СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы Ақпарат жинаушылар. Жаңарған жетістіктер.

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ақпарат өзімен-өзі болмайды.Ол іздестірудің ,жинаудың, сақтаудың, жеткізу мен өң-деудің  және пайдаланудың барысында, басқаша  айтқанда,  ақпараттық  процестерде айқындалады.

Ақпараттықпроцестердізерттейтінғылым   информатика депаталады.

Ақпараттықпроцестердіжүзегеасыратыннегізгіқұрал-компьютер. Ақпараттыавтоматтытүрдеөңдеугеарналғанаппараттықжәнебағдарламалыққұралдаркешенін компьютер  депатайды.

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы Ақпарат жинаушылар. Жаңарған жетістіктер.»



Пәні:«Операциялық жүйелер және қолданбалы бағдарламалар»

Сабақтың тақырыбы: Ақпарат жинаушылар. Жаңарған жетістіктер.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:Білім алушыларды ақпаратты жеткізудің, өңдеудің және сақтаудың техникалық құрылғыларымен таныстыру;

Дамытушылық:Білім алушыларға күнделікті қабылданатын ақпаратты жүйеге

келтіруге үйрету;ақпаратты классификациялауды үйрету,компьютермен жұмыс жасау

қабілетін дамыту;

Тәрбиелілік:Білім алушыларды тиянақтылыққа, бір-бірінің пікірін тыңдап, өз ойларын айта білуге, өздігінен жұмыс істей білуге тәрбиелеу.

Сабақтың типі: Аралас сабақ.

Оқыту әдістері:түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, тапсырма орындау.

Оқыту құралдары:ДК, интерактивті тақта, жұмыс дәптері,«Ақпарат жинаушылар. Жаңарған жетістіктер» тақырыбында слайд-шоу.

Пәнаралық байланыс:«Информатика» пәні


Сабақтың барысы

I.Ұйымдастыру кезеңі.Оқушылармен амандысып, құралдарын түгендеп, компьютерді іске қосып, сабақты бастаймын.

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.

1. Ақпарат деген сөзге қандай мағына бересіңдер?

2.Ақпараттың қандай түрлері бар?

3. Ақпарат жинаушыларға нелер киреді?

4. Ақпарат жинаушылар дегенде нені түсінесіндер?

5. Ақпарат немен өлшенеді?

6.Адам ақапаратты қалай сақтайды?

7. Адамның ақпаратты өңдеуіне мысал келтіріңдер?

III. Жаңа тақырып :

Ақпарат өзімен-өзі болмайды.Ол іздестірудің ,жинаудың, сақтаудың, жеткізу мен өң-деудің және пайдаланудың барысында, басқаша айтқанда, ақпараттық процестерде айқындалады.

Ақпараттықпроцестердізерттейтінғылым информатика депаталады.

Ақпараттықпроцестердіжүзегеасыратыннегізгіқұрал-компьютер. Ақпараттыавтоматтытүрдеөңдеугеарналғанаппараттықжәнебағдарламалыққұралдаркешенін компьютер депатайды.

Ақпаратты автоматты түрде өңдеу-адамның қатысуынсыз өңдеу, бұл кезде компью-тер алдын ала берілген бағдарлама бойынша ақпаратты өңдеуді алғашқы мәліметтерді енгізуден бастап нәтиже алғанға дейін жүргізеді

Кірістік мәліметтердің түрі мынадай болуы мүмкін ;


Мәтіндікақпарат :

Оқулықтағымәтін, дәптердегішығарма,ауарайынболжау,радиоарқылы хабар т.б.

Сандықақпарат;

көбейтукестесі, арифметикалықмысал, хокейойынындағыесепт.б.

Графикалықақпарат :

Суреттер,схемалар, сызбалар, фотосуреттерт.б

Музыкалық (дыбыстық) ақпарат :

дыбыстар, музыка, сөз.

Бейнеақпарат

түрлітүсті графика, дыбыс, фильмдер, екіжәнеүшөлшемдіжылжымалыобъектілер.


Компьютердің аппараттық құралдары:

-кодтауға және мәліметтер мен бағдарламаларды компьютердің жадына екілік көрсетілуде ұсынуда арналған енгізу құрылғыларынан;

-ішкі және сыртқы болып бөлінетін, деректерді, бағдарламаларды, аралық есеп-теулердің нәтижелерін сақтауға арналған компьютер жадынан;

-мәліметтерді өңдеудің және өңдеу процесін басқарудың негізгі құрылғысы- процессордан;

-өңдеу нәтижелерін кері кодтауда және оларды адамға қолайлы түрде шығарып беруге арналған шығару құрылғыларынан;

бұл барлық құрылғылар арасында ақпарат жеткізу қызметін атқаратын ақпараттық кеңарнадан тұрады.

Мәліметтерді бағдарламалармен өңдейді. Бағдарлама-нұсқаулар тізбегі, оларды орындау барысында компьютер белгілі әрекеттер жасайды немесе мәліметтерді өңдеу мәселесін шешеді.

Бағдарламалық құралдар әртүрлі мақсатттарға арналған бағдарламалар жиынты-ғы. Компьютердің бағдарламалық құралдарын бағдарламалық жасақтама деп те атайды.

Олар:жүйелік деп аталатын, компьютердің барлық құрылғылары мен мәліметтерді өңдеудіқолданбалы деп аталатын, мәліметтерді өңдеуге арналған;бағдарламалау жүйелері деп аталатын, басқа бағдарламаларды өңдеу қызметін атқаратын бағдарламалардан тұрады.

Мәтіндік, графикалық, дыбыстық , сандық, бейнелік мәліметтерді өңдеуге ар-налған, редакторлар мен бағдарламалар бар.

IV. Бекіту.

  1. тапсырма. Кестені толтыр.

Ақпарат жинауашылар

Түрлері

Сипаттамасы







  1. Ақпаратты дискетке көшіружолдары?

  2. Дискілердіпішімдеуқалайжүзегеасырылады?

  3. Ақпараттасымалдаушыдеген не?

  4. Дискетке қаншаақпаратсияды?

V. Қорытынды. Сабақты қорытындылап, студенттердің білімдерін бағалау.

VI. Үй тапсырмасы:Ақпарат жинаушылар бойынша жаңарған жетістіктер бойынша мәліметтер толықтырып,дәптерге жазып келу.


Пән оқытушысы: Ахметова М.Б.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!