Урок № 43
Тема: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда. Умови плавання тіл
Мета:
навчальна: розвивати в учнів знання та вміння доводити експериментально наявність виштовхувальної сили, що діє на тіло в рідині (газі) і газі (повітрі); доводити експериментально вираз для закону Архімеда; використовувати закон Архімеда для розв’язування якісних та розрахункових задач.
розвиваюча: розвивати в учнів логічне мислення, образне і фізичне мислення та творчі здібності; продовжити розвивати у свідомості учнів науковий світогляд шляхом розширення уявлень в учнів про взаємодію і сили в природі через вивчення сили Архімеда; встановлювати наслідкові зв’язки; розкрити взаємозв’язок теорії та експерименту у фізиці та пізнанні природи.
виховна: продовжити виховання зацікавленості учнів до вивчення фізики, уважності, працелюбності.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу
Обладнання: широка глибока посудина з водою, тенісна кулька, динамометр, широка мензурка з поділками, відерце Архімеда, комп’ютер, мультимедійний проектор,екран
План проведення уроку
№ п/п | Етапи уроку | Методи, форми, засоби, прийоми | Час |
1. | Організаційний | | 1 хв. |
2 | Актуалізація опорних знань | Робота в парах, розв’язування задач | 5 хв. |
3а | Вивчення нового матеріалу. Експериментальне доведення існування виштовхувальної сили у воді та повітрі | Проблемний, демонстраційний, експеримент, евристична бесіда | 10 хв. |
б | Експериментальне доведення закону Архімеда | Запитання проблемного характеру | 10 хв. |
в | Пояснення умови плавання тіл | Демонстраційний експеримент, евристична бесіда | 5 хв. |
4 | Закріплення вивченого матеріалу | Розгадати кросворд | 10 хв. |
5 | Підсумки уроку | Перегляд епізоду з мультфільму | 2 хв. |
6 | Домашнє завдання. Виставлення оцінок | | 2 хв. |
Хід уроку
І. Привітання з учнями, перевірка відсутніх. Повідомлення теми та мети уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Якісні задачі
Поясніть, чому маленька бджола чинить значно більший тиск, ніж тягач.

Порівняйте тиск, який чинять ковзаняр і лижник, якщо їхні маси однакові.

Чому в ріжучих інструментів ріжуча поверхня має малу площу?

2. Розгадати ребуси

(Динамометр) (Паскаль)

(Сила) (Закон)
3. Фізична лотерея
(на кожну парту роздається такий матеріал і учні у парі складують лотерею)
Прилад для вимірювання сили |  | Формула розрахунку тиску твердих тіл |  |
Па | Вчений, який вимірив атмосферний тиск | Одиниці вимірювання сили | Прилад для вимірювання об’єму рідини |
Варіанти відповідей на окремих картках:

ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Експериментальне доведення існування виштовхувальної сили у сили у воді та повітрі.
Щоб дізнатися сьогоднішню тему давайте проведемо наступний демонстраційний експеримент: візьмемо посудино з водою і тенісну кульку. зануримо її у воду і відпустимо.
Що ми спостерігаємо?
Чому кулька рухається вгору?
Чому людина не тоне у воді?
Як ми бачимо, значення виштовхувальної сили залежить від характеристик зануреного тіла, так і від властивостей рідини. Висновок: на тіла, що діють у воді і газі діє виштовхувальна сила, тобто сила Архімеда.
Давайте розглянемо експериментально доведення сили Архімеда, але спочатку:
розглянемо відерце Архімеда: як ми бачимо це два циліндра, внутрійшій суцільний та зовнішній – пустотілий.
візьмемо динамометр, підвісимо внутрішній циліндр до відерця і підвісимо до динамометра, встановимо повзунок динамометра проти його показів.
Запитання: 1. Що вимірює динамометр? (силу тіла, яка дорівнює вазі тіла)
2. Що таке сила пружності, вага, сила тяжіння? (силу, яка виникає при деформації називають силою пружності. Силу, з якою тіло діє на опору або підвіс, називають вагою. Сила, яка діє на кожне тіло з боку землі, називають силою тяжіння)
Плавно занурюємо в посудину, наповнену водою, нижній циліндр. Спостерігаємо за показами динамометра. Ми бачимо, що чим більше ми занурюємо циліндр в воду, тим більше води виділяється.
Запитання: 1. Чому при зануренні динамометра покази зменшуються? (тому, що діє виштовхувальна сила)
2. На стільки зміняться покази динамометра? (на величину виштовхувальної сили)
Тепер давайте переллємо виділену воду в пустотілий циліндр. Зважимо два циліндри на динамометрі і знову будемо спостерігати за показами динамометра.
Запитання: 3. Чому збільшились покази динамометра і на скільки? (покази динамометра зміняться на вагу долитої води, виштовхнутою тілом)
Опустимо нижній циліндр у воду і спостерігаємо за показами динамометра. Як бачимо покази відновлюються.
Запитання: 4. Чому покази динамометра відновились? (при першому зважуванні у воді покази динамометра змінились на величину виштовхувальної води, а при другому зважуванні, а при другому зважуванні добавились на витіснену тілом воду)
Можна зробити висновок, що покази динамометра відновились.
Для розрахунку виштовхувальної сили можна застосувати формулу:

