СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мекен таануу сабагынан

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу сабагынан»

Сабактын темасы: ЖАПАЙЫ ЖАНА ҮЙ ЖАНЫБАРЛАРЫ.

Сабактын тиби: жаны теманы тушундуруу, билимдерди калыптандыруу, жалпылоо, кайталоо, бышыктоо, билимдерин текшеруу, аралаш.

Сабактын формасы: стандарттык сабак, стандарттык эмес сабак(оюн, конкурс, диспут, конференция, экскурсия, топто иштөө, жупта иштоо, ролдоштурулган, семинар, теле копуро, кадам артынан кадам.

Сабактын усулу: тушундуруу, кластер тегерек стол, венндин диограммасы, перфокарта менен иштоо, синквейн тузуу, зигзаг, анализ, синтез, топто иштоо, жупта иштоо.

Колдонуучу ресрустар: карточкалар, схемалар, фигуралар, чиймелер, маселенин шарттары._________________________________________________________________________

Сабактын максаты: кутулуучу натыйжа:

1.Билим беруучу максаты:


Жаныбарлардын топторунун аталыштарын таанышат, жапайы жана үй жаныбарларын айырмалай алышат.

Үй жана жапайы жаныбарларды айрып таанып билишет жана топторго бөлуштурө билишет.

2. Өнуктуруучу максаты:


Жапайы, үй жаныбарларынын жашоо - тиричилиги менен тааныша алышат

Үй жана жапайы жаныбарлардын жашоо-тиричилиги тууралуу айтып бере алышат.

3. Тарбия беруучулук максаты


Жаныбарлардын адамга тийгизген пайдасын биле алышат

Жаныбардлардын адамдарга берген пайдасын айтып беришет.

Негизги компетенттуулуктор:

  1. Маалыматтык

Жаны тема менен таанышышат.

  1. Социалдык –коммуникациялык:

Темага карата суроолорду бере алышат

  1. Оз ишин уюштуруу жана койгойлорду чечуу:

Өз алдынча жумуш аткара алышат.

Предметтик компетенттуулук:

ПК 1: Таанып билуу компотенттуулугу, илимий суроолор а) издениши мумкун болгон койгойлорду которуу. Б) Маалыматтарды издоо учун керек боло турган создорду аныкташат. В) табигы илимий изилдоолордун негизинде озгочолонгон муноздомолорун таба билуу.

ПК 2: кубулуштарды илиимий тушундуруу: а) мындай жагдайларда билимди колдонуу. Б)кубулуштарды тушундуруу мумкун боло турган озгортуулорду болжолдоо. В)тушундуруу, жаратылыш обьектилерин жана кубулуштарды таанып билуу.

ПК 3: илимий тыянактарды колдонуу: а)фактыларды маалыматтарды чогултуу жана тыянактарды чыгаруу. Б)тыянактын негизинде жаткан фактыларды, маалыматтарды таап чыгуу. В) коомдо технологияларды колдонуунун жыйынтыктарын баалоо.



Сабактын жүрүшү: А) уюштуруу

Ачык дайым кабагың,

Дайым даяр сабагың.

Саламаттык каалаймын,

Саламатсынарбы балдарым!

Анда эмесе сабагыбызды баштайбыз! (окуучулар топтор болуп ураан айтышат.

  1. Сабакты биз баштайбыз конокторду сыйлайбыз!

  2. Сабакты биз баштайбыз эң мыкты жооп беребиз!

  3. Сабакты биз баштайбыз активдүү катышабыз!

Б) Өткөн теманы кайталоо:

Мугалим: Бөлмөдө өстүрүлгөн гулдөр маданий өсүмдүкбү же жапайы

өсүмдүкпү?

Балдар: Маданий өсүмдүк.

Мугалим: Эмне үчүн?

Балдар: Анткени бөлмө гүлдөрүн адамдар өстүрушөт.

Мугалим: Бөлмө гүлдөрүн кантип карайбыз? Же гүлдөрдүн өсүшүнө жардам берүүчү кандай эрежелерди билдик? (эрежелерди айтышат)

В) Жаңы теманы түшүндүрүү:

Ангемелешүү (видео көрсөтүлөт)

Жаныбаларды эки топко бөлүшөт:

  • Жапайы жаныбарлар;

  • Үй жаныбарлар;

Мугалим: Жапайы жана үй жаныбарлары дегенге кандай түшүнөсүңөр?

Балдар: Үй жаныбарларын адамдар өздөрү көбөйтүшөт жана багышат. Жапайы жаныбарлар өздөрү тамак таап жеп, талааларда жана тоолордо жашашат.

Мугалим: Анда эмесе, сурөттөгү үй жаныбарларын атагыла.

Балдар: Уй, ат, эшек, ит кой жана башка.

Мугалим: Жапайы жаныбарларды атагылачы.

