СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 11.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Методична розробка уроку виробничого навчання з професії «Кухар». Тема: "Приготування вареників з різноманітними начинками"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

В даній методичній розробці уроку запропоновано учням провести нетрадиційний урок, урок-свято. Присвячений урок українській національній страві «Варенику».

Щоб учні краще засвоїли матеріал на даному уроці були використані різні інтерактивні методи навчання. Поскільки інструктаж є важливою формою керівництва виробничим навчанням в ПТНЗ,   для його повторення   я поєднала декілька методів, такі як: «Феєрверк знань», «Мікрофон», «Клоуз - тест».

На закріплення набутих знань та умінь використала такі інтерактивні методи навчання, як технологічний ланцюжок «Крок за кроком», вирішення виробничих ситуацій, випереджувальні завдання.

 Для того, щоб показати учням тісну взаємодію теорії і практики, застосувала відео-завдання від викладачів предметів теоретичної підготовки - «Зроби розрахунок» та «Лови помилку».

Для кращого засвоєння теоретичного матеріалу була проведена гра «Кмітливий кухар», а для засвоєння технологічних прийомів - конкурс «А мій вареник кращий».

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Методична розробка уроку виробничого навчання з професії «Кухар». Тема: "Приготування вареників з різноманітними начинками"»

Чаплинський професійний аграрний ліцей



уроку виробничого навчання

Тема програми:

Тема уроку:




Укладач:

майстер

виробничого

навчання

Кулик Людмила

Володимирівна



2018

Вступ

Від правильної організації уроку виробничого навчання, залежить якісна підготовка майбутнього робітника. Тому майстер виробничого навчання повинен особливу увагу звернути на правильне засвоєння учнями технологічних процесів, послідовності виконання операцій, ознайомити учнів з новітніми технологіями.

В даній методичній розробці уроку запропоновано учням провести нетрадиційний урок, урок-свято. Присвячений урок українській національній страві «Варенику».

Щоб учні краще засвоїли матеріал на даному уроці були використані різні інтерактивні методи навчання. Поскільки інструктаж є важливою формою керівництва виробничим навчанням в ПТНЗ, для його повторення я поєднала декілька методів, такі як: «Феєрверк знань», «Мікрофон», «Клоуз - тест».

На закріплення набутих знань та умінь використала такі інтерактивні методи навчання, як технологічний ланцюжок «Крок за кроком», вирішення виробничих ситуацій, випереджувальні завдання.

Для того, щоб показати учням тісну взаємодію теорії і практики, застосувала відео-завдання від викладачів предметів теоретичної підготовки - «Зроби розрахунок» та «Лови помилку».

Для кращого засвоєння теоретичного матеріалу була проведена гра «Кмітливий кухар», а для засвоєння технологічних прийомів - конкурс «А мій вареник кращий».










Дата проведення________ Група


Тема програми10: Приготування прісного тіста та виробів з нього

Тема уроку №3: Приготування вареників з різноманітними начинками

Мета уроку:

- навчальна: закріпити теоретичні знання учнів з технології приготування вареників, сформувати практичні вміння та навички з приготування вареників;

- розвивальна:

розвивати професійну самостійність та пізнавальну активність під час роботи з інструкційно - технологічними картками, логічне і критичне мислення, естетичний смак, вміння та навички самовдосконалення в обраній професії, працювати з додатковими джерелами інформації, вирішувати проблемні виробничі ситуації та виконувати практичні завдання;

- виховна: виховувати в учнів наполегливість в роботі, акуратність, раціональне використання сировини, бережливе ставлення до обладнання, повагу до праці, обраної професії.

Тип уроку: урок формування первинних умінь і навичок

Форма проведення уроку: практичне заняття - свято

Методи та прийоми навчання: «Феєрверк знань», «Мікрофон», «Клоуз –тест», гра «Кмітливий кухар», «Вибери продукти», технологічний ланцюжок «Крок за кроком», практичне завдання – заміс тіста, вирішення виробничих ситуацій, відео – завдання «Зроби розрахунок», випереджувальні завдання, «Акваріум», конкурс «А мій вареник- кращий!», «Лови помилку»

Дидактичне забезпечення: інструкційно - технологічні картки, технологічні схеми, еталони натуральних зразків, презентації в програмі Power Point.

Матеріально-технічне забезпечення:

Обладнання: електроплита, виробничі столи, настільні ваги, мийні ванни.

Інвентар та посуд: каструлі, сковорідки, друшляки, середній ніж кухарської трійки, дерев'яні дошки для розкачування тіста, сита, шумівки, вилки, ложки, тісторізи, форми для вироблення вареників, качалки(скалки), мірні стакани, миски різної ємності.

