СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары.

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

КЫРГЫЗ РЕСПУБЛИКАСЫНЫН БИЛИМ БЕРҮҮ ЖАНА ИЛИМ МИНИСТРЛИГИ

БАТКЕН ОБЛУСУ КАДАМЖАЙ РАЙОНУ

№48 М.ТАИРОВ АТЫНДАГЫ ОРТО МЕКТЕБИ

 

АЧЫК САБАКТЫН ИШТЕЛМЕСИ (Информатика сабагынан)

 

 

ТЕМА:ЛОГИКАЛЫК МАСЕЛЕЛЕРДИ ЧЫГАРУУНУН ЫКМАЛАРЫ

 

9-КЛАСС

 

ИНФОРМАТИКА МУГАЛИМИ:  НАЗАЕВА КАНЫКЕЙ  МАМАТАХУНОВНА

 

 

 

 

2023-2024-ОКУУ ЖЫЛЫ

 

 

Предметтин аты: Информатика

Өтүлгөн мөөнөтү:

26-октябрь  2023-жыл

Классы

 

«Текшерилди»

ОББ:

Планды түзгөн:

Назаева Каныкей

5-б класс

 

 

Сабактын  темасы:  Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары.

Сабактын максаттары:

 

Билим берүүчүлук:

 

Логикалык маселелерди чыгаруу ыкмаларынын түрүн билишет

Логикалык маселелерди чыгарууда алардын чындык таблицаларын түзүү ыкмаларын билишет

Өнүктүрүүчүлук:

Логикалык маселелерди чыгаруунун тартибин окуп үйрөнүшөт

Тарбия берүүчүлук:

  Максатка умтулуу менен жоопкерчиликке, тыкандыкка тарбияланышат.

Сабактын тиби:  аралаш сабак

Усулдар: интерактивдуу, стем методу.

Колдонулуучу методдор:  топто иштөө, баяндоо, изилдөө, көрсөтүү методдору.

Колдонулуучу баалоо методдору: техника баяндап баалоо, аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.

Сабактын жабдылышы: Окуу китеби, сүрөттөр, доска, бор, ноутбук, проектор.

 

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык ( НК1 )

Өтүлгөн теманы  түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 )

Социалдык көндүмдөр ( НК 2)

Сабакта берилген тапшырмалар менен иштей алуу ( ПК 2 )

Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү  (НК3 )

Алган  билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу      ( ПК 3 )

 

 

Сабактын этаптары

Мугалимдин ишмердиги

Компетенттүүлүктөр

НК

ПК

 

1.

Уюштуруу

( 3 мин)

Саламдашуу, Жагымдуу маанай түзүү жана окуучуларды  жоктоо. Сабакка даярдыгына конул буруу. Топторго бөлүп, ат коюу.

НК3

ПК2

Азаматсыңар!!

 

2.

Үй тапшырмасын суроо         

( 6   мин)

Үйгө берилген тапшырманы текшерүү, окуучулардын топтордо  суроо жооп иретинде текшеруу.

Логикалык мисалдар слайддан көрсөтулүп иштетилет.

1.Логика деген эмне? 2. Ой жүгүртүү деген эмне? 3.Ой пикир деген эмне? 4. Логикалык ой жүгүртүү деген эмне? 5.Логикалык айтуу деген эмне?

 

НК2

ПК1

Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптан-

дыруучу балоо. Дем берүүчү сөздөрдү айтуу.

 

3.

Жаңы материалдарды

түшүндүрүү

( 22      мин)

Жаңы билимди калыптандыруу этабы:    Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу

Логикалык маселелерди чыгаруу менен биз логикалык айтымдардын негизинде жыйынтык чыгарабыз. Логикалык айтымдар – бул чын же жалган деген эки маанини гана алган

ырастоо.

 

«Жеңүүчүлөр» деген маселе.

Беш классташ – Аида, Саадат, Саша, Таня жана Тагай – мектеп олимпиадасында физика, математика, информатика, адабият жана география боюнча жеңүүчүлөр болушту. Бизге белгилүү болгондой:

1) Информатика боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү компьютерде

иштегенге Аида менен Сашаны үйрөтөт;

2) Таня жана Саадат да информатикага кызыгып калышты;

3) Саша ар дайым физикадан коркуп турчу;

4) Таня, Саша жана адабият боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү суу-

да сүзүү менен машыгышат;

5) Саша жана Таня математика боюнча олимпиаданын жеңүүчүсүн

куттукташты;

6) Аида адабиятка убактысы өтө эле аз калганы үчүн өкүнөт.

