру.

Саусақ жаттығуы: «Күн мен гүл»

Көтерілсе күнім,

Ашылады гүлім.

Кешкісін күн батады.

Гүл ұйқыға жатады.

II. Негізгі тапсырмалар

«Менің көңіл - күйім қандай?» Бала өз көңіл-күйіне сәйкес келетін смайлик суретін тауып (көңілді,көңілсіз,ренжулі) айтады.Сол кездердегі көңіл-күйін баяндайды.

-Мен сендермен бірге алыс бір сыйқырлы әлемге саяхатқа барғым келеді. Сендер менімен бірге барасындар ма?

Ол әлем жәй әлем емес, құмдар әлемі Ол жерге бару үшін мына сөздерді қайталайық, қолдарыңды алдыға созыңдар.

Алақанға қараймыз

Жылы сезім табамыз.

Ақылды болып  өсеміз,

Биіктерге жетеміз.

Балалар қолдарын созып өлеңді бірге қайталайды.

Құмның бетіндегі матаны алады.

 Жұмысымызды бастамас бұрын, Сіздерге қысқаша мәлімет беремін.

Құм -нағыз кең тараған пайдалы қазба. Құм сусымалы зат. Құмды бір орыннан екінші орынға сусытып себуге болады.Адам құрылысқа сазбен біргеқұмды пайдаланады. Құм қосылған саздан кірпіш және алуан түрлі ыдыс жинайды.(балалар шаршаса,бой сергітуін өткізу)

Құм еліне кіру үшін ережесін білу керек:

Құмды шашпау.

Лақтыруға болмайды

Құмды басқа жерге тастауға болмайды.

Ешкімді ренжітпеуге болмайды.

Балалар құмзарға жақындайық, ыңғайлы тұрыңдар.

Балалар сендермен бірге құм әлеміне саяхатымызды бастаймыз. Бұл жерде сендер ештеме көріп тұрған жоқсыңдар, қазір сендер ең ақылды , іздемпаз балалар боласыңдар, бұл қаланың адамдары сендер қандай бала екендеріңді білмей жатыр. Кәне қандай бала болуға болады.

-Ашуланған бала

-Жылауық бала

-Таңқалған бала

- Күлген бала

Мінекей қараңдаршы құм баласында да күлген ақылды балаларды жақсы көреді.

Балалар құмды

алақандарыңмен  ұстаңдар қатты ма жұмсақ па?

 Құрғақ құм ба, су құм ба?

Балалар жауабы.

Психолог:

Балалар бұл әлемге кішкентай ақылды сиқыршылардың көмектері керек.

Менің кішкентай көмекшілерім қаты жел соғып құм қалалары қираған.

Ағаштар, гүлдер, жемістер, шөптер жоқ болып қетті.

Құм елі қайтадан ең әдемі ең жақсы болу үшін біздің көмегіміз керек.

Балалар көмектесеміз ғой?

Балалар жауабы:

Иә көмектесеміз.

Музыка ойнайды.

Балалар ойыншықтарды алып, құм әлемін әдемі қалпына келтіріп сала бастайды.

Психолог:

Балалар құм әлемі өте әдемі болып шықты.

Құм елін кұткарғандарыңа көп рахмет.

Рефлексия:

Менің кішкентай көмекшілерім, біз сендермен бүгін қайда аттандық?

Біз кімге көмектестік?

Құм елінін тұрғындарының қазіргі көніл- күйлері қандай? (Балалардың жауаптары)

Сендер бүгін мейірімді жасаушы болдындар. Қазір менің көңіл- күйім жақсы.

Сендердің кқніл- күйлерің қандай?

Құм әлемінен шығу:

Енді менің кішкентай көмекшілерім қолдарыңды құмсалғыштың үстіне созып, менің айтқанымды қайталаңдар: «Біз озімізбен бірге бүгін болған маңызды істің, үйреніп жүрегімізге сақтаймыз»

Психолог: Қол ұстасып тұрайық,

Шаттық шеңбер құрайық.

Көріскенше күн жақсы,

Сау саламат болайық.


Работа с участниками семинара: Рисование песком.

Цель: научить создавать песочные картины.

Оборудование: чистые листы бумаги, клей ПВА, простые карандаши, кисточки, салфетки, песок любой, в том числе и цветной (какой есть в наличие).

Ход работы:

Психолог: Сейчас, я предлагаю вам создать рисунок из песка. Для выполнения этой работы есть 2 варианта:

1-на чистом листе нарисовать свою картину,

2-использовать готовые картинки, а потом их дорисовать.

Затем психолог предлагает подойти к столу и выбрать для себя материал. После выбора все садятся за столы, психолог объясняет правила выполнения работы.

Психолог: нарисуйте свою картинку карандашом, или возьмите готовый образец. Затем поэтапно обведите контур рисунка клеем. После этого посыпаем песком все места, где есть клей. И в конце работы стряхните аккуратно остатки песка. Всё, Ваша картина готова! Их можно рисовать с детьми от 4-х до 7-ми лет. Такие занятия, не только развивают творческое воображение, мелкую моторику, но самое главное доставляют удовольствие и сближают взрослого и ребёнка в плане положительного эмоционального общения друг с другом.

Заключительная часть (рефлексия и обратная связь)

Участники семинара рассматривают работы коллег, делятся своими впечатлениями.