Просмотр содержимого документа
«Математика 6-кл»
_____ класс числосу: __________________________ мугалими: Арапова Кундуз
Предмети: математика
Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү
Сабактын темасы: Сандын даражасы, негизи, даража көрсөткүчү. Даражаны аныктоо
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: жекече иштөө, топто иштөө
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б
| Сабактын максаттары | Күтүүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүлүк | Сандын даражасы, негизи, даража көрсөткүчү боюнча маалымат алышат | |
| Өнүктүрүүчүлүк | Сандын даражасын аныктай алышат, жөнөкөй көбөйтүүчүлөргө ажыратуу менен сандын даражасын аныктоону билишет | |
| Тарбиялык | Берилген убакытта ишти жыйынтоого аракеттенишип, тактыкка үйрөнүшөт | |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөөчүлүк (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик (НК 2) 2. Аналитикалык – функционалдык (ПК 2)
3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү (НК 3) 3. Көрсөтмөлүү – образдык (ПК3)
4. Статистика - ыктымалдык (ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
| Негизги | Пред |
| 1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо Саламдашуу, балдардын сабакка даярдыгына көңүл буруу 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат Бири бирине жакшы тилек айтуу менен сабакты баштайбыз. Нөөмөтчү окуучу рапорт берет | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Баарыңарга ийгилик, жакшы маанай каалайм |
| 2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен таанышышат 24 санын жөнөкөй көбөйтүүчүлөргө ажыратабыз 24-2 12-2 6-2 3-3 1 24= 23 * 3 2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берилет Демек, сандын негизи жана даража көрсөткүчүн табабыз. 512ни жөнөкөй көбөйтүүчүлөргө ажыраткыла 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. Мындан 24 санынын жөнөкөй көбөйтүүчүлөрү 2 санынан үчөө, 3 бирөө. 2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат 512=29 | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
| 3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 4-5’ | Жаңы тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат Бирдей n сандын көбөйтүндүсү ал санжын nчи даражасы д.а. а:=a*a*a… a= a n Бул жерде а негизи, n даража көрөткүчү. Даража түшүнүгү айлана чөйрөдөн түздөн – түз келип чыгуучу нерсе. Даражаны колдонуп төмөнкүлөрдү жазууга болот: S = a*a = a2; V= b*b*b= b 3 Биологиядан кызыктуу факт: өтө жөнөкөй жаныбар инфузория парамецерия (туфелька) болжолдогондо ар бир 27 саатта экиге бөлүнөт. Инфузориялардын баары тирүү калганда, анда ар биринин ордунда 540 сааттан кийин 2 20 туфелька болмок | 1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат. № 1 даражаны колдонуп жазгыла (жекече иштөө) А) 4*4*4*4= В) 0,23*0,23*0,23* *0,23*0,23= Г) 7*7*7*3*3*7*7*7* *3*3*3= Д) 7\3*7\3*7\3= 2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет |
| Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Разминка | НК 2 | | |
| 4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | № 2 эсептегиле 142 = бул деген 14 санын 2 жолу көбөйтүү 142 = 14*14= 196 | Жупта иштөө 0,5 кубу 7,3 4 даражасы 10\17 кв 12 кв Сандарды талдоо 313 – көнүгүү топто иштөө даражаны колдонуп жазгыла, эсептегиле ( 3 топко даража түрүндө жазууга 2ден, эсептөөгө 2ден мисал берилет) А, В, 1-4 мисалдар 1-топко, С, Д, 2-5 мисалдар 2-топко, Е, Ф, 3-6 мисалдар 3 –топко | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б |
