СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика2-класс"Маселе,мисал иштөө"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Маселе,мисал иштөө

Просмотр содержимого документа
«Математика2-класс"Маселе,мисал иштөө"»



Математика сабагынын план-конспектиси



  1. Жалпы маалымат

1.1 Токтогул атындагы №1 мектеп-гимназиясы

    1. Мугалим: Шакирова Авазкан Арыналиевна

    1. Предмет: Математика

    1. Класс: 2-«В»класс



  1. Сабактын сүрөттөлушү

Сабактын баскычтары

Сабактын баскычтарга карата жүрүшү

    1. Сабакка киришүү


-Сабактын темасы:

Маселе, мисал иштөө

-Сабактын максаты:



Окуучулар турмуштук кырдаалдардагы кездешкен маселени чыгарууга үйрөнүшөт.

100гө чейинки сандарды кошууга карата мисал, маселе (тапшырмаларды) чыгарышат.

Алган билимдерин, турмушта колдонууга тарбияланышат.

-Болгон билимдерди актуалдаштыруу

  • “Жыйынтыгын тап”

  • Табышмактардын жообун табуу менен жаңы теманы ачышат.

  • Темага байланыштуу мурунку билимди эске салышат.

    1. Окуучулардын түшүнүүсун калыптандыруу

Маселе берүү жана чыгаруу

9-маселе

Майрамга карата 14 кызыл шар сатып алышты. Жашыл шарлар кызыл шарларга караганда 2ге көп. Кызыл, жашыл шарлардын жалпы саны канча болсо, көк шарлардын саны ошончо.




14+2=16 жашыл шар

14+16=30 көк шар

Талкуу

Окуучулар өздөрүнүн жоопторун түшүндүрүүгө жана негиздөөгө басым жасоо менен, өздөрүнүн чыгарылыштары менен бөлүшүшөт.

Багыттоочу суроолор

  • Кандай жооп алдыңар?

. Бул маселени кантип чыгарганыңарды түшүндүрүп бере аласыңарбы?

  • Ким маселени чыгаруунун башка ыкмасы менен бөлүшө алат?

Карама-каршы пикир жаратуу

  • Марат деген бала 16 болот деп айтты.

  • Мындай жоопко силер макулсунарбы? Себебин түшүндргулөчү?

  • Кандай деп ойлойсуңар, ал окуучу жообунда 16ны кантип алды?

  • Ал окуучуга силер эмне дейт эленер?

Моделдештирүү жана жыйынтыктоо

  • Биринчи ыкма:

Кызыл ш-14

Жашыл ш-2 ге көп

14+2=16 (жашыл шар)

14+16=30(көк шар)

Жообу: 16 (жашыл шар)

30 (көк шар)


  • Экинчи ыкма:

К. 14

Ж. 2


14+(14+2)=14+16=30 (көк шар)


Жообу: 30 (көк шар)


Практика

Жогорку деңгээл



10-маселе

Короодо 8 өрдөк бар. Каздар өрдөктөргө караганда 2ге аз. Каздар менен өрдөктөрдүн жалпы саны канча болсо тооктордун саны ошончо. Короодо канча тоок бар?

Төмөнкү деңгээл


Короодо 8 өрдөк бар. Каздар өрдөктөргө караганда 2ге аз. Короодо каздардын саны канча?

Эң жогорку деңгээл


Короодо 8 өрдөк бар. Каздар өрдөктөргө караганда 2ге аз. Каздар менен өрдөктөрдүн жалпы саны канча болсо тооктордун саны ошончо. Короодо канча тоок бар? Бардык үй канаттуулары канча?

Физминутка

Эс алуу көнүгүү

  1. Окутуунун жыйынтыктарын баалоо

11-иш

Оозеки эсептешет.

Бардык бир орундуу сандарды жаз. Алардын ар бирин тогузга чоңойт.

Ыкчам текшерүү

Калптандыруучу баалоо.

  • Жупта иштейт. Парталашына кайрылып кантип чыгарганын түшүндүрүп берет.

