СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Уславлення сміливості ,винахідливості, порядності у романі Р.Л.Стівенсона "Острів скарбів"

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

"Я звичай дружби - предпочітаю ворожнечі.Закон людяності - ось мій закон"

Просмотр содержимого документа
«"Уславлення сміливості ,винахідливості, порядності у романі Р.Л.Стівенсона "Острів скарбів"»

Тема. Уславлення сміливості, винахідливості,

порядності у романі Р.Л.Стівенсона «Острів

скарбів»

Мета: проаналізувати спільні та відмінні риси між персонажами різних літературних творів; розвивати уміння характеризувати образи героїв через їхні вчинки,навички робити порівняльну характеристику літературних героїв, навички самоаналізу, здатність до критичного мислення, удосконалювати культуру спілкування; виховувати вдумливого читача, інтерес до самопізнання, відповідальне ставлення до свого життя, толерантне ставлення до інших.

Обладнання: портрет Р.Л.Стівенсона, виставка творів письменника, ілюстрації до роману Р.Л.Стівенсона «Острів скарбів», чисті «Партнерські аркуші» паперу, призначені для співпраці в парах, добрий настрій.

Тип уроку: формування і вдосконалення вмінь та навичок.

Хід уроку

I.Мотивація навчальної діяльності

Відгадайте головоломку- прочитайте епіграф до уроку, вислів східного поета Х ст. Фірдоусі.

(Мной дружбы обычай вражде предпочтён;

Закон человечности- вот мой закон.)

Як ви розумієте ці слова?

Кого з героїв роману Стівенсона вони стосуються?(Д.Гокінс,капітан Смоллет, лікар Лівсі, сквайр Трелоні)

Це позитивні герої . Про них сьогодні й піде мова.

II.Робота над текстом твору.

  1. «Впізнай героя»

  1. «Завів його я у кімнату і пам’ятаю, як цей витончений,вишукано одягнений молодий чоловік у білосніжній перуці, чорноокий, чудово вихований, вразив

мене своєю несхожістю на сільських незграб, що відвідували наш трактир». (Доктор Лівсі)

  1. «Це був високий чоловік, більше 6 футів на зріст, гладкий,з повним суворим обличчям, що загрубіло й обвітрилося під час довгих мандрів.

У нього були чорні рухливі брови, які свідчили, що їхній власник не злий, але пихатий і має запальний характер».

(Сквайр Трелоні)

  1. «Він прекрасний чоловік, але впертий, як чорт».(Капітан Смоллет)

  2. «Він був людиною похмурою. Все на кораблі дратувало його. Він розказав нам про причини свого невдоволення…».(Капітан Смоллет)

  3. «Усім єством я зневажаю старого, який тільки й робив,що бурмотів та стогнав. Хто завгодно з молодих єгерів із задоволенням поїхав би замість нього. Але сквайр хотів, щоб їхав саме він, а бажання сквайра для слуг було законом. Ніхто, окрім старого…,не смів і побурмотіти».

(Том Редрут)

  1. «Мені до душі цей хлопчисько. Кращого за нього я не зустрічав. Він більше схожий на чоловіка, ніж такі щури, як ви».(Джім Гокінс)



2.Інтерактивне опитування

Який герой твору сподобався вам найбільше?(Скоріш за все,більшість голосів буде у Джіма Гокінса)

Чому саме цей герой викликає у вас захоплення і повагу? Підкріпіть свою думку епізодами з твору.

3.Колективне складання схеми.

«Продовж речення» Джім-…

Джім- дитина, хлопчик, який пройшов через недитячі пригоди, випробування. Викликає захоплення.

Джім – кмітлива, спостережлива людина:

. здогадувався, що Сілвер і є одноногий моряк;

. розповів про карту лікареві та сквайрові;

. обережно повідомив друзів про підготовку бунту;

. уважно спостерігав за поведінкою пораненого Хендса;

. зрозумів, що Сілвер здатний на зраду;

. вразив піратів своїми вчинками й обіцяв урятувати їх від шибениці.

Джім – неслухняний хлопчик,він робить, що заманеться, й саме тому, як не дивно, рятується сам і допомагає своїм друзям:

. підслуховує розмову заколотників, сидячи у діжці з яблуками;

. тікає на острів і зустрічає відлюдника Бена Гана, який потім вбиває декількох піратів і розповідає про знайдені скарби;

. тікає з укріплення, розшукує човен Бена Гана, пробирається на борт «Еспаньйоли», рятує корабель.

Викликає подив і повагу.

Джім – добра людина:

. жаліє хворого батька;

. плаче над померлим Біллі Бонсом;

. перев’язує рану,піклується про ворога – пірата Хендса;

. зі співчуттям ставиться до Сілвера-каліки;

. не тримає зла на ворогів-піратів.

Викликає захоплення, здивування.

Джім- чесний хлопець:

. не прагне багатства Біллі Бонса;

. дотримує своє слово;

. робить висновок про скарби, що залишилися на острові: «Нехай вони там і залишаються, на тому острові».

Викликає повагу.

4. «Літературні паралелі»

Порівняйте образи Джіма Гокінса та Діка Сенда.

(Джім – звичайний неслухняний хлопчик, який відчуває страх,невпевненість, але в екстремальних ситуаціях поводиться чесно й сміливо.

Дік Сенд – юнак, який теж чимало пережив, він сміливий, врівноважений, відданий. Та, на відміну від героя Стівенсона, герой Верна не має недоліків. Для свого віку він – справжній герой.

Джіма зображено реалістичніше, перед нами- людина не виняткових здібностей і моральних якостей, а звичайна людина, яка має право на помилку. Обох хлопців поєднує те, що вони хоробрі, відповідальні, прагнуть допомагати іншим. Обидва під тиском обставин стали капітанами: Дік – на місяць, а Джім – усього на день.)