Сировина: згідно інструкційно -технологічних карток

Міжпредметні зв’язки:

Технологія приготування їжі з основами товарознавства ( тема «Приготування прісного тіста та виробів з нього»), Санітарія і гігієна (тема «Особиста гігієна працівників ПГХ»), Охорона праці (тема «Правила техніки безпеки для ПГХ»), Калькуляція та облік (тема «Розрахунок сировини на необхідну кількість порцій»), Організація виробництва та обслуговування(тема «Організація робочого місця в борошняному цеху». «Підбір посуду, інвентарю, інструментів»), (тема «Машини для приготування тіста»).

Перелік практичних завдань:

  • приготування прісного тіста;

  • формування вареників;

  • варіння;

  • подача.

Список основної і додаткової літератури:

1. Абельмас Н.В. Українська кухня. Найсмачніші страви на святковому
столі: - Донецьк: ТОВ ВКФ «БАО», 2004.-368с.

2. Васильчик М.В, Винокуров В.Є. Основи охорони праці: -
К. «Просвіта»,1997р

  1. Доцяк В.С. Українська кухня: Підручник:-Львів: «Оріяна - Нова», 1998.- 547 с.

  2. Олійник О.М. Основи фізіології, санітарії та гігієни харчування.-Львів: Оріяна-Нова,1998.-124

5. Старовойт Л.Я, Косовенко М.С., Смирнова Ж.М. Кулінарія:
Підручник: - К.: Вища шк., 1992.- 270 с.

6. Шалимінов О.В.. Дяченко Т.П., Кравченко Л.О. «Збірник рецептур»; 1982 р

Інтернет- ресурси:

https://otherreferats.allbest.ru/cookery/00338850_0.html;

jisty.com.ua/yak-prigotuvati-tisto-dlya-varenikiv-shist-najkra.;

 http://amlima.com/krasa/4162-nachinka-dlja-varenikiv-kalejdoskop-smakiv.html

Хід уроку:

І. Організаційна частина (3-5хв)

1. Привітання. (Слайд №1)

Майстер в/н: Яке чудове привітання «Доброго вам дня!». Це означає, що у нас гарний настрій. Доброго вам дня! – це означає, що всі ми бажаємо один одному добра. Давайте привітаємо один одного: « Доброго дня!».

Всі : Доброго дня!

Майстер в/н: Бажаю весняного настрою у ваших душах!

Доповідь командира групи про наявність учнів, готовність їх до уроку, зовнішній вигляд: наявність спецодягу, дотримання правил особистої гігієни, наявність в учнів сировини.

2.Майстер в/н: Перед початком уроку хочу нагадати, що на цьому уроці ви користуєтеся листами оцінювання( див. додаток №1), які є в кожного на столі. Запишіть у визначеному місці листа своє прізвище та імꞌя. Лист оцінювання має 3 частини - для вступного, поточного та заключного інструктажів. Оцінка ставиться за кожний з них, в кінці заключного інструктажу виводиться середня арифметична оцінка за урок виробничого навчання. Перегляньте завдання вступного інструктажу.

3. Майстер в/н : І завдання - Повторення правил: «Особиста гігієна кухаря»

( див. додаток №) інтерактивним методом «Феєрверк знань» (Слайд№2, яке оцінюється 1балом)

4. Налаштування психологічного настрою учнів на продуктивну плідну роботу:

Майстер в/н - Американський винахідник Генрі Форд сказав:

Зібратися разом - це початок,

Триматися разом - це прогрес,

Працювати разом – це успіх!

На сьогоднішньому уроці ми зібралися, тримаємося разом і починаємо працювати. Бажаю всім нам успіху!

ІІ. Вступний інструктаж

  1. Актуалізація знань:

  • Повідомлення теми програми і теми уроку:

Майстер в/н: Тема програми, яку ми продовжимо вивчати: Приготування прісного тіста та виробів з нього(Слайд №3)

Перш ніж я повідомлю тему уроку, пропоную вам відгадати загадку:

Химерний, маленький,
Бокастий, товстенький,
Чимось смачним напхався,
В окропі скупався.

Бажана відповідь учнів: Це – вареник.

Майстер в/н: Сьогодні на уроці ми будемо говорити про вареник.

Тема уроку: Приготування вареників з різноманітними начинками.

Епіграф до уроку:

Розум полягає не тільки у знанні,

але й в умінні застосовувати знання на практиці.

Аристотель

  • Цільова установка проведення уроку (мотивація, мета уроку):

Майстер в/н : Давайте визначимо цілі нашого уроку:

Очікувана відповідь учнів: практично закріпити теоретичні знання, навчитися правильним прийомам приготування та формування вареників з різними начинками, самовдосконалюватися в обраній професії

Мотивація:

Майстер в/н: Урок наш незвичайний. Це урок – свято, присвячений найулюбленішій національній страві українців - вареникам. Тож запрошую до слова українців.

Музика - виходять учні ( хлопець і дівчина в українських костюмах)

(Слайди № 4-5)

Учень:Вареники на столі українців —

Учениця:це домашнє урочисте застілля,

Учень: затишок і тепло домашнього вогнища.

