СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Մայրենի գրավոր աշխատանք

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Մայրենի գրավոր աշխատանք»

Դասարան՝ երրորդ

Առարկան՝ մայրենի ՝փոխադրության ուսուցման դաս

Թեման ՝ Ձնծաղիկը

Նպատակը՝

  1. Խոսքի կառուցման հմտությունների մշակում

  2. Բնագրի ճիշտ ,հեղինակային տեքստին հարազատ փոխադրում

  3. ՈՒղղագրական և վայելչագրական կանոնների պահպանում

  4. Բառապաշարի հարստացում



Անհրաժեշտ պարագաներ

Պատին փաքցված են ձմեռային և գարնանային տեսարաններ պատկերող նկարներ,սեղանին դրված է ձնծաղիկներ:

Դասի ընթացքը՝

1.Մեկ անգամ ընթերցել բնագիրը :

2.Վեր հանել գաղափարը ՝հիմնական միտքը(բարեկամության,միասնության ,համերաշխության ,գաղափարները ձևակերպում են աշակերտները):

Երկու երեխայի հանձնարարվում է կարդալ դուր եկած հատվածները և բաժանել տրամաբանական մասերի :

1.Ձմեռը և գարունը անբաժան ընկերներ էին :Նրանք երկուսն էլ սիրում էին ծաղիկներ:

Ընթերցումից հետո երեխաները տալիս են տվյալ հատվածին համապատասխանող հարց (հարցնել մի քանի աշակերտների ,ընտրել ամենահաջողված հարցը):

Ձմեռն ու գարունը ինչ կապեր ունեն և ինչ են սիրում:

Աշակերտները պատասխանում են հարցին :Հարկավոր է ուշադրություն դարձնել ուղղագրական դժվարություններ ներկայացնող բառերին և դժվար բառերը գրել գրատախտակին՝գրում են աշակերտները:

2.Մի օր ,սակայն ձմեռը մտածեց ,որ ինքը զրկվել է ծաղիկների թովիչ գույներից ու քաղցր բուրմունքից :Նա խնդրեց գարնանը ,որ իրեն մի ծաղիկ նվիրի:

Աշակերտներն առաջադրում են հարցը՝ ինչ մտածեց մի օր ձմեռը և ինչ խնդրեց գարնանը:Պատասխանում են 2-3 աշակերտ:Պատասխանների ժամանակ առանձնացնում ենք ուղղագրական արժեք ունեցող բառերը՝ թովիչ, քաղցր, խնդրեց:Գրում են գրատախտակի աջ կողմում՝տվյալ հարցի դիմաց ,որպեսզի բառերից օգտվելով ՝պատասխանեն հարցին: Աշակերտները բացատրում են այդ բառերի իմաստը,ասում հոմանիշները և հականիշները:

3.Գարունն իր փնջից մի համեստ ծաղիկ ընտրեց ու ասաց.Ես ցանկանում եմ ,որ այս ծաղիկը մեր երկուսի բարեկամության ,մեր միասնության խորհրդանիշը լինի:

Աշակերտները առաջադրում են հարցը և գրում գրատախտակին՝ ինչ արեց գարունը և ինչ ասաց :

Աշակերտները պատասխանում են երրորդ դեմքով:Միասնություն և խորհրդանիշ բառերը գրվում են գրատախտակին և բասատրվում : Միասնություն բառը բաժանում են վանկերի , կատարում խորհրդանիշ բառի բառակազմական վերլուծություն՝

խորհրդ ( խորհուրդ)+ա+նիշ:

4.Այս ծաղիկը ձյունի պես սպիտակ իր թերթիկներով նման է քեզ ,թանկագին Ձմեռ,այս ծաղկի անունը պիտի Ձնծաղիկ դնենք:Սա կլինի առաջին ծաղիկը ,որ ծաղկի քո ծոցից, քո ձյուների տակից:

Լավագույն հարցը գրել գրատախտակին ՝ինչպես անվանեցին ծաղկին և ինչու:

Խրախուսել պատասխանները :

Աշակերտները գրում են գրատախտակին սպիտակ ,առաջին բառերը, բառակազմական վերլուծություն ենթարկում թանկագին բառը:

5.Շնորհակալություն ,- ասաց ձմեռը,և համբուրվեցին:

Երեխաները տալիս են հարցը ՝ինչ ասաց ձմեռը :

Առաջին հերթին ուշադրություն դարձնել բովանդակությանը ,ոճին երրորդ դեմքով պատմելու եղանակին ,ժամանակի պահպանմանը և այլն:Այնուհետև կատարել բառային աշխատանք ՝բացատրել շնորհակալություն և համբուրվեցին բառերի ուղղագրությունը:

Հարցերով ամփոփել ՝ընդգրկելով բոլոր աշակերտներին:3-4 աշակերտ շարունակելով միմյանց կպատմեն :Երկու աշակերտ կպատմեն ամբողջությամբ ,որից հետո սկսել գրել:

