СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мәтінді теру және өңдеу. Абзац

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Барлық оқушылар: Компьютерлік программалардың қолданушының міндетін шешу үшін қажет екенін түсіну, мәтіндік редакторды ашу, мәтін теру, өңдеу және сақтау.

Оқушылардың басым бөлігі: WordPad мәтіндік редакторыныңтерезе элементтерін атау.

Кейбір оқушылар:Сақталған құжаттың атауын өзгерту, орнын ауыстыру

Просмотр содержимого документа
«Мәтінді теру және өңдеу. Абзац»

Қысқа мерзімді жоспар


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Карбозова Ж.К

Сынып: 3

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу тақырыбы

Мәтінді теру және өңдеу. Абзац

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.2.1. компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;

3.1.2.2. компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;

3.2.1.1. мәтіндік редакторда қарапайым сөйлемдерді теруді жүзеге асыру;

Сабақтың:

мақсаты:

Барлық оқушылар: Компьютерлік программалардың қолданушының міндетін шешу үшін қажет екенін түсіну, мәтіндік редакторды ашу, мәтін теру, өңдеу және сақтау.

Оқушылардың басым бөлігі: WordPad мәтіндік редакторыныңтерезе элементтерін атау.

Кейбір оқушылар:Сақталған құжаттың атауын өзгерту, орнын ауыстыру

Бағалау критерийі:

Компьютерлік программалардың қолданушының міндетін шешу үшін қажет екенін айтады

WORDPAD мәтіндік редакторын іске қосады және сақтайды

Мәтін тереді және өңдейді

Құжаттың атауын өзгертеді

Құжаттың сақталған орнын өзгертеді

WordPad мәтіндік редакторының терезе элементтерін атайды

Тілдік мақсаттар:


Мәтінмен жұмыс жасау барысында, тілдерді және қаріптерін өзгерте алады.

Оңға жазу – Напишите в право – Write to the right

Солға жазу- Напишите в лево - Write to the left

Ортасына жазу – Напишите в центр - Write to the center

Текстті өшіру – Очистить текст – Сlear text


Құндылықтарға

баулу

Топта бірлескен жұмыс орнату, жұптық жұмыста бір-бірлерінің пікірін тыңдау құрметтеу арқылы білім алу, ынтымақтастықты дамыту


Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі (мәтіндірді тереді)

ағылшын тілі (командалардың ағылшын тілінде аудармасын біледі).

орыс тілі (орыс тілі командаларын колданады),




















Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут











5 минут


















Ұйымдастыру: Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

«Көрші» Психологиялық ахуал қалыптастыру:

Мақсаты: әрбір қатысушы, бір-біріне жылылық сыйлау.

Нұсқаулық:

Көршіңді оң жақтан құшақта,

Көршіңді сол жақтан құшақта.

Оң жақтағы көршіңе бір жымиып,

Сол жақтағы көршіңе бір жымиып,

Бүгінгі сабақ барысы,

Біз үлкен отбасы.






Өткен сабақты пысықтау:

«Сұрақтар сандығы» әдісі

Сандықшадағы сұрақтарды әр оқушы алады да, сұрақтарына кезекпен жауап береді.


ҚБ : Смайлик


  1. Мәтінді пішімдеу дегеніміз не?

  2. Мәтін дегеніміз не?

  3. Құжатты қалай сақтайды?

  4. Абзац дегеніміз не?

  5. Ақпарат дегеніміз не?

  6. Біз ақпаратты қалай қабылдаймыз?

  7. Мониторға дейінгі арақашықтық неше см?

  8. Балалар компьютерде неше уақыт отыруы қажет?

  9. Терезе дегеніміз не?

  10. Терезенің қандай түрлері бар?


(Көршілер қимыл – қозғалыстар арқылы жаттығуды жасайды)










Сандықша, қағаз, қалам









Тапсырма беру

6 мин







































10 минут



















Сергіту сәті

5 минут























Ойлан тап

7 минут











































Сабақтың соңы

2 минут












1-тапсырма.

«Жұбын тап» ойыны сәйкестендіру





Қиып алу Көшіру Кірістіру Жаңа құжат ашу



Сақтау Қаріп өлшемі



Кері қайтару пернесі Ортаға жазу

Сол жақ шетіне Астын сызып жазу

Ортасына жазу Оң жақ шетіне жазу

мәтінді сақтау

Дескриптор:

Сурет пен мәтінді сәйкестендіре алады


ҚБ: Жұлдызша арқылы



2-тапсырма. Практикалық жеке жұмыс.

А) - «Менің мектебім» тақырыбын жаз.

- Ортасына қой

- Пернетақтадан «Enter» пернесін басып, төменгі

қатарға түс.

-Азат жолдан өз мектебің туралы 4- сөйлем

құрап жаз.

-қаріпті 12-мен жаз

- Жазылған мәтінді Файл-Сохранить как немесе

батырмасын басу арқылы

- «Мектебім» деген атпен сақта.

Дескриптор.

WORDPAD іске қосады

«Менің мектебім» тақырыбын тереді

Ортасына апарады

Қаріпті 12 ге қояды

Мәтін құрап жазады

Сақтайды


ҚБ «Бас бармақ» әдісі арқылы.



Сергіту сәті. 10 айырмашылығын табу

3- тапсырма Ойлан тап

Дискриптор: Сұрақтың жауабын табады.

Ағылшын тіліндегі жазуын тауып ,

орнына қояды

ҚБ. Жұлдызша беріледі



Үй тапсырмасы:

  • Тақырыпқа байланысты ребус құрастыр


Қорытынды: Сабақты қорытындылау. Сабақ соңында оқушылар бүгінгі сабақта қандай тапсырмада қиындық туғызғанын, түсінгені туралы ойларымен бөліседі, туындаған мәселелерді рефлексия парағында көрсетеді.

«Қоржын» тәсілі бойынша рефлексия жасау

Білдім Білемін Білгім келеді



Үлестірме қағаздары, компьютер




















































































































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау









Сабақ бойынша рефлексия


















































































*












































Мәтінді қою жазу



Мәтіннің астын сызу



Мәтінді ортаға қою




Мәтін сақтау



Мәтінді оң жаққа түзеу



Мәтінді кесіп алу



Мәтінді қисайтып жазу



Қаріптің өлшемі



Мәтінді қою



Мәтінді сол жаққа түзеу



Кері қайтару



Мәтінді біркелкі түзеу



Қаріпті өзгерту


















































м