СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Біз тригонметриялық теңдеулерді және теңдеулер жүйесін шешуді қарастырдық.Кез келген тригонометриялық теңдеулер тепе-тең түрлендіру әдістері арқылы қарапайым тригонометриялық теңдеулерге келтіріліп шешілетініне көз жеткіздік.

Енді  тригонометриялық теңсіздіктерді шешуге тоқталамыз. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешуді қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешуден бастаймыз.Себебі кез келген тригонометриялық теңсіздіктер тепе-тең түрлендіргеннен кейін, келесі теңсіздіктердің ең болмағанда біреуіне келеді:

                                              

                                                       (1)   

                                                  

                                                  мұндағы     

 Анықтама. (1) түріндегі берілген теңсіздіктер тригонометриялық теңсіздіктер деп аталады.

Просмотр содержимого документа
«Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу»

Күні: Ғ.Беринбаев тақырыбында 10 сыныбында

(мұғалімнің аты-жөні) (сыныбы)

өткізген сабақ жоспары


Сабақтың тақырыбы: Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу


Сабақтың мақсат-міндеттері:

А) білімділік:

Оқушыларға теңсіздіктің жаңа түрін-тригонометриялық теңсіздік ұғымын меңгерту және оның шешу жолдарын үйрету,қарапайым тригонометриялық теңсіздіктердің барлық түрлерімен,олардың шешімінің бар және жоқ болу шарттарымен таныстыру

Ә) дамытушылық:

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу алгоритмін беру, оны есеп шығаруда қолдану білік, дағдыларын қалыптастыру, ұлттық бірыңғай тестіге дайындалуға дағдыландыру

Б) тәрбиелік:

Оқушыларға эстетикалық тәрбие беру, ұлттық салт-дәстүрді үйрету,бәсекеге қабілетті Қазақстан жастарын тәрбиелеу

Сабақта қолданылатын педагогикалық технология:


Сабақтың типі:

Жаңа білімді қалыптастыру сабағы

Сабақтың түрі:

Дәстүрлі сабақ

Сабақтың әдісі:

Түсіндірмелі, иллюстративті сабақ

Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі:

Тақта,кітап, сызғыш, интерактивті тақта кестелер, кеспеқағаздар

Сабақтың пәнаралық байланысы:

Қазақ тілі, сызу

Сабақ барысы:

Мұғалімнің қызметі

Оқушының қызметі

І. Ұйымдастыру бөлімі

-амандасу;

-түгелдеу;

-оқушының

назарын сабаққа

аудару;

-оқу

құралдарының

дайындығын

тексеру

-амандасу;

-кезекшілік

міндеттерін

атқару;

-сабаққа

дайындалу;



ІІ. Жаңа материалды қабылдауға дайындық

1.«Тригонометрия» сөзі қандай мағына береді?

2.Тригонометриялық функцияларға қандай функциялар жатады?

3.Кері тригонометриялық функцияларды ата?

4.Қарапайым тригонометриялық теңдеулер шешімінің жалпы түрін жаз?


III. Жаңа материалды түсіндіру.

Біз тригонметриялық теңдеулерді және теңдеулер жүйесін шешуді қарастырдық.Кез келген тригонометриялық теңдеулер тепе-тең түрлендіру әдістері арқылы қарапайым тригонометриялық теңдеулерге келтіріліп шешілетініне көз жеткіздік.

Енді тригонометриялық теңсіздіктерді шешуге тоқталамыз. Тригонометриялық теңсіздіктерді шешуді қарапайым тригонометриялық теңсіздіктерді шешуден бастаймыз.Себебі кез келген тригонометриялық теңсіздіктер тепе-тең түрлендіргеннен кейін, келесі теңсіздіктердің ең болмағанда біреуіне келеді:

   

    (1)

   

    мұндағы 

Анықтама. (1) түріндегі берілген теңсіздіктер тригонометриялық теңсіздіктер деп аталады.

