Баева Галина Анатольевна
Учитель английского языка
МБОУ «С(К)ОШ№16»
5 класс
Методическая разработка урока английского языка по теме
«Еда»
Цели:
Воспитательные: пропагандированное здорового образа жизни.
Образовательные: формирование у учащихся лексико-грамматических навыков и умений.
Развивающие: развитие навыков чтения и говорения, развитие мышления, памяти и внимания.
Задачи:
Повторение грамматического материала.
Развитие языковой догадки.
Повторение лексических единиц на тему “Food”.
Коррекционная цель: научить чётко произносить dʒ and ɡ
Формы работы:
Индивидуальная.
Групповая
Парная
Оборудование:
Раздаточный материал: задания на карточках, текст.
Презентация “Power Point”.
Ход урока:
I.Организационный момент
1.Приветствие
2.Фонетическая зарядка.
Look at the screen. There is a “food tongue twister”
Let`s read it:
1.I scream for ice cream
Well done. Now let’s repeat some sounds
[s] – sweets, juice, some
[d] – bread, dog, door.
[a] – car, farmer, card.
[u] – soup, blue
[k] – clock, duck.
[n] – lemon, honey
3.Тема и цели урока. Называют ученики.
Учитель подводит к теме урока :
T : Look at the set of pictures and tell me, please, what the topic of the lesson is.
Ps :Food
4.Речевая зарядка
T : Let`s talk about your taste!
What`s your favourite fruit\ vegetable?
II.Основная часть урока
1.Актуализация опорных знаний. Повторение лексики изучаемой темы.
a)«Мозговая атака»
Напишите как можно быстрее все известные вам слова с картинки.























Дети работают в группах и записывают название продуктов, которые видят на картинке.
2.Знакомство с НЛЕ
3.Закрепление лексических единиц.
Now let’s continue our work and do some exerciss.
Snake
Potatomcarrotsbteazmilkrmeatshporridgeaevegetablesfgtomatochcheese
Scrambled Words
5 14 7 12 9 19 8 16 5 15 16 12 5 4 18 9 14 11 20 5 1 1 20 6 9 22 5 15 3 12 5 3 11
( English people drink tea at five o’clock)
13 25 13 15 20 8 5 18 13 1 11 5 19 1 3 1 11 5 5 22 5 18 25 19 21 14 4 1 25
( My mother makes a cake every Sunday).
4.Чтение
-передтекстовый этап
a)повторение словаря
b)объяснение задания
-этап чтения
-послетекстовый этап
Write down the missing letters.
English Meals (2)
The English usually have 4 meals a day: br_ _ kfast, lunch, t_a (5 o'clock), and di_ _ er. Breakfast can be a full "English breakfast" of c_ _n flakes with m_ _ k and sugar, or b_con and eggs, toast and ma_ma_ade, tea or co_fee. Some people, however, have just a c_p of tea or coffee with a toast. This is usually called a "continental breakfast".
At midday everything is stopped for l_nch. Most offices and small shops are closed for an hour and the city pavements are full of people on their way to c_fes, coffee bars, rest_ _rants. Factory and plant workers usually eat in their canteens.
The English like what they call "good plain f_ _d". Usually they like st_ _ k, roast beef, Yorkshire p_dd_ng, and f_sh and ch_ps.
Afternoon tea is taken at about 5 o'clock, but it can hardly be called a meal. It is a cup of tea and a cake or b_sc_its. At the weekends afternoon tea is a special occasion.
5.Аудирование
-этап перед прослушиванием текста
a)введение НЛЕ
б)знакомство с вопросами
Now, please listen to the dialogue.
Tasty food.
Patrick: How do you like the food?
Diane: It tastes really great. Did you cook it?
Patrick: Yes. I made it this afternoon. Would you like some more?
Diane: OK, just a little though. I'm really full.
Patrick: Oh. Would you like some soup instead?
Diane: What kind is it?
Patrick: Tomato and rice. Have you had that before?
Diane: No. This is my first time. How does it taste?
Patrick: It's good, try it. What do you think?
Diane: Wow. It is good. Did you make that also?
Patrick: .Yes.
Diane: You're a really good cook.
Patrick: Thanks, next time I'll make chicken soup for us.
Diane: That sounds good. Did you study cooking in school?
Patrick: No, I learned by myself. I have a good cook book that I read when I have time.
-этап прослушивания
- этап после прослушивания
Now answer my questions.
III.Заключительный этап урока
1.Итоги.Рефлексия.
2.Д\З Составить предложения с таблицы(выполнить по образцу)
3.Оценки