СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика курсын қайталауға есептер шығару

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика курсын қайталауға есептер шығару. ашық сабақ 

Просмотр содержимого документа
«Математика курсын қайталауға есептер шығару»

Ұзақ мерзімді тараудың тарауы: 

Мектеп: С.Байжанов атындығы №162 мектеп-гимназия

Мұғалімнің аты-жөні:  Әлиева А.Р.

Күні:

Сынып: 5

Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Математика курсын қайталау (Жай бөлшек, ондық бөлшек және пайыз)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.1. Жыл бойы алған теориялық білімдерін пысықтау, жүйелеу және кез келген жерде қолдануға үйрету

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:  тақырыпқа сәйкес теорияны біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: қайталауға берілген есептерді шығарады

Кейбір оқушылар:  теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Бағалау критерийі

  • Жай бөлшектерге амалдар қолдана алады

  • Ондық бөлшектерге амалдар қолдана алады

  • Өтілген тақырыптардың теориялық мазмұнан біледі

  • Бөлшектерді пайызға айналдырады

  • Пайызды бөлшек түрінде жазады

  • берілген санның пайызын табуды біледі

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:  өтілген тақырыптарға байланысты амалдар орындаудың ережесін айта алады.

Пәнге қатысты сөдік қор мен терминдер: жай сандар, жай бөлшектер, ондық бөлшектер, пайыз, жүзден бір бөлік

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының «Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім» құндылығы негізінде оқушыларды патриотизмге, ынтымақтастыққа, азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі,

Алдыңғы білім

Жай бөлшектерге, ондық бөлшектерге амалдар қолдану. Пайыз ұғымы, санның бөлігі, пайызды бөлшек түрінде жазу және бөлшекті пайыз түрінде жазу

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин









3 мин







Сабақ барысы

10 мин


Ұйымдастыру кезеңі

Сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды топқа бөлу. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын беру.

Үй тапсырмасын тексеру. Миға шабуыл. «Кубизм» әдісі. Өткен тақырыпты қайталау мақсатында оқушыларға сұрақтарды қою.

№1. Жай бөлшектің негізгі қасиеті?

№2. Аралас сандарды салыстыру

№3. Ондық бөлшектерді салыстыру

№4. Ондық бөлшектерді қосу алгоритмі

№5. Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады?

№6. Процентті бөлшекпен немесе бөлшекті процентпен жазу қалай орындалады?

Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

Әр сұраққа дұрыс жауап береді

1 алма


  1. Топпен жұмыс. Қайталауға есептер шығару. Әр топқа 2 есептен беріледі. оқушылар тақтада түсіндіріп қорғайды.


1-топ. «Үшбұрыш» тобы.

  1. Сызбадағы фигураның боялған бөлікті жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен, процентпен жазыңдар.

  2. Амалдарды орындаңдар:

Ж.8,4


2-топ. «Төртбұрыш» тобы

  1. Сызбадағы фигураның боялған бөлікті жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен, процентпен жазыңдар.

  2. Амалдарды орындаңдар

Ж. 1,5

3-топ. «Дөңгелек» тобы.

  1. Сызбадағы фигураның боялған бөлікті жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен, процентпен жазыңдар.


  1. Амалдарды орындаңдар:

Ж.2,73

4-топ. «Шеңбер» тобы

  1. Сызбадағы фигураның боялған бөлікті жай бөлшекпен, ондық бөлшекпен, процентпен жазыңдар.

  2. Амалдарды орындаңдар

Ж. 1,28

Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

  1. Берілген сызбаны пайдаланып кестені толтырады

1 алма

  1. Жай және ондық бөлшектерге амалдарды қолдануды біледі.

2 алма






Сабақтың ортасы

10 мин

































  1. Жұппен жұмыс. «Ойлан. Жұптас. Талда» (Kahoot \ тест тапсырмаларды орындау)


  1. 3 пен 9-дың ЕҮОБ тап:

А) 9 Б) 1 С) 3 Д) 27

2. 14 пен 9-дың ЕКОЕ тап:

А) 14 Б) 9 С) 100 Д) 126

3. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу:

А) Б) С) Д)

4. Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу:

А) Б) С)1 Д)

5. Ондық бөлшектерді қосу:

А) 13,2 Б) 1,32 С) 60,2 Д) 20,6

6. Теңдеуді шешіңдер:

А) 1,6 Б) 2,6 С) 0,1 Д) 3,6

7. Ондық бөлшектерді азайту:

А) 1,1 Б) 0,11 С) 11 Д) 110

8. Қабырғалары 8 см және 15 см болатын тіктөртбұрыштың ауданын есепте:

А) Б) С) Д)

9. Берілген санның процентін табыңдар: 250-дің 65%-н

А) 162,5 Б) 65 С) 60,2 Д) 20,6

10. Проценті бойынша санды табыңдар. 45%-і 18-ге тең санды тап:

А) 11 Б) 40 С) 60 Д) 20



Дескриптор

Қалыптастырушы бағалау

Қайталауға арналған есептерді шығарады

Ұпай санымен есептеледі



Сергіту сәті. Математикалық жұмбақтар

1.Екі санбыз сызықпен бөлінген

Математиканы ұқпас адамға,

Құбыжық боп көрінген.