Тригонометриялық теңсіздіктерді шешу үшін қолданылатын алгоритмдер:

  1. тригонометриялық теңсіздікті қарапайым тригонометриялық теңсіздікке (1) келтіру;

  2. бір координаталық жазықтыққа теңсіздіктің құрамында берілген тригонометриялық функцияның графигін салу және  түзуін жүргізу;

  3. функциялар графиктерінің қиылысу нүктелерін табу;

  4. берілген теңсіздікті қанағаттандыратын қисықтың бөлігі мен бас аралықты анықтау;

  5. сәйкес кері тригонометриялық функцияның мәнін ескеріп, бас аралықты шеткі нүктелерінің абсциссаларының мәнін табу;

  6. тригонометриялық функцияның периодтылық қасиетін пайдаланып, теңсіздіктің жалпы шешімін жазу.

Енді тригонометриялық теңсіздіктерді шешуге мысалдар қарастырайық.

1-мысал.  теңсіздігін шешейік.

Шешуі. Теңсіздіктің шешуі үшін  функциясының графигі синусоида қисығын және  түзуін бір координаталық жазықтыққа салайық.

Сонда, түзуі синусоида қисығын шексіз көп нүктелерде қиып өтеді

.

.

Берілген теңсіздікті қанағаттандыратын синусоида қисығының бөліктері  түзуінен жоғары орналасқан. Абсцисса осінің оң жағында орналасқан бірінші кесіндінің ұштары  деп белгілеп, олардың мәндерін анықтайық. Ол үшін  екенін ескереміз. Сонда, ,  шығады.

Демек,  болады. Берілген теңсіздіктің барлық шешімін жазу үшін  функциясының периодтылық қасиетін пайдаланамыз. Сонда   Жауабы:  

2-мысал.  теңсіздігін шешейік.

Берілген  теңсіздігін шешу үшін  функциясының графигін және  түзуін бір координаталық жазықтыққа салайық. Сонда  түзуі тангенсоида қисығымен шексіз көп нүктелерде (әрбір периодта бір рет) қиылысады.

Берілген теңсіздікті қанағаттандыратын тангенсоида қисығының бөліктерін  түзуінің төмен орналасқан.Енді  екенін ескерсек, онда графиктердің  интервалындағы қиылысу нүктесінің абсциссасы . Демек, берілген теңсіздік шешімінің бас аралығы  яғги . Енді  функциясының периодтылығын ескеріп, берілген теңсіздіктің барлық шешімдерін анықтаймыз:  

Жауабы:  

3-мысал.  теңсіздігін шешейік.

Шешуі: 

  

.

Бізге керегі түзудың жоғарғы жағы керек. Сонда  немесе  болады. Енді толық шешімін табу үшін периодын косамыз:  

Жауабы:  

4-мысал.  теңсіздігін шешейік.

Шешуі:  

.

.

Онда бас аралық . Демек,  . Енді функцияның периодтылығын пайдалынып келесі теңсіздікті аламыз:  

Соңғы теңсіздіктің әрбір бөлігінен  шегерсек, 

Жауабы:  , 

IV. Жаңа білімді бекіту

Кейбір оқушылар электронды оқулықтан интерактивті тақтада есептер шығарады.

№108 .Теңсіздіктерді шешіңдер:

А) 



 бас аралық . Енді периодын қосамыз:  

Жауабы:  

Ә) 

  бас аралық .Енді периодын қосамыз:  

Жауабы:  



№112.Теңсіздіктің көрсетілген аралыққа тиісті шешімдерін табыңдар:

Ә)  , 



  

   

   

Жауабы:  

№114 Теңсіздікті шешіңіз:

А) 







 енді бас аралық  немесе 



 

 

Жауабы:  

V.Жаңа сабақты бекіту. Сұрақ жауап. Тригонометриялық теңсіздіктердің шешу алгоритмдерін айтыңдар.

VI. Үйге тапсырма . №108, ә) б) №109 ә) б) №112 ә) б)

VII. Оқушылардың білімін бағалау