Ստեփանավանի Վ.Թեքեյանի անվան 6-րդ դպրոցի ուսուցիչ՝ Ն. Միկոյան
. 23.03.2018թ
Առարկա- Հայոց պատմություն
Դասարան- 8-րդ
Թեմա -Մայիսյան հերոսամարտեր
Նպատակ- իմանան –
պետականության ստեղծման ճանապարհին հայ ժողովրդի անցած
ճանապարհի և անձնուրած պայքարի մասին:
կարողանան
հիմնավորել , որ Առաջին աշխարհամարտի Կովկասյան ճակատում
պատերազմն ընդունել էր թուրք–հայկական բնույթ:
Ներկայացնել Սարդարապատի ուղղությամբ ուժերի դասավորությունը
և ռազմական գործողությունների ընթացքը:
Նկարագրել Բաշ Ապարանի և Ղարաքիլիսայի հերոսամարտերի ընթացքը
և արդյունքները:
Դասի տիպը- տեսադաս
Միջառարկայական կապ- Հայոց եկեղեցու պատմություն
Մեթոդներ - հարցազրույց, քննարկում, գծակարգեր, դասախոսություն
Պարագաներ—քարտեզ, գիրք, տետր, սմարթ գրատախտակ, տեսանյութեր, նկարներ
Հղումներ՝ /https://www.youtube.com/watch?v=xtD6sJQo8bI/
/https://www.youtube.com/watch?v=y-jX4ioKYbc/
/ https://www.youtube.com/watch?v=n9_4TmxGtnA/
/https://www.youtube.com/watch?v=gJ1rsTuZbvo/
Դասի ընթացք
Դասը սկսել շնորհավորանքի խոսքերով մեկ անգամ ևս փաստելով, թե ինչքան կարևոր
է պետության և պետականության անհրաժեշտությունը հայ ժողովրդի կյանքում:Կհնչի
Սարդարապատի Ճակատամարտին նվիրված երգ և կցուցադրվի տեսանյութ
Այնուհետև կազմակերպել հարցում-քննարկում
Ե՞րբ է ստեղծվել Հայկական կորպուսը:
Ի՞նչ կառուցվածք ուներ այն: Ներկայաց րե՛ք դրա հրամանատարական կազմը:
Հայկական կորպուս
1917 թ. նոյեմբերի 16
հրամանատար կոմիսար
գեներալ Թովմաս Նազարբեկյանը կոմիսար՝ Դրոն
Ինչո՞ւ Ա. Մանուկյանը գործուղվեց Երևան:
Ո՞ւմ հրամանատարությամբ և ե՞րբ է ստեղծվել արևմտահայ դիվիզիան:
Հատուկ հավաքական ջոկատ:
հրամանատար
Անդրանիկ Օզանյանը
Ո՞ր ուժերից և ե՞րբ ձևավորվեց Առանձին հայկական կորպուսը:
Առանձին հայկական կորպուսը
1918 թ. մարտի 1
Հայկական կորպուսը Հատուկ հավաքական ջոկատ
հրամանատար գեներալ Թովմաս Նազարբեկյան
Քննարկումը կազմակերպելուց հետո այն ամբողջացնել դիտելով փոքրիկ տեսանյութ
Տեսանյութից հետո կարճ դասախոսություն՝
Պատերազմի վերաճումը թուրք–հայկականի
Կարևորելով Սարդարապատի ճակատամարտի պատմական նշանակությունը անդրադառնալ
նաև հայոց եկեղեցու , հոգևորականության մասնակցությանը , քանի, որ հայ
հոգևորականներից շատերն էին այդ օրերին խաչի փոխարեն զենք վերցրել
և մեջբերել հատվածներ կաթողիկոս Գ.Սուրենյանցի, ինպես նաև
Գ.Հովսեփյանի ելույթներց՝ այսպիսով ապահովելով նաև միջառարկայական կապը
Հայոց եկեղեցու պատմության հետ;
կաթողիկոս Գ.Սուրենյանց
«Եթե հայկական ուժերն ի վիճակի չեն պաշտպանելու այս սրբազան վայրը, ապա ես ինքս կանեմ դա, և հոգ չէ, թե կզոհվեմ հազարամյա տաճարի շեմին»:
Սարդարապատի հերոսամարտի ակտիվ մասնակիցներից էր Գարեգին եպիսկոպոս Հովսեփյանը (հետագայում` Գարեգին Ա Հովսեփյան. Կաթողիկոս Մեծի Տանն Կիլիկիո): Գլխավորում էր ղարաբաղցիներից բաղկացած հինգերորդ գունդը, որը ստացավ «Մահապարտներ» անվանումը:
Սիմոն Վրացյանը նրան համեմատում էր Ղևոնդ Երեցի հետ. «Էջմիածնի միաբանը շրջում էր մի մասից մյուսը և իր ճառերով բարձրացնում զորքերի տրամադրությունը։ Կրկնվում էին Վարդանանց պատմական օրերը...»:
.դասախոսությունից հետո դիտել տեսանյութ, որը նվիրված կլինի Սարդարապատի
հերոսական ճակատամարտին
.տեսանյութից հետո երեխաների օգնությամբ ամփոփել Սարդարապատի ճակատամարտը՝
կատարելով քարտեզի հետ աշխատանք
. դասի այս հատվածում դասախոսությամբ անդրադառնալ նաև Բաշ Ապարանի ճակատամարտին,
Իսկ Ղարաքիլիսայի ճակատամարտի մասին դիտել փոքրիկ տեսանյութ
Կշռադատման փուլում անդրադառնալ մայիսյան հերոսամարտերի
պատմական նշանակության և նրա դասերի մասին
պատճառ
Մայիսյան հերոսամարտեր
նշանակություն
Դասի ավարտին մեկ անգամ ևս հիշել այն հերոսներին , որոնք կերտեցին Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը
Արամ Մանուկյան Գարեգին Նժդեհ Անդրանիկ Օզանյան
կաթողիկոս Գ.Սուրենյանց Մովսես Սիլիկան Դրաստամատ Կանայան
Դ.Բեկ Փիրումյան Պողոս Բեկ Փիրումյան
.