Открытый урок на тему: «Let`s celebrate»
в 6 А классе
Дата проведения: 18.12.2017
Провела: Зилова Д.И.
Цель урока:
Развитие языковой компетентности учащихся по теме «Праздники»
Задачи:
практические - активизировать знания, умения и навыки учащихся по теме; учить логически строить высказывание на основе прослушанной и переработанной информации.
развивающие – развивать кругозор учащихся, творческие навыки;
воспитательные – создавать возможность для проявления индивидуальных способностей учащихся, развитие навыков к сотрудничеству;
образовательные – совершенствовать фонетические и лексические навыки, расширить словарный запас, активизировать знакомую лексику в речевых ситуациях, создать условия для спонтанной речи.
Оборудование и раздаточные материалы: мультимедийная установка, карточки с заданиями.
Тип урока: комбинированный урок
Технологии: игровая, групповая, современного проектного обучения, коммуникативного обучения иноязычной культуре, ИКТ.
Ход урока:
Организационный момент, введение темы (5 минут).
Teacher: Good morning. I’m very glad to see all of you today. I hope everybody is ready to work. Sit down please.
What date is it today?
What day is it today?
Who is absent?
To guess what we are going to talk about have a look at the blackboard. You can see some pictures, try to predict what we are going to talk at our today’s lesson.
(Учащиеся высказывают свои предположения)
Teacher: So today we’re going to speak about holidays and their celebration and the theme of our lesson is “Holidays! Let’s celebrate!”
Речевая разминка( 15 минут).
Teacher: Let’s remember some words which will be useful to speak about holidays. Please open your books page 48, ex 1. I read the words, you repeat after me all together.
wear costume- носить костюм
exchange gifts- обмениваться подарками
make wreaths- делать венки
offer flowers and sweets- предлагать цветы и конфеты
eat traditional food- есть национальное блюдо
watch parades- смотреть парады
watch a firework display- смотреть фейерверк
Let’s play a game, I’m going to give you these words and their translations, one of you will read the word, a person who has the equivalent of this word and the speaker have to change the places.
(Включаем проектор) Now let’s see what holiday we have on the pictures. (Читаем и разбираем названия праздников). Now your task is to match activities with the pictures.
(Предполагаемые ответы появляются после ответов учеников:
St Patrick`s Day – watch parades
Thanksgiving-eat traditional food
Guy Fawkes Day-watch a firework display
St. Valentine’s day –exchange gifts, offer sweet and flowers
Halloween- wear costumes
May Day- make wreaths)
Teacher: Well done! And now, answer the questions:
(Слайд с вопросами)
Do you like to celebrate holidays?
What holidays do we celebrate in winter?
What holidays do we celebrate in spring?
What holidays do we celebrate in summer?
What holidays do we celebrate in autumn?
What`s your favourite holidays?
What international holidays do you know?
Физкультминутка (2 минуты).
Teacher: It`s time to relax.
Hands up! Hands down!
(поднимают и опускают руки)
Hands on hips! Sit down!
(руки на пояс, садятся)
Hands up! To the sides!
(руки наверх, в стороны)
Bend left! Bend right!
(наклоняются влево, вправо)
One, two, three... Hop!
(прыгают)
One, two, three... Stop!
(останавливаются).
Stand still!
(успокаиваются)
Актуализация лексики по теме (5-7 минут).
Teacher: As you see some holidays are not celebrated in our country. Could you name them (St Patrick`s Day, Thanksgiving , Guy Fawkes Day, Halloween) and I`d like you to read some information about them. Please look at the screen.
Мини-игра «Накорми Гарфилда».( 5 минут)(После презентации выключаем проектор)
Работа с аудированием (5 минут)
Teacher: Now please work in pairs. Listen a song
“We wish you a merry Christmas” and fill the gaps:
(Ученики получают карточки с заданием(те, кто посильнее получают карточки без подсказок). Пропущены некоторые слова которые нужно вставить)
Повторение и закрепление грамматических знаний (5 минут)
Let’s remember our new rule Present Continuous. Open your notebooks and let’s write down some information. (Записываем структуры отрицания и вопроса).
Now make a task in groups of two. Fill the gaps.
Вставьте глаголы в Present Continuous
I _____________ (wear) a costume of witch now.
He ________________(eat) a turkey now.
They _______________(watch) parades now.
She _________________ (give) a present her mother now.
Peфлексия.
Your`ve done a great work! All of you are great hard-working students and you deserve excellent marks.
Do you like the lesson?
Was it interesting?
What new words have you learnt today?
You have nice marks.
Домашнее задание.
The lesson is over. Your homework: страница 49, упражнение 8 (письменно)
Have a nice day.
7