Աշխատանքն ավարտելուց հետո կատարել ինքնաստուգում և հանձնել:



Դասարան՝ երկրորդ

Առարկան՝ մայրենի ստողծագործական շարադրության ուսուցման դաս

Թեման ՝ Ձմեռ

Նպատակները ՝

Բանավոր և գրավոր կապակցված խոսքի զարգացում

Ձմեռ հասկացության ձևավորում

Բառապաշարի ընդլայնում ՝ ըստ թեմայի

Նախադասություն կազմում իսկ շաղկապով

Զննական պարագաներ՝ Սյուժետային և առարկայական նկար քարտեր , բնության երևույթներ պատկերող նկարներ

Խթանում ՝ Ձմեռ հասկացություն ձևավորում

Նախնական զրույց

Հարցեր ՝

  1. Տարին քանի եղանակ ունի

  2. Որոնք են տարվա եղանակները

  3. Այժմ տարվա , որ եղանակն է

  4. Բնության մեջ ինչ փոփոխություններ է տեղի ունենում ձմռանը

  5. Կռահեցիք, թե տարվա, որ եղանակի մասին ենք այսօր խոսելու

- Ձմռան

Թվում ենք ձմռան ամիսները, ձմռան նախորդ և հաջորդ եղանակները: Խոսում ձմռան տոների մասին, թե որ տոներն ենք նշում ձմռանը:

-Ձմռանը մենք դիմավորում են Ամանորը և անհամբեր սպասում Ամանորի գալուն: Ձմռանը շատ ցուրտ է լինում:

-Ուսուցիչ

Ձմռանը դրսում ի՞նչ խաղեր եք խաղում:

-Աշակերտներ

Ձմռանը դրսում դահուկ, սահնակ, ձնագնդի ենք խաղում: Պատրաստում ենք ձնեմարդ:

Ֆրզկուլտդադար խաղ՝ Ձմեռ է գալիս

Երեխաները ձեռքերը վեր են բարձրացնում ՝ ձյունը գալիս է փաթիլ - փաթիլ,

Ձեռքերը տանում ենք աջ և ձախ ՝ ձյուն է,

Ձյուն է գալիս՝ երեխաները տարբեր արտահայտչամիջոցներով արտահայտում են փաթիլ-փաթիլ-փաթիլ,

Ձյունը դադարեց, ձյունը սառեց , դարձավ սառցեբեկոր ՝ ձեռքերը վեր ենք բարձրացնում և ճոճում աջ և ձախ :

Իմաստի ընկալում

Բառապաշարի ընդլայնում ՝ գոյական, ածական, բայ բառերով

Ցուցադրում ենք ձյան փաթիլներ , բնության երևույթներ, ձմեռային տեսարան

Հարցեր ՝

  • Ինչպիսին է երկինքը ձմռանը ՝ մռայլ, ամպամած, կապույտ ,պարզ

  • Որ թռչուններն են ձմեռող ՝ արագիլ, ճնճղուկ, ագռավ

  • Ձյունը, սառույցը ինչ է լինում՝ ձյունը գալիս է և սառչում

Ասել բառեր որոնք բնութագրում են ձմռանը - ցուրտ , ձնեմարդ, Ամանոր, ձյունանուշ ….

Բացատրել Ամանոր բառի գրելաձևը և բացատրությունը: Գրել մեծատառ, ամ- նշանակում է տարի, այստեղից հետևություն, որ ամանոր ասում ենք նաև Նոր տարի, բացատրում, որ Ամանորը բարդ բառ է: Թվենք բարդ բառեր ՝ ձնեմարդ, ձնծաղիկ, ձյունածածկ…

Երեխաները ցույց են տալիս նշված բառերի արմատները:

Բացատրական աշխատանք՝ բառերի շուրջ- ձյուն, թռչուններ, սառույց, ցուրտ, գորշ ամպեր, ամպամած երկինք, ձմեռող թռչուններ…

Նախադասությունների կազմում շաղկապով.

Երեխաներին խնդրում ենք համեմատել ձմեռն ու աշունը :

Ընթերցել նախադասություններ ,երեխաները պետք է կրկնեն և շարունակեն նախադասությունները ավելացնելով բառեր ՝

Ձմռանը օրերը կարճանում են , իսկ գարնանը …

Ձմռանը ձյուն է գալիս , իսկ գարնանը …

Ձմռանը արևը թույլ է տաքացնում , իսկ գարնանը …

Ձմռանը թռչունները վաղուց չվել են տաք երկրներ , իսկ գարնանը…

Ամփոփել հարցերի միջոցով: Ինչպիսին է ձմեռը, բնութագրել ձմռան տեսարանը ,որից հետո շարադրել գրավոր:

Ինքնաստուգում :

Գրավորների հանձնում:

Կշռադատման փուլում

Հրաշք տետրում նկարել շարադրության բովանդակությունը: