План уроку виробничого навчання в групі № 26
Тема програми № 1: Механічна кулінарна обробка риби, приготування напівфабрикатів.
Тема уроку № 1: Інстпуктаж з безпеки праці. Обробка риби осетрових порід для варіння та припускання. Прийоми приготування напівфабрикатів.
Мета уроку:
навчальна: Ознайомити з рибним цехом, організацією робочого місця. Навчити прийомам обробки риби з хрящовим скелетом,видаленню визиги. Відпрацювати прийоми пластування риби, нарізання і приготування напівфабрикатів.
розвиваюча: розвивати учнів логічне та критичне мислення, уміння самостійно працювати з додатковим матеріалом, вирішувати виробничі ситуації та виконувати практичні завдання;
виховна : виховувати в учнів наполегливість роботі, акуратність, тактовність, взаємоповагу, естетичний смак, культуру спілкування.
Тип уроку : Урок формування первинних умінь.
Вид уроку: Практичне заняття.
Дидактичне забезпечення: картки-завдання, інструктивно-технологічні картки, технологічні схеми..
Матеріально-технічне забезпечення: столи, ножі, розробні дошки все з маркуванням «РС», миски, , м’ясорубка.
Між предметні зв’язки: технологія приготування їжі, санітарія і гігієна, устаткування, охорона праці, організація підприємства.
Список основної і додаткової літератури: В.С.Доцяк «Українська кухня», О.В.Шамилов, Т.П.Дяченко, Л.О.Кравченко «Збірник рецептур»,Л.І.Антонець, О.М.Куба, Л.Я.Старовойт «Лабораторний практикум з предмета «Технологія приготування їжі».
Перелікпрактичнихзавдань :
Хід уроку
І.Організаційна частина – 5хв.
- Перевірка наявності учнів (звіт старости).
- Перевірка готовності учнів до уроку (зовнішній вигляд, наявність спецодягу. Дотримання правил особистої санітарії та гігієни).
- Перевірка інструментів особистого користування та сировини.
ІІ. Вступний інструктаж – 40 хв.
Повідомлення теми, мети уроку:
Тема програми: Механічна кулінарна обробка риби, приготування напівфабрикатів.
Тема уроку: Інструктаж з безпеки праці. Організація робочого місця для розбирання риби з хрящовим скелетом. Обробка риби осетрових порід для варіння та припускання. Прийоми приготування напівфабрикатів
Мета уроку: Ознайомлення з рибним цехом, організацією робочого місця. Навчити прийомам обробки риби з хрящовим скелетом,видаленню визиги. Відпрацювати прийоми пластування риби, нарізання і приготування напівфабрикатів.
Мотивація
Значне місце в українській кухні та громадському харчуванні займає риба. Це продукт високої харчової цінності, оскільки містить білки, жир, мінеральні речовини, вітаміни, екстрактивні речовини і вуглеводи. Хімічний склад риби не є постійним,він змінюється залежно від віку, виду і пори вилову. Основна мета обробки риби – видалення неїстівних частин і підготовка її до теплової обробки. Первинну обробку риби здійснюють у рибному або м'ясо- рибному цехах залежно від потужності підприємства.
Актуалізація опорних знань.
Перевіряю знання учнів з техніки безпеки і правил роботи в лабораторії використовуючи метод «Мікрофон» - 3 хв. ( за запитаннями в зошиті)
Повторення пройденого матеріалу і матеріалу вивченого на теоретичних заняттях. Декілька учнів будуть працювати письмово, а решта учнів попрацюють усно .
Метод : Кулінарний диктант
До осетрових порід відносяться….., ….., …..,( білуга, калуга, осетер, шип, стерлядь, севрюга);
Шкіра осетрових риб покрита…..( жучками);
Визига – це ….( щільний хрящ ), який замінює хребет;
Осетрову рибу розморожують тільки на ….. ( повітрі);
У осетрових спочатку відрізають голову разом з …..( грудними плавниками);
«Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою….(шкіри) у напрямку від хвоста до (голови).
Питання для усного опитування:
Що таке « жучки» і як їх видаляють?
Яка риба відноситься до риби з хрящовим скелетом?
Що таке визига?
Як видаляють визигу?
Перерахувати послідовність обробки риби з хрящовим скелетом?
Оцінки повідомлю на 2 уроці.
Формування нових трудових прийомів
Розповідь про значення даних завдань для освоєння професії.
Розповідь про послідовність виконання завдання по інструктивно – технологічній карті ( картки додаються).
Розповідь про інструменти , устаткування та посуд, що будуть використовуватися при виконанні завдання.
Показую прийоми роботи (по інструктивно – технологічній схемі).
Застереження від браку в роботі і типових помилок.
Показ відео: «Розробка осетра»
Пробне виконаня учнями нових прийомів роботи.
Робота з підручником (ст. 96-98).
Роздаю інструктивно- технологічні картки, самостійно працюють з документами.
На закріплення ставлю перед учнями питання:
Як розморожують осетрову рибу?
