СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Массивті өңдеу есептерінің түрлері(кластары)

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары

Просмотр содержимого документа
«Массивті өңдеу есептерінің түрлері(кластары)»



Сабақ жоспарының конспектісі


Курс:

3

Топ:


Сабақ нөмірі:


Пән атауы:

Обьектілі бағытты бағдарламалау негіздері

Оқытушы аты-жөні:


Мамандығы/

Біліктілігі:


Уақыты:


Өткізілетін орны:


Сабақтың тақырыбы:

Массивті өңдеу есептерінің түрлері(кластары)

Сабақ мақсаты: Массивтерді бағдарламалау тәсілдерін меңгеру, массивтермен хабарлау, массив элементтерін сұрыптауды меңгеру, массив элементін іздеу, жеке тапсырма бойынша бағдарлама құру

  • Білімділік:

  • массивті шығару;

  • массивті енгізу;

  • массивтің max және min элементтерін іздеу;

  • массивтің берілген элементін іздеу;

  • массивті сұрыптау (өсу немесе кему реті бойынша)

  • Тәрбиелік:

жанашырлық, мейірімділік пен әділдік тәрізді адамгершілік санат негізінде эстетикалық талғамын қалыптастыру, нәтиже алуға және уақытты үнемдеуге дағдыландыру. өз білімін пайдалану, өз көзқарасын білдіру, шешім қабылдау және ол үшін жауапты болуға, отанға деген сүйіспеншілік пен құрмет сезімдерін нығайтуға тәрбиелеу.

  • Дамытушылық:

Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытып, қызығушылығын ояту, білім-білік дағдыларын қалыптастыру

Сабақ түрі:

лаборатория

Сабақ типі:

аралас

Оқыту әдістері, тәсілдері, оқыту технологиялары: КОТ, дамыта оқыту технологиясы, сұрақ-жауап әдісі, баяндау әдісі, лабораториялық сабақты өткізу әдістерін пайдалану, лабораториялық таратпалар, ақпарат құралдарынан жинақталған мәліметтер, интерактивті әдістер: ой қозғау, салыстыру, талдау, ақпарат беру;

Қолданылатын дидактикалық материалдар, техникалық құралдар: «Delphi обьектіге бағытталған бағдарламалау тілі» электронды көмекші құралы

ОӘК, таратпалар, интернет материалдары: «Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері» ОӘК, интернет есептер жинағы

Қолданылатын негізгі әдебиеттер

Халықова К.З, Тұрғанбаева А.Р, Бостанов Б.Ғ, Программалау тілдерін оқыту. Delphi ортасы: Оқу құралы.-Алматы:Print-S, 2005 ж. “Delphi для учителя в примерах и задачах ” “Информатика в школе” “Информатика и образование” журналына қосымша №6, 2006 г.


Қосымша әдебиеттер:

Алексеев В.Е, Ваулин А.С, Петрова Г.Б “Вычислительная техника и программирования” Москва.,”Высшая школа”, 1991 г.

Архангельский А.Я. “100 компонентов общего назначения библиотеки Delph 5” электронная версия, Bel & Chen Co 2002 г.

Сабақ барысы

Уақыты)

Сабақ барысындағы оқытушы іс-әркеті

Сабақ барысындағы студенттің іс-әрекеті

Қажетті оқу-ресурстық құралдар

1

2

3

4

5

І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация

5 мин

Оқушылармен сәлемдесу;

-Аудитория тазалығын қадағалау;

-Сабаққа қажетті құралдарын тексеру;

-Сабаққа назарларын аударту;

-Дәптер тексеру;

Оқытушымен сәлемдесу;

-Аудиторияны сабаққа дайындау;

-Сабаққа дайындық жасау;

-Сабаққа назарларын аудару;

Кітаптар, оәк, таратпалар

ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)

15 мин

  • Үй тапсырмасын арнайы құрастырылған электронды тест арқылы сұрау;

  • Өткен тақырып бойынша берілген есепті программалау жолын көрсету;

  • Қосымша сұрақтар қою;

  • Бағалау шартымен таныстыру.