- виштовхувальна сила
- густина рідини
- прискорення вільного падіння
- об’єм зануреного в рідину тіла або його частини
Залежність, виражена формулою для виштовхувальної сили, називається законом Архімеда, а сама виштовхувальна сила – силою Архімеда.
(Біографія Архімеда коротко) (Презентація додається)
Закон Архімеда: на тіло, занурене в рідину або газ, діє виштовхувальна сила, що напрямлена вертикально вгору і дорівнює вазі рідини або газу в об’ємі зануреної частини тіла.
Математично закон Архімеда можна записати формулою:

Також силу Архімеда можна записати формулою:

- архімедова сила
– вага тіла в повітрі
- вага тіла в рідині
(Якщо не має у школі змоги показати на прикладі, з відерцем Архімеда, то можна використати відеозапис № 1 і пояснити на його прикладі)
IV. Пояснення умови плавання тіл
Згідно із законом Архімеда, на всі тіла, занурені в рідину, діють виштовхувальні сили, значення яких залежить від об’ємів цих тіл і густини рідини. Отже, якщо тіла мають однакові об’єми, то і виштовхувальні сили, які діятимуть на них у даній рідині мають однакові об’єми, то і виштовхувальні сили будуть однакові.
Запитання: 5. Чому ж тоді одні тіла тонуть у рідині, а інші спливають?
Для прикладу візьмемо дві кульки однакового об’єму, але одну металеву, а другу дерев’яну. Вага дерев’яної буде меншою, ніж металевої.
Тоді можна зробити висновок, що спливання дерев’яної кульки, зануреної у рідину, показує, що рівнодійна сили тяжіння і сили Архімеда напрямлена вгору, в напрямі дії сили Архімеда. Отже в цьому випадку:
(тіло спливає) (рис.1)

Рис. 1
У випадку з металевою кулькою рівнодійна направлена вниз, тобто
(тіло тоне) (рис. 2)

Рис. 2
За рівності сил Архімеда і тяжіння, що діють на занурене в рідину тіло, рівнодійна дорівнює нулю
, тобто тіло знаходиться в рівновазі. (тіло плаває) (рис. 3)

Рис. 3
(Для запису в зошит)
| За силами | За густиною |
Тіло спливає |  |  |
Тіло плаває |  |  |
Тіло тоне |  |  |
Висновок: тіло тоне, якщо його середня густина більша, ніж густина рідини.
V. Розв’язування задач
Якісні задачі


На яку з кульок діє більша виштовхувальна сила?
Чи обидва бруски діє Архімедова сила і чи однакова вона?
Розрахункові задачі
1. Повітряна куля має об’єм
. Визначити виштовхувальну силу повітря, що діє на неї?
Дано: Розв’язання![]()
Так як у нас повітря, то



Відповідь: виштовхувальна сила повітря дорівнює
.
2. Чому дорівнює архімедова сила, що діє на тіло, яке при повному зануренні в час витіснило
цієї рідини?
Дано: Розв’язання![]()
За законом Архімеда

Відповідь: 
3. На тіло, яке перебуває у воді діє архімедова сила
. З якою силою це тіло виштовхувалось би гасом?
Дано: Розв’язання![]()



