План – конспект заняття
Тема: Проектування орнаменту.
Клас:6
Мета:
навчити складати малюнок, використовуючи декілька однакових фрагментів малюнка;
закріпити навики роботи з командою Відображати/Повернуть.
познайомити що вчаться із основними видами орнаменту, його символами і принципами композиційної |шикування|побудови
розвивати пізнавальний інтерес, творчу активність учнів;
розвивати навички роботи на комп'ютері, розвивати дружнє і ділове спілкування учнів в спільній роботі;
виховувати інтерес до предмету, акуратність, уважність, дисциплінованість.
формування національної самосвідомості.
Завдання |задачі|для учнів:
продовжити роботу по відпрацюванню умінь користуватися графічним редактором;
формувати навички роботи за ПК, із програмовим продуктом Paint|;
формувати уміння правильно і грамотно висловлювати свої думки;
Розширення знань про орнамент і його види.
Методи: бесіда, робота з роздавальним матеріалом, робота за ПК
Наочні посібники й додаткові матеріали: ПК, програмне забезпечення – графічний редактор Paint, картки з питаннями, картки з орнаментом.
Тип заняття: комбінований.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
Створення позитивного емоційного настрою учнів
Привітання,перевірка присутніх та готовності учнів до заняття
– Здрастуйте, |хлоп'ята| сідаєте. Отже, ми починаємо |зачинаємо|заняття. Скажіть, чим ми з|із| вами займалися на минулому занятті?
– На минулому зайнятті ми працювали з графічним редактором Paint. Малювали малюнки, використовуючи об'єкти, розташовані на панелі інструментів.
– Вірно. Сьогодні ми продовжимо працювати з|із| графічним редактором. Тема нашого заняття “Проектування орнаменту”.
- Епіграфом нашого заняття стане прислів'я «Ремесло за плечима не висить» Що воно значить?
- Якщо щось вмієш робити|чинити|, то тобі це пригодитися.
- А ви б хотіли сьогодні самі спроектувати орнамент? Тоді яка ж мета|ціль| нашого заняття?
- Створити проект орнаменту на комп'ютері.
II. Розминка.
Клас ділиться на чотири команди, і визначають капітана команди.
1. Завдання: Шляхом перестановки букв потрібно скласти слова, що відносяться до інформатики. Всі букви мають бути використані. Пояснити сенс отриманого слова.
1.Група | 2. 2.Група | 3. 3.Група | 4. Група |
Авортсар | Анроткев | китсал | Итнемуртсні |
артілап | ьцевіло | Селькіп | пивачлюроз |
авирк | Епслі | кинтукотагаб | ніялі |
итянвірив | итавупургз | нуоберти | сорпроце |
йелпсид | арутаівалк | Нітормо | ксди |
2 Завдання: Художник малював сніговита , і час від часу фотографував його, аби зробити учбовий фотоальбом. Розташувавши фотографії в правильній послідовності, ви прочитаєте по буквах, якими вони підписані, назву одну з пунктів меню додатка Windows-Paint. Охарактеризуйте даний пункт меню.
III. Актуалізація опорних знань і життєвого досвіду учнів.
1. Фронтальне опитування.
Завдання|задавання|: Закінчи речення|речення|
1. Графічним редактором називається програма, призначена для:
- роботи з|із| графічним зображенням
2.У графічному редакторові основне вікно не містить|утримує| :
- лінійку.
3.Мінімальним об'єктом, використовуваним в графічному редакторові є|з'являється|:
- точка екрану (пік сель)
4. За допомогою графічного редактора Paint| можна:
- створювати і редагувати графічні зображення
5. За допомогою палітри вибираються :
основний колір|цвіт| (колір|цвіт| зображення) - лівою кнопкою миші
додатковий колір|цвіт| (колір|цвіт| фону) - правою кнопкою миші.
6. Аби|щоб| в графічному редакторові геометричні фігури виходили правильними, треба при малюванні фігури утримувати клавішу:
- Shift|
7. Інструментами в графічному редакторові є:
- олівець, кисть|пензель|, гумка|ластик|.
8. Яку функцію виконує кнопка Виділення довільної області на панелі інструментів:
- виділяє фрагменти малюнка по шляху ведення курсору по замкнутій кривій лінії .
IV. Вивчення теоретичного матеріалу.
- Сьогодні у нас незвичне заняття: давайте зробимо мандрівку в глиб віків. Сприятливі природні умови і м'який клімат сприяли тому, що тут дуже рано з'явилися|появлялися| перші поселення людини. Де є людина, там з'являються|появляються| предмети побуту. У руках умільців звичайні предмети побуту, одяг, начиння перетворювалися в казкові витвори мистецтва.
Орнамент – невід'ємна частка народного прикладного мистецтва.
Орнамент – візерунок, що складається з ритмічно впорядкованих елементів. Це повторення, чергування, варіювання одних і тих же зображень.
- Чи будь-який візерунок можна назвати|накликати| орнаментом?
- Ні, не кожен візерунок можна назвати|накликати| орнаментом. Візерунок, в якому відсутнє послідовне повторення однакових елементів, таким не є.
Мова|язик| орнаменту є самою стародавньою мовою|язиком|, що виникла задовго до писемності. Орнамент, візерунки, якими людина прикрашала свій побут, служили не тільки для краси|вроди|, але і несли в собі певну інформацію.