  • Сергіту сәті. «Мимика» ойынының шартымен таныстыру

  • Үй тапсырмасы бойынша берілген тест сұрақтарына жауап беру;

  • Өткен тақырып бойынша есепті программалауды дәптер немесе компьютерден көрсету ;

  • Қосымша сұрақтарға жауап беру;

  • Бағалау шартымен танысу.

  • Сергіту сәті. «Мимика» ойынының шартымен танысады

Кітаптар, оәк, таратпалар

ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер

8 мин

Массив жайлы мағлұмат беру:

Массивті хабарлаудың екі жолы бар:

1. Type типтерді хабарлау бөлімінде

2. Var айнымалыларды хабарлау бөлімінде

Синтаксисі:Атауы: array[төменгі_индекс..

жоғарғы_индекс] of тип

Array- атауы массив

Delphiтілінің хабарланатын атау массив екенін білдіретін резервтелген сөзі төменгі индекс

Және жоғарғы индекс массив элементтерінің индексінің диапазонын көрсететін бүтін тұрақтылар, тип –массив элементтерінің типі

Массивті хабарлау мысалдары

temper: array[1..31] of real;

коef: array[0. .2] of integer;

name:array[1..30] of string[25];

Массив элементтері өзгеріссіз

тұрақты мән болатын болса, сол

мәнді тұрақтылар (const) тарауындасипаттаған дұрыс.

Мысалы:

Const N=18;

VarA:array [1..N] of integer

Массив жайлы түсінік қалыптасады:

Массивті хабарлаудың екі жолы бар:

1. Type типтерді хабарлау бөлімінде

2. Var айнымалыларды хабарлау бөлімінде

Синтаксисі:Атауы: array[төменгі_индекс..

жоғарғы_индекс] of тип

Array- атауы массив

Delphiтілінің хабарланатын атау массив екенін білдіретін резервтелген сөзі төменгі индекс Және жоғарғы индекс массив элементтерінің индексінің диапазонын көрсететін бүтін тұрақтылар, тип –массив элементтерінің типіМассивті хабарлау мысалдары temper: array[1..31] of real;

коef: array[0. .2] of integer;

name:array[1..30] of string[25];

Массив элементтері өзгеріссіз

тұрақты мән болатын болса, сол

мәнді тұрақтылар (const) тарауындасипаттаған дұрыс.

Мысалы:Const N=18;

VarA:array [1..N] of integer

Кітаптар, оәк, таратпалар

ІҮ. Жаңа материалды меңгерту

15 мин

тақтаны пайдаланып оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсіндіру;

- Массивтерге қолдланылатын операциялармен және массивті хабарлау жолымен таныстыру;

- тақтадан массивтермен орындалатын операциялармен жұмыс жасауды демонстрациялау арқылы түсіндіріп, программалауды үйрету;

- тақтаның көмегімен Delphi-де құрылған бірөлшемді массивке мысал ретінде программаны демонстрациялау арқылы түсіндіріп, жұмыс жасауды үйрету

интерактивті тақтадан жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсінеді;

- Массивтерге қолдланылатын операциялармен және массивті хабарлау жолымен танысады;

- тақтадан массивтермен орындалатын операциялармен жұмыс жасауды демонстрациялау арқылы түсініп, программалауды үйренеді;

- тақтаның көмегімен Delphi-де құрылған бірөлшемді массивке мысал ретінде программаны демонстрациялау арқылы түсініп, жұмыс жасауды үйренеді

Кітаптар, оәк, таратпалар

Ү.Білімді бақылау, бағалау

25 мин

-№6 лабораториялық жұмысты орындауға таратпалар беріледі;

-Лабораториялық жұмыстың мақсатын түсіндіреді;

-Лабораториялық жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құрал-саймандарды көрсетеді;

-Интерактивті тақтадан лабораториялық жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсіндіріп көрсетеді;

