СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

?мір Темірді? бас?ыншылы? жоры?тары

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

7-сынып. Саба? жоспары.?мір Темірді? бас?ыншылы? жоры?тары

Просмотр содержимого документа
«?мір Темірді? бас?ыншылы? жоры?тары»



Сыныбы: 7ә



Тақырыбы:

Әмір Темір басқыншылығы

Мақсаты

Әмір Темір туралы, оның басқыншылық жорықтары туралы толық мәлімет алуы тиіс

Күтілетін нәтиже

Әмір Темір туралы жалпы мағлұмат алады

Әмір Темірдің жасаға жорықтарымен танысып, зардаптарын талдай біледі.

құрал-жабдықтар

Үлестірмелі материалдар, Тақта,фламастер, ақ парақ, бор, қалам, оқулық, сызғыш, қаламсап,

Сілтеме

С.Жолдасов «Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы» Алматы «Атамұра» 2012 жыл

Оқыту әдістері:

Жаңа әдістер

Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер, СТО

1. Диалог

2. Жеке жұмыс

3.Жұптық жұмыс

4. Топтық жұмыс

Сабақтың барысы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе


Оқушылар амандасып, түгендейді

«Кемеде» атты тренинг өткізеді

Оқушыларды төрт топқа, төрт көшбасшылар таңдауы бойынша бөледі.

«Моғолстан» тақырыбы бойынша «Тарихи теннис» ойынын өткізеді.

Сәлемдесіп, жоқ оқушыларды айтады.

Оқушылар белсене қатысып, көңіл-күйлері көтеріледі.

Қызыға қатысып, өткен тақырып бойынша білімдерін ортаға салады.

Тұсаукесер

Әр топ оқушыларына «Төраға», «Хатшы», «Баяндамашы», «Таймкипер», «Бақылаушы» рөлдерін өзара бөлісуді сұрайды, 3 минут уақыт береді.

«Оқушылар өзара рөл бөлістік пе?»

Әдістің негізгі мәні мен ережелерін түсінеді.



Топта өзара рөл бөліседі.





«Бармақ көрсету» әдісі арқылы тапсырма орындағанын көрсетеді.

Негізгі бөлім
















Жоспар:

Әмір Темірдің Алтын Орда жеріне жасаған жорықтары.

Әмір Темірдің Моғолстан хандығына жасаған жорықтары.

Әмір Темір жорықтарының зардаптары

«Джигсо» әдісін қолданады.

Алдымен әдістің негізгі мәні мен ережелер таныстырады.




Топтық жұмыстың бірінші кезеңі:

Әр топқа 4 тақырыпша бойынша жұмыстануды айтады:



1-топ: Әмір Темірдің Ак Ордаға және Моғолстан хандығына жорықтарын салыстыру арқылы постер құру

2-топ: Тақырып бойынша карта дайындау.

3-топ: Шайқас болған жерлерді жылдарымен картадан белгілеу және айтып беру.

Топтық жұмыстың екінші кезеңі:

4 тақырыпша ішінен сәйкес мәселе бойынша оқушылар 4 топқа жиналып, өзара талдайды.



Топтық жұмыстың үшінші кезеңі:

Оқушылар қайтадан бастапқы топтарына жиналып, жаңа мағлұматтармен өзара бөліседі.

Топтық жұмыстың төртінші кезеңі:

Әр топтың «Төраға», «Хатшы», «Баяндамашы», «Таймкипер», «Бақылаушы» рөлін атқарған оқушылар өзін-өзі және өзара бағалайды.



Оқушылар топ ішінде өзінің рөлдерін орындай отырып, тақырыпшаларды өзара талқылайды, түсінеді.



Нақты бір мәселе бойынша ой бөліседі, пікір алмасады, бірін-бірі оқытады.





Оқушылар жаңа ақпаратпен бөлісіп, бірін-бірі толықтырып, тақырыпты толықтай дерлік меңгереді.




Оқушылар бүгінгі сабақта өздерінің жұмысына және өзге оқушының жұмысына баға береді.



Түрткі (сұрақ, тапсырма ж/е т.б)

«Пирамида» әдісі бойынша мәтінмен танысады. «Қарлы кесек» әдісі бойынша баяндалады

1-топ: Әмір Темірдің Алтын Орда жеріне жасаған жорықтары.

2-топ: Әміт Темірдің Моғолстан хандығына жасаған жорықтары.

3-топ: Әмір Темір жорықтарының зардаптары

Мәуереннахр билеушісі Әмір Темір Қожа Ахмет Иасауидің құрметіне кесене тұрғызуға жарлық етеді. Кесененің қабырғалары қаланып болған түні алып өгіз келіп, дуалдарды мүйізімен соғып, құлатып кетеді. Кесене қабырғалары қайта тұрғызылып, күмбездері қаланғанда әлгі оқиға тағы қайталанады. Осындай оқиғалардан кейін Әмір Темірдің түсіне ақ киімді қария кіріп: «Алдымен Қожа Ахметтің алғашқы ұстазы – Арыстан бабтың қабірінің үстіне мазар сал», - дейді де ғайып болады. Ертеңінде Әмір Темір Арыстан баб әулиенің қабірінің басына кесене тұрғызуға жарлық береді. Ол салынып біткенде ғана Түркістандағы Қожа Ахмет Иасауи кесенесінің құрылысы ойдағыдай аяқталады. Сөйтіп, Оңтүстік Қазақстан облысы аймағындағы көне Отырар жерінде Арыстан баб кесенесі бой көтереді.



Қорытынды

























4.Үй тапсырмасы:


























Салыстыру.

Әмір Темір мен Тоқтамыс арасындағы қайшылықтың себебі мен салдары?

Ақ Орда мен Моғолстан одағының себебі мен салдары?


Рефлексия

-Бүгінгі сабақ бойынша өзіңді бағалау ағашының қай жерінде тұрмын деп ойлайсың? (қорша)

-Неге?



Оқушының жинаған балын есептеп, мұғалім өз бағалауымен салыстырып қояды.

Міндетті деңгейлі тапсырма: Тест тапсырмаларын құрастыру.

Мүмкіндік деңгейлік тапсырма: интернеттен қосымша мәліметтер.


-Орындықта отырып, жұптан шыққан бір оқушы қорғайды.





-Мәселеге өз ойларын білдіреді.





-Басқаруға енгізетін өзгерістерін, қосатын өз идеяларын айтады.





-Бағалау ағашына өзін сабақтағы нәтижесіне қарап орналастырады. Өз әрекетін ойлай отырып, себебін жазады.



-Күнделікке баға қойылады.



-Үй тапсырмасын күнделікке жазады.