Балдар: Арстан, маймыл, бугу, аюу, карышкыр, чөө ж.б.

Мугалим: Туура, эми китептен да окуп билеличи.

Китеп менен иштөө, 39-бет.

Мугалим: “Ким биринчи табат?” (балдар текстке үңүлуп карашып, издеп табышат, ким биринчи тапса ал баланы окутуу керек)

Мугалим: Балдар биз билген кээ бир жаныбарларды үй жана жапайы жаныбар деп адаштырбашыбыз керек. Билип жур текстин окуп чыккыла.

Дене тарбия көнүгүүсү: Музыкалык көнүгүү менен балдар бийлешет.

Инсценировка: Ат менен эшек.

Мугалим: “Күчү адал, сүту арам” дегенге кандай түшүнөсүнөр?

Балдар: Эшек оор жүк көтөрөт, адамдарга көп жардамы тиет, ошол үчүн адал. Эшектин сүтүн адамдар ичишпейт, ошон үчүн арам.

(окууччулар Эшек менен ат тууралуу инсценировканы окуп тушунушот.

Г) Бышыктоо: Мугалим: Үй жана жапайы жаныбарлары деп кайсы жаныбарларды айтабыз?

Мугалим: Кескелдирик кандай жаныбар?

Балдар: Жапайы жаныбар.

Мугалим: уйлар кандай жаныбар?

Балдар: үй жаныбары.

Д) Үй иши: Тексти окуп келип түшүнүк айтуу жана пластилинден үй жаныбарларын жасап келүү.

Күтүлүүчү натыйжа: Жаныбарлар жандуу жаратылыш жана алар менен адамдардын айырмасын тааныйт. Адамдардын тиричилиги үчүн негизги сырьё экендигин билишет.





Сабактын темасы: Жер жана Кун

Классы: 2-класс

Сабактын тиби: Жаёы материалды т\ш\нд\р\\.

Сабакта колдонулган усул: Мээ чабуулу,чынжырча окуу , практикалык иш,

Къргъзмъл\\,топто иштъъ,жупта иштъъ.

Сабак аралык байланыш: Адабий окуу, къркъм ънър.

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалымыттык(нк1)

2.Социалдык-коммуникациялык(нк2)

3.Оз ишин уюштуруу жана койгойлорду чеч\\(нк3)

Предметтик компетенттуулуктор:

1.Таанып- бил\\ жана практикалык кънд\мдърд\ калыптандыруу компетентт\\л\г\(К1)

2. Социалдаштыруу компетентт\\л\г\(К2)

3. Ден соолукту сактоо жана коопсуздуктарды сактай бил\\ компетентт\\л\г\(К3)

4. Баалуулуктарды аёдап т\ш\н\\ компетентт\\л\г\(К4)

Сабактын максаттары:

Кърсътк\чтър:




а) Жер жана К\нд\н байланышы жън\ндъг\ маалыматтарды алышат. Жер Эне т\ш\н\г\н билишет.




Жер жана К\нд\н байланышы жън\ндъ маалымат алышса.Жер Эне т\ш\н\г\н билишсе.




б)Окуучулардын ъз оюн эркин айтуусу,билим,ык-машыгуулары, билгичтиктери кеёейип, топто,жупта иштъъ жъндъмд\\л\г\ артат.






Окуучулар ъз оюн эркин айта алышса,алган билим,ык-машыгуулары,билгичтиктери кеёейип,топто,жупта иштей алышса.




в) Окуучулар эмгекти с\й\\гъ, жашоодо жаратылыш кубулуштарынын таасирин

аёдап бил\\гъ тарбияланы


Окуучулар эмгекти с\й\\гъ,жаратылыш кубулуштарынын таасирин аёдап бил\\гъ тарбияланышса.







Сабактын ж\р\ш\:

Сабактын

этаптары

Мугалимдин ишмерд\\л\г\

Окуучунун ишмерд\\л\г\

Комп.



Баалоо




нк

пк





Уюштуруу




















































Саламатсыёарбы балдар?











Азаматсыёар, балдар!

Б\г\н канчасы?

Кыргызча аталышы кандай?

Жуманын кайсы к\н\?

Азыр кайсы сабак?

Мекен таануу сабагы эмнени \йрътът?

Баалоо жън\ндъ айтат.






























Турабыз катар тегерек

Саламдашуу эё керек.

Баарыёарга кутман к\н,

Ар бирибиз жылмайсак

Жайдары к\н башталат, Анда эмесе кутман к\н.



Б\г\н 4-март

Чын куран айынын 4\.



Б\г\н шаршемби к\н.

Мекен таануу сабагы.

Мекенибиз Кыргызстан жън\ндъ,айлана-чъйрън\ таанып билебиз. Жаратылыштагы кубулуштарды, жаратылышты коргоону, аны къзд\н карегиндей сактоону,дене т\з\л\ш\б\зд\ билебиз. Курчап турган д\йнън\н кооздугун т\ш\нъб\з.






