СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Ліна Костенко. Життєвий і творчий шлях. Риси індивідуального стилю.

Категория: Литература

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ознайомлення учнів з життєвим і творчим шляхом сучасної поетеси

Просмотр содержимого документа
«Ліна Костенко. Життєвий і творчий шлях. Риси індивідуального стилю.»

К.М. Копівська ,

учитель ЗОШ І-ІІІступенів №3 Новокаховської міської ради,

спеціаліст вищої кваліфікаційної категорії


11клас


Тема: Ліна Костенко. Життєвий і творчий шлях.

Риси індивідуального стилю.

Мета: ознайомити учнів із життям і творчістю сучасної поетеси, зацікавити ними, спонукати до читання; розвивати навички виразного читання напам’ять, сприйняття інформації на слух, виділення головного, оцінювання його; виховувати активну громадянську позицію, любов до літератури, пошану до митців .

Міжпредметні зв’язки: інформатика, художня культура.

Тип уроку: урок – вивчення особи письменника з використанням мультимедійних технологій.

Обладнання: портрет Ліни Костенко, комп’ютерна презентація до уроку, відео про Ліну Костенко, читання її віршів відомими акторами.

Методичний коментар. Учням дати випереджувальні завдання: опрацювати запропонований учителем матеріал, доповнити його з додаткових рекомендованих джерел.


Хід уроку



І.Мотивація навчальної діяльності школярів.


Повідомлення теми, мети уроку.


Слово вчителя.

- Шановні друзі, сьогодні на уроці ми відчинимо двері в дивовижно яскравий світ художнього слова видатного українського митця Ліни Василівни Костенко. Серед інших майстрів слова України вже кілька десятиліть живе вона «як нерозгадане чудо», «голос народу». Книгу Ліни Костенко «Записки українського самашедшего» купують навіть ті, хто ніколи не купував українських книжок.

( Запис теми в зошити. Слайд 1).

У чому ж феномен цього явища? Як складається доля таких видатних талановитих людей? А що ж таке доля людська?

(Висловлювання учнів. Слайд 2)

- Пам’ятаєте, Тарас Шевченко питав: «Доле, де ти? Доле, де ти? Нема ніякої, Якщо доброї жаль, Боже, дай хоч злої…»

- Леся Українка писала: « Ні долі, ні волі у мене нема. Лишилася тільки надія одна».

Прослухаємо вірш Ліни Костенко «Доля».

( Відео з читанням вірша у музичному супроводі).

Бесіда з учнями (на кожній парті є тексти віршів ):

( Слайд 3)

- Яке ж ставлення Ліни Костенко до долі?

- Пригадайте значення слова кредо ( Знайти пояснення слова в словнику іншомовних слів).

- Чи могли б ви виділити рядочки, що є життєвим кредо поетеси та письменниці?

- Щоб наша робота була плідною, дорогі друзі, я пропоную вам, слухаючи розповіді, повідомлення та вірші, заповнити таблицю ( у кожного на парті роздрукована таблиця).

( Слайд 4. Учитель пояснює, як заповнювати таблицю).

Оточення



Основні риси характеру



Сфера діяльності



Життєве кредо



Світ захоплень




ІІ. Сприймання учнями матеріалу уроку

Розповідь учнів «Дитинство і юність Ліни Костенко». ( Слайд 5)

1 учениця.

Ліна Василівна Костенко народилася 19 березня 1930 року в містечку Ржищеві, що розташоване за 80 кілометрів від Києва униз по Дніпру. Навесні і влітку місто нагадувало величезний парк над Дніпром. Пізніше, уже дорослою, вона часто згадуватиме могутній плин Дніпрової води, пароплави, що з’являлися з-за трипільської гори, дим від рибальських багать. У її дитячій уяві Трипілля асоціювалося зі словом терпіння, а Чернігів – з якоюсь дивною істотою Черніг.

Про минулі роки маленькій Ліні багато розказував батько. Він працював у школі, викладав мало не всі предмети, знав 12 мов. Від нього Ліна дізналася, що над містом Ржищів височить Іван-гора, де за часів Київської Русі було місто-фортеця Іван-Город, яке зруйнували монголо-татари. Історія, що прозирала зі зруйнованих мурів Іван-Города, потім стане предметом наукового дослідження Ліни Костенко. Це потім.


Запитання.


- Чий вплив у дитинстві був визначальним у плані формування особистості?

(учні заповнюють таблицю)

2 учениця.

