Анотація
Запропонована розробка уроку з теми «Автоматичне створення змісту документа. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів»
призначена для надання теоретичної і практичної допомоги викладачам інформатики та учням професійно-технічних навчальних закладів (ПТНЗ).
Дана розробка уроку розкриває суть і зміст послідовності роботи із текстовим редактором, поняттями автоматичного створення змісту документа, настроювання параметрів сторінок та створення колонтитулів.
Урок складається з актуалізації знань, що містить опитування учнів за допомогою вправи «Незакінчене речення», «Асоціативний кущ», та карток-завдань; мотивація знань, містить приклади використання автоматичного створення змісту документу в житті; засвоєння нового матеріалу містить розповідь вчителя, котра супроводжується презентацією та відео де розповідається та показується кроки автоматичного створення змісту документу та колонтитулів.
Протягом всього уроку учні мають можливість сприймати інформацію на слух і наочно, залучаючи зорову пам’ять (весь урок супроводжується презентацією).
Дана методична розробка може бути використана на уроках інформатики та інформаційних технологій при вивченні програмних тем з професії «Кухар», та «Тракторист-машиніст, слюсар-ремонтник».
Рекомендовано методичною комісією
«Загальноосвітніх дисциплін »
Чаплинського професійного аграрного ліцею.
(протокол № __ від «___».___. 2017 року)
Вступ
У сучасних умовах, коли процес інформатизації та комп'ютеризації все більше впроваджується в сферу освіти, навчальні заклади вимагають виконання рефератів, наукових робіт, курсових і дипломних проектів засобами комп'ютера. У зв'язку з чим виникла проблема технічного характеру - оволодіння первинними навичками роботи у текстовому процесорі Microsoft Office.
Текстовий процесор Word - один з додатків, що входять в пакет MS Office. дозволяє: створювати, редагувати, зберігати і виводити на друк текстові документи. забезпечує: Форматування параметрів сторінки, абзаців і символів; створення змісту в документі; роботу з шаблонами для автоматичного створення листів, бланків, оголошень; роботу з таблицями, з редакторами формул, з графічними редакторами; можливість для обміну інформацією між іншими додатками MS Office.
Тема методичної розробки уроку: Автоматичне створення змісту документа. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів
Дана тема актуальна для тих людей, які проводять багато часу над створенням якихось текстових документів реферативного або творчого характеру. Особливо, коли постійно доводиться відволікатися на оформлювальний бік роботи, що вимагає більше часу і навичок роботи у відповідній програмі, ніж творчих сил. У числі таких людей знаходяться насамперед учні та студенти.
Об'єктом дослідження є текстовий процесор Microsoft Word пакета прикладних програм Microsoft Office.
Предметом вивчення є інструменти даного додатки, що дозволяють автоматизувати процес виконання деяких операцій по створенню текстових документів.
Мета методичної розробки: познайомити учнів з основами роботи із текстовим процесором, навчити застосовувати знання для створення змісту документа, настроювання параметрів сторінок та створення колонтитулів сторінок в програмі Microsoft Word та підготувати їх до подальшого використання набутих знань в практичній діяльності
Урок 10. ____________ (дата)
Розділ. Текстовий процесор
Тема: Автоматичне створення змісту документа. Настроювання параметрів сторінок. Створення колонтитулів
Мета уроку:
навчальна: познайомити учнів з основами роботи із текстовим редактором, поняттями автоматичного створення змісту документа, настроювання параметрів сторінок та створення колонтитулів.