Эгерде алардын эч кимиси бир убакта эки олимпиаданын жеңүүчүсү болбосо, алардын ар бири олимпиадада кайсы предметтер боюнча жеңүүчү

болушту?

Чыгаруу:

Таблица түзөлү: сапчаларга олимпиададагы сабактардын, мамычага бал-

дардын аттарын жазалы. Сабак менен окуучунун ортосунда байланыш

болсо, торчого «1» белгисин жок болсо «0» белгисин коёлу.

                

 

 

1-кадам. Маселенин шартына жараша тиешелүү торчолорго «0» белгисин

коюп чыгалы.

2-кадам. «Информатика» сапчасында төрт нөл белгиси турат. Демек, бешинчи

торчого «1» белгисин коёбуз. Бул болсо информатика боюнча олимпиаданын

жеңүүчүсү Тагай экендигин билдирди.

3-кадам. Тагай мамычасынын калган торчолоруна «0» белгисин жазабыз, маселенин шарты боюнча ал бир убакта эки сабактан жеңүүчү боло

албайт.

4-кадам. Адабият сапчасында бир торчо бош калды, ага «1» белгисин жазалы. Демек, Саадат адабият боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү экен.

5-кадам. Саадат мамычасындагы бош торчолорго нөлдү жазабыз.

6-кадам. Саша мамычасында 4 нөл турат, демек, 5-торчого «1» белгисин

жазабыз. Мындан Саша география сабагы боюнча жеңүүчү экендигин

аныктайбыз.

7-кадам. География сапчасында бош торчолорго нөл жазабыз.

НК1

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК1,

ПК2

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет

 

4.

Сабакты бышыктоо

7   мин)

Бышыктоо:

1) «Эртең кандай аба ырайы болот?» деген суроого синоптик мындай жооп берди:

• Эгерде шамал болбосо, анда күн бүркөлүп жаан жаабайт.

• Эгерде жаан жааса, анда күн бүркөлөт жана шамал болбойт.

• Эгерде күн бүркөк болсо, анда жаан жаайт жана шамал бол-

бойт.

А чындыгында эртең аба ырайы кандай болот? Корсөтмө берилет

(Таблица 4 жолчо 4 мамычадан турат)

НК1

ПК3

Мугалимдин алкыш сөзү. Азаматсыңар акылдуусуңар,  кучт үүсүңөр ж.б

5.

Үй тапшырма

( 2    мин)

Маселени таблица түзүп чыгарып келүү.

НК1, НК2,

НК3

ПК3

Аткарууга шыктандыруу,  баяндап баалоо.

6.

Жыйнтыктоо

(3 мин)

Рефлекция.

 Сабактын максаты реалисттик болдубу?

Логикалык амалдарды чыгарууну үйрөндүнөрбү?

 Силер бүгүн эмнеге үйрөндүңөр?

 ПК менен коопсуз иштөөнүн негизги эрежелерин айтып бере аласыңарбы?

 

НК3

ПК3

Ой-пикирлерин угуп, талкуулоо

7.

Баалоо

( 2  мин)

Азаматсынар, акылдуусунар, күчтүүсүнөр!!

Жооп берген окуучуларды, өздөрүнүн сунушу менен  баалайм. Баалоонун критерийлерин эске алуу менен.  Саламатта калгыла! Конул бурганыңар учун чон рахмат.

НК2

НК3

ПК3

Топтору менен бири-бирин, сабакты баалашат.

 

                             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
«Логикалык маселелерди чыгаруунун ыкмалары.»

Информатика 5-б класс

Информатика

5-б класс

Баалоо критерийлери: Суроолорго жооп берүү-1 упай (кызыл) Жаны маалыматка ээ болуу – 1 упай (жашыл ) Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуу – 1 упай (сары) Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай (көк) Алтын эрежени сактоосу – 1 упай (ак)

Баалоо критерийлери:

Суроолорго жооп берүү-1 упай (кызыл)

Жаны маалыматка ээ болуу – 1 упай (жашыл )

Коопсуздук эрежелерин жана гииеналык талаптарды билуу – 1 упай (сары)

Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай (көк)

Алтын эрежени сактоосу – 1 упай (ак)

5+5:5-5= 1 5 4

5+5:5-5=

1

5

4

6:6+6:6 = 4 2 3

6:6+6:6 =

4

2

3

Логикалык маселелерди чыгаруу ыкмалары

Логикалык маселелерди чыгаруу ыкмалары

     Сабактын максаттары:  1 . Логикалык маселелерди чыгаруу  ыкмаларынын түрүн билишет  логикалык  маселелерди чыгарууда алардын чындык  таблицаларын түзүү ыкмаларын түшүнүшот  2. Логикалык маселелерди чыгаруунун  тартибин окуп үйрөнүшөт.    3.Максатка умтулууга, эсептөө    техникаларын  колдонууда    тыкандыкка жана тактыкка    тарбияланышат.

