СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мекен таануу 3-класс конспект план

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу 3-класс конспект план»

Предмети: Мекен таануу

Өтүү мөөнөтү___________

Классы: 3класс

Бөлүм:Азыркы Кыргызстан

Сабактын темасы: Кыргыз Республикасынын символикалары.

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар:

Окуучулар Кыргыз Республикасынын символикалары боюнча жаңы маалыматтарды окуп чыгып талдашат.


Кыргыз Республикасынын символикалары боюнча жаңы маалыматты окуп чыгып, талдай алса;

Өз алдынча сынчыл ой жүгүртүүгө, адептүүлүктүн башкы сапаттарына көнүгүшөт.


Өз сөзү менен энелерине кандай жардам берерин айтып берсе:

Адептүүлүк сапаттарга, ыймандуу, намыстуу болууга, үлгүлүү жүрүм-турумга тарбияланышат.


Эмгекке жана үйрөнгөнүн турмушта колдоно алса;



Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүүрүү.

Сабактын ыкмасы: жупта иштөө.

Сабактын жабдылышы: Темага карата сүрөттөр көрсөтмөлөр.

Сабактын

этабы

Убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Компетенттүү-лүк



1.

Шыктан

дыруу

Уюштуруу

Мугалим окуучуларга жагымдуу маанай түзөт.

Акылга чабуул жасайт

Окуучуларда бири-бири менен көрүшүп жылуулук тартуулашат, күлүп коюшат.



2-этап

Үй тапшыр-

масы.







3-этап

тема боюнча маалымат берүү.











10м

Үй тапшырмасын айтыруу .


Өтүлгөн маалыматтарды кайталоо.


АЭМ методун колдонот.


Сабактын темасын, максатын айтат түшүндүрөт. Теманы коркөмдөп окуп берди.

1995-жылы 5-майда Кыргыз Республикасынын Кониституциясы кабыл алынган. Кониституция-бул негизги мыйзам,өлкөнүнү бардык жарандары ошол боюнча жашайт. Кыргызстан Орто Азияда жайгашкан тоолуу өлкө.Теңир тоо кыркаларында созулуп жатат.Төзөн суулар агат. 7облусу бар. 31авгус 1991ж эгемен өлкө болгон.


Окуучулар өтүлгөн тема боюнча кайталашып берет.



Окуучулар сабактын темасын жана максатын угат түшүнүшөт.

Сабактын көрсөткүчүн иштеп чыгат.










Кырыгзстандын тарыхы бонча толук жаңы маалыматка ээ болушат, тема боюнча кеңири айтып бере алышат.



Ф.б


















К,3









К,2

4-этап Көнүгүү, машы

гуулар














20м

Мугалим окуучуларга эненин милдетин бала үчүн жанын аябастыгы жөнүндө ой бөлүшүү максатында талкуу уюштурат.

Алган билимдерин текшерет.

Шар, көркөм окууга машыктырат.

Мен мекенимди кантип коргоймун? Деген суроого кластер түзүүсүн сунуштайт.



Мугалим окуучуларга эс алдыруу максатында көнүгүү жасатат.


Окуучулар мугалимдин окуп түшүндүрүп бергенин угушат.


Тексти чынчыр окуп берет .

Шар көркөм окууга машыгат.

Окуучулар энелерин кантип кубантары тууралуу жазып беришет.






Окуучулар көнүгүү жасашып маанайлары көтөрүлөт.

Света-

фор



К,5

5-этап Жыйын

тыктоо

(рефлексия)





1.Бышыктоо:

-Кыргызстандын мамлекеттик символдору жөнүндө жазып түшүндүрүп бергиле?


-Эгемендүү жана демократия деген терминдерди түшүндүргүлө?

2.Рефлекция:

-Сабакта эмнелер болду,эмне маанилүү болду?

Окуучулар суроолорго жооп беришет, кезеги менен калгандары айтышат.



Сабактын жүрүшүн эске салышат.Негизин бөлүп айтат.