розвивальна : розвивати вміння практично застосовувати набуті знання, уміння запам’ятовувати, розвиток пізнавальних інтересів.
виховна: виховання уважності, акуратності, дисциплінованості, вміння працювати в колективі.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань
Вид уроку: презентація
Методи і прийоми: Методичний прийом «Асоціативний кущ», вправи
«Незакінчене речення», «Клоуз-тести», робота із зображеннями,
відеоролик, показ слайдів.
Міжпредметні зв’язки: інформаційні технології
Обладнання: персональні комп’ютери, програмне забезпечення MS
WORD, комп'ютерна презентація, опорні конспекти, картки з завданнями.
Література: Інформатика, 10 клас. Рівень стандарту.
Морзе Н.В., Вембер В.П., Кузьмінська О.Г. Київ «Школяр» 2010, Матеріали Інтернету:
1.http://urok-informatiku.ru/praktichna-robota-3-avtomatichne-stvorennya-zmistu-dokumentu-nastroyuvannya-parametriv-storinok-stvorennya-kolontituliv/
2.http://urokinformatiki.in.ua/urok-6-avtomatichne-stvorennya-zmistu-dokumenta-nastroyuvannya-parametriv-storinok-stvorennya-kolontituliv/
Хід уроку
І. Організаційний момент: привітання, перевірка наявності учнів (1хв)
ІІ. Актуалізація опорних знань (10 хв)
Методичний прийом «Асоціативний кущ». На дошці записую ключове слово з теми, викликаю до дошки 2 учнів, які по черзі записують слова, що асоціюються з ключовим словом ( ключове слово: Word).
В
права незакінчене речення: (за кожну правильну відповідь-1 смайлик)
1.Я знаю наступні текстові процесори ( Word, WordPad, Bloknot)
2. Перш ніж форматувати текст потрібно його… (Виділити.)
3. Об’єкти текстового документа це…( текст, картинки, автофігури, графіки,
діаграми)
4. Щоб створити новий документ… (Файл/Створити.)
5. Щоб вставити картинку у документ… (Вставка/Картинка.)
6. Редагування – це… (Виправлення помилок у документі.)
7. Щоб відкрити створений документ треба…(Файл/Відкрити.)
8. Форматування – це… (Надання документу бажаного вигляду.)
9. Запустити програми Word можна за допомогою… (Пуск - програми –
Word.)
10. Форматування шрифту – це… ( Розмір, колір, накреслення.)
11. Щоб зберегти документ, потрібно вибрати пункт меню…
(Файл/Зберегти.)
Робота із зображеннями:
На екрані зображено інтерфейс програми.
Запитання до учнів: Назвіть елементи вікна текстового процесора
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів ( 2хв)
Скажіть, чи часто вам доводиться набирати текстову інформацію, оформляти реферати? Дійсно, не тільки ви, але і безліч людей самих різних професій практично щодня стикаються з необхідністю публікації своїх матеріалів. Це письменники, поети, журналісти, дизайнери, учителі. Раніше всю цю роботу виконували на друкарських машинках. Спочатку набирали назву, потім зміст, а вже потім текст. Тепер потреба у ручному наборі тексту для відпала. Ви скачуєте необхідний матеріал, потім редагуєте, форматуєте, друкуєте. …Але перш ніж роздрукувати важливо оформити документ так, щоб він гарно виглядав не тільки на екрані, але й на аркуші паперу.
ІV. Вивчення нового матеріалу: (20хв)
Сьогодні ми дізнаємось як автоматично створити зміст документа, настроїти параметри сторінки та створювати колонтитули.
Оголошую тему, мету та план викладу нових знань
План
Автоматичне створення змісту документа.
Настроювання параметрів сторінок.
Створення колонтитулів
Кожен пункт теми пояснюю та демонструю на слайдах, використовуючи великий екран
Багатосторінкові документи (реферати, брошури, книги, журнали, курсові та дипломні роботи тощо) мають структурні частини (розділи, пункти, параграфи) створюючи таким чином ієрархічну структуру документа (так званий план документа або зміст).
Структура документа – це ієрархічна схема розміщення складових частин документа.