- Дайте визначення інформації.
- Інформація це знання і відомості, що одержують з|із| навколишнього світу.
- Назвіть|накликайте| види інформації.
- Графічна, текстова, звукова, числова.
Вишивка – основний вигляд|вид| народного образотворчого мистецтва слов'янського населення, який використовує орнамент.
- Де ще використовується орнамент?
- різьблення по дереву,| кераміка, ковроплетіння тощо|.
Орнаменти вишивки, як правило, ділять на такі види:
Геометричний
Рослинний
Тваринний
Змішаний.
Рослинний орнамент – це впорядковане ритмічне зображення будь-якого рослинного мотиву.
Геометричний орнамент створюється за допомогою закономірного повторення, будь-якого абстрактного (лінійного) мотиву.
Тваринний орнамент - називається орнамент, в композицію якого входить хоча би один низка чітко виражених|виказувати| тварин, птахів, комах.
У зооморфних мотивах більше всього поширені птахи. Тому що , птах один з найбільш поширених і улюблених|коханих| зображень народної творчості.
І це не випадково. Зображення птаха і у фольклорі і в орнаменті означають посередника між небом і землею. Вона була також наділена функціями оберегу| здоров'я жінки і її дітей. У народному мистецтві пари птахів – символ кохання|любові| і щастя.
Павич – популярний мотив в вишивці. З|із| павичем в різних традиціях зв'язані мотиви достатку, родючості, безсмертя. Він вважається|лічить| символом мудрості із-за безлічі очей на хвості.
Рослинні мотиви займають|позичають| центральне місце в вишивці.
Калина – улюблений образ|зображення| в пісенному фольклорі , де вона часто іменується пестливо: «калинка», «калина рідна» і так далі .
Виноградна лоза грала велику роль в південній орнаментиці.
Розповсюдження вишивки таких рослин, як калина, мак, барвінок, пов'язана з їх чарівними властивостями, а також з|із| символікою сім'ї і шлюбу.
Найраніші за походженням- геометричні мотиви.
У їх основі - геометричні фігури: квадрати, прямокутники, ромби, трикутники, розетки, що повторюються по полотну. Основу геометричного орнаменту складає ромби і квадрати (прості і перехрещені).
Геометричний орнамент в своїй стародавній основі був пов'язаний з космічною символікою, з|із| ідеєю родючості. Ромб, розділений на чотири частини|частки| з|із| чотирма крапками|точками|, - ідеограма засіяного поля, ромб з|із| тростинками – символ родючості, ромб з|із| гачками – оберіг . Ромб як символ сонця відомий повсюди.
V. Фізхвилинка.
Буратіно потягнувся
Раз - нагнувся
Два - нагнувся
Руки в сторони розвів
Ключик|джерело| видно|показний| не знайшов.
Аби|щоб| ключик|джерело| нам дістати
На носочки треба встати.
VI. Проблемо – пошукова робота. (Створення|створіння| орнаменту).
– Зараз ви виконаєте невелику практичну роботу. На партах у вас лежать картки з орнаментом.
- Отже, |хлоп'ята| поглянете|подивитеся| уважно на орнамент. Чи є в нім елементи, що повторюються. Якщо ми використовуватимемо з|із| вами фрагменти орнаменту, то зможемо одержувати готовий орнамент? А що ж таке фрагмент?
- Частина|частка|, шматочок чого-небудь
- Цілком вірно. Тлумачний словник дає таке визначення: фрагмент -| уривок, частина|частка| або уламок чого-небудь.
Фрагмент малюнка - це виділена область графічного зображення
- Для подальшої роботи нам потрібно пригадати головне правило, яке записане у ваших робочих листочках.
Давайте прочитаємо це правило:
1 - виділи об'єкт
2 - виконай над ним дію.
- Подумайте і скажіть, які дії можна виконувати над малюнком?
– Малюнок можна копіювати, вставляти, змінювати розміри малюнка, тобто збільшувати або зменшувати, повертати, нахиляти, відображати.
Постановка завдання комп'ютерного експерименту: Вам належить створити повний орнамент, використовуючи фрагмент представленого в середовищі графічного редактора. Для успішної роботи спочатку визначите, до якого типа відноситься орнамент. Далі використовуючи операцію виділення, копіювання і вставки, поворотів і віддзеркалень створіть готовий орнамент.
VII. Комп'ютерний практикум (створення орнаменту). Через 10 хвилин зарядка для очей.
Найкращій орнамент буде роздрукований.

VIII. Постановка домашнього|хатнього| завдання|задавання|.
Намалювати в зошиті свій орнамент, застосовуючи відомості, отримані|одержувати| на гуртку.
IX. Підведення підсумків заняття.
Можливо, пройде| декілька занять і хтось з|із| вас стане дизайнером, архітектором, модельєром, вам напевно|обов'язково| пригодиться уміння проектувати, творити і фантазувати. А ви чудово знаєте, що ремесло за плечима не висить!
Наше заняття підійшло до кінця. І мені б дуже хотілося дізнатися вашу думку про виконану|проробити| роботу.
Що вам найбільше сподобалось, запам’яталось.
7