5.Робота в групах.

Дати характеристику літературному героєві.

  1. група – лікар Лівсі;

  2. група – сквайр Трелоні;

  3. група – капітан Смоллет;

4 група – Бен Ган.

  1. група. Лікар Лівсі – це молодий,охайний, підтягнутий чоловік. Він спокійна, витримана людина, як і годиться його професії. Лівсі вірний своєму обов’язкові навіть тоді, коли доводиться лікувати неприємних або огидних людей (наприклад, пірати на острові, Біллі Бонс). Лікар – чоловік чесний, порядний і надійний, сміливий і розумний. Інакше кажучи, «ідеальний чоловік».



  1. група. Сквайр Трелоні – чоловік немолодий та запальний. Він добре стріляє, має чималий життєвий досвід, але наївний і довірливий, через що мало не загинули чесні люди на «Іспаньйолі». У листі з Брістоля Трелоні із захопленням розповів про чутки, згідно з якими його ошукали під час придбання корабля, розповідає про «чудового» повара Джона Сілвера та «нестерпного» капітана Смоллета. Більше того, сквайр не вміє тримати язика за зубами, тож мало не весь Брістоль знав, куди й навіщо вирушає «Еспаньйола». Цей герой порядний, сміливий, але має й ряд недоліків. Іншими словами, «і на сонці бувають плями».





  1. група. Капітан Смоллет не викликає захоплення у героїв, які вирушають у небезпечну подорож. Він здається їм занадто суворим, не люб'язним, принциповим, хоча він просто виконує свій обов'язок. Капітан- чоловік сталих принципів, відповідальний, вимогливий до себе і підлеглих. Але оцінити позитивні риси його характеру герої змогли, лише перебуваючи в екстремальній ситуації, коли з'ясувалося, хто друг, а хто - ворог. Інакше кажучи, він уособлює «оманливу неприступність».



  1. група. Бен Ган – колишній пірат, якому кортіло здобути скарби капітана Флінта. Він досяг своєї мети дорогою ціною- перебуваючи на безлюдному острові протягом трьох років. За цей час він змінився, розкаявся у минулому грішному житті та допомагав у боротьбі з піратами. Бен Ган заволодів скарбами, але найбільшим його бажанням було не володіння ними, а повернення до людей, додому. Цей герой - «грішник, що розкаявся».





III. Висновки .

Позитивні герої роману «Острів скарбів» не схожі між собою, когось із них можна вважати ідеалом, когось - ні, але їх об'єднує віра в добро, порядність, відповідальність за життя інших людей, вірність своєму слову, високим моральним принципам.



IV. Літературно – психологічний тренінг «Пізнай себе – і ти пізнаєш героя».

Як ви вважаєте, хоробра людина – це людина, яка нічого не боїться, чи людина, яка зуміла подолати страх?

(Відповіді учнів.)

До якої категорії людей, на вашу думку, можна віднести Джіма Гокінса?

( Відповіді учнів.)

Так, звичайно, життя людини сповнене небезпеки, страхів, але ми повинні навчитися їх долати. А допоможе нам в цьому, я впевнена, декілька цікавих вправ.





  1. Учням пропонується уявити себе в кожній із надалі поданих життєвих ситуацій і розподілити їх в одну з двох колонок: 1- страх вартовий (метафорично кажучи, той, що пов’язаний зі справжньою небезпекою і який ніби стоїть на варті , на захисті нашого життя); 2- страх невартий (тобто удаваний та безпідставний):



. коли прийшов час знову йти до стоматолога….

. коли гладжу собаку, який на мене гарчить…

. коли заходжу ввечері в неосвітлену кімнату…

. коли на вулиці звертаюся до незнайомої людини…

. коли переходжу озеро по нетривкій весняній кризі…

. коли перебігаю вулицю, якою швидко рухаються машини…

. коли стою на краю платформи метро…

. коли запливаю на глибину…

. коли програю у футбол чи інші ігри…

. коли сам ремонтую зламану розетку…

Підсумкове запитання: чим, на вашу думку, відрізняється справжня хоробрість від удаваної?



  1. « Асоціація»

На аркушах паперу намалюйте тварин з якими у вас асоціюється:

  • страх;

  • хоробрість.

(Короткі пояснення учнів)



  1. Скласти сенкани на тему:

  • хоробрість;

  • страх.

(Відповіді учнів)



  1. «Страх» - у кошик для сміття.

Подумайте і дайте чесну відповідь самому собі:

  • Хто я , людина, яка має страхи, чи хоробра людина?



Якщо ви відчуваєте, що страхи переслідують вас, якщо ви чогось боїтеся, напишіть це на аркуші і викиньте у кошик для сміття, тоді, я впевнена, ви позбудетеся цих негативних відчуттів.







V. Рефлексія

VI. Домашнє завдання

Дібрати цитатний матеріал до образу Сілвера та його товаришів.



VII. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

Продовжте речення.

Сьогодні на уроці я…

  • дізнався…

  • був вражений…

  • замислився… .

VIII. Заключне слово вчителя.

Острів скарбів - це не просто частинка землі серед розбурханого океану, на якій заховано золото. Ця назва має ще і символічне значення. У душі кожної людини повинен бути острів, де міститься добро, порядність, милосердя, любов. Саме це і є найбільшим скарбом. Саме цьому і вчить нас роман Стівенсона. Джім Гокінс молодий. У нього попереду все життя. Але можна бути спокійним: духовні скарби він не розгубив і не розгубить. І я маю надію, що ваші душі теж будуть завжди скарбницею добра, людяності, милосердя, щирості і радості. Як цьому навчає нас Стівенсон.