| 5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчү суроолор берилет 1.Сандын даражасы колдонбосо кандай болот? 2. Негизин жазбай эле койсо болбойбу? Ж.б 2.Талкуу 3.Баалоо ( ар бир окуучунун иши бааланат) 4.Үй тапшырма берилет 314 - көнүгүү | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. Мисалы: көбөйтүүчүлөрдүн саны аз болсо, боло берет, бирок Жердин массасын жазууга көп орундуу сан керек болот, ошондуктан сандын даражасы түрүндө берсек болот ж.б | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Бүгүнкү сабактан кийинки ой толгоо (эмнеге жетиштим, кандай кемчиликтер кетти, окуучуларга кызыктуу болго маалыматтар ж.б) _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____ класс числосу: __________________________ мугалими: Арапова Кундуз
Предмети: математика
Сабактын тиби: өтүлгөн теманы бышыктоо
Сабактын темасы: Бөлүмдөрү бирдей болгон бөлчөктөрдү кошуу жана кемитүүгө карата мисалдар иштөө
Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: жекече иштөө, топто иштөө
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуу китеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б
| Сабактын максаттары | Күтүүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүлүк | Кадимки бөлчөктөрдү, аралаш сандарды, бүтүн сандарды кошуу, кемитүү эрежелерин эске салышат | Кадимки бөлчөктөрдү, аралаш сандарды, бүтүн сандарды кошуу, кемитүү эрежелерин эске салышат |
| Өнүктүрүүчүлүк | Бөлүмдөрү бирдей болгон кадимки бөлчөктөрдү кошуунун, кемитүүнү эрежелрге таянып аткара алышат | Бөлүмдөрү бирдей болгон кадимки бөлчөктөрдү кошуунун, кемитүүнү эрежелрге таянып аткара алышат |
| Тарбиялык | Берилген убакытта ишти жыйынтоого аракеттенишип, тактыкка үйрөнүшөт | Берилген убакытта ишти жыйынтоого аракеттенишип, тактыкка үйрөнүшөт |
Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. Эсептөөчүлүк (ПК 1)
2.Социалдык коммуникативдик (НК 2) 2. Аналитикалык – функционалдык (ПК 2)
3. Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү (НК 3) 3. Көрсөтмөлүү – образдык (ПК3)
4. Статистика - ыктымалдык (ПК 4)
Сабактын жүрүшү:
| Сабактын этаптары | Убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч калып комп-р | Баалоо |
| Негизги | Пред |
| 1.Мотивация Уюштуруу Шыктандыруу | 2-3’ | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо Саламдашуу, балдардын сабакка даярдыгына көңүл буруу 2.Шыктандыруу | 1.Мугалим менен бирдикте жагымдуу маанай түзүүгө катышат Бири бирине жакшы тилек айтуу менен сабакты баштайбыз. Нөөмөтчү окуучу рапорт берет | НК 3 | ПК 1 ПК 2 | Баарыңарга ийгилик, жакшы маанай каалайм |
| 2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2-3’ | 1.Тема жана максат менен таанышыш Бүгүнкү сабагыбыздан эмнени үйрөнгүңөр келет, окуучуларды жоопторунан кийин сабактын максаты менен тааныштырам 2.Доскадан видео көрсөтүлөт Бул видеодон эмнени байкадыңар? 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. -. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат 2. Бөлчөктөрдү салыштыруу боюнча видео көрсөтүлөт 1/2+1/2=1 1\4+1\4=1\2 Ж.б окуучулар ойлорун айтышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
| 3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү | 4-5’ | Өтүлгөн тема боюнча фактыларды аргументтештирип айтат. | 1.Жаңы маалыматты окуучулар кабыл алышат. 2. Окуучулар өз ойлорун ортого салышат | НК 1 НК 2 | ПК 1 ПК 3 ПК 4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет |
| Эс алуу мүнөтү | 1’ | Разминка | Разминка | НК 2 | | |
| 4.Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү | 25-27’ | | | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 ПК 4 | Мугалимдин алкыш сөзү Азамат, Бали, Рахмат ж.б |
| 5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо | 5-6’ | 1.Теманы бышыктоо үчү суроолор берилет 3.Баалоо ( ар бир окуучунун иши бааланат) 4.Үй тапшырма берилет | Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет. | НК 1 НК 2 НК 3 | ПК 1 ПК 2 ПК 3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт. |
Бүгүнкү сабактан кийинки ой толгоо (эмнеге жетиштим, кандай кемчиликтер кетти, окуучуларга кызыктуу болгон маалыматтар ж.б) _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________