СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мар Байжиев б-ча

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Мар Байжиев б-ча»

10 – класс “ 17” февраль 2023 – жыл кыргыз адабияты сабагы III чейрек


Сабактын темасы : Мар Байжиевдин өмүрү , чыгармачылыгы

Сабактын максаты:


Көрсөткүчтөр :

Жогорудагы максаттар ишке ашат , эгерде окуучу :

1 . Билим берүүчүлүк :

Окуучулар Мар Байжиевдин өмүрү жана чыгармачылыгы боюнча маалыматка ээ болушат .

- Мар Байжиевдин өмүрү жана чыгармачылыгы боюнча маалыматка ээ болсо.;

2 .Өнүктүрүүчүлүк :

Жазуучунун чыгармаларынын философиялык маанисин талдап , сынчыл ой жүгүртүү көндүмдөрү өнүгөт .


-чыгармалардын тарбиялык маанисин талдап , чыгармачыл ой жүгүртсө ;

3. Тарбия берүүчүлүк :

Өзүнүн көз карашын коргоп , пикирин далилдеп , адабий тилдин нормасына ылайык туура сүйлөөгө багыт алышат .


-өзүнүн оюн эркин айтып , пикирин далилдей билсе ;

Негизги компетенттүүлүктөр

Предметтик компетенттүүлүктөр

НК-1 Маалыматтык компетенттүүлүк – маалыматты чогултуу, аны менен иштөө, сактоо жана пайдаланууну ишке ашыруу.

ПК-1 Окурмандык компетенттүүлүк – адабий чыгарманы искусствонун түрү катары окууга, искусствонун башка түрлөрүнүн катарында адабияттын өзгөчөлүгү жөнүндө түшүнүгүн калыптандыруу

НК-2 Социалдык-коммуникациялык компетенттүүлүк- керектүү маалыматты маектешүү (диалог) аркылуу алуу, аны социалдык, кесиптик, инсандык көйгөйлѳрүн чечүү үчүн оозеки, жазуу түрүндө берүү даярдыгы .

ПК-2 Баалуулук-маанилик компетенттүүлүк – бул инсандын баалуулук багытталуу чөйрөсүндөгү компетенттүүлүк; көркөм образды кабыл алуу жана анын адеп-ахлактык, эстетикалык маңызын баамдоо жөндөмдүүлүгү.

НК-3 «Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү» компетенттүүлүгү – маалыматта, окуу жана турмуштук кырдаалдарда ар түрдүү ыкмаларды пайдалануу менен өз алдынча же башка адамдар менен ѳз ара аракеттенүүдѳ карама-каршылыкты таба билүү .

ПК-3 Адабий-чыгармачылык компетенттүүлүк – окуган чыгармаларынын жана жеке тажрыйбасынын негизинде адабий чыгармачылыкка жөндөмдүүлүгү, адабий чыгармачыл иштерди жазууга жөндөмдүүлүгү ;


Сабактын тиби : Жаңы билимди өздөштүрүү сабагы

Окутуу усулу : Окуу жана түшүнүү , таанып – билүүчүлүк усулу

Окуу ресурстары : Кыргыз адабиятынан 11-класс үчүн окуу китеби, энциклопедия, көркөм китептер, географиялык карта, слайд

Предмет аралык байланыштар : Кыргыз тили жана тарых, география предметтери


Сабактын жүрүшү : 1. Уюштуруу учуру ( 3 мүнөт )

Окуучулар менен саламдашып , толуктап сабакка даярдоо . Сабакка жагымдуу маанай түзүү . Окуучуларды топко бөлүү, топ башчыларын дайындоо. Баалоо критерийлери менен тааныштыруу. Алтын эрежени эске алуу .

Сабактын

этабы


Мугалимдин иш аракети

Окуучунун

иш аракети

Окуучулар ээ болуучу компетенттүү-лүктөр



Баалоо

НК

ПК

Үй тапшырмасын текшерүү

( 8 мүнөт )



үйгө тапшырма кайсы берилген?

Анда үй тапшырмасын кайталап алалы.

Үй тапшырмасын 3 критерийдин негизинде сурап аламын.

1.Тапшырма. Жоомарт Бөкөнбаевдин «Жайдын кечи» жана «Жаштык кез» деген лирикасына талдоо жүргүзүп көргүлө.

2.Тапашырма. Топ менен кеңешип Ж.Бөкөнбаевдин лирикаларын көркөм айтып бергиле?

3.Тапшырма. Топ мүчөлөрү берилген таркатмадагы суроолорго жооп берет



Үй тапшырма-сы боюнча

2 окуучу доскада ырды талдайт, 2 окуучу чыгып көркөм айтат, 6 окуучу таркатмадагы суроолорго жооп берет.







НК-1-2-3









ПК-1-2-3

Үй тапшырмасы-на карата бааланат

Өтүлгөн

темаларга

кайталоо

жүргүзүү :

( 3 мүнөт )

Демек, балдар, Жоомарт Бөкөнбаев бир сөз менен айтканда ал, кыргыз элинин Пушкини. Анын лирикалары бүгүнкү күндө да актуалдуулугун жоготкон жок. Мындай инсандар эч качан унутта калбайт.




