Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.2.1.11 металдар және бейметалдар құрылысының ерекшелігін сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы; |
Басы 2 минут 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысуын тексеру Психологиялық ахуал тудыру «Өз жұбыңды тап» әдісі арқылы топтастыру Мұғалім «Натрий», «Күкірт», «Магний», «Көміртек» элемент атаулары \4 текше\ және осы элементтердің таңбалары жазылған бірнеше текше \сыныптағы оқушы санына қарай\ ұсынады. 1-топ: Натрий 2-топ:Күкірт 3-топ: Магний 4-топ: Көміртек Алдыңғы білімді пысықтау. «Ойлан, жұптас» әдісі арқылы Металдар мен бейметалдардың тотықтырғыштық және тотықсыздандырғыштық қасиеттерін еске түсіру мақсатында берілген реакция теңдеулерін тотығу және тотықсыздану процестерімен сәйкестендіру ұсынылады «Миға шабуыл» жасай отырып, от шашудың видеосы көрсетіледі. М: Балалар не көріп отырмыз? -От шашудан қандай түстерді көріп отырмыз? -Оның түрлі-түсті болуы неге байланысты Мұғалім оқушы жауаптарын негізге ала отырып, жаңа сабақтың мақсаты таныстырылады. | Оқушылар элементтердің таңбасы мен атауы жазылған қағаз қиындаларын таңдап алады, элемент атауы жазылған қағаз түскен оқушы сол элементтің ПЖ гі орны немесе атом құрылысы туралы айтып, Бұл қай элемент?» деген сұрақ қояды. Қалған оқушылар таңбалары бойынша сол элементке топтасады.. Элементтің атауы түскен оқушы топ басы болады. Тапсырма №1. Жұптық жұмыс Реакция теңдеулерін тотығу және тотықсыздану процестерімен сәйкестендіріңіз: A. H2S + O2 → SO2 + H2O B. H2SO4 +Na → Na2SO4 +H2S + H2O C. SO2 + Br2 + H2O → H2SO4 + HBr 1) Э+4 → Э+6 2) Э+6→ Э-2 3) Э+6→ Э+4 4) Э-2→ Э+6 А________ B__________ C___________ О: Оқушылар өз жауаптарын ұсынады. (натрий –сары, барий- жасыл, калий-күлгін т.б.) | Бағалау парақшасын толтырады. Қалыптастырушы бағалау:«Бас бармақ» әдісі 1.Мен ... түсініп жатырмын және оны түсіндіре аламын (бас бармақ жоғары қарай көтерілген) 2. Мен кейбір тұстарды түсінбедім (бас бармақ жанына қарай көрсетіп тұр); 3. Мен түсінген жоқпын (бас бармақ төменге қарай көрсетіп тұр). 1 балл. | Қағаз қиындылары https://yandex.kz/video/preview/12835580313587717270 |
Сабақ ортасы 35 минут | Жаңа сабаққа кіру мақсатында «Топтық зерттеу» әдісі арқылы топтық жұмыс ұйымдастырылады. Топ атауына сәйкес элементтердің құрылысының ерекшелігін сипаттау ұсынылады: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, кристалл торы; 1-топ: Натрий 2-топ:Күкірт 3-топ: Магний 4-топ: Көміртек Жеке, жұптық, топтық тапсырмалар ұйымдастырылады. Ерекше білімді қажет ететін оқушыларға қодау көрсетіледі. | Тақырыпты топта талқылай отырып, тапсырма орындайды. «Топтық зерттеу» ТЖ Оқулықтағы мәтінмен танысып, топта талқылайды. Постер құрады. Тапсырма №2. Берілген графиктерге қарап металдар мен бейметалдардың құрылысының ерекшеліктерін салыстырыңыз. Тапсырма №3.ЕБҚ а)Төмендегі суреттердің қайсысында металдық кристалл тор көрсетілгенін анықтаңыз: b) Металдық кристалл торы бар зат қандай физикалық қасиеттерге ие болатынын көрсетіңіз: с) Бейметалдарға қандай кристалдық тор тән. Мысал келтіріңіз | Топтық бағалау «басбармақ» әдісі арқылы жүргізіледі. Макс 3 балл 2-Тапсырма 2 балл Дескриптор: -металдық кристалл торын анықтайды; 1 балл - Металдық кристалл торы бар зат қандай физикалық қасиеттерге ие болатынын жазады; 1балл - Бейметалдарға тән кристалдық тор түрін сипаттайдыжәне мысал келтіреді. 1 балл | Үлестірме қағаздары Үлестірме қағаздары |
Соңы 5 минут | Сабақты бекіту. Венн диаграммасын құру арқылы металдар мен бейметалдардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстыру ұсынылады. Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісін қолданамын. Бүгін сабақта мен ....................... түсіндім. Маған ...................... қиындық тудырды. Маған.......................қызықты болды. Оқу тапсырма: Металдар мен бейметалдарың жалпы сипаттамасы | Металдар мен бейметалдардың ұқсастығы мен айырмашылығын салыстырады. «Мұғалім жеделхат» оқушылар стикерге жазу арқылы орындайды. Оқушылар өздеріне жақын сөйлемді таңдап, ойды жалғастырады. | Ұқсастығы мен айырмашылығын атағаны үшін 1баллмен бағаланады Бір-бірін бағалап, сабақ бойында алған балдарын жинақтап қорытындылайды | Қима қағаздары, |