СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика очик дарс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика фанидан утилган мавзуларни мустахкамлаш

Просмотр содержимого документа
«Математика очик дарс»

Қозоғистон Республикасининг фан ва таълим вазирлиги

Хамза номли №53 умумий ўрта мактаб





Мавзу: “Математика фанидан ўтилган мавзуларни мустаҳкамлаш”

Бошланғич синф ўқитувчиси:

Мирюнусова Гулнора Миразимбаевна













Шымкент.

Дарснинг мавзуси: Математика фанидан ўтилган мавзуларни мустаҳкамлаш.

Дарснинг мақсади:

Илмий мақсади. Ўқувчиларга ўтилган мавзулар асосида мисол ва масала ишлашга ўргатиш.

Тарбиявий мақсади. ўқувчиларни меҳнатсеварликка, иноқликка ўргатиш. Табиатни асраб, авайлашга ва муҳофаза қилишга ўргатиш.

Дарснинг ривожлантирувчи мақсади:

Ўтилган мавзулар асосида ўқувчиларнинг мантиқий фикрлаш қобилятини ривожлантириш, оғзаки ҳисоблаш малакаларини ўстириш.

Дарснинг тури: Саёҳат дарси.

  1. Гуруҳ билан ишлаш.

1-гуруҳ “Қалдирғоч”

2-гуруҳ “Булбулжон”

Дарснинг типи: янги билим берувчи. Янги технология элементлари.

Дарснинг жихози: интерактив доскада слайдлар.

Фанлар аро боғлиқлиги: мусиқа, ўқиш, дунётаниш.

Дарснинг бориши.

  1. Ташкилий қисм.

Ўқувчилар билан саломлашиб, бугунги санани аниқлаб, давоматни текшириш, йўқлама қилиш.

  • Ҳозир қандай дарс?

  • Математика дарси.

Бугун биз математика дарсида икки гуруҳга бўлиндик. Бу гуруҳларимиз ўзларини таништириб ўтишади.

1 – гуруҳ. Қалдирғоч

Менинг отим қалдирғоч,

Эшигингни тезроқ оч,

Эшигингни очмасанг,

Дон-дунунингни сочмасанг,

Дўст эмассан мен билан,

Гаплашмайман сен билан,

Ашулалар айтмайман,

Учиб кетсам қайтмайман.

2 – гуруҳ. Булубулжон

Қушлар ҳофиз шоираси,

Йўқ дутор доираси.

Номим кан булбулжон,

Булбул эмас, “Бул-булжон”

Мавзу ва мақсадни эълон қилиш.

Дарс мавзуси: математика фанидан ўтилган мавзуларни мустаҳкамлаш.

Дарснинг мақсади: ўқувчиларга ўтилган мавзулар асосида мисол ва масалалар ишлашга ўргатиш.

  • Математика дарсида нималарни ўрганасиз?

  • Ҳар турли мисоллар ишлашни, масалалар ечишни. Жадвал ёд олишни содда ва мураккаб тенглаламларни ишлашни.

  • Жуда ҳам яхши.

  • Ҳозир қайси фасл?

  • Баҳор фасли.

  • Баҳор фаслига қайси ойлар киради?

  • Март, апрель, май.

  • Баҳор фаслида қандай гуллар очилади?

  • Баҳор фаслида чучмомо, бойчечак, лола, нарцис гуллари очилади.

Бугунги дарсимиз “Саёхат дарси” бўлиб табиат қўйнига саёхат қилиш.

Болалар, сиз билан саёхатга чиқишдан олдин билимларингизни синаб кўриш учун “ Математик ўйин” ўтказсак.

Ушбу мисолларни ечиб тўғри жойлаштирсангиз мактабимиз номи келиб чиқади.

З

48000/60

800


А

7890-1340

6550

А

500*20

10 000


Ҳ

380*50

19000










М

5680+1230

6910





19000

10000

610

800

6550

Ҳ

А

М

З

А



  • Демак қандай сўз ҳосил бўлди?