Суроолор-го оозеки жооп беришет




Оозеки жообу бааланат



Кайтарым байланыш

Өбөлгө түзүү

Анда балдар баарыңар оюңарды бул видеого бурамын.

Видеодон эмнеи байкадыңар?

Демек, бүгун силер менен Касымалы Жантөшевдин өмүрү, чыгармачылыгы тууралуу өтөт экенбиз.

Көңүл коюп көрүп, ойлорун айтышат.




Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү :

( 8 мүнөт )


Жаңы теманын планы:

  1. Түшүнүксүз сөздөр менен таанышуу

  2. Касымалы Жантөшевдин өмүрү, чыгармачылыгы жөнүндө толугураак маалымат алуу

  3. Китеп менен иштөө

  4. Тест менен иштөө

  5. Жыйынтыктоо


Түшүнүксүз сөздөр

  • Алмустактан- байыртадан, илгертен

  • Тырмак алды-эң биринчиси, алгачкысы

  • Методикалык колдонмо- методика дегенге кирет. Бул бир нерсени үйрөтүүдө ыңгайлуу усул.


Балалыгы

Кана, балдар айткылачы силер касымалы Жантөшев боюнча маалыматыңар барбы? Кандай чыгармасын билесиңер?

Кыргыз элинин прозаик, драматург жана профессионал адабияттын өнүгүшүнө салым кошкон ири өкүлдөрдүн бири Касымалы Жантөшев 1904-жылы Ысык-Көлдүн күнгөй тарабындагы, Тепке деген айылда туулган.Ал жаш кезинен турмуштун оор кысымын баштан өткөрөт.Үркүн мезгилинде эл менен чогуу качып, турмуштун оор-кыйышын жаш болсо да жон териси менен сезет. Революция орноп, элдин баары өз жерине кайтат. Бул учурда жер-жерлерде балдардын билим алуусуна мүмкүнчүлүктөр жаралган. Билимге суусаган Касым

Тепке айылындагы 4 жылдык мектепте билим алат.

Курмандын атын саттырып, Ташкентке билим алууга жөнөйт. Ал жерге барганда кабыл алуу аяктап калган болот. Андан соң Ош педтехникумуна окууга кирет. Бир жылдан соң Фрунзе педтехникумуна которулат. Фрунзеген барганда ал жерде : К.Баялинов, К.Маликов, Г.Айтиев, А.Малдыбаевдер да ошол жерде окуп турган.

Мына ушундай таланттардын чөйрөсүнө аралашып, ийримдерге катыша баштайт.

Ишмердиги, өзгөчөлүгү














Түшүнүксүз сөздөрдү дептерлерине жазып алышат.










Жаңы теманы көнүл коюп угушат.






























НК-1-2
















ПК-1-2-3




Кайтарым байланыш



Эң жакшы !







Китеп

менен

иштөө :

(5 мүнөт )


Окуучулар китептин 230-бетинен тартып, 238-бетине чейин көз жүгуртүп окуп чыгышат.

1-топ Чыгармаларын, 2-топ сыйлыктарын таап айтып беришет.



Китепти окуп чыгып,чыгармаларын, сыйлыктарын таап беришет.




Калыптанды-руучу баалоо


Сабакты бышыктоо:

( 5 мүнөт )


Тест менен иштөө.(Слайддан тест көрсөтүлөт)


Суроолор-го активдүү-лүк менен жооп беришет.










НК-1-2-3














ПК-1-2-3



Ойлонобуз !

Жыйынтыктоо

Кана балдар бугүнкү сабактан силер эмнелерди үйрөндүңөр?

Касымалы Жантөшев көп кырдуу таланттын ээси бизге көптөгөн чыгармаларды тартуулаган. Ал энциклопедиядан карап көрөлүчү Жана аны Касым кылган “Каныбек” романын ал 9 жыл дегенде жазып бүткөн. Анда балдар кийинки сабакта дал ушул чыгармасы менен таанышабыз.

Суроолорго жооп берет. Энциклопедиядан маалыматты окушат


Үйгө тапшырма берүү :

( 2 мүнөт )


  1. К. Жантөшевдин өмүрү , чыгармачылыгын окуп , дептерге түшүрүү.

  2. АЖППОК түзүп келүү.

  3. Интернет булактарынан кошумча маалыматтарды таап келүү

Үй тапшырма-сын аткаруу шартын түшүнүшөт



Оозеки жообу бааланат

Окуучулардын билимдерин

баалоо :

( 2 мүнөт )

Окуучуну баалоо баракчасы аркылуу

баалоо :

Тайказандагы улактардын санына карап топтордун упайын аныктоо

Сабакка активдүү катышкан окуучулардын жалпы билимдерин баалап, күндөлүктөрүнө баа коюп берүү


Окуучулар күндөлүктөрүнө

баа койдуртушат .



Жалпы билимин

эске алуу менен мугалим баалайт .