СҚО, Петропавл қаласы, “Қазақ мектеп- гимназиясы” КММ бастауыш сынып мұғалімі: Ахметова Айдана Ахметкызы
Пән: математика
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: « Шамалар және олардың өлшем бірліктері »
Сабақтың тақырыбы: «Өлшеу құралдары”
Оқу мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
2.1.3.1.Түрлі өлшеу құралдарының шəкілдерін ажырату жəне сол бойынша шамалардың сəйкес мəндерін анықтау.
Барлық оқушылар үшін: түрлі өлшеу құралдарының шəкілдерін ажыратады жəне сол бойынша шамалардың сəйкес мəндерін анықтайды.
Оқушылардың басым бөлігі : өлшеу құралдарының шəкілдерін ажыратады жəне шамалардың сəйкес мəндерін анықтайды, шəкілдегі жазбаны қалпына келтіреді.
Кейбір оқушылар: Сызғыштың шəкілдерін дайындайды, циферблатта рим цифрларымен жазылған уақытты анықтайды, өлшеуіш құралдарды қолдана алады.
Бағалау критерийлері:
- Түрлі өлшеу құралдарының шәкілдерін ажыратады.
- Шамалардың сәйкес мәндерін анықтайды.
3. Шәкілдегі жазбаларды дұрыс орналастырады.
4. Рим цифрлары арқылы көрсетілген уақытты анықтайды.
5. Өлшеуіш құралдарын пайдаланады .
Тілдік мақсаттар: пəндік: терминдер: шəкіл, бөлік, шама, өлшем бірлігі.
Ширату:
«Атаулар туралы үш сұрақ»
Оқулықпен жұмыс:
Топқа бөлу:
(кг, сағ, см)
№ 1, 60- бет.
“ Килограмм”, “Сантиметр”, “Сағат”.
- Қайда? Бұл терминдерді сіз бұрынырақта қайда және қандай мағынада кездестіріп едіңіз?
- Қалай? Өз тәжірибеңізбен осы атауларды
қолданудың мысалдарын келтіре аласыз ба?
- Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай қолданыста болады деп ойлайсыз?
Құндылықтарды дарыту: топтық жұмыс барысында достық қарым- қатынасты нығайту және бір- біріне көмек көрсету.
Пәнаралық байланыс:
көркем еңбек, жаратылыстану
АҚТ- ны қолдану дағдылары: Т аныстырылым.
Бастапқы білім:
Шама ұғымы, өлшем бірліктер.
Ынтымақтастық орта құру:
Сабақтың басы:
Тренинг: «Досыңды зертте»
2 – тапсырма. Жұптық жұмыс.
Сабақтың ортасы:
Қатты қағаздан сызғыш əзірлеңдер. Қалай жасайтындарыңды түсіндіріңдер. Суретке назар аудар. Шəкілін тап. Бұл құралдардағы əр бөлік нені көрсететінін түсіндір .
Бағалау критерийлері:
- Қатты қағаздан сызғыш жасайды;
- Сызғыштың шәкілдерін реті бойынша санмен дұрыс белгілеп, орналастырады.
- Сызғыш қандай өлшем бірліктерінен тұратындығын атайды.(см, дм)
ҚБ: мұғалім тарапынан жүретін «шәкіл» әдісі. (оқушылар жасаған сызғыш шәкілдеріне « +» белгісін қояды).
- жаман емес, тырыс!
- жарайсың, бұдан да жақсы орындай аласың!
- өте жақсы, жарайсың!
3- тапсырма. Жеке жұмыс.
(№2, 60-бет; оқулықпен жұмыс)
Сызғыштың көмегімен жолақтардың ұзындығын өлшеп, оларды сыз.
ҚБ: Қателіктер бар! Барлығы дұрыс! Қателер көп!
Дескриптор:
- Берілген жолақтардың ұзындығын сызғыштың көмегімен өлшейді, сызады.
- Өлшем бірлігін белгілеп, көрсетеді.
4- тапсырма. Топтық жұмыс
«Сағат» тобы:
№ 3. Суретке қара.
Сен сағаттың не үшін қажет екенін білесің. Сағаттың қандай «тілдері» бар? Олар қалай аталады? Олардың бір- бірінен қандай айырмашылығы бар? Сағат қандай уақытты көрсетіп тұр? Неше минут өтті?
«Сантиметр» тобы:
Топтағы оқушылардың бойын сантиметрлік таспа арқылы өлшейді, кестені толтырады, шәкілдің білдіретін өлшем бірлігін атайды.
«Килограмм» тобы:
Топ оқушыларының салмағын таразы арқылы анықтайды, таразыдағы шәкілдің білдіретін өлшем бірлігін анықтап, кестеде көрсетеді.
Дескриптор:
«Сағат» тобы үшін :
- Сағаттың «тілдерін» анықтайды, атайды, олардың айырмашылығын айтады.
- Көрсетілген уақытты анықтайды.
«Сантиметр» тобы үшін :
- Сантиметрлік таспа арқылы сыныптастарының бойын дұрыс анықтайды.
- Өлшем бірлігін дұрыс анықтайды.
«Килограмм» тобы үшін:
- Бір- бірінің салмақтарын таразы арқылы дұрыс өлшейді.
- Таразыда көрсетілетін өлшем бірлігін анықтайды .
Оқушылар жұмыстарының нәтижесімен «жариялау» әдісі арқылы таныстырады.
Кері байланыс: «Ара ұясы» әдісі
Мұғалім тарапынан жүретін ҚБ: «Екі жұлдыз бір тілек»
Ұсынылған әдіс- тәсілдер:
- «Сыныптасыңды зертте»
- «Атаулар туралы үш сұрақ»
- «Жариялау» әдісі
- «Қытайша десерт»
- «Ара ұясы»
- «Екі жұлдыз бір тілек»
ҚБ:
Өздік жұмыс.
Дəптердегі №1 тапсырма .
Бірдей уақыт көрсетіп тұрған сағаттарды біріктір. Дөңгелекке сағаттағы рим цифрларын жаз. Сағат тілінің суретін сал. Бұл сағаттардың көрсетіп тұрған уақыттарын жаз.
Сабақтың соңы:
Бағалау критерийлері:
Циферблатқа рим цифрларын жаза аламын;
Сағат бойынша уақытты сағатқа дейінгі дəлдікпен анықтаймын.
Жаңартылған білім беру бағдарламасы бойынша қысқа мерзімді сабақ жоспарын құруда оқу әдістемелік кешенді және мұғалімге арналған нұсқаулықты негізге алдым. Сонымен қатар оқытудың тиімді әдіс- тәсілдерінмен кері байланысқа назар аудардым.
Әріптестеріме жүргізілген кері байланыстың нәтижесінде өз қм сабағымды жоспарлауда тілдік мақсаттар мен пәнаралық байланысқа назар аудардым және рефлексияның (кері байланыстың) маңызын түсіндім.
Жаңартылған білім беру мазмұнының аясында өткен курста алған білім, білік, дағдыларды келекшекте тиімді пайдаланып, 21- ғасыр талабына сай жаңашыл өмір сүруге дайын құзырлы тұлғаны қалыптастыру мақсатын көздеймін.