  • Ҳамза исми ҳосил бўлди.

  • Бизнинг мактабимиз номи қайси шоир номи билан билан аталар экан?

  • Ҳамза Ҳакимзода Ниёзий номи билан аталади.

  • Қани Ҳамзанинг шеърларидан кимлар ёд айтиб беради?

  • Ўқувчилар Ҳамзанинг шеърларидан айтиб берадилар.

1 – ўқувчи

Эрур илму адаб, фазлу ҳунар осори мактабдан,
Етар ҳар рутбаи олий эса такрор мактабдан.


2 – ўқувчи

Ҳама гулшан уза ёмғур ёғуб чун сабзазор этса,
Тараққий гулшани обод ўлур анҳори мактабдан.
3 – ўқувчи

Ҳама иззу, шарофат ҳам саодат конидур мактаб,
Етар ики жаҳонда матлабинг зинҳор мактабдан.
4 – ўқувчи

Қаю миллатда мактаб ўлмаса бешак хароб ўлгай,
Ҳама миллатда шул-чун гуфтугў бисёр мактабдан.
5 – ўқувчи

Ҳама илму маориф ганжини деворидир мактаб,
Ҳама ҳикмат чиқар бу маҳзани асрори мактабдан.
6 – ўқувчи

Чиқиб турмакда ҳар кун юз туман асбоб-ашёлар,
Тамоман асли бешак меваи ашжор мактабдан.
7 – ўқувчи

Қўшар иисоп қаторига қилуб инсонларни инсон;
Ўқуб илму адаб бўлгай керак ҳушёр мактабдан.

Саёҳатга чиқишга таёрмизми?

Синаб кўрайликчи!



Асосий қисм.

Интерактив тақтада шарлар ва шарларга ёзилган мисоллар кўрсатилади.

  • Болалар, шарларимиздаги ифодалар қийматлари билан чизиқчалар ёрдамида бирлаштиринг.





400

60

180

40



Баракалла, ҳаммамиз саёхатга тайёр эканмиз.

(Интерактив тақтада автобусни рами чиқади.)

  • Болажонлар, автобусга ўтиришимиздан аввал, жадвални тўлдиришимиз керак.

“Жадвални тўлдиринг” ўйинини ўйнаймиз.

Х

Х-189

Х+89765

Х*246

Х/4

1204

1015

90969

3612

301

2280

2091

92045

6840

570





  • Мана, болажонлар, биз ҳаммамиз автобусга ўтириб, саёҳатга чиқамиз.

  • Дам олиш дақиқаси.

Ёмғир ёғалоқ, ям – яшил ўтлоқ,

Энди экинлар чиқарар қулоқ.

Яшнасин дала, очилсин лола,

Тоғлар қўйнида шалола.

Мана болажонлар, биз манзилимизга ҳам етиб келдик. Қаршимизда эса кўм-кўк бепаён ўрмон. Ўрмоннинг ҳавоси тоза. Баланд-баланд дарахтлардан қуёш нури ҳам кўринмайди.

  • Ўрмонда қандай ҳайвонлар яшашини биласизми?

  • Ўрмон ҳайвонлари яшайди.

  • Ўрмонда юрганингизда эҳтиёт бўлиб юришни унутманг.

  • Болалар қаранг “Қизил қалпоқча” келяпти. “Қизил қалпоқча” бувисига сомса олиб кетаётган экан.

(Интерактив тақтада “Қизил қалпоқча” расми чиқади.)

  • Болажонлар “Қизил қалпоқча” биздан ниманидир сўрамоқчи экан. Қани кўрайлик – чи?

“Қизил қалпоқча” ни саволлари.

  • Қуйдаги “Дарча” ларни тўғри тўлдирсангиз мен йўлда юришимни давом этаман.

*

8

9

5


*

3

6

2


*

8

9

5

4





50





15




7





80





75




9





60





80






  • Мана билимдонлигингиз туфайли “Қизил қалпоқча” ни берган саволларини ҳам бажардингиз.