Форматування такого документа передбачає використання заголовків (Заголовок 1, Заголовок 2, і т.д.)різного стилю, які автоматизують створення ієрархічної структури документа.
1. Автоматичне створення змісту документа (відео)
Зміст документа – це перелік назв структурних частин документа, впорядкований відповідно до його ієрархічної схеми, із зазначенням відповідних номерів сторінок.
В текстовому процесорі можна за допомогою різних Заголовків створити автоматизований зміст документа. При зміні сторінок, ці дані будуть автоматично поновлюватися та можна буде швидко перейти на відповідний розділ чи параграф даного документа.
Щоб створити зміст потрібно виділити всі Заголовки (зробити структуру) після чого натиснути на тому місці, де потрібно створити зміст обрати меню Вставка – Ссылка – Оглавления и указатели – обрати вкладку Оглавление – обрати заповнювачі пропусків, рівні (заголовки(тут їх можна змінити натиснувши на кнопку Изменить)), вигляд змісту та натиснути ОК.
Щоб створити зміст швидко переміститися до структурних частин документа потрібно у змісті документа вибрати потрібний заголовок, тримаючи натиснутою клавішу Ctrl.
Щоб оновити зміст потрібно виконати Посилання - Зміст - Оновити таблицю.

Настроювання параметрів сторінок
Розміри сторінки – це висота і ширина сторінки документа. Ці значення за замовчуванням задаються в сантиметрах. Розміри сторінки можна задати і форматом аркуша паперу (наприклад, А4, А5, Letter), якщо висота і ширина сторінки збігаються з одним із стандартних значень.
Поля – це області сторінки вздовж її країв. На сторінці є верхнє, нижнє, ліве і праве поля. Розміри полів за замовчуванням задаються в сантиметрах. Ліве і праве поля частіше залишаються незаповненими, а на верхньому і нижньому полях можуть розміщуватися колонтитули.

Орієнтація сторінки – це спосіб розміщення сторінки на площині. Розрізняють книжкову (вертикальну) і альбомну (горизонтальну) орієнтації
Для встановлення необхідних значень властивостей сторінки слід відкрити в меню ФАЙЛ команду ПАРАМЕТРИ СТОРІНКИ і вказати їх. Це саме вікно можна відкрити, якщо двічі клацнути в будь-якому місці вертикальної лінійки або по полях горизонтальної.

За замовчуванням програма Word встановлює такі значення властивостей сторінки:
верхнє поле – 1,5 см;
ліве поле – 2,5 см;
нижнє поле – 1,5 см;
праве поле – 1,5 см;
розмір сторінки – А4 (ширина – 21 см, висота – 29,7 см);
орієнтація сторінки – книжкова;
колонтитули – порожні.
Запитання для учнів: Як ще можна задати параметри сторінки?
Розміри полів сторінки можна також встановити на вертикальній і горизонтальній лінійках у режимі перегляду документа Розмітка сторінки. На лінійках полям відповідають ділянки блакитного кольору. Щоб змінити їхні розміри, необхідно перетягнути межу поля вздовж лінійки в потрібне місце.

Створення колонтитулів
Колонтитули (фр. сolonne – стовпець, лат. titulus – заголовок) – це службові повідомлення, які розміщуються на полях сторінки документа.
Інформація колонтитула відображається на всіх сторінках документа або деякій його частині. У Word розрізняють верхній, нижній і бічні колонтитули.
Колонтитули можуть містити номери сторінок, назву документа або поточного розділу, прізвище автора, графічні зображення тощо. Колонтитули першої сторінки, парних і непарних сторінок можуть відрізнятися.
Щоб додати колонтитул потрібно в меню Вигляд обрати команду Колонтитули.


ІV. Закріплення матеріалу (7хв)
Тестові завдання:
1.Службові повідомлення, які розміщуються на полях сторінки
документа:
Колонтитули
Поля документу
інформація
2. Спосіб розміщення сторінки на площині:
Колонтитули
Розмітка
Зміст
3. Перелік назв структурних частин документа, впорядкований відповідно до його ієрархічної схеми, із зазначенням відповідних номерів сторінок.
Колонтитули
Зміст
Структура
Вправа: « Клоуз-тести»
Вставте пропущені слова:
1. Для встановлення необхідних значень властивостей сторінки слід відкрити в меню … команду … … .
2. У Word розрізняють …, … і … колонтитули.
3. Структура документа – це ієрархічна схема розміщення … … документа.
4. Щоб додати колонтитул потрібно в меню … обрати команду … .
Ключові слова: (Вигляд, файл, колонтитули, верхні, нижні, складові частини, параметри сторінки, бічні, )
V. Підсумок уроку (4 хв)
1) Рефлексія
Сьогодні на уроці:
Я дізнався про…
Мені сподобалось…
Найцікавішим було…
2) Виставляю оцінки за роботу на уроці, аргументуючи їх.
VІ. Домашнє завдання (1хв)
Вивчити конспект уроку
§ 1.6 пит. 14, 15, 16, 17, 18, 20 на стор.65 підручника Інформатика, 10 клас. під ред. Морзе Н.В.
Скласти тести до теми (1тест -1 бал)
Висновок
M
icrosoft Word — потужний текстовий процесор, призначений для виконання всіх процесів обробки тексту: від набору й верстки до перевірки орфографії, вставки в текст графіки, друкування тексту. Він працює з багатьма шрифтами більш як 20 мов світу.
В текстовому процесорі можна за допомогою різних Заголовків створити автоматизований зміст документа. При зміні сторінок, ці дані будуть автоматично поновлюватися та можна буде швидко перейти на відповідний розділ чи параграф даного документа.
Хоча в даний час видано і видається досить багато, підручників і статей у періодичному виданні з даної теми, методична розробка може стати цінним джерелом для учнів і студентів.
Методична розробка складена у відповідності до програми та включає перелік таких питань: автоматичне створення змісту документа;настроювання параметрів сторінок, створення колонтитулів