Ф.б


Үй тапшырма

Тапшырманы түшүндүрүү

“Эне” тууралуу ыр, макал жаттап келишет.



Баалоо


Сабакка катышуусу эске алынат.

Көркөм, шар окуусу бааланат.

С.б












Предметтин аты: Мекен таануу

өтүлгон күнү:

Классы : 3 - класс

Сабактын темасы: Кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана үрп –адаттары.







Сабактын максаты:

Окуучулар үчүн

күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк

Билим берүүчүлүк: Кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана үрп –адаттарын билишет үйрөнүшөт.



Окуучулар Кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана үрп –адаттарын билишет үйрөнүшсө












Өнүктүрүүчүлүк

Кыргыз элинин үрп –адаттарын, каада салттарын сактоого урматоого үйрөнүшөт


Айырмалай алуу сезгичтиктерин өнүктүрсө

Тарбия берүүчүлүк

Бири-бирин сыйлоого,урматтоого тарбияланышат


Бири-бирин сыйлоого,урматтоого тарбияланышса


Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби,таркатуучу дидактикалык материалдар, геометрикалык фигуралар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу иши.



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

Предм-к

(ПК)

1-Этап


Шыктан

дыруу

-Саламдашат

-Класстын абалына көз салат.

-Жагымдуу маанай түзөт:

“Сыйкырдуу көз айнек”

-Алтын эреже түзөт.

Саламдашат

Сабакка даярданат

Жагымдуу маанай түзүшөт.

Сыйкырдуу сөз айтышат

Алтын эреже түзүшөт





Смайлик

терди көргөзөт




Үрп-адат,каада –салт дегенге кандай түшүнөсүңөр?

Өз элиңердин кандай каада-салт, үрп-адаттарын билесиңер?



Өсүмдүктөр тууралуу айтышат





Фор

Ма

Тив

дик баа

лоо

2- Этап

Теманы күтүлүүчү натыйж

асын кабарлайт




Сабактын темасын,

максатын айтат, кайталатат

Баалоо- критерийлерин кабарлайт


-Ой жүгүртөт,


-түшүнөт



Өзүн-өзү баа

лайт

3-этап

Тема боюнча маалымат берүү

Кыргызстан-менин жерим,

Көп улутту менин элим.

Ынтымактуу бир үй-бүлө,

Сезем дайым достук демин.

Ы.Кадыров

Кыргызстандын аймагында 80 ашуун улуттар жашайт.Ар бир улуттун өзүнүн каада-салты үрп –адаты бар.

Кыргыздар көчмөн калк болгон.Кышкысы кыштоого,жайкысы жайлоого чыгышкан.Көчүүгө алар дыккатык менен даярданышкан.Көчүүнүн алдында салт боюнча эски журтка курмандык чалышкан.Көчө турган күнү майрамдагыдай кийинишкен.Жаңы конушка жеткенде кошуналары конуш жайлуу болсун деп өрүлүктөп келишкен



Окуучулар кыргызстандын элдеринин каада-салттары жана үрп –адаттарын билишет үйрөнүшөт.

Өз үй-бүлөсүндө үйрөнгөн эрежелири боюнча айтып беришет.


Кыргыз элинин үрп –адаттарын, каада салттарын сактоого урматоого үйрөнүүгө тийиш экенин айтышат




5-этап

Жыйынтыктоо




Окуучулар суроого жооп берет калгандары толукташат




Өзүн-өзү баа

лайт

Кыргыздын кандай каада-салттарын үйрөндүңөр?

Кыргыздын улуттук тамак аштарын атап бер?



Үйгө тапшырма



Өз үй-бүлөңөрдөгү салт-санаңар жөнүндө аңгеме түзгүлө



Тапшырманы белгилешет






Баалоо




Бири-бирин баалашат

Өз билимдерин билип. Бааларына ыраазы болушат





Рефлекция


-Сабакта эмне кызыктуу болду?