Нк3



















Нк2





Пк2

















Пк1






































Мактоо








Жаёы темага ъбългъ т\з\\.

Азаматсынар. Ът\лгъндър боюнча бир аз кайталап алдык .

Эми бир аз денебизди т\здъп алалы.







Ушул кън\г\\дъ кайсы създърд\ пайдаландык?

Бир дегенде К\ндъй болуп ачылабыз,

Эки десе Жердей болуп айланабыз.

/ч дегенде денебизди т\здъп алып,

Търт дегенде ордубузга отурабыз.

Дене т\з\л\ш\б\зд\, жердей,к\ндъй деген създърд\ пайдаландык.




Нк3



Пк3






















Шык-

тан-

дыруу.

















































Жаёы тема.



























Китеп менен иштъъ.















Практика-лык иш.

























Бышык-тоо.





































Жыйын-тыктоо.





























/йгъ тап-шырма.









Баалоо.

Балдар б\г\н силер менен ушул К\н жана Жер жън\ндъ жаны тема менен таанышабыз.

Келгиле анда 2топко бъл\н\п алабыз.

Сабактын ж\р\ш\ндъ туура жооп бергендер к\н сымал быйтыкчалар менен бааланат.Акырында топ боюнча упайларды топтоп жыйынтыктайбыз.



Сабактын максаты менен тааныштырат.



К\н жана Жер жън\ндъ эмне айта аласыёар?



Жердин ъз\н\н огунда жана К\нд\ айланышы тууралуу тасма кърсътът.

К\н- Жерге караганда абдан чоё.Бардык жакка жарык жана жылуулук берет.Суусу жана абасы бар планета – Жер планетасы.



Китептен 60- беттеги Жер жана К\н деген теманы ачабыз.



Жерди эмне себептен Жер-Эне деп аташат экен?

«Малды,нанды жерден сура» дегенди кандай т\ш\нд\ёър?



Келгиле, тажрыйба ж\рг\зъл\.Глобус жън\ндъ маалымат берет.Глобустун жарык тийген жагы к\н ,ал эми жарык тийбеген жагы т\н экенин т\ш\нд\рът.

Жыл мезгилдеринин алмашуусу жердин ъз огунда жантайып , К\нд\ тегеренгенине байланыштуу экенин т\ш\нд\рот.







Балдар, сабакты канчалык деёгээлде ъздъшт\ргън\б\зд\ бил\\ максатында АЖППОК таблицасын толтуралы .

Жер жана К\нд\н кълъм\н,т\з\л\ш\н,касиетин

байланышын, окшоштугун,айырмасын,пай-дасын жазгыла.





Эми балдар топто иштеп ар бир топ оз\н\н тобу жън\ндъ с\рът тартсын.











Бизге К\ндъй болуп дагы ким мээрим тъг\п турат?

Дагы балдарга ким къё\л бъл\п жатат?

Быйылкы жылды кандай атады?



Азаматсыёар! Демек , балдарды колдоо жылында силерди мамлекет жана коомдогулар силерди колдосок , силерден келечекте мыкты инсандар чыгат деп ишенемин.





Эмне \ч\н «Эл эмгегин жер жебейт» дешет ?

/йдън ата- энеёерден сурап билип жазып келесиёер.





Ар бир окуучунун, жана топтордун упайлары боюнча баалайт.









1-топ К\н тобу

2-топ Жер тобу болуп бъл\н\шът.













Сабактын максатын аныкташат.



Ъз ойлорун эркин баяндап айтууга аракет жасашат.

Тасмадан кыскача Жер жана К\н жън\ндъ маалымат алышат.











Текстти чынжырча т\р\ндъ окушат.





Т\ш\н\г\н айтышат.



Макалды чечмелеп мазмунун т\ш\н\шът.



Бир окуучу жарык бергичти кармап К\нд\н кызматын аткарат.Бир окуучу глобусту акырын айландырат.

Эмне себептен к\н жана т\н болуу себебин , жыл мезгилдеринин алмашуусун билишет.





А-адам

Ж- жаратылыш

П-предмет

П-проблема

О-окуя

К-кубулуш

Жупта иштешет.

Окуучулар жазганын таблицага чыпташат.







К\н тобу К\нд\н ,Жер тобу Жердин с\рът\н тартсын.Тарткан с\рът\н презентациялашат.





Апаларыбыз!



С.Ш.Жээнбеков президентибиз.

«Аймактарды ън\кт\р\\,ълкън\ санариптештир\\ жана балдарды колдоо жылы» деп жарыялады.













К\ндъл\ктър\нъ жазышат.









Упайларын эсептеп айтышат.






