Сабактын максаттары: 1 . Логикалык маселелерди чыгаруу ыкмаларынын түрүн билишет логикалык маселелерди чыгарууда алардын чындык таблицаларын түзүү ыкмаларын түшүнүшот 2. Логикалык маселелерди чыгаруунун тартибин окуп үйрөнүшөт. 3.Максатка умтулууга, эсептөө техникаларын колдонууда тыкандыкка жана тактыкка тарбияланышат.

 Өтүлгөн теманы кайталоо   1.Логика деген эмне?  2. Ой жүгүртүү деген эмне?  3.Ой пикир деген эмне?  4. Логикалык ой жүгүртүү деген эмне?  5.Логикалык айтуу деген эмне?

Өтүлгөн теманы кайталоо 1.Логика деген эмне? 2. Ой жүгүртүү деген эмне? 3.Ой пикир деген эмне? 4. Логикалык ой жүгүртүү деген эмне? 5.Логикалык айтуу деген эмне?

Эки күн катарынан жамгыр жаашы мүмкүнбү?   Жок, түн бар Ооба, жаайт Мүмкүн эмес

Эки күн катарынан жамгыр жаашы мүмкүнбү?

Жок, түн бар

Ооба, жаайт

Мүмкүн эмес

64 44 60

64

44

60

Введите сюда текст вопроса 26 36 28

Введите сюда текст вопроса

26

36

28

  «Жеңүүчүлөр» деген маселе. Беш классташ – Аида, Саадат, Саша, Таня жана Тагай – мектеп олимпиадасында физика, математика, информатика, адабият жана география боюнча жеңүүчүлөр болушту. Бизге белгилүү болгондой: 1) Информатика боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү компьютерде иштегенге Аида менен Сашаны үйрөтөт; 2) Таня жана Саадат да информатикага кызыгып калышты; 3) Саша ар дайым физикадан коркуп турчу; 4) Таня, Саша жана адабият боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү суу- да сүзүү менен машыгышат; 5) Саша жана Таня математика боюнча олимпиаданын жеңүүчүсүн куттукташты; 6) Аида адабиятка убактысы өтө эле аз калганы үчүн өкүнөт. Эгерде алардын эч кимиси бир убакта эки олимпиаданын жеңүүчүсү болбосо, алардын ар бири олимпиадада кайсы предметтер боюнча жеңүүчү болушту?

 

«Жеңүүчүлөр» деген маселе.

Беш классташ – Аида, Саадат, Саша, Таня жана Тагай – мектеп олимпиадасында физика, математика, информатика, адабият жана география боюнча жеңүүчүлөр болушту. Бизге белгилүү болгондой:

1) Информатика боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү компьютерде

иштегенге Аида менен Сашаны үйрөтөт;

2) Таня жана Саадат да информатикага кызыгып калышты;

3) Саша ар дайым физикадан коркуп турчу;

4) Таня, Саша жана адабият боюнча олимпиаданын жеңүүчүсү суу-

да сүзүү менен машыгышат;

5) Саша жана Таня математика боюнча олимпиаданын жеңүүчүсүн

куттукташты;

6) Аида адабиятка убактысы өтө эле аз калганы үчүн өкүнөт.

Эгерде алардын эч кимиси бир убакта эки олимпиаданын жеңүүчүсү болбосо, алардын ар бири олимпиадада кайсы предметтер боюнча жеңүүчү

болушту?

Үйгө тапшырма Маселени аягына чыгарып келүү

Үйгө тапшырма

Маселени аягына чыгарып келүү

Жыйынтыктоо: Рефлекция.  Сабактын максаты реалисттик болдубу?  Логикалык амалдарды чыгарууну үйрөндүңөрбү?  Силер бүгүн эмнени үйрөндүңөр?  Компьютерде коопсуз иштөөнүн негизги эрежелерин айтып бере аласыңарбы?

Жыйынтыктоо:

Рефлекция.

 Сабактын максаты реалисттик болдубу?

 Логикалык амалдарды чыгарууну үйрөндүңөрбү?

 Силер бүгүн эмнени үйрөндүңөр?

 Компьютерде коопсуз иштөөнүн негизги эрежелерин айтып бере аласыңарбы?

Азаматсыңар балдарым!

Азаматсыңар балдарым!


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей
