УРОК МАТЭМАТЫКІ Ў 7 КЛАСЕ
Захарка Я.І.
2010-2011 н.г.
Тэма ўрока: Множанне мнагачлена на мнагачлен
Мэта ўрока: Выканаць кантрольны трохузроўневы тэст.
Задачы ўрока:
стварыць умовы для росту вучняў у адпаведнасці з іх магчымасцямі і здольнасцямі па ўласнай траекторыі развіцця;
стварыць умовы для выпрацоўкі правільнай ацэнкі сваіх ведаў;
стварыць умовы для выхавання пачуцця самаперажывання.
Тэхналогія: узроўневая
Арганізацыя работы: у выглядзе груп па трох узроўнях.
Плануемы вынік: магчымасць выхаду на больш высокі якасны ўзровень развіцця ў адпаведнасці са здольнасцямі і магчымасцямі па асабістай траекторыі развіцця.
1 узровень:
вучань ведае правіла множання мнагачлена на мнагачлен;
умее рашаць прыклады № 352(а-г), 353(а, б) падручнік: Л.А.Латоцін. Матэматыка. 7 клас.
2 узровень:
да вынікаў першага ўзроўня
3 узровень:
да вынікаў другога ўзроўня
Выкарыстанне ТСН: камп’ютэрныя слайды
Ход урока:
1. Арганізацыйны момант. Добры дзень, рабяты. Я рада бачыць вас здаровымі, з цудоўным настроем, мне падабаюцца вашы ўсмешкі. Калі вы гатовы да пазнання глыбінь матэматыкі, да супрацоўніцтва як паміж сабой, так і са мной, тады я запрашаю вас папрацаваць яшчэ на адным уроку матэматыкі. Я думаю вы ўсе падрыхтаваліся да ўрока. Падручнік, сшытак, ручка, аловак, дзённік на парце. Класная дошка вымытая. Усё неабходнае для ўрока ў нас ёсць. Таму можам пачынаць.
(Слайд № 2) Матывацыя ведаў вучняў.
- Настаўнік: Адкрыйце, калі ласка, сшыткі і запішыце дату, класная работа.
( Вучні запісваюць у сшыткі дату, класная работа.)
- Настаўнік: давайце ўспомнім, чым мы займаліся з вамі на апошні ўроку? (Адказы вучняў). Сёння на ўроку мы паспрабуем навучыцца множыць мнагачлен на мнагачлен. А для гэтага нам патрэбна разабрацца са ступенню засваееня вамі пройдзенага матэрыялу.
3. (Слайд № 3)Матэматычны дыктант(для вызначэння зоны бліжэйшага развіцця)
- Настаўнік: Вам прапануюцца тры заданні для трох узроўневых груп. Вы павінны вырашыць самі, якое заданне вам пад сілу.
(Слайд № 4)
Спрасціць выраз:
А.
Б.
В.
(Слайд № 5)
2. Прывесці падобныя:
А. a)
b)
Б. a)
b)
В. a)
b)
(Слайд № 6)
Выканаць множанне:
А.
Б.
В.
(Слайд № 7)
Вызначэнне ўзроўню ведаў вучняў
- Настаўнік: Вашай увазе прапануецца картка самакантролю з дапамогай якой вы зможаце ацаніць узровень сваіх ведаў па пройдзенай тэме.
1. Спрасціць выраз:
А.
Б.
В.
2. Прывесці падобныя:
А. a)
b)
Б. a)
b)
В. a)
b)
Выканаць множанне:
А.
Б.
В.
(Вызначыўшы нормы адзнак і від кантролю (самакантроль), кожны вучань атрымлівае адзнаку ў выглядзе картачкі: 1 уровень – жоўтага колеру, 2 узровень – сіняга колеру, 3 узровень – зялёнага колеру.)
Тлумачэнне настаўнікам новай тэмы:
- Настаўнік: Зпапішам тэму ўрока. (Слайд № 8)Давайце разам з вамі сфармулюем вашы задачы на ўрок. (Вучні плануюць задачы на ўрок).
(Слайд № 9)
- Настаўнік: Знойдзем забытак ( a + b )( x + y + z ). Будзем разглядаць другі множнік як адно цэлае і выкарыстаем размеркавальную уласцівасць множання.
( на кампьютэры паказваецца слайд з размеркавальнай уласцівасцю множання)
- Настаўнік: давайце сфармулюем правіла множання мнагачлена на мнагачлен
(Слайд № 10)
( на кампьютэры паказваецца слайд, на якім чырвоным колерам запісана правіла множання мнагачленаў і прыклады на кожны узровень) - Настаўнік: А зараз давайце паспрабуем гэтае правіла паказаць у выглядзе схемы: (Слайд № 11)
( Некалькі разоў прагаварваецца правіла хорам).