Окуучулар доскада иштешет.

  • Жеке иштейт.

Пликерс программасы менен тесттерди иштешет.

Үй тапшырма

Окуу китептин 73 бет, 13-15-иш.

Бош чакмакта эмненин сүрөтү болушу мүмкүн?

Сүрөт боюнча иштеп келүү.




































































Математика

Сабактын темасы: 9, 8, 7 сандарына 7 санын кошуу

Сабактын максаты

Билим берγγчγлγк

Ѳнγктγрγγчγлγк

Тарбия берγγчγлγк

Окуучулар 1ден 20га чейинки сандарды курай алат, аларды өсүү жана кемүү тартибинде жайгаштырат жана салыштырат. Кошуу амалын ар кандай жол менен кошууга, окууга үйрөнүшөт.

Кошуу амалына карата мисал, маселе иштешет.

Алган билимдерин турмушта колдонууга тарбяланышат.



Шамдагайлыкка,

тез иштѳѳгѳ

γйрѳнγшѳт.

Таза, сулуу

жазууга тарбияланышат.

Кγтγлγγчγ натыйжалардын кѳрсѳткγчтѳрγ

Кошуу амалын ар кандай жол менен кошууга, окууга үйрөнүшсө.

Кошуу амалына карата мисал, маселе иштешсе.


Шамдагайлыкка, тез иштѳѳгѳ

γйрѳнγшсѳ.

Таза, сулуу жазууга

тарбияланышса.

Колдонулуучу материалдар: Окуу китеби, дептери, калем сап, тγстγγ карандаш,

сызгыч, баалоочу каражаттар.

Сабактын формасы: жалпы,топто, жупта, жеке иш.

Сабактын методу: интерактивдуу ыкма.

Сабактын жγрγшγ

Уба-кыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компо

-тент-

тγγлγ

Уюштуруу

3

Саламдашуу. Тартипке, тазалыкка конул болуу.

Сабакка даярдоо.

Жагымдуу маанай тузуу.

Алтын эреже түзүү.

Саламдашат. Сабакка даярданышат.

Математика сабагы,

Ойлондурат адамды.

Башты катуу иштетип,

Курчутат ой акылды.

Жагымдуу маанай тузушот

НК2

Υй тапшырмасын текшерγγ

3

Υй тапшырмасын текшерүү. №6

Кызыктуу рамкалар.

Аткарган тапшырмаларын кѳрсѳтγшѳт.

НК1,НК2,

НК3,ПК1,

ПК3

Ѳтγлгѳн теманы

актуалдаштыруу.

3

Балдар, биз откон сабакта кайсы теманы ѳткѳнбγз?

Ѳтγлгѳн тема боюнча суроолорго жооп беришет.

НК3

Жаңы теманы

Тγшγндγрγγ

20

Мисалдар иштѳѳ.

1 9+6=15 9+3=12 8+5=13 8+6=14 9+5=14 15-0=15 8+4=12 15-15=0 0+8=8 9-9=0

2 1к-6момпосуй ? 2к-4момпосуй 6+4=10м жообу:10 м

3 1б-3кг+2кг 2б-6кг картошка

3+2=5кг 6кг-5кг=1кг жообу: 1кг оор



Балдар тема боюнча тγшγнγк алышат. Кѳңγл коюп угушат.

Мисалдарды дептерлерине жазышат.

НК1,НК2,

ПК3

Эс алуу мγнѳтγ

3

Физьминутка жасоо

Физьминутка жасап эс алышат.

НК3

Бышыктоо

3

Сабакта эмнени байкадың?

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2,ПК5

Жыйынтыктоо

3

Сабак жактыбы?

Эмнеси менен жакты?

Кайтарым байланыш жасоо.

Мугалимдин суроосуна жооп беришет.

НК2,ПК3

Υйгѳ тапшырма.

3

4

Тапшырманы белгилеп алышат.

НК1,ПК4

Баалоо.

2

Салыштырып баалоо.


НК3





















































































































0






























































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































16

15

14

































13

12

11