Дұрыс, бұрыс, аралас,

Ондық болып көрінген (бөлшек сан)

2.Нүктеден, екі сәуледен,

Құрылған бұл не екен? (бұрыш)

3.Алды артымыз шексіз де

Жете алмайсың біздерге

Сәуле менен кесінді

Шыққан тегін білседе (түзу)

4.шекер жейтін аққұтан

Бір қазыққа байланды

Аузына тістеп шекерін

Ол қазықты айналды (циркуль)

5.Бес бұтақты ағашта

Бұтақ сайын бес алма

Біреуін бер алашқа

Қалады сонда қанша алма (24 алма)

  1. Жоқ өзінде бас та, қас та, мойын да,

Ұзындығы жазулы тұр бойында. (сызғыш)

  1. Алды – артымыз шексіз де,

Жете алмайсың біздерге. Сәуле менен кесінді,

Шыққан тегім білсе де. (түзу)

  1. Нәрселерді санағанда,

Керек ол бізге ауадай,

Айтыңдаршы, бұл қандай сан,

Жан-жағыңа қарамай? (натурал сан)

  1. Өмірің сенің қызық,

Жолында жоқ түзу сызық,

Басы да жоқ аяғы.

Бір айналым баяғы. (дөңгелек)

Дүкеннен мен сабын алдым,

Оның және қабын алдым,

Екі дәптер, бір қарындаш,

Тіс ысқышты тағы да алдым.

Есептеші сонда бәрі

Қанша болды, қолда бары? ( 6 )

  1. Ұшып барады бір топ қаз оңтүстікке

Мықты болсаң,қанша екен тез есепте

Алдында екеу,екеу келеді артында

Интербелсенді тақса, ұялы телефон





















Сабақтың соңы









10 мин

























Жеке жұмыс. Ой толғау.

Математикалық диктантты сәйкестендіру.

1

Бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу үшін

Н

Бір процент

2.

Жай бөлшектерді бөлу

Ш

Пайыз белгісі (%)алдындағы процент санын 100-ге керек.

3.

Жүзден бір бөлік

А

Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазып, бөлшекті бөлшекке көбейту керек.

4

Ондық бөлшектерді қосу

Н

Үтірге назар аударылмай, көбейту амалы орындалады. Сонан соң ондық бөлшекте үтірден кейін неше цифр болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифр үтірмен ажыратылады.

5

Процентті бөлшекпен жазу үшін

Д

Олардың алымдарын қосып, алым етіп жазып, сол бөлімінің өзін қалдыру керек.

6

Берілген санның процентін табу үшін

Ы

Алдымен бөлшектердегі үтірден кейінгі цифрлар саны теңестіріледі. Сонан соң баған түрінде жазылып, аттас разрядтар бойынша қосу орындалады. Шыққан нәтижедегі үтір берілген бөлшектердегі үтірлердің астына келтіріліп қойылады.

7

Аралас сандарды көбейту үшін

А

Бөлінгіш бөлшекті бөлгіш бөлшекке кері санға көбейту керек.

8

Ондық бөлшекті натурал санға көбейту

П

Процентті жай бөлшекпен немесе ондық бөлшекпен өрнектеу керек; берілген санды осы бөлшекке көбейту керек.

Дұрыс сәйкестендіру барысында «ДАНЫШПАН» сөзі шығады.

Рефлексия. 3Қ Қиын. Қызық. Құнды

(оқушылар стикерге жазып, Білім пирамидасына жабыстырады)

Маған қиын болған 1 нәрсе......................

Маған қызық болған 2 нәрсе......................

Маған құнды болған 3нәрсе .......................

Үйге тапсырма: оқулықтан тапсырма №1338; №1339; № 1344

Дәптер немесе қағаз парағы

















Дифференциациялап оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың білімін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-ні қолдану

Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Талқылау мен өз бетімен оқу арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау

Бір бірінің жұмыстарын тексеру

Өз-өзін тексеру



Рефлексия

Сабақ мақсаты/оқу мақсаты қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.














































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!