Учениця: Ця страва завжди доречна —

Учень: і в піст, і у свято.

Учениця: І на сході, й на заході,

Учень: і на півдні та півночі України

Учениця :— всюди гостя зустрінуть

Разом: вареничками.

«Вареники на стіл —

біда за поріг», —

каже народна мудрість.

І Пісня- 1 хв – Вареники

Майстер в/н: Дійсно, запашні, духмяні вареники ваблять і чарують, кожному смакують. А неповторний смак виробів залежить від професійних навиків, знань та вмінь створювати кулінарні шедеври. Це красиве мистецтво та покликання душі вимагає від кухаря ґрунтовних знань, постійного вдосконалення, пошуку нового. На уроці виробничого навчання ви маєте шанс навчитись всім премудростям приготування вареників.

  • Перевірка опорних знань, умінь і навичок учнів, необхідних їм для подальшої роботи на уроці:

Майстер в/н: Перш ніж перейти до вивчення нової теми, давайте повторимо теоретичний матеріал, вивчений на уроках професійної підготовки.

Слайд №6.

Для цього ми проведемо гру «Кмітливий кухар». Розділіться, будь ласка, на дві команди та придумайте їх назви .

І команда-

ІІ команда-

Майстер в/н: Ознайомися з умовами гри. У грі беруть участь дві команди учнів та група експертів з числа кращих учнів.

Давайте вибираємо експертів з числа кращих учнів - 2учні.

Пояснення функцій експертів. Під керівництвом майстра вони повинні:

  • спостерігати за ходом гри;

  • оцінювати відповіді, дії команд відповідно до правил і регламенту гри;

  • фіксувати бали, отримані командами;

  • підсумовувати бали;

  • давати розгорнутий коментар підсумків роботи команд.

Майстер в/: Час на виконання завдань – 1 хв., на виконання практичного завдання – 5-7 хв.

Експертам видаються картки для оцінки ходу гри (див додаток №3). Експерти слідкують за часом.

Для виконання завдань гри команда вибирає по 1 учаснику, практичне завдання виконується всіма учасниками команди по черзі.

Майстер в/н: Розпочинаємо гру.

Завдання гри:

1.Вибери продукти, необхідні для приготування тіста до страви «Вареники»

(2 учні виходить до столів і вибирають потрібні продукти серед запропонованих для приготування тіста для вареників)

Очікувана відповідь: для приготування тіста для вареників нам потрібне: борошно, молоко або вода, яйця, сіль, цукор.

2.Заміс прісного тіста для вареників- – 5-7 хв.

На попередньому занятті ми з вами вже вивчали приготування прісного тіста, тому, команди, вам завдання: замісити прісне тісто для вареників.

Майстер в/н: Поки представники команд місять тісто, учні які вже не задіяні в замісі тіста виконують інші завдання

3.Технологічний ланцюжок «Крок за кроком».

(2 представники від кожної команди складають технологічний ланцюжок, із запропонованих частинок- ланок на окремих столах).

  • Технологія приготування вареників

Очікувана відповідь Приготування вареників складається з таких процесів: приготування прісного тіста, підготовка начинки, формування вареників, витримування н\ф і варіння.

4.Виробничі ситуації: Представники кожної команди вирішують виробничі ситуації.

1.- Прісне тісто у розрізі має грудочки. В чому причина?

Чи можна виправити або попередити такий недолік?

Бажана відповідь: Порушена норма закладання сировини(співвідношення борошна і рідини ). Треба додати ще воду і ретельно вимішати тісто.

2.Тісто погано розкачується. В чому причина? Чи можна виправити або попередити такий недолік?

Бажана відповідь: Тісто не залишили для набухання клейковини. Залишити тісто на 30-40 хв. для набухання клейковини.

5.Відео –завдання «Зроби розрахунок» від викладача предмету професійної підготовки «Облік і калькуляція» Можейко Ніни Павлівни:

Згідно інструкційно- технологічної картки маса вареників на одну порцію -200гр. Відомо, що на одну порцію йде в середньому 8 вареників. Вирахуйте усно, скільки важить один вареник? Скільки вареників потрібно виробити на 15 порцій?

Бажана відповідь: Один вареник важить 25гр. На 15 порцій потрібно 120шт вареників.

Презентація готового тіста: Учні демонструють приготовлене тісто,

експерти з’ясовують, чи відповідає воно вимогам якості

Майстер в/н: Надаю слово експертам.

Підведення підсумків гри - Визначається команда, яка була більш активнішою та досконалішою у вправах, акцентується увага на найактивніших учнях, вибираються кмітливі кухарі, які отримують символічні медалі.( Критерії оцінювання команд за карткою оцінки показників ходу гри (див. додаток № 4)

2.Викладання нового матеріалу:

- Повідомлення нової навчальної інформації

Майстер в/н:

Ми сьогодні говоримо про вареники. А чи достатньо у вас інформації про цю страву? Деякі учні групи мали випереджувальні завдання і тому я зараз надаю їм слово. Вони підготували невеличкі презентації.

Випереджувальні завдання :

І учень: Історія появи вареників (Слайд № 9)

Мало кому відомо, що своєю появою на нашому столі вареники мають завдячувати туркам. Складні українсько-турецькі відносини мали принаймні один позитивний наслідок: українці скуштували одну із найулюбленіших турецьких страв – дюшвару. Вона настільки прийшлась нашим предкам до смаку, що вони трішки її переробили, спростили рецепт приготування тіста, покращили, урізноманітнили начинку і почали готувати свої "вараники". Свою сучасну назву вареники отримали трохи пізніше.

ІІ учень: (Слайди №10-11) Магічні властивості вареників.У давнину ця страва наділялася певними магічними властивостями. Вважалося, що процес замішування тіста був символом процесу творення всесвіту, його структури,

де саме жінка цей всесвіт творила, як мати та прародителька, символ продовження людського роду.

Оскільки вареник за формою нагадує Місяць, тому в народі йому приписували функції Місяця – сприяти добробуту, зміцненню здоров’я людини.

Вареники в обов'язковому порядку готували в той день, коли господарство селянина поповнювалося новим телям чи ягням. На думку наших предків, це сприяло покращенню здоров’я та плодючості худоби. На Андрія дівчата традиційно ворожили на варениках. Їх же несли новоявленій мамі після пологів


ІІІ учень: (Слайд № 12) Начинки вареників. За свідченнями відомого українського етнографа В. Войтовича, начинка вареників символізувала собою продовження роду. Наприклад, пшоняна каша слугувала символом майбутнього життя. Мак ототожнював собою всю множину зірок на небі. Начинка з подрібнених яєць, як вважалось, мала велику життєтворчу силу. Гриби в начинці покращували чоловічу спроможність, а риба – жіночу. Дуже любили українці вареники з сиром. Вони займали важливе місце в українських обрядах. Вважалося, що ними можна задобрити духів: добрих – щоб допомагали, злих – щоб не шкодили.


ІV учень: Цікаве про вареники Слайди №13 )

Для цієї страви не існує визначених розмірів. Традиційний український вареник удвічі більший за російський пельмень і чи не вчетверо об’ємніший, аніж італійський равіолі. А у знаменитому творі М.Гоголя “Вій” розповідається про вареники діаметром 30-40 см, розміром з капелюх. Письменник у своїй творчості неодноразово згадував про традиційну страву з тіста з начинкою. Мабуть всі пам’ятають гоголівського Пацюка, котрий полюбляв добре попоїсти. Однією з найвідоміших кулінарних сцен в літературі є якраз опис поїдання ним вареників, котрі один за одним стрибали спочатку у миску зі сметаною, а потім в Пацюковий рот.

А єврейський поет Саул Черніхівський, який тривалий час жив на Україні, настільки уподобав традиційні наїдки, що присвятив їм музичну ідилію “Вареники”.

Український народ склав безліч пісень, загадок, скоромовок, приказок про вареники.

Вареник увіковічений у пам’ятниках не тільки у нашій країні, а й за кордоном. (до уваги слайди - пам’ятники)

Оцінювання учнів за випереджувальні завдання.

- Показ нових прийомів трудової діяльності

Майстер в/н звертається до учнів:

Наш урок продовжується і наступним його етапом буде вивчення нової теми та відпрацювання нових трудових прийомів.

Майстер в/н: Тема нашого уроку актуальна, тому що вареники є найулюбленішою національною стравою української кухні. Ви, як майбутні кухарі, повинні вміти приготувати цю страву смачно.

Згідно вимогам освітньо- кваліфікаційної характеристики кухар ІІІ розряду повинен вміти приготувати прісне тісто, сформувати з нього вареники з різноманітними начинками, а також вміти естетично оформити страву та подати її.

Ми з вами зꞌясували, які знання нам потрібні для приготування вареників. Для того, щоб страви були смачними, треба професійно приготувати напівфабрикат. Тому ми переходимо до удосконалення вмінь, виконання трудових дій по формуванню різних видів вареників. Для цього нам, по перше, треба організувати робоче місце.

- Організація робочого місця; підбір посуду, інвентарю та інструментів:

Майстер в/н : Для організації робочого місця при приготуванні вареників з різними начинками нам необхідно таке обладнання як: електрична плита, робочий стіл, мийні ванни

Майстер в/н: Враховуючи ваші знання, отримані на теоретичних заняттях, скажіть, чи правильно організоване моє робоче місце?

2 учні перевіряють робочий стіл майстра в/н .

Бажана відповідь учнів: На виробничому столі кладуть обробну дошку, попереду ваги, зліва посуд з начинкою та тістом, праворуч - дощечку для напівфабрикатів.