Сабакта кызыктуу болгонун айтышат










Предметтин аты: Мекен таануу

өтүлгон күнү:

Классы : 3 - класс

Сабактын темасы: Горизонт.Горизонт аркылуу тараптары







Сабактын максаты:

Окуучулар үчүн

күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк

Билим берүүчүлүк: Горизонт аркылуу тараптары –бул түндүк,түштүк,чыгыш,батыш экендиги боюнча маалымат алышат



Окуучулар горизонт аркылуу тараптарын ажырата алса











Өнүктүрүүчүлүк

Күн дайыма чыгыштан чыгып,батышка батарын, чак түштө түштүктө болорун билишет.



Айырмалай алуу сезгичтиктерин өнүктүрсө

Тарбия берүүчүлүк

Дарактарды сындырбай, жалбырагын үзбөө

Аларды коргоого тарбияланышат



Дарактарга аяр мамиле жасашса



Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби,таркатуучу дидактикалык материалдар, геометрикалык фигуралар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу иши.



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

Предм-к

(ПК)

1-Этап


Шыктан

дыруу

-Саламдашат

-Класстын абалына көз салат.

-Жагымдуу маанай түзөт:

“Сыйкырдуу көз айнек”

-Алтын эреже түзөт.

Саламдашат

Сабакка даярданат

Жагымдуу маанай түзүшөт.

Сыйкырдуу сөз айтышат

Алтын эреже түзүшөт





Смайлик

терди көргөзөт




Үрп-адат,каада –салт дегенге кандай түшүнөсүңөр?

Өз элиңердин кандай каада-салт, үрп-адаттарын билесиңер?



Өсүмдүктөр тууралуу айтышат





Фор

Ма

Тив

дик баа

лоо

2- Этап

Теманы күтүлүүчү натыйж

асын кабарлайт




Сабактын темасын,

максатын айтат, кайталатат

Баалоо- критерийлерин кабарлайт


-Ой жүгүртөт,


-түшүнөт



Өзүн-өзү баа

лайт

3-этап

Тема боюнча маалымат берүү

Адам жердин аз гана бөлүгүн көрөт.Бирок Жер бетинен канчалык бийик көтөрүлсөң, мейкиндик ошончолук көбүрөөк көрүнөт.Бул мейкиндик горизонт деп аталат.Асман менен жер тийишип турган деп элестеткен сызык горизонт сызыгы деп аталат. “Горизонт” деген сөз грек тилинен которгондо “чектөөчү” деп аталат.

Дүйнөлүк тараптары көп учурда горизонт тараптары деп аталат.Алар кыскача Түндүк-түн,түштүк-түш,батыш-Б,чыгыш-Ч болуп жазылат




Окуучулар горизонт боюнча маалымат алышат. Адам жердин аз гана бөлүгүн көрөт.Бирок Жер бетинен канчалык бийик көтөрүлсөң, мейкиндик ошончолук көбүрөөк көрүнөт.Бул мейкиндик горизонт деп аталат.Асман менен жер тийишип турган деп элестеткен сызык горизонт сызыгы деп аталат. “Горизонт” деген сөз грек тилинен которгондо “чектөөчү” деп аталат.

.






5-этап

Жыйынтыктоо




Окуучулар суроого жооп берет калгандары толукташат




Өзүн-өзү баа

лайт

Силер горизонттун кайсыл тараптарын билесиңер?

Компас эмне үчүн керек?

Копмас боюнча кандай багыт алуу керек?


Үйгө тапшырма



Силердин мектепке күн сайын келүүчү жолуңардын сүрөтүн чийип,горизонттун тараптарын белгилегиле.




Тапшырманы белгилешет






Баалоо




Бири-бирин баалашат

Өз билимдерин билип. Бааларына ыраазы болушат





Рефлекция


-Сабакта эмне кызыктуу болду?

Сабакта кызыктуу болгонун айтышат










Предметтин аты: Мекен таануу

өтүлгон күнү:

Классы : 3 - класс

Сабактын темасы: Жергиликтүү белгилер боюнча багыт алуу.