Нк1



























Нк2



















Нк1

























Нк2





































Нк2































Нк3









Нк3





























Пк4



























Пк4



















Пк4

























Пк1





































Пк2































Пк1









Пк1































К\н сымал быйтык-

чалар менен баалоо





































Шыктан-дыруу

























К\н сымал

бый-

тыкча

менен

баалоо



































































Жыйын-

тык-

тоочу

баалоо






















К \н ътъ ысык

Жер андай эмес



















Ж ер жана Кун












МММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММММ

Жаз айынын жагымдуу таңы

баарыңыздарга ийгилик алып келсин!!!

Жаз келди аалам сулуу, адам сулуу,

Күндүн да бир бөтөнчө чачкан нуру,

Куштардын сайраганы, дандын даамы,

Укмуш ээ гүл жыттанган жаздын таңы

ЖАГЫМДУУ МААНАЙ

Үй тапшырмасы

  • Кыргыз тилинде сөз түркүмдөрү канча топко бөлүнөт?

  • Сөз түркүмдөрүн грамматиканын кайсы бөлүмү окутат?

  • Бул убакка чейин кайсы сөз түркүмдөрүн өттүк?

  • Азыр кайсы теманы өтүп жатабыз?

  • Сан атоочтун мүнөздүү белгилери кайсылар?

Сан атоочту кайталоо

Бүгүнкү теманы жана числону дептерлерге жазгыла

Сабактын максаты:

А) Сан атоочтор боюнча алган билимиңер бекемделет.

  • Кептеги сан атоочтун маанисин түшүнөсүңөр.

  • Сан атоочтун мүчөлөрүн туура ажыратып, синтаксистик кызматын талдап, орфографиялык эрежелеге таянып жазууну билесиңер. Алган билимиңерди турмушта туура пайдаланууга үйрөнөсүңөр.

Б) Кыргыз тилинин көркөм тил экендигин түшүнүүңөр жогорулайт.

  • Өз оюңарды так, түшүнүктүү, эркин айтууңар артат.

В) Топто ынтымактуу иштей билүүгө, бири –бириңердин оюңарды сыйлоого тарбияланасыңар.

Текст менен иштөө

Жаз – кыш жана жай мезгили экөөнүн аралыгындагы жыл мезгили. Түндүк жарым шарында 20-же 21-марттын кун менен түн теңелүү мезгилинен, 21-22-июнга чейинки жайкы күн токтолууга чейинки убакыт. Бул мезгилдин үч айы тең өзгөчө кооз. 4 мезгилдин өзгөчө кооз айы жаз мезгили деп көп адамдар суктанган жаз мезгилинин жылуу күндөрү да кирип келди. Жакныда 21-март Нооруз майрамы белгиленет.

Топтордо иштөө

1-топ тексттен сан атоочторду таап, синтаксистик кызматын белгилейсиңер.

2-топ текстти окуп, морфологиялык белгилерин аыктайсыңар.

3- топ тексттеги татаал сан атоочторду таап,аны турлөрү боюнча ажыратасыңар.

ген

ик

үм

1

3

5

6

100

дей

көк

көн

ай

7

үм

7

100

ген

дей

1

5

ик

6

ай

көк

3

көн

Сан атоочтордон сөз айкаштарын тузүп дептериңерге жазгыла

  • (беш, бешөө) кыздардын, бирге,(жети, жетөө) өрдөк, манжа, (эки, экинчи) киши, орун, (бир, биринчи) көрүү, максат(төрт, төрттүн) бири, мугалим.

Сүрөткө карап сан атооч сөздөргө сүйлөм түзүп дептерлерге жазабыз .

1-топ

200 жыл

2-топ

50 жыл

3-топ

20 жыл

Топторго суроолор

  • 1. Сан атоочтун эрежесин айтып бергиле, кагдай сөз туркүмү экенин далилдегиле.

  • 2. Сан атооч түзүлүшүнө карай канчага бөлүнөт. Ар бирине мисал келтиргиле.

  • 3. Туунду жана тубаса сан атооч деген эмне ага мисалдар келтиргиле.

  • 1. Сан атоочтор сүйлөмдө кандай синтаксистик кызматты аткарат?

  • 2. Сан атоочтун кандай жол менен жасалышын айтып бергиле?

  • 3. Сан атооч маанилик жактан канчага болүнөрүн айтып бергиле?

«30 секундалык жооп» оюунун ойнойбуз

Макал айтышуу

Сан атооч катышкан макалдар

Эс алуу көнүгүүсү

Жаңылмачтар

Бүгүнкү сабакта эмне түшүнүктүү болду, эмне түшүнүксүз болду кагазга жазып калтыргыла

Уйгө тапшырма

Акын – жазуучулардын чыгармаларынан сан атооч катышкан жерлеринен үзүндү жазып келүү.

Азаматсыңар!

Бүгүнкү сабак үчүн чоң рахмат!