Майстер в/н: А тепер методом « Мікрофон» давайте перевіримо, яких правил безпеки праці та санітарно-гігієнічних вимог потрібно дотримуватися при приготуванні вареників ( див. додаток № 4)

3. Наочно - демонстраційний показ трудових дій по формуванню варениківмайстер в/н роздає учням збірки покрокових, інструкційно – технологічних карток (див. додатки № 5-11), пропонує знайти покрокові картки (див. додатки № 6-7).

Майстер в/н : Ще раз прогляньте за покроковою карткою послідовність приготування тіста для вареників та процеси приготування вареників та давайте повторимо способи формування вареників.

Демонстрація майстром еталонів сформованих вареників.

Пояснення характеру і послідовності роботи учнів на уроці

Майстер в/н : Тепер переходимо до роботи з інструкційно – технологічними картками (див.додаток №9-11). За інструкційно – технологічною карткою визначте вихід напівфабрикату вареників на одну порцію?

Бажана відповідь: 185г

Майстер в/н : За інструкційно – технологічною карткою визначте товщину пласта тіста.

Бажана відповідь: 1,5 -2 мм

Майстер в/н : За інструкційно – технологічною карткою визначте масу варениці в гр.

Бажана відповідь: 10-11 гр.

Майстер в/н : За інструкційно – технологічною карткою визначте масу начинки в гр. на 1 шт.

Бажана відповідь: 12-13 гр

Майстер в/н : За інструкційно – технологічною карткою визначте кількість вареників на порцію

Бажана відповідь: 7-8 шт.

-Показ майстром в/н трудових дій по формуванню вареників

Майстер в/н: Начинок для вареників безліч. На цьому уроці будемо використовувати такі начинки – з картоплі, сиру та капусти.

Демонстрація майстром в/н виконання елементів технологічного процесу формування вареників з різними начинками (Учні спостерігають, цілісно сприймають трудовий процес)

1). Тісто розкачати завтовшки 1,5-2 мм, потім з нього вирізати варениці за допомогою виїмки, посередині покласти начинку, краї зліпити, надаючи варенику форми півмісяця.

2). Тісто розкачати завтовшки 1,5-2 мм нарізати смужки, потім квадратики розміром 5 на 5 см. Начинку розмістити посередині квадратика і зліпити два протилежні кінці у трикутника.

3)Готове тісто розкачати у вигляді прямокутника завтовшки 1,5-2 мм , завширшки 10 см. На одну половину тіста на відстані 1 см від краю викласти начинку по всій довжині прямокутника на 6-7 см. Одна від одної. Краї змастити яйцем, накрити начинку другою половиною тіста і виїмкою вирізати вареники.

4). Тісто розробляють на валик діаметром 2-3см, ріжуть його на шматочки, кожен обкачують у борошні і розкачують варениці до товщини 1,5-2мм, потім формують вареники, наприклад косичкою.

Майстер в/н : Ще є способи ліплення вареників за допомогою різноманітних вареничниць ( показує декілька вареничниць)

Майстер в/н : А зараз переглянемо відео – Нові способи формування вареників.

Після перегляду майстер в/н виконує один із новітніх способів ліплення вареника.

- Пробне виконання учнями нових прийомів, показаних майстром

Майстер в/н : залучає учня -дублера до пробного виконання нових прийомів, показаних майстром ( учень виконує формування вареника одним із способів, майстер вказує на помилки, якщо вони є)

Майстер в/н: А тепер до робочого столу запрошую ще 2 учнів. Використовуючи метод «Акваріум», повторимо трудові прийоми. (Два учні працюють, інші спостерігають, коментують та аналізують виконання трудових прийомів)

Майстер в/н : наш урок- свято продовжує

конкурс «А мій вареник – кращий»

Завдання: Учням, які виконували роль експертів, пропоную сформувати з тіста валик та нарізати його на шматочки. Кожен з вас візьме шматочок, розкачає вареницю і сформує вареник, і надасть красиву, оригінальну форму виробу (Визначається кращий виріб та найсправніший учень)

Оцінювання учнів

- Аналіз типових помилок

Типові помилки:

  • Тісто важко розкачується. Причина:

  • після замішування тісто не витримали означений час(30-40 хв)

-Тісто мяке, прилипає до столу. Причина:

слабка клейковина борошна або тісто не вистояне

  • При формуванні вареників краї тіста погано зєднаються. Причина:

  • краї тістової заготовки завітрились, бо тістова заготовка надто довго пролежала на столі


Майстер в/н : Згідно технологічної схеми та інструкційно – технологічної картки, після формування вареників переходимо до їх варіння та подачі.

Майстер в/н: – Але спочатку давайте повторимо правила техніки безпеки при роботі з електричною плитою(див. додаток №12) методом «Клоуз - тест», подивіться, будь ласка, на слайд.

В кожне з речень вставте пропущене слово. Пропущені слова додаються.

