СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика М 34-б

Нажмите, чтобы узнать подробности

План

Просмотр содержимого документа
«Математика М 34-б»

Мооноту Сабак: Математика Класс-2 Текшерилди: ОББ

Сабактын темасы: Симметриялык фигураларды айырмалай билууну уйронобуз

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалыматтык

2.Социалдык-коммуникативдик

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу;

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар: оз алдынча иштоо.

Кректелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, суроттор ж.б

Предмет аралык байланыш:.Адабий окуу


Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Суроттордон жана геометриялык фигуралардан симметриялык окту жургузууну башка фигуралардан суроттордон аларды айырмалай билууну уйронушот.

Суроттордон жана геометриялык фигуралардан симметриялык окту жургузууну билишсе ,башка фигуралардан суроттордонсимметриялуу фигураларды айырмалай билууну уйронушсо.

2

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуу болууга тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу менен ынтымактуулукка тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

Этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.Уюштуруу

3-5

мин

Окуучулардын формаларына,окуу куралдарын, класстын гигиеналык абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,гигиеналык абалдарына,окуу куралынын абалдарына жооп беришет.



Т.К Б


Отулгон


Теманы

Кайталоо



Мээге

Чабуул.






3.Жаны

Тема








3-5

Мин






3-5

мин





5-10

Уй тапшырманы аткарып келдикпи? Берилген тапшырма китебибиздин 32-бетиндеги №8 тапшырма. Эсептеп чыгар.


Жактарынын узундуктары 2 см жана 4 см болгон тик бурчтукту чий.Анын периметрин тап.


Симметрия деген эмне? Бул создор силерге таанышпы?

Менин колумдагы баракты теп тен кылып канча жолу буктоого болот? Барак квадрат формасында.



1






Тик бурчтуктардын арасынан квадраттарды тап.


8

Окуучулар тапшырмаларды корсотуп,текшертип,баа алышат.


Р=2+4+2+4=12 см



Окуучулар оз ойлорун айтат.

Мисалы :

  1. Эки жолу буктосок болот

  2. Бир жолу

  3. 4 жолу


1






Бул жерде 1- жана 4- фигура квадрат-алардын карама-каршы жактары бирдей.




4.Жаны

Теманы

бышыктоо

15-20

мин

2

Экинчи жана учунчу фигуралардын ар биринин канча симметрия огу бар?

3

Кагазга жагынын узундугу 4 см болгон квадрат чий. Аны буктоо жолу менен канча симметрия огу бар экендигин корсот.

4

38+24 75-26 14+26 82-79

5

Амалдарды аткаруу тартиби тууралуу эрежени эсте. Туюнтмалардын маанилерин тап.

100-(60+24) 60-(80-37) 9+7-8

(70+25)-90 70-(50-6) 9-4+7

6

Дуконго 100 кг жузум алып келишти.Тушко чейин 30 кг,туштон кийин дагы 26 кг жузум сатышты.Канча кг жузум калды?

2

Экинчи фигурада 4 симметрия,учунчудо 2 симметрия ок бар.

3

Окуучулар кагазды буктоо жолу менен корстушот.


4

38+24=62 75-26=49 14+26=40 82-79=3

№5

100-(60+24)=100-84=16 60-(80-37)=60-43=17 9+7-8=16-8=8 (70+25)-90=95-90=5

70-(50-6) =70-44=26 9-4+7=5+7=12

6

Болгон-100 кг 100-(30+26)=100-56=44

Т. Ч -30 кг сат Жообу: 44 кг

Т . К-26 кг сат

Калды -- ?




5.Талкулоо

Учун суроо

2мин

Мугалим окуучуларга суроо берет.

Окуучулар суроого жооп беруу менен талкуу жургузушот.



6.Тема б/ча

тыныгуу

1мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.



7.Жыйын-

тыктоо

2мин

Мугалим окуучуларга суроолорду берет.

Окуучулар мугалим берген суроого жооп беришет



8.Уйго

Тапшырма


№ 7 ,№8

Окуучулар тапшырманы кундолукторуно жазып,аткарып келишет.