Аймактын планы.







Сабактын максаты:

Окуучулар үчүн

күтүлүүчү натыйжа

Билим берүүчүлүк

Билим берүүчүлүк: окуучулар жергиликтүү белгилер боюнча багыт алуу билишет.

Аймактын планын түзүүнү үйрөнүшөт.



Окуучулар жергиликтүү белгилер боюнча багыт алуу билишсе.

Аймактын планын түзүүнү үйрөнүшсө.












Өнүктүрүүчүлүк

Күн дайыма чыгыштан чыгып,батышка батарын, чак түштө түштүктө болорун билишет.



Айырмалай алуу сезгичтиктерин өнүктүрсө

Тарбия берүүчүлүк

Окуучулар класста биргелешип иштөөгө,бири-бирин угууга, сыйлоого тарбияланышат


Бири-бирин угууга, сыйлоого тарбияланышса


Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.

Колдонулуучу каражаттар: окуу китеби,таркатуучу дидактикалык материалдар, геометрикалык фигуралар.

Сабактын жүрүшү: Уюштуруу иши.



Сабактын этабы

Убакыт


Мугалимдин иш аракети


Окуучунун иш аракети



Баалоо

негизги

( НК)

Предм-к

(ПК)

1-Этап


Шыктан

дыруу

-Саламдашат

-Класстын абалына көз салат.

-Жагымдуу маанай түзөт:

“Сыйкырдуу көз айнек”

-Алтын эреже түзөт.

Саламдашат

Сабакка даярданат

Жагымдуу маанай түзүшөт.

Сыйкырдуу сөз айтышат

Алтын эреже түзүшөт





Смайлик

терди көргөзөт




Силердин мектепке күн сайын келүүчү жолуңардын сүрөтүн чийип,горизонттун тараптарын белгилегиле



Өсүмдүктөр тууралуу айтышат





Фор

Ма

Тив

дик баа

лоо

2- Этап

Теманы күтүлүүчү натыйж

асын кабарлайт




Сабактын темасын,

максатын айтат, кайталатат

Баалоо- критерийлерин кабарлайт


-Ой жүгүртөт,


-түшүнөт



Өзүн-өзү баа

лайт

3-этап

Тема боюнча маалымат берүү

окуучулар жергиликтүү белгилер боюнча багыт алуу жолдорун айтат.

Дарактын түштүк тарабындагы шактары коюу жана узун болот.Себеби түштө күн түштүктө болот.Демек,көлөккө бизге түндүк тарапты көрсөтөт.Кумурскалар да үйүн түштүк тарапка курат-ал жак жылуураак болот.Салкын,көлөкөлүү жана нымдуу жерлерди балыр басат.Ошондуктан ал дайыма чоң таштын түндүк тарабынан өсүп чыгат.

Аймактын планын түзүүнү үйрөтөт.




Окуучулар мугалимдин жардамы менен аймактын планын түзүүнү үйрөнөт.

План-бул аймактын чакан участогуну чиймеси.

Планда бардык предметтер кичирейтилген өлчөмдө түстөрдүн жана шарттуу белгилердин жардамы менен сүрөттөлөт.

Шарттуу белги-бул предметтин шарттуу белгилениши.

План боюнча баарын аныктоого болот.









5-этап

Жыйынтыктоо




Окуучулар суроого жооп берет калгандары толукташат




Өзүн-өзү баа

лайт

Аймактын планын кантип түзсө болот?

Эмнеге планды окуй билүү керек?

Багыт алуунун кандай жергиликтүү белгилерин билесиңер?


Үйгө тапшырма



Дептериңерге 1-2 мисалдын сүрөтүн тарткыла



Тапшырманы белгилешет






Баалоо




Бири-бирин баалашат

Өз билимдерин билип. Бааларына ыраазы болушат





Рефлекция


-Сабакта эмне кызыктуу болду?

Сабакта кызыктуу болгонун айтышат