Правила техніки безпеки при роботі з електричною плитою:

  1. Перед початком роботи оглянути…..,

  2. Перед початком роботи перевірити ….,

  3. Перед початком роботи перевірити наявність …килимка.

  4. Пересувати каструлі по поверхні плити …обертами.

  5. Каструлі заповнювати продуктами на ... об’єму.

  6. Не допускати попадання …. на плиту.

  7. Відкривати кришку з каструлі рухом …

  8. Гарячі каструлі, сковорідки, інший наплитний посуд знімати з плити,

користуючись ….

Пропущені слова: рушником, круговими, три четверті, рідини, на себе, заземлення, устаткування, гумового.

Виставлення оцінок за «Клоуз- тест»

Майстер в/н: А зараз давайте пройдемо до плити.

Майстер в/н показує процес варіння вареників, коментуючи його:

Підготовлені вареники кладуть у киплячу підсолену воду, варять при відкритій кришці, щоб не розварилися. Коли вареники спливуть, після закипання води, нагрівання зменшують і доводять вареники до готовності при помірному кипінні через 5-7 хв. Зварені вареники потрібно обсушити у друшляку. Обсушена поверхня вареників не тільки буде утримувати масло і сметану, а й просочиться ними.

Типові помилки, які може допустити кухар під час варіння:

  1. Вареники позлипалися. Яка причина?

  2. Начинка з вареників повипадала. Яка причина?

  3. Деякі вареники під час варіння прилипли до дна каструлі. Яка причина?

Майстер в/н пропонує учням нагадати вимоги до якості та правила відпуску вареників:

Чим заправляють вареники?

Які вимоги до якості вареників?

Які правила відпуску вареників?



- Відповідь майстра на запитання учнів.

Підрахування учнями набраних балів за урок та визначення оцінок2хв. (Оцінка за роботу на уроці виводиться, як середнє арифметичне )

Закріплення вивченого матеріалу:

Майстер в/н: Для закріплення вивченого матеріалу перегляньте відео- звернення викладача предметів професійної підготовки Нижник Світлани Петрівни

Відео – звернення: Добрий день, шановні учні! Я хочу зꞌясувати, чи засвоїли ви теоретичний і практичний матеріал сьогоднішньої теми уроку. Для цього я пропоную вам виконати вправу «Лови помилку». Кожна зловлена помилка оцінюється 1 балом.

  1. Для того¸ щоб приготувати тісто для вареників, потрібно взяти яйця і додати до них борошно.

  2. Після того, як тісто замісили, воно повинно постояти 5-10 хв.

  3. Замішане тісто залишили, щоб підготувати начинку.

  4. Тісто для вареників формують у валик діаметром 6-7 см.

  5. При формуванні вареників вироби не заліплюють до кінця, щоб краще зварилася начинка.

  6. Заклавши вареники у киплячу воду, їх потрібно постійно помішувати

  7. На одну порцію йде 5-6 шт. вареників.

  8. Маса звареного вареника -15 гр.

  9. Зварені вареники подають в порційній сковороді.

Виставлення оцінок - до виведеної учнями оцінки додаються бали, які вони змогли заробити за виконання завдання «Лови помилку».

- Розподіл учнів на бригади та за робочими місцями;

- Видача завдань для самостійної роботи учнів згідно інструкційно- технологічних карток, пояснення їх виконання, повідомлення норм часу:

бригада I - готує вареники з сиром;

бригада II - готує вареники з картоплею;

бригада IІI - готує вареники з капустою;

- Повідомлення про критерії оцінювання виконаних робіт

(згідно листа оцінювання- майстер в\н: зачитує).

Майстер в\н: Прошу під час роботи дотримуватися рецептурної закладки сировини, вимог до якості виробів, які визначені в інструкційно - технологічній документації.

Майстер в\н звертається до епіграфа уроку:

Розум полягає не тільки у знанні,

але й в умінні застосовувати знання на практиці.

Аристотель

Майстер в\н: Чи навчилися ви технології приготування вареників, покажете на практиці.

Майстер в/н: Закінчити наш урок-свято я хочу таким невеличким віршиком:

Є вареники у хаті -
В Україні все гаразд:
Всі - щасливі і багаті,
Щедре сонце світить в нас!
Слава хаті українській,
Слава нашій всій землі,
І вареникам у мисці,
Що на нашому столі!

Лунає пісня «Вареники»

Майстер в/н:.Бажаю всім успіхів у виконанні поставленного завдання та засвоєнні теми уроку!

ІІІ. Поточний інструктаж

Основні види діяльності учнів:

- самостійне виконання завдань за інструкційно – технологічними картками:

приготування вареників із різними начинками, а саме:

    • організація робочих місць;

    • підготовка сировини;

    • заміс тіста;

    • формування вареників;

    • доведення вареників до готовності;

    • порціонування;

    • подача;

    • прибирання робочих місць .