Відповідь: 
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
(Розгадати кросворд)
По горизонталі:
Прилад для вимірювання сили. (Динамометр)
Що відбувається з тілом, якщо
? (Плаває)
Сила, яка виникає при деформації, називається силою … (Пружності)
Сила, з якою тіло діє на опору або підвіс. (Вага)
Тіло тоне, якщо його середня густина …, ніж густина рідини (Більша)
Якщо
то, що відбувається з тілом? (Спливає)
По вертикалі:
Який закон характеризує дана формула:
? (Архімеда)
На тіла, що діють у воді і газі діє … сила. (Виштовхувальна)
Як називають силу, яка діє на кожне тіло з боку Землі? (Тяжіння)
Що відбувається з тілом, якщо
? (Тоне)
VІІ. Підсумки уроку
(Перегляд епізоду з мультфільму «Коля, Оля та Архімед» відеозапис 2)
VІІІ. Домашнє завдання
прочитати §23, 24 (підручник Фізика 8., Ф.Я. Божинова, І. Ю. Ненашев)
Заповнити таблицю:
Початковий рівень: Знайти цікаві факти з життя Архімеда, Впр. 24 № 2
Середній рівень: Розв’язати задачу: В посудині з водою знаходяться три кульки різного об‘єму в стані спокою,як показано на малюнку. На яку кульку діє найбільша виштовхувальна сила?

Впр. 23 № 2, 3
Достатній рівень: Знайти і виписати досягнення, зроблені Архімедом, у фізиці, Впр. 23 № 3, Впр. 24 № 3
Високий рівень: Підібрати якісні задачі на тему: Виштовхувальна сила. Закон Архімеда. Умови плавання тіл.; Впр. 23 № 4, Впр. 24 № 4, 5
Условия плавания тел |
Поведение тела | Соотношения между силами | Соотношения между плотностями |
Словесная запись | FT ? FA | Словесная запись | ρТ ? ρж |
Тело тонет, если... | Сила тяжести больше архимедовой силы. | FT FA | Плотность тела больше плотности жидкости | ρТ ρж |
Тело плавает, если... | Сила тяжести меньше архимедовой силы. | FT A | Плотность тела меньше плотности жидкости | ρТ ρж |
Тело находится в равновесии в любом месте жидкости, если... | Сила тяжести равна архимедовой силе. | FT = FA | Плотность тела равна плотности жидкости | ρТ = ρж |
Прилад для вимірювання сили | F = mg | Формула розрахунку тиску твердих тіл | V =  |
Па | Вчений, який виміряв атмосферний тиск | Одиниці вимірювання сили | Прилад для вимірювання об’єму рідини |
Прилад для вимірювання сили | F = mg | Формула розрахунку тиску твердих тіл | V =  |
Па | Вчений, який виміряв атмосферний тиск | Одиниці вимірювання сили | Прилад для вимірювання об’єму рідини |
Прилад для вимірювання сили | F = mg | Формула розрахунку тиску твердих тіл | V =  |
Па | Вчений, який виміряв атмосферний тиск | Одиниці вимірювання сили | Прилад для вимірювання об’єму рідини |
Торрічеллі | Мензурка | Формула швидкості | Сила тяжіння |
Н | Одиниці вимірювання тиску | Динамометр | P =  |
Торрічеллі | Мензурка | Формула швидкості | Сила тяжіння |
Н | Одиниці вимірювання тиску | Динамометр | P =  |
Торрічеллі | Мензурка | Формула швидкості | Сила тяжіння |
Н | Одиниці вимірювання тиску | Динамометр | P =  |
Формулювання
Залежить від:
Не залежить від:
Тіло тоне:
Закон Архімеда
Тіло спливає:
Формула:
1. Якісні задачі
Поясніть, чому маленька бджола чинить значно більший тиск, ніж тягач.

Порівняйте тиск, який чинять ковзаняр і лижник, якщо їхні маси однакові.

Чому в ріжучих інструментів ріжуча поверхня має малу площу?
2. Розгадати ребуси
1.
2. 
3.
4. 
Формулювання
Залежить від:
Не залежить від:
Тіло тоне:
Закон Архімеда
Тіло спливає:
Формула:
Формулювання
Залежить від:
Не залежить від:
Тіло тоне:
Закон Архімеда
Тіло спливає:
Формула:
(Розгадати кросворд)