-Лабораториялық жұмыста берілген тапсырмаларды жеке орындауға уақыт береді;

-Лабораториялық жұмыстарды бақылау, жеке дара кеңес беру жұмыстарын жасау;

-№6 лабораториялық жұмысты орындауға таратпаларды алады;

-Лабораториялық жұмыстың мақсатын түсінеді;

-Лабораториялық жұмысты орындау барысында қолданылатын қажетті құрал-саймандарды нақтылайды;

-Интерактивті тақтадан лабораториялық жұмыстың бір тапсырмасын орындау жолын түсініп көреді;

-Лабораториялық жұмыста берілген тапсырмаларды жеке орындайды;

-Лабораториялық жұмысты орындау барысында қиындықтарды оқытушыдан кеңес алады;

Кітаптар, оәк, таратпалар

ҮІ. Қорытынды (рефлексия)

18

-Бағалау критерийлері:

1.лабораториялық жұмыстың үш деңгейін орындаған оқушыға «5» деген баға;

2.лабораториялық жұмыстың екі деңгейін орындаған оқушыға «4» деген баға;

3. лабораториялық жұмыстыңбір деңгейін орындаған оқушыға «3» деген баға;

-Лабораториялық жұмыстар бойынша қосымша сұрақтар беріледі;

-Бағалау парағына әрбір кезең бойынша белгі қою арқылы бағаланады

-Жасалған лабораториялық жұмыстарын деңгейлер бойынша көрсетіп, бағалау парағына белгі қойылады;

-Оқушылар өтілген тақырып бойынша теориялық сұрақтарға жауап береді;

-Лабораториялық жұмыстар бойынша қосымша сұрақтарға жауап береді;

- Бағалау парағына түскен белгілер бойынша бағаланады

Кітаптар, оәк, таратпалар

ҮІІ. Үй тапсырмасын беру

5

Үй тапсырмасын орындау алгоритмі бойынша түсіндіру

Үй тапсырмасын орындау реті бойынша түсіну

Кітаптар, оәк, таратпалар

Теориялық тапсырма

Шығармашылық тапсырма

-

- StringGrid компонентінің қасиеттері сипаттама жазу

- A[N]массивіне натурал сандар енгізілген. Берілген К-ға сәйкес келетін элементтерінің қосындысын табыңыз



Студенттердің білім көрсеткіші:

-




Оқытушының өзін-өзі бағалауы:

-






І.Оқу іс-әрекетін ұйымдастыру, мотивация

Оқушылармен сәлемдесу;

-Аудитория тазалығын қадағалау;

-Сабаққа қажетті құралдарын тексеру;

-Сабаққа назарларын аударту;

-Дәптер тексеру;


ІІ.Үй тапсырмасын сұрау (өткен сабақпен байланыс)

1.Үй тапсырмасын арнайы құрастырылған электронды тест арқылы сұрау және өткен тақырып бойынша берілген есепті программалау жолын көрсету













  1. Сергіту сәті.

«Мимика» ойыны арқылы сергіту

Жасырын берілген зат немесе әрекетті бір студент шығып, мимика көмегімен сипаттайды. Студенттер сөздің атауын тауып орыс және ағылшын тілдеріне аудару. Зат немесе әрекет атаулары мамандыққа байланысты алынған.

ІІІ. Білім, іскерлік, дағдыларды қалыптастыруға керекті білімдер

Слайд арқылы түсіндіру

ІҮ. Жаңа материалды меңгерту















Ү.Білімді бақылау, бағалау


1. Лабораториялық жұмыс №5 және бағалау парағымен таныстыру

2. Модульдік сұрақтар бойынша компьютерлік тест сұрақтары









ҮІІ. Үй тапсырмасын беру

- StringGrid компонентінің қасиеттері сипаттама жазу

- A[N]массивіне натурал сандар енгізілген. Берілген К-ға сәйкес келетін элементтерінің қосындысын табыңыз

















2