Як відрізають голову у осетрових?
Як видаляють визигу?
Як пластують осетрову рибу?
Як видаляють бічні, черевні і дрібні кісткові «жучки»?
Що роблять з осетрової рибою перед припусканням, варінням та смаженням?
Що роблять із стерляддю перед тепловою обробкою?
Вимоги до подачі.
Даю корисні поради при оброки риб з хрящовим скелетом.
Не згинайте і не стискайте рибу при її розбиранні – з неї витече сік.
Сліз легко обчищеється, якщо рибу ретельно протерти кухонною сіллю.
Знімайте шкіру з великої тріскі, вугря, пікші – вона у них дуже груба.
Підводжу підсумок вступного інструктажу та ділю групу на бригади і закріплюю за робочими місцями.
II. Поточний інструктаж – 4год 40хв.
Цільові обходи :
Перевірка стану робочих місць та додержання правил охорони праці.
Слідкування за правильністю виконання трудових прийомів.
Надання індивідуальної допомогу окремим учням.
Перевірка правильність ведення самоконтролю учнями та виконання прийомів ними.
Приділення увагу на безпеку виконання технологічних операцій та прийомів.
Приділення увагу на санітарно - гігієнічні правила.
Перевірка роботи в бригадах.
Прищеплення учням культуру праці при виконанні завдання.
Приділення увагу на завершення використання завдання.
Підготовка практичних завдань до подачі.
Звертаю увагу на зовнішній вигляд напівфабрикатів .
Оцінюю правильність виконання практичних завдань.
Самоконтроль за чистотою робочого місця.
ІУ. Заключний інструктаж - 30 хв.
Аналіз перебігу заняття, результати досягнень учнями.
Визначення помилок, порушення технологічного процесу та техніки безпеки.
Рекомендаційні заходи по їх усуненню.
Оцінювання учнів і обґрунтовую виставленні оцінки.
Домашнє завдання.
Рефлексія.
Чи сподобався вам сьогоднішній урок?
Чим він сподобався?
Що не сподобалося?
Які моменти уроку найбільше вам сподобались?
Щоб ви хотіли почути або побачити на уроці?
Майстер в/н Кулаковська Н.Г.
Схема
Обробка риби з хрящовим скелетом
Розморожування на повітрі
Видалення голови і грудних плавників
Зрізування спинних жучків
Видалення плавників
Видалення визиги
Пластування
Обшпарювання
Зачищення бокових,черевних і проміжних жучків
Промивання
Перев̓язування пластів перед варінням
Зрізання хрящів і нарізання на порційні куски для смаження
Повторне обшпарювання
Кулінарний диктант ( з відповідями)
1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,( білуга, калуга, осетер, шип, стерлядь, севрюга);
2. Шкіра осетрових риб покрита…..( жучками);
3. Визига – це ….( щільний хрящ ), який замінює хребет;
4. Осетрову рибу розморожують тільки на ….. ( повітрі);
5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з …..( грудними плавниками);
6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою….(шкіри) у напрямку від хвоста до (голови).
Кулінарний диктант
1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,………..;
2. Шкіра осетрових риб покрита…………….;
3. Визига – це ……….., який замінює хребет;
4. Осетрову рибу розморожують тільки на …… …….;
5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з ……………;
6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою………… у напрямку від хвоста до (голови).
Кулінарний диктант
1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,………..;
2. Шкіра осетрових риб покрита…………….;
3. Визига – це ……….., який замінює хребет;
4. Осетрову рибу розморожують тільки на …… …….;
5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з ……………;
6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою………… у напрямку від хвоста до (голови).
Кулінарний диктант
1. До осетрових порід відносяться….., ….., …..,………..;
2. Шкіра осетрових риб покрита…………….;
3. Визига – це ……….., який замінює хребет;
4. Осетрову рибу розморожують тільки на …… …….;
5. У осетрових спочатку відрізають голову разом з ……………;
6. «Жучки» зрізують зі спинки разом із смужкою………… у напрямку від хвоста до (голови).
Схема
Обробка риби з хрящовим скелетом
Розморожування на повітрі
Видалення голови і грудних плавників
Зрізування спинних жучків
Видалення плавників
Видалення визиги
Пластування
Обшпарювання
Зачищення бокових,черевних і проміжних жучків
Промивання
Перев̓язування пластів перед варінням
Зрізання хрящів і нарізання на порційні куски для смаження
Повторне обшпарювання
Схема
Обробка риби з хрящовим скелетом
Розморожування на повітрі
Видалення голови і грудних плавників
Зрізування спинних жучків
Видалення плавників
Видалення визиги
Пластування
Обшпарювання
Зачищення бокових,черевних і проміжних жучків
Промивання
Перев̓язування пластів перед варінням
Зрізання хрящів і нарізання на порційні куски для смаження
Повторне обшпарювання
Схема (послідовність)
Обробка риби з хрящовим скелетом
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12
Схема (послідовність)
Обробка риби з хрящовим скелетом
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12