Маленька дівчинка, що блукає розкішним садом, пізнає світ:

В ту дірку в паркані відкрився світ поету –

Великий, і складний, і незбагненний світ.

Прорубане вікно – з укропу в Європу.

В Європі вже був млин, двигучий, паровий.

І прадід мій ходив, як Ной після потопу.

А я собі, мала, була – як херувим.

Ліні було шість років, коли сім’я переїхала до Києва. Ліна закінчує школу й вступає до педагогічного інституту ім. М. Горького (нині – Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова. У стінах педінституту було затісно для людини таких творчих амбіцій. Ліна Костенко їде до Москви – і в 1952 році стає студенткою Літературного інституту

ім. М. Горького. Кращої освіти в тодішньому Союзі годі було здобути. Поряд з Ліною навчалися Роберт Рождественський, Фазіль Іскандер, Юнна Моріц, вірменський поет Паруйр Сева – усі яскраво заявлять про себе у шістдесяті.


1 учениця.

Дипломною роботою Ліни Костенко в Літературному інституті була збірка «Проміння землі». Це був 1957 рік. ( Слайд 6).

Рецензент, відомий письменник Всеволод Іванов, оцінив роботу якнайвище (Слайд 7):


«Це дуже талановитий поет з великим майбутнім. Вірші Ліни Костенко вражають своєю задушевністю, теплотою і дивовижною щирістю, яка розкриває душу людини без дріб’язкового копирсання, надривності, цинізму».

Московський літературний інститут ім. М. Горького Ліна Костенко закінчила з відзнакою в 1956 році і повернулася до Києва.

2 учениця.

Перша збірка «Проміння землі» з’явилася у 1957 році, збірка «Вітрила» у 1958, «Мандрівки серця» у 1961. ( Слайд 8).

У її віршах – віддзеркалення епохи, в якій головною цінністю стала людина.

Я сповідую віру,

У якій оточують німбом

Не святих,

Не пророків,

А просто щасливих людей,-

У цих словах було гуманістичне кредо шістдесятництва.

«Хрущовська відлига» була переломним періодом радянського суспільства, що задихалося в атмосфері страху і тривоги. На літературному небосхилі заясніли імена: поети Іван Драч, Микола Вінграновський, Василь Симоненко, пізніше Василь Стус, дебютували прозаїки Василь Шевчук, Євген Гуцало, Григір Тютюнник….


Запитання до учнів:

  • Як вплинуло оточення у Московському літературному інституті на творче та життєве кредо Ліни Костенко?

  • Які основні риси творчої манери молодої поетеси підкреслив письменник Всеволод Іванов, рецензент її дипломної роботи?

( учні заповнюють таблицю)

3 учениця.

Одначе обнадійлива «хрущовська відлига» не виправдовує надій . Від 1963 року – із сумнозвісної зустрічі М. С. Хрущова з інтелігенцією – почалося «загвинчування гайок» у новаторському літературно-мистецькому процесі. Це означало, що митець повинен оспівувати гуманізм не просто як людяність, а гуманізм комуністичний – знову повернення до ідеологічних догм і знеособлення людини, повернення до шаблону будівника комунізму. Тоді ж почалося цькування Ліни Костенко. Кожне її слово було перевірено і зважено.

1963 року підготовлено до друку нову збірку «Зоряний інтеграл», проте тоді вона не побачила світ. У 1972 році така ж доля випала й збірці «Княжа гора», що стало свідченням складності стосунків поетеси із чинною системою.

Недрукування поетичних книжок Ліни Костенко тривало шістнадцять років.

Після нестерпно довгого періоду духовної еміграції у 1977 році вийшла у світ книга віршів «Над берегами вічної ріки», сповнена любові і уважності до людини. У 1979 році з’являється історичний роман «Маруся Чурай», який має небачений успіх. Його назвали українською енциклопедією середини17 ст. Шлях його до читача теж був досить тривалим. Які крамоли тільки не приписували цьому твору і в чому тільки не звинувачували авторку! У буржуазному підході до висвітлення подій минулого, націоналізмі, вихвалянні козаччини тощо.


Запитання.

- Які риси характеру можна відзначити у поетеси?

