Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу сабагынан Күн жана түн»
Классы: 1 16-апрель . Мугалим:Зулпуева Г
Предмети: Мекен таануу
Сабактын тиби: Жаңы билимди өздөштүрүү.
Сабактын темасы:Кун жана тун.
Сабакта колдонулуучу усулдар жана ыкмалар :Тушундуруу жана ангемелешуу.
Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар:окуу китеби,сурөттөр,карточкалар,компьютер,проектор ж.б.
| Сабактын максаттары. | Күтүлүүчү натыйжалар. |
| Билим берүүчүлүк:Кун,тун,сутка,жыл мезгилдери тууралуу тушунук алышат. | Жыл мезгилдерин жатка билишет. |
| Өнүктүрүүчүлүк:Эмне учун кундузу жарык,тункусу карангы боло турганын билишет. | Жуманын кундорун атай алышат. |
| Тарбиялык: Кун тартибин туура болуштурууну билишет. | Убакытты туура пайдаланууну билишет. |
Негизги компотенттүүлүктөр: Предметтик компотенттүүлүктөр:
1.Маалыматтык комп.(НК1) 1.Тыбыш жана тамга менен иштей алуу компотент.(ПК1)
2.Социалдык коммун.комп.(НК2) 2.Окуй алуу компотентүүлүгү(ПК2)
3.Өзүн өзу уюштуруу жана көйгөй.чечүү(НК3) 3.Сөз байлыгы менен иштей алуу комп.(ПК3)
4.Суйлөм,текст менен иштей алуу комп.(ПК4)
5Аң сезим.окуу ж–а адаб.түшүнүк.мн иштөө.
Сабактын журушу:
| Сабактын этаптары | убак | Мугалимдин иш аракети | Окуучулардын иш аракети | Окууч.калып.компетен Нег. Пред | Баалоо |
| 1.Мотивация. Уюштуруу. Шыктандыруу. | 2–3 | 1.Сабакты уюштуруу жана жагымдуу маанай тартуулоо. 2.Шыктандыруу. | 1Мугалим менен бирге жагымдуу маанай түзүүгө катышат. | НК3 | ПК1 ПК2 | “Азаматсынар”дагы эмнени билесинер деген сыпаттама. |
| 2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо | 2–3 | 1.Тема жана максат менен таанышышат. 2.Доскага илинген плакаттардан кыска түшүндүрмө берил. 3.Окуучулар менен бирдикте талкууланат | 1.Көргөзмө боюнча ойлорун ортого салышат. 2. Мугалим менен бирдикте теманы коюшат | НК1 НК2 | ПК1 ПК2 ПК3 ПК4 | Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар? |
| 3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтар. | 4.5 | Жаңы тема боюнча фактыларды аргумен | Жаңы маалымат.окуучулар кабыл алышат | НК1 | ПК1 ПК3 ПК4 | Окуучуларга сыпаттама баалар берилет. |
| Эс алуу мөөнөтү. | 1 | разминка | разминка | НК2 | | |
| 4.Интерактивдуу көнүгүүлөр сабактын борбордук бөлүгү | 5 7 | | | НК1 НК2 НК3 | ПК1 ПК2 ПК3 | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал. |
| 5.Сабактын жыйынтыгын чыгаруу | 5–6 | Бышыктоого суроолор берилет. | Окууч.өз жөндөм.менен жазган иштерин жактап беришет. | НК1 НК2 НК3 | Пк1 ПК2 ПК3 | | Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал. | | ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама мн баал. | |
Уюштуруу болугу: Окуучуларга жагымдуу маанай тузуу.Уй тапшырмасын суроо.
Кайтарым байланыш тузуу.
Мугалим :Окуучуларга атайын даярдалган “Кун жана тун”деген темада видео сабак жонотулот.Темага карата кайтарым байланыш жургузулот.
1 .Дос деген сөздун маанилеш созун тап.
Дос–курбу, .......................................
2.Катянын эки жашыл карандашы болгон.
а)Бул суйломдо канча соз бар?