- Настаўнік: а зараз паспрабуем разабраць прыклады.
(Слайд № 12)
А.
Б.
В.
(Вучні запісваюць прыклады ў сшыткі).
6. Фізкультмінутка
- Настаўнік: Папрацавалі, стаміліся, давайце дадзім сабе магчымасць крышачку адпачыць. (Вучань праводзіць фізкультмінутку)
Вочкі ўверх падым мы – усміхнемся,
Вочкі ўніз апусцім мы – усміхнемся,
Вочкі ўправа павернем – усміхнемся,
Вочкі ўлева павернем – усміхнемся,
Управа зробім нахіл,
Улева зробім нахіл.
І працаваць мы пачнём.
7. (Слайд № 13)Замацаванне атрыманых ведаў (работа ў групах):
- Настаўнік: А зараз паспрабуем з вамі прымяніць атрыманыя веды на практыцы. Для гэтага папрацуем з падручнікам. Адкрыйце, калі ласка, падручнікі на старонцы 163.
А. № 352(а-г), 353(а, б);
Б. № 352(а-г), 353(а, б), 354( а-в);
В. № 352(а-г), 353(а, б), 354( а-в), 359 (а,б)
( На працягу самастойнай работы з падручнікам, вучням вучні могуць звярнуцца да настаўніка за кансультацыяй)
8. (Слайд № 14)Дамашняе заданне: п.20 A. № 352(з-м), 353(е-з)
Б. № 354(д-з), 355 (а,б)
В. № 356 (а-з), 359 ( в,г)
(Слайд № 15)Выкананне кантрольнага тэста:
- Настаўнік: Для таго, каб прааналізаваць чаму вы навучыліся на ўроку, давайце паспрабуем выканаць наступны кантрольны тэст: (Слайд № 16)
(Кантрольны тэст выконваецца на асобных лісточках)
А. 1. Выканаць множанне:
a)
b)
2. Спрасціць выраз:
Б. 1. Выканаць множанне:
a)
b)
2. Спрасціць выраз:
В. 1. Рашыць ураўненне:
2. Пры якіх значэннях А і В праўдзіцца тоеснасць
(Вучні здаюць выкананы кантрольны тэст, вынікі кантольнага тэста будуць падведзены на настуным уроку)
Рэфлексія. Давайце з вамі ўспомнім, чаму мы навучыліся сёння на ўроку? Якое новае правіла мы вывучылі?
Літаратура:
1. Латоцін Л.А., Б.Дз. Чабатарэўскі. Матэматыка: Вучэбны дапаможнік для 7 класа. – Мн.: Нар. асвета, 2004. – 334 с.: іл.
2. Латоцін Л.А., Б.Дз. Чабатарэўскі. Дыдактычныя матэрыялы па матэматыцы. 7 клас. – Мн.: Нар. асвета, 2006. – 224 с.
Тэхналагічная карта ўрока матэматыкі ў 7 класе па тэме “Множанне мнагачлена на мнагачлен”
Настаўнік: Захарка Ядзвіга Іосіфаўна (настаўнік вышэйшай катэгорыі)
Тэма ўрока: Множанне мнагачлена на мнагачлен
Тып урока: камбінаваны
Тэхналогія навучання: узроўневая
Мэта: выканаць кантрольны трохузроўневы тэст.
Задачы ўрока:
стварыць умовы для росту вучняў у адпаведнасці з іх магчымасцямі і здольнасцямі па ўласнай траекторыі развіцця;
стварыць умовы для выпрацоўкі правільнай ацэнкі сваіх ведаў;
стварыць умовы для выхавання пачуцця самаперажывання.
№ этапа | Час | Назва этапа | Дыдактычная задача | Дзейнасць настаўніка | Дзейнасць вучняў | Метадычнае забеспячэнне |
1 | 3 хв. | Арганізацыйна-матывацыйны | Матывацыя ведаў вучняў Актуалізацыя ведаў. Вызначэнне тэмы і мэты ўрока | Стварае ўмовы для станоўчай дзейнасці вучняў | Запісваюць дату, від работы | Слайд №2 |
Прапануе заданні матэматычнага дыктанту Дадатак 1. | Выконваюць заданні па сваіх здольнасцях у сшытках | Слайды № 3, 4, 5, 6, 7 |
Стварэнне ўмоў для паспяховасці ўрока. Дадатак 2. | Слухаюць настаўніка, адказваюць на пытанні | Слайд № 8 |
Абвяшчэнне тэмы і мэты ўрока | Робяць запіс тэмы ўрока ў рабочыя сшыткі |
2 | 7 хв. | Вывучэнне новага матэрыялу | Фарміраванне правіла множання мнагачлена на мнагачлен | Абмеркаванне з вучнямі размеркаванай уласцівасці множання | Слухаюць настаўніка. | Слайд № 9 