Просмотр содержимого документа
«Мәтінді пішімдеу»
| Пәні: информатика | Күні: | 6 «А» сынып |
| Пән мұғалімі | | |
| Сабақтың тақырыбы | Мәтінді пішімдеудің негізгі тәсілдері. |
| Мақсаты | Оқушыларға мәтінді енгізу, редакциялау және пішімдеу ұғымдарымен танысады. Берілген өлшемдер бойынша мәтінді пішімдеуді үйренеді, ақпараттық мәдениеті қалыптасады. Мәтін немесе оның үзінділерін ерекшелеуді мәтінді пішімдеудің негізгі тәсілдерін үйрету. |
| Жұмыс нәтижесі | Мәтінді енгізу және редакциялау ұғымдарымен танысады. Берілген өлшемдер бойынша мәтінді пішімдеуді үйренеді. |
| Дереккөздер | Е.А.Вьюшкова, Н.В.Параскун, Б.Қ.Әбенов-Астана: «Арман-ПВ» баспасы, 2013 «Информатика» оқулығы. |
| Негізгі идеясы | Топтық және жұптық жұмыстар арқылы сыныпта ынтымақтастық қалыптасады. |
| Ресурстар | Постер, интерактивті тақта, таратпа материалдар |
| Қолданылған модульдер | ОЖТ (оқытудын жаңа тәсілдері): жұптық, топтық, зерттеушілік әңгіме АКТ: интерактивті тақта, презентция ОҮБ: (формативті, сумативті) Дарынды және талантты балаларды оқыту: Деңгейлік тапсырмалар СТО: Бүгінгі сабақта менің білгенім... |
Сабақтың барысы:
| Ойлауды Блум бойынша жіктеу | Тапсырма түрі | Нәтиже |
| Ұйымдастыру 3 мин | Тренинг: Шаттық шеңбері. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. Топқа бөлу. Стикерлер арқылы. (Қаріп, Абзац, Стиль) | Жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. |
| | Теория. | Үй тапсырмасы тексеру БЛУМ кезеңдері орындалады |
| Үй тапсырмасы. «Бәйге» Миға шабуыл стратегиясы 4 минут ОҮБ (Инфочек- 1 балға тең) Теория – 1 балл МАКС – 5 балл «Көкпар» «РАФТ» стратегиясы. Рөлдік ойындар. Топ оқушылары өздеріне көбірек ұпай жинауға тырысады. МАКС-9 балл ОҮБ (Инфочек- 1 балға тең) (6 мин) | І топ: Мәтіндік процессор анықтамасы. Кеңейтудың қандай түрлері жиі қолданылады? Қандай де екі режимде жұмыс жасайды? Оларды ата. Word-қалай іске қоса аламыз? Программа интерфейсі ІІ топ: Лентаның қызметі. Көрсету және жасыру. Тақырып жолы қызметі Сұхбат терезесін қалай іске қосамыз? Жұмыс аймағы қызметі Айналдыру жолағы ІІІ топ: Қалып-күй жолы Жаңа құжатты қалай құрамыз? Құжатты сақтау әрекеттері. Файлды қандай тәсілмен ашуға болады? Абзац дегеніміз не? |
|  |  | Қаріп, Абзац және Стиль қосымшаларын рөлдік ойын арқылы көрсетеді. |
|  |
| Жаңа сабақ: «Мәтінді пішімдеудің негізгі тәсілдері» |
| Білу АКТ, ой қозғау «ЖИКСО» әдісі 10 минут | Дәптермен жұмыс: Құжатты пішімдеу дегеніміз не? (71 бет). Бейнеролик «Редакциялау» Ал мына бейнероликтен не түсіндік? | Жаңа тақырып ұғымдарын, анықтамаларын біледі. |
| Мағынаны тану. 1-топ: «Құжатты пішімдеу» 2-топ: «Бөліп алынған мәтінмен жұмыс жасаудың түрлі тәсілдері. 3 топ: «Қаріптің әлпетін басқару» | Мұғалімнің түсіндіргенін ұғып алу арқылы жаңа сабақтың тапсырмаларын орындайды. Топпен берілген тапсырмаларды талқылап постерге түсіру арқылы қорғайды. |
