СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Մայրենի, փոխադրություն

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Մայրենի, փոխադրություն»

Դասարան՝ երրորդ

Առարկան՝ մայրենի ՝փոխադրության ուսուցման դաս

Թեման ՝ Ձնծաղիկը

Նպատակը՝

  1. Խոսքի կառուցման հմտությունների մշակում

  2. Բնագրի ճիշտ ,հեղինակային տեքստին հարազատ փոխադրում

  3. ՈՒղղագրական և վայելչագրական կանոնների պահպանում

  4. Բառապաշարի հարստացում



Անհրաժեշտ պարագաներ

Պատին փաքցված են ձմեռային և գարնանային տեսարաններ պատկերող նկարներ,սեղանին դրված է ձնծաղիկներ:

Դասի ընթացքը՝

1.Մեկ անգամ ընթերցել բնագիրը :

2.Վեր հանել գաղափարը ՝հիմնական միտքը(բարեկամության,միասնության ,համերաշխության ,գաղափարները ձևակերպում են աշակերտները):

Երկու երեխայի հանձնարարվում է կարդալ դուր եկած հատվածները և բաժանել տրամաբանական մասերի :

1.Ձմեռը և գարունը անբաժան ընկերներ էին :Նրանք երկուսն էլ սիրում էին ծաղիկներ:

Ընթերցումից հետո երեխաները տալիս են տվյալ հատվածին համապատասխանող հարց (հարցնել մի քանի աշակերտների ,ընտրել ամենահաջողված հարցը):

Ձմեռն ու գարունը ինչ կապեր ունեն և ինչ են սիրում:

Աշակերտները պատասխանում են հարցին :Հարկավոր է ուշադրություն դարձնել ուղղագրական դժվարություններ ներկայացնող բառերին և դժվար բառերը գրել գրատախտակին՝գրում են աշակերտները:

2.Մի օր ,սակայն ձմեռը մտածեց ,որ ինքը զրկվել է ծաղիկների թովիչ գույներից ու քաղցր բուրմունքից :Նա խնդրեց գարնանը ,որ իրեն մի ծաղիկ նվիրի:

Աշակերտներն առաջադրում են հարցը՝ ինչ մտածեց մի օր ձմեռը և ինչ խնդրեց գարնանը:Պատասխանում են 2-3 աշակերտ:Պատասխանների ժամանակ առանձնացնում ենք ուղղագրական արժեք ունեցող բառերը՝ թովիչ, քաղցր, խնդրեց:Գրում են գրատախտակի աջ կողմում՝տվյալ հարցի դիմաց ,որպեսզի բառերից օգտվելով ՝պատասխանեն հարցին: Աշակերտները բացատրում են այդ բառերի իմաստը,ասում հոմանիշները և հականիշները:

3.Գարունն իր փնջից մի համեստ ծաղիկ ընտրեց ու ասաց.Ես ցանկանում եմ ,որ այս ծաղիկը մեր երկուսի բարեկամության ,մեր միասնության խորհրդանիշը լինի:

Աշակերտները առաջադրում են հարցը և գրում գրատախտակին՝ ինչ արեց գարունը և ինչ ասաց :

Աշակերտները պատասխանում են երրորդ դեմքով:Միասնություն և խորհրդանիշ բառերը գրվում են գրատախտակին և բասատրվում : Միասնություն բառը բաժանում են վանկերի , կատարում խորհրդանիշ բառի բառակազմական վերլուծություն՝

խորհրդ ( խորհուրդ)+ա+նիշ:

4.Այս ծաղիկը ձյունի պես սպիտակ իր թերթիկներով նման է քեզ ,թանկագին Ձմեռ,այս ծաղկի անունը պիտի Ձնծաղիկ դնենք:Սա կլինի առաջին ծաղիկը ,որ ծաղկի քո ծոցից, քո ձյուների տակից:

Լավագույն հարցը գրել գրատախտակին ՝ինչպես անվանեցին ծաղկին և ինչու:

Խրախուսել պատասխանները :

Աշակերտները գրում են գրատախտակին սպիտակ ,առաջին բառերը, բառակազմական վերլուծություն ենթարկում թանկագին բառը:

5.Շնորհակալություն ,- ասաց ձմեռը,և համբուրվեցին:

Երեխաները տալիս են հարցը ՝ինչ ասաց ձմեռը :

Առաջին հերթին ուշադրություն դարձնել բովանդակությանը ,ոճին երրորդ դեմքով պատմելու եղանակին ,ժամանակի պահպանմանը և այլն:Այնուհետև կատարել բառային աշխատանք ՝բացատրել շնորհակալություն և համբուրվեցին բառերի ուղղագրությունը:

Հարցերով ամփոփել ՝ընդգրկելով բոլոր աշակերտներին:3-4 աշակերտ շարունակելով միմյանց կպատմեն :Երկու աշակերտ կպատմեն ամբողջությամբ ,որից հետո սկսել գրել:

Աշխատանքն ավարտելուց հետո կատարել ինքնաստուգում և հանձնել:






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!