Основні види діяльності майстра виробничого навчання:

- цільові обходи майстра по робочих місцях учнів з метою:

  • Перший обхід - організація робочих місць;

  • Другий обхід -правильна послідовність виконання робіт;

  • безпечні прийоми виконання робіт;

  • Третій обхід - своєчасне попередження та виправлення помилок;

  • додаткове інструктування, з показом трудових прийомів на робочому місці учня;

  • безпосереднє керівництво рухами учня при виконанні прийому;

  • самоконтроль якості роботи учнів;

  • зосередження уваги учнів на інструкційно - технологічних картках, дотриманні учнівського часу при виконанні трудових прийомів;

  • виховання акуратності, відповідальності за виконану роботу;

  • Четвертий обхід - із метою перевірити дотримання правил із охорони праці та санітарно-гігієнічних норм.

Увага майстра в/н фіксується на роботі кожного учня, особливо на діяльності слабких. Перевіряється правильність організації робочого місця.

Виявивши помилки у діях учнів, майстер практичним показом допомагає їх усунути. Також звертає увагу на дотримання норми часу, правил санітарії та гігієни, технічних вимог безпеки праці при приготуванні вареників з різними начинками.

У разі колективної помилки майстер виробничого навчання призупиняє роботу учнів і проводить додатковий інструктаж, показує приготування вареників з різними начинками.

Взаємооцінювання учнями виконаних робіт.

IV. Заключний інструктаж – 25хв.

Основні види діяльності майстра виробничого навчання :

1.Аналіз уміння учнів застосовувати нову навчальну інформацію;

2.Підведення підсумків роботи учнів:

а)розбір помилок, які були допущені при самостійній роботі учнями та
способи їх усунення;

б)аналіз дотримання вимог охорони праці, організації робочих місць

учнями;

в)повідомлення та обґрунтування оцінок;

3.Підведення підсумків уроку .


Основні види діяльності учнів:

  1. Презентація вареників з різними начинками.

  2. Робота з листом оцінювання- виставлення оцінок за самостійну роботу по приготуванні вареників, дотримання правил техніки безпеки, виведення середньої оцінки за урок.

Рефлексія:

Майстер в/н: Закінчіть , будь ласка, подані речення:

    1. Мені було цікаво...

    2. Ми сьогодні розібралися в...

    3. Я сьогодні зрозумів...

    4. Мені було важко...

Інструктаж- видача домашнього завдання:

Повторити тему: «Приготування галушок в’язких, напівв’язких, галушки з маслом або сметаною». ст.481-482, підручник В.С. Доцяк Українська кухня.




Майстер в/н: Кулик Л.В.














Додаток №1

Лист оцінювання

________________________________________ Гр.№____

(ПІБ учня)


Завдання

Максимальна кількість балів

Кількість отриманих балів

Вступний інструктаж:


1

Правила особистої гігієни та техніки безпеки:

1).«Феєрверк знань»


10 балів за 1 правильну відповідь



2).«Мікрофон»

10 балів за 1 правильну відповідь



3).«Клоуз –тест»

10 балів за 1 правильну відповідь




2


Гра «Кмітливий кухар»:




10 балів за правильну відповідь на одне із завдань



1).Вибери продукти



2)Технологічний ланцюжок «Крок за кроком»



3) Практичне завдання – «Заміс тіста»



4) Виробничі ситуації



5) Відео –завдання «Зроби розрахунок»


3

Випереджувальні завдання


10 балів за підготовлений матеріал


4


Конкурс «А мій вареник кращий!»

10 балів за вміле формування




Всього:

(Оцінка за роботу на уроці виводиться, як середнє арифметичне )




Закріплення вивченого матеріалу:

Відео –завдання «Лови помилку»

1бал за одну правильну відповідь



Виконання практичних вправ:


1

Дотримання правил техніки безпеки

10 балів


2

Організація робочого місця

10 балів


3

Дотримання санітарних

вимог до робочого місця

10 балів


4

Дотримання вимог технологічної послідовності та технології приготування страви

10 балів


5

Смакові якості страви

10 балів


6

Правила відпуску страви

10 балів




Всього:

(Оцінка за роботу на уроці виводиться, як середнє арифметичне - сума балів ділиться на 6)




Оцінка за урок:

(Оцінка за роботу на уроці виводиться, як середнє арифметичне - сума балів ділиться на 2)




Додаток №2

ОСОБИСТА ГІГІЄНА КУХАРЯ


* Кухар повинен мати санітарний одяг: халат (куртку), фартух, головне вбирання, прихватку (рушничок)

* Кухар повинен мати спеціальне взуття на гумовій підошві з задниками

* Перед початком роботи кухар повинен привести до ладу санітарний одяг, заправити волосся під головне вбирання, не мати на собі ювелірних прикрас, шпильок, годинника, зайвих речей

* У кухаря нігті коротко підстрижені, без лаку та бруду

* Перед початком роботи кухар повинен вимити руки з милом та продезінфікувати 0,2% розчином хлорного вапна.