| Қолдану АКТ - Технологиялық білім 10 минут ОҮБ (Инфочек- 10 балға тең) | Компьютермен жұмыс: Әр тапсырма 10 балмен бағаланады МАКС – 40 балл Тапсырма №1: Берілген мәтінді тер және бірінші сөйлемнің бірінші сөзін жартылай қалыңдатып жаз, екінші сөйлемнің екінші сөзін жантайтып жаз және үшінші сөйлемнің үшінші сөзін астын сыз. Туралау әрекеттерін орында (оң, сол, ортасына, екі жақ шеттері бойынша). Тапсырма №2: Мәтінді теріп, жол аралық интервалын 2,0 см. етіп орында. Мәтінің түсін өзгерт. Тапсырма №3: Мәтінге қаріп сұхбат терезесіндегі параметрлерін қой: қаріп түрін- Arial, өлшемін- 18 пт. өзгертіп жаз. Тапсырма №4: Жұмыс үстеліндегі «Жеміс» файлын ашып «Жүзім» сөзін- «Алма» сөзіне ауыстырыңыз. Жұмыс парағының түсін өзгерт. | Алған білімін практика жүзінде қолдана алады. |
| «Кім білгір» ойыны арқылы сабақты бекіту «Сиқырлы шарлар» «Асқабақтарды жина» 5 мин ОҮБ (Инфочек- 1 балға тең) МАКС – 5 БАЛЛ | 1. Сиқырлы шарлар. Пішімдеу панелінің батырмаларын тап? (дұрыс тапсаң шар әуеге қалықтайды!) 2. Асқабақтарды жина! (Мәтінді туралайтын батырмалардан тұратын асқабақтарды жина!)  | Тақырып бойыша әрекеттерді меңгереді және негізгі идеясын түсінеді. Ойларын жинақтай алады. |
| Бағалау 5 минут | «Білім» қаласы. Формативті бағалаулар және әр оқушы өзін-өзі бағалайды 46-65 – 5 Тақырыпты өте жақсы меңгердім. 16-45 – 4 Әлі де үйреніп жұмыс жасауым қажет. 1-15 – 3 Бұл тақырып бойынша көп жұмыс жасауым қажет. | Ойланып шешім қабылдайды, ізденеді. |
| Рефлексия 2 мин | Сабақтағы өз әрекетіңді бағала. Өз бағаңды төменде беріліп тұрған сөйлемнен баста. Бүгінгі сабақта менің білгенім... Қызықты болғаны... Қиын болғаны... ... енді мен орындай аламын. ... мен жасай алады екенмін. Мені таңғалдырғаны... | Өздеріне сыни көзқараста қарап, өзін-өзі бағалауға дағдыланады |
| Үйге тапсырма | §4.10 тақырып, 71-76 беттегі мәліметпен танысу | |
Оқушы аты – жөні: __________________________________________________________________
| Р/c | Үй тапсырмасы. | Жаңа сабақты меңгеру постер Макс- 10 балл | Компьютермен жұмыс МАКС– 40 балл | «Кім білгір» ойыны сабақты бекіту. МАКС– 2 балл | Қорытынды бағалау |
| «Бәйге» Макс– 2 балл | Рөлдік ойын Макс– 10 балл |
| | | | | | | |
Бағалау критерийлері: 45 - 65 – 5 15 - 45 – 4 1 - 15 – 3
Оқушы аты – жөні: __________________________________________________________________
| Р/c | Үй тапсырмасы. | Жаңа сабақты меңгеру постер Макс- 10 балл | Компьютермен жұмыс МАКС– 40 балл | «Кім білгір» ойыны сабақты бекіту. МАКС– 2 балл | Қорытынды бағалау |
| «Бәйге» Макс– 2 балл | Рөлдік ойын Макс– 10 балл |
| | | | | | | |
Бағалау критерийлері: 45 - 65 – 5 15 - 45 – 4 1 - 15 – 3
Оқушы аты – жөні: __________________________________________________________________