  • Болалар ман энди китоб билан ишлаймиз. Китобимизнинг 222 бетидаги жадвални очамиз.



3 – масала.

Тезлик

Вақт

Масофа

28000 м/соат

12 соат

? км

28000км/соат

? соат

980000 км

? км/соат

25 соат

700000 м

(Интерактив тақтада “Қизил қалпоқча” нинг олдидан бўри чиққан расми илиб қўйилади)

  • Болалар , биз “Қизил қалпоқчани” бўридан қутқаришимиз керак. Қаранглар бўрини бизга аталган шартлари бор экан. Биз шартини бажарсак “Қизил қалпоқча” йўлда юришни давом этади.


Ана болажонлар, сизларнинг ҳамжиҳатлигингиз туфайли “Қизил қалпоқча” бўридан қутилди.

Интерактив тақтада осмонни қора булутлар қоплагани ва ҳаво гумбирлаб. чақмоқ чақаётганини эшитамиз.

961-650+201=?

523+135-300=?



756-204+32=?

109+720-400=?





961-650+201=512



523+135-300=358



756-204+32=584



109+720-400=429













  • Ана болажонлар, булутлар берган топшириқни ҳам бажарганингиз туфайли ёмғир ёғмай, қуёш чарақлаб чиқди.

  • Билимингизни тест саволлари орқали текшириб курайликчи?

  • Тўғри жавобни топинг?



топшириқлар

жавоблар

398 ва 400 сонининг орасидаги сон

а)399, б)396, в)395

198 сонидан кейин қайси сон келади?

а)196, б)197, в)199

Қайси сон мингдан катта.

а)100, б)2000, в)900

550 ва 150 нинг айирмаси.

а)250, б)400, в)150

545 сонидан олдин қайси сон келади?

а)546, б)548, в)544

649 сонини ҳосил қилиш учун 1 сонига қайси сонни қўшиш керак.

а)648, б)650, в)651

Қайси сонга 100 ни қўшса 700 ҳосил бўлади?

а)500, б)600, в)400

Сонларни тартиб билан санаганимизда 198 сони қайси сонларнинг орасига жойлашади?

А) 196 ва 195

Б) 13 ва 194

В) 197 ва 199

200 сонини ҳосил қилиш учун қайси сондан 100 сонини айириш керак?

а)300, б)100, в)400

Қайси қатордаги сонлар 500 сонидан катта?

А) 380, 440, 220

Б) 620, 740, 850

В) 499, 290, 197

Дарсни мустаҳкамлаш.

  • Мана, болажонлар саёҳатимиз ҳам якунига етиб қолади, ҳаммамиз автобусга ўтириб уйимизга борамиз. Қаранг автобусимизда бизларга аталган шартлар бор экан.

(Интерактив тақтамизда автобус расми чиқади.)

1 – шарт.





Ечими

















2-шарт

Кроссворд

  1. Бир хонали сон

  2. Ҳафтада неча кун бор

  3. Энг кичик сон

  4. Масса ўлчов бирлиги

  5. Хажм ўлчов бирлиги

  6. Узунлик ўлчов бирлиги

  7. Геометрик фигура

Т

ў

р

т



Е

т

т

и



Н

ў

л




Г

р

а

м

м


Л

и

т

р



А

й

и

р

и

ш

М

е

т

р



А

й

л

а

н

а





3 – шарт. “Дарсни якунлаш”

Ўқувчилар билан оғзаки савол – жавоб ўтказаман.

  • Қани болажонлар менга ким айтади.

  • Буюк математиклардан кимни биласиз?

  • Пифагор, Абу Носир, Ал-Фаробий. Архимед, Ал-Хоразмий.

  • Қозоқ математиклардан кимни биласиз?

  • Қаниш Сатпаев.



Баҳолаш.

Фаол қатнашган гуруҳ ва ўқувчиларни баҳолайман.

Уйга вазифа: 223 бетдаги 6 – мисол