Додаток №3



Картка оцінки показників ходу гри

Команда____________

Показники

Заохочувальні бали

Показники

Штрафні бали

1

2

3

4

Дотримання дисципліни командою

+3

Порушення дисципліни

-3





Висока активність учасників команди

+3

Пасивність учасників команди

-3

Уміле колективне співробітництво в команді


+3

Сторонні розмови між членами командами

-3

ПСвоєчасне правильне рішення завдання

44

ННесвоєчасне рішення завдання командою

-- 4

В

ВВсього

112





Додаток №4


ВИМОГИ ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ, ПРАВИЛА САНІТАРІЇ ТА ГІГІЄНИ ПІД ЧАС РОБОТИ В БОРОШНЯНОМУ ТА ГАРЯЧОМУ ЦЕХАХ

  1. Оглянути спецодяг, привести його в порядок

  2. Перед початком роботи вимити руки з милом та ополоснути їх у 0,2% розчині хлорного вапна

  3. Підготувати робоче місце до виконання робіт, прибрати всі непотрібні речі

  4. Підібрати та підготувати необхідний інструмент, обладнання. Потрібно пам'ятати, що в кишенях не можна носити гострих предметів, щоб не отримати травму

  5. Робочі столи, посуд, інвентар перед початком роботи вимити гарячою водою

  6. Кулінарну обробку продуктів здійснювати на окремо підготовленому для цього місці

  7. Кухарські ножі повинні мати добре закріплені ручки, гостре лезо

  8. В процесі роботи стежити за чистотою рук та чистотою робочого місця

  9. Перевірити наявність заземлення. Перед початком роботи перевірити обладнання.

  10. Не допускати проливання рідини або жиру на підлогу. Якщо це сталося, підлогу негайно витерти

  11. Гарячі каструлі, сковорідки, інший наплитний посуд знімати з плити, користуючись рушником

  12. Після виконання роботи вимити кухонний та столовий посуд, інструменти


Додаток №5



ВИМОГИ ТЕХНІКИ БЕЗПЕКИ ПРИ РОБОТІ З


ЕЛЕКТРИЧНОЮ ПЛИТОЮ


  1. Перед початком роботи оглянути устаткування, перевірити заземлення, наявність гумового килим.

  2. Не пересувати наповнені каструлі по поверхні плити.

  3. Каструлі заповнювати продуктами на ¾ об’єму

  4. Не переливати на плиті рідину з однієї каструлі в іншу.

  5. Не допускати попадання рідини на плиту.

  6. Відкривати кришку з каструлі рухом «на себе».

  7. Гарячі каструлі, сковорідки, інший наплитний посуд знімати з плити, користуючись рушником.

  8. Не використовувати ножі для перемішування продуктів під час варіння.



Картка послідовності технологічного процесу приготування начинок для вареників


Начинка з квашеної капусти
1. Квашену капусту промиваємо, відтискуємо і дрібно нарізаємо.
2. Кладемо у сотейник з розігрітим жиром шаром не більше 3-4 см. і при періодичному помішуванні злегка обсмажуємо.
3. Додаємо невелику кількість води або бульйону і при слабкому нагріванні тушкуємо до готовності.
4. В готову капусту додаємо дрібно нарізану ріпчасту цибулю, цукор, перець чорний мелений, сіль, дрібно нарізану зелень петрушки і перемішуємо.

Начинка картопляна з шкварками і цибулею
1. Обчищену картоплю відварюємо, відвар зливаємо, гарячу картоплю
протераємо.
2. Сало шпик нарізауємо дрібними кубиками, смажимо до витоплення
жиру.
3. Додаємо дрібно нарізану ріпчасту цибулю, пасеруємо до готовності.
4. Змішуємо з протертою картоплею.

Начинка з сиру
1. Сир протираємо.
2. Додаємо яйця, цукор.
3. Перемішуємо.









Висновок

Використання ігрових елементів та активних інноваційних форм та методів навчання на уроці виробничого навчання сприяє підвищенню ефективності навчально-пізнавальної діяльності учнів, підсилює їх активність і зацікавленість під час вивчення конкретної теми, впевненість у своїх можливостях, створює атмосферу співпраці, творчості.

Впровадження інноваційних технологій у навчальний процес, їх систематизація значно підвищує рівень навчання та розширює сферу застосування знань і навичок, професійні можливості учнів.













































Література


  1. Українська кухня - підручник В.С. Доцяк 1998р Львів «ОРІЯНА-НОВА».

  2. Кулінарія – підручник Л.Я. Старовойт, М.С. Косенко, Ж.М. Смирнова 1992р Київ «Вища школа».

  3. Збірник рецептур – А.К. Циганенко, М.І. Пересічний 2002р Київ «А.С.К.».

  4. Матеріали інтернету.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!