( учні заповнюють таблицю)

4 учениця. (Слайд 9)


1987 року в житті Ліни Василівни відбулася знаменна подія – її нагородили Державною премією імені Т. Шевченка за історичний роман «Маруся Чурай» і збірку поезій «Неповторність». Далі Ліна Костенко творить книгу «Сад нетанучих скульптур» (1987). Того ж року виходить її збірка для дітей «Бузиновий цар», а після періоду напруженої праці Ліна Василівна робить щедрий подарунок читачеві – «Вибране». У 1999 році Ліна Костенко видає історичний роман «Берестечко». Золоту сторінку творчості Ліни Костенко становить її духовний діалог з матінкою природою. Це особливо ніжна струна її поетичної ліри, напоєної любов’ю до всього, що живе під небом рідної України.

Зі слів доньки Ліни Костенко, Оксани Пахльовської, «ліси – це єдине місце, де Ліна Костенко може відпочити, полікувати душу. Вона знає, де який гриб росте, якого кольору в нього шапочка, де вкрився який їжак, згортаючись спати на зиму».

Сьогодні, відійшовши від суспільного життя на видноті, вона залишила собі зону відчуження – біль Чорнобиля.

Кажуть, що коли один журналіст попросив Ліну Костенко про інтерв’ю, то вона призначила йому місце зустрічі у чорнобильській зоні. Щорічні народознавчі експедиції у 10-кілометрову чорнобильську зону, зустрічі з людьми, що повернулися у мертві поселення, фіксація на кіноплівці, документальні записи. Тепер для Ліни Костенко звичним одягом є захисне хакі.

Ліна Костенко готує велику документальну повість про Чорнобиль, а також нову книгу віршів.

5 учениця.

На початку 80-х років до рук Ольги Богомолець, головного лікаря Клініки лазерної медицини Інституту дерматокосметології , барда, потрапила велика книжка з лірикою Ліни Костенко. Коли Ольга її навмання відкрила, натрапила на вірш «Осінній день». Прочитала його і збагнула, що це – зовсім не вірш, а пісня. Це була перша пісня, яку Ольга Богомолець написала у своєму житті. Після того було ще багато пісень на її вірші. Було багато перемог на конкурсах авторського романсу, як українських, так і міжнародних. Потім було особисте знайомство з поетесою. Ольга Богомолець говорить: «Для мене є великою честю, що вона приходить на мої концерти і що я маю можливість з нею спілкуватись».

До вашої уваги пісні на вірші Ліни Костенко у виконанні Ольги Богомолець. ( Прослуховування пісні у виконанні Ольги Богомолець)

1 учениця Творчість Ліни Костенко – для людей. У її віршах багато афористичних висловлювань, над якими треба задумуватися, які треба пам’ятати нам, молодому поколінню.

( Слайд 10. Учні пояснюють висловлювання)


*Душа належить людству і епохам.

*Душа шукає слів, як молитов.

*Великий або дволикий. Середини тут нема.


*В безсмертя також повні очі сліз.

*Моя свобода завжди при мені.

*Люди, будьте взаємно красивими!

*Поети – це біографія народу, а в нього біографія тяжка.

*Життя іде і все без коректур.


Ліна Костенко вражає своєю працьовитістю і любов’ю до свого народу. (Слайд 11)

  • Почесний професор Національного університету «Києво-Могилянська академія».

  • Почесний доктор Львівського національного університету.

  • Почесний доктор Чернівецького національного університету (2002).

  • Лауреат Державної премії ім. Тараса Шевченка (1987, за роман «Маруся Чурай» і збірку «Неповторність»)

  • Лауреат Міжнародної літературно-мистецької премії ім. О.Теліги (2000).

  • Нагороджена Почесною відзнакою Президента України (1992) і Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня (березень 2000).

  • Відмовилась від звання  Героя України, відповівши: «Політичної біжутерії не ношу!»

  • Переклади

  • Твори Костенко перекладено англійською, білоруською, естонською, італійською, німецькою, словацькою та французькою мовами.


ІІІ. Узагальнення та систематизація отриманих знань.


(Виступи учнів за таблицею).


  • Які риси характеру Ліни Костенко є визначальними?

  • Яка найвища сутність Ліни Костенко поетеси, людини?

  • Яким ви побачили світ її захоплень?

  • Чи легкою виявилася доля поетеси? (Слайд 12) Чому її так пророчо передбачила Ліна Костенко у своєму вірші «Доля» ?



Інтерактивна вправа «Мікрофон».

  • Мені б хотілося спитати у Ліни Костенко….

  • Я вражений тим,….

  • Я обов’язково прочитаю вірші Ліни Костенко, бо…..

ІV. Домашнє завдання.

Написати міні-твір «Я вибрала долю собі сама…» на основі власної таблиці та почутого на уроці, підготувати виразне читання вірша, який найбільше вразив, запам’ятався.