| Р/c | Үй тапсырмасы. | Жаңа сабақты меңгеру постер Макс- 10 балл | Компьютермен жұмыс МАКС– 40 балл | «Кім білгір» ойыны сабақты бекіту. МАКС– 2 балл | Қорытынды бағалау |
| «Бәйге» Макс– 2 балл | Рөлдік ойын Макс– 10 балл |
| | | | | | | |
Бағалау критерийлері: 45 - 65 – 5 15 - 45 – 4 1 - 15 – 3
Оқушы аты – жөні: __________________________________________________________________
| Р/c | Үй тапсырмасы. | Жаңа сабақты меңгеру постер Макс- 10 балл | Компьютермен жұмыс МАКС– 40 балл | «Кім білгір» ойыны сабақты бекіту. МАКС– 2 балл | Қорытынды бағалау |
| «Бәйге» Макс– 2 балл | Рөлдік ойын Макс– 10 балл |
| | | | | | | |
Бағалау критерийлері: 45 - 65 – 5 15 - 45 – 4 1 - 15 – 3
Тапсырма №1:
Берілген мәтінді тер және бірінші сөйлемнің бірінші сөзін жартылай қалыңдатып жаз, екінші сөйлемнің екінші сөзін жантайтып жаз және үшінші сөйлемнің үшінші сөзін астын сыз. Туралау әрекеттерін орында (оң, сол, ортасына, екі жақ шеттері бойынша).
Жаңылтпаш– қазақ ауыз әдебиетінің шағын жанры. Жаңылтпаш ойын-сауыққа жиналған жұртты күлдіру, жас ұрпақтың тілін ұстартып, әр түрлі сөзді шапшаң айтуға үйрету. Жаңылтпаштың сөздері адамды жаңылдыратындай қиын, көбінесе қара сөз немесе өлең түрінде келеді.
Тапсырма №2:
Мына мәтінді теріп, жол аралық интервалын 2,0 см. етіп орында. Мәтінің түсін өзгерт.
Алтын емле белбеу – алтын шапқан, әшекейленген белбеу.
Берен белбеу – қымбат металдан жасалған белбеу.
Гауһар кәмәр – гауһармен сәнденген белбеу
Зер белбеу – алтынмен әшекейленген белбеу.
Қамар белбеу – зерлі, әшекейлі белбеу.
Тапсырма №3:
Мына мәтінге қаріп сұхбат терезесіндегі параметрлерін қой: қаріп түрін- Arial, өлшемін- 18 пт. өзгертіп жаз.
Қамаштан көріп қалашты,
Қалашқа Жарас таласты.
Бөлінсін десең қалаш тең,
Таласпа Жарас Қамашпен.
Тапсырма №4:
Жұмыс үстеліндегі «Жеміс» файлын ашып «Жүзім» сөзін- «Алма» сөзіне ауыстырыңыз. Жұмыс парағының түсін өзгерт.
Бағалау парағын құрастыру керек.
Топқа бөлуге қажет нәрселері шығару қажет
Слайд жасау қажет
Флипчарт құру керек.
Инфочек



Алмасу буфері, стиль және редакциялау қосымшасы
1. Көшіру батырмасы
2. Қиып алу батырмасы
3. Кірістіру
4. Үлгі бойынша пішімдеу
5. Қаріптерді ерекшелеу түрлері
6. Пішімдеуді тазалау
7. Стильді өзгерту батырмасы
8. Табу аймағы
9. Ауыстыру аймағы
10. Бөліп алу аймағы
І топ:
Мәтіндік процессор анықтамасы.
Кеңейтудың қандай түрлері жиі қолданылады?
Қандай де екі режимде жұмыс жасайды? Оларды ата.
Word-қалай іске қоса аламыз?
Программа интерфейсі
ІІ топ:
Лентаның қызметі. Көрсету және жасыру.
Тақырып жолы қызметі
Сұхбат терезесін қалай іске қосамыз?
Жұмыс аймағы қызметі
Айналдыру жолағы
ІІІ топ:
Қалып-күй жолы
Жаңа құжатты қалай құрамыз?
Құжатты сақтау әрекеттері.
Файлды қандай тәсілмен ашуға болады?
Жаңа құжатты қалай құрамыз?