2 мин Ортасы 8 мин 20 мин 5 мин | Видеоролик тамашалау. Оқушылардан бейне көрініске байланысты алған әсерін сұрау. · Бейне роликтен не байқадық? · Бейне роликте не істеп отыр? · Қандай ой түйдіңіздер? · Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыздар? Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады. Сабақтың мақсатына сәйкес бағалау критерийлері таныстырылады. Тапсырма №1 «Кім жылдам?» әдісі Шығармашылық жұмыс дегеніміз- әр түрлі заттармен жұмыс жасап, одан бұйым жасау.Ендеше, «Кім жылдам?» әдісі арқылы сұрақтарға тез жауап беріп, бүгінгі тақырыбымызды одан әрі ашайық. Кілем тоқу өнері және онымен кімдер айналысқан? – қазақтың ертеден келе жатқан қолөнері.Оның тарихы 5мың жылдан асады. – Қазіргі заманғы кілемнің бір түрі десек те болады. Бұны жасау үшін бірінші эскізін сызып алып, сол бойынша негізгі және арқау жіптерді айқастыра отырып жасайды. - Қазақтың дәстүрлі кестелі бұйымы, салт – дәстүрін бейнелеген алтын қазынасы. Оны 4 топқа бөлеміз: жануартектес, геометриялық, гүл тектес, аспан әлеміне қатысты ою- өрнектер Матаға сурет салу өнері. Батик сөзі яван тілінен аударылғанда ыстақ балауызбен сурет салу деген мағына береді. Батиктің түрлері:суық, ыстық, түйінді Фетр –- дегеніміз жануарлардың мата, киіз-шұға бұйымдарын жасауға жарамды және белгілі бір физикалық қасиеттері бар түк.немесе талшықтан жасалған маталық емес материал. Дескриптор: · Шығармашылық жұмыстар туралы анықтамаларды біледі; · Ою- өрнек түрлерін ажыратып, айта алады; · Қазіргі заманғы өнер түрлерін біледі; ҚБ: «Жарайсың», «Жақсы» , «Талпын» стикерлерімен бағалайды. Жұмыс жасамас бұрын қауіпсіздік ережесін еске тусірейік және сабақ барысында ережені ұстанайық балалар?! Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік техникасын естеріне түсіріңіз. Көркем еңбек сабақтарына арналған қауіпсіздік техникасы: • жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау; • оқытушының рұқсатынсыз оқу, жұмыс орнын тастап кетпеу; • құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану; • жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу; • жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау; • басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау; • жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою. Тапсырма №2. Жеке жұмыс. Алдыңғы сабақтарда жасаған эскиздер бойынша практикалық жұмыс барысы. Әр оқушы тақырыпқа байланысты әр түрлі заттардан суретке қарай отырып, жасаған эскиздерін біріктіріп, безендіріп, бұйымды дайындайды. Сергіту сәті . Музыка арқылы Дескриптор · Әр түрлі заттардан бұйым жасай алады. · Бұйымды жасауда түстерін, пішіндерін үйлестіре отырып жасай алады. · Ыстық клеймен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережелерін сақтайды. Тапсырма №3. Жұмысты талқылау. Бұйымның технологиялық құжатын дайындау. Мысалы; Тақырыбы | | Түсі, пішіні, өлшемі | | Неден жасалған? Қажетті құрал-жабдықтары | | Салыстыру - неге ұқсас, неге ұқсамайды? | | Орындауға қажетті уақыт | | Бұйымды қолдануға болатын орны немесе пайдалану мақсаты | | Қосымша мәлімметтер: | | Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді. Дескриптор: · Жұмыстың орындалу реттілігі мен дайындауға қажетті материалдарды (технологиялық құжат дайындайды) анықтайды; · Уақытты тиімді пайдаланады. | Оқушылар бейне көрініске байланысты алған әсерлерін бөліседі Оқушылар бұл тапсырманы жұпта бағалайды. Оқушылар қауіпсіздік техникасымен танысады. Әр оқушы тақырыпқа байланысты әр түрлі заттардан суретке қарай отырып, жасаған эскиздерін біріктіріп, безендіріп, бұйымды дайындайды. Оқушылар бұйымның технологиялық құжатын дайындайды. Оқушылар өз жұмыс нәтижелерін аяқтағаннан кейін, өзара талдау және бағалау үшін таныстырады. Қажет болған жағдайда толықтырулар мен өзгерістер еңгізеді. | Дискриптор - шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдаланып, өз бетінше сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолданады; - Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолданады. | Электронды презентация 2 слайд https://ust.kz/word/korkem_engbek_paninen_ulgili_sabaq_sygarmasylyq_jumystardy_oryndaysandey_jane_bezendiry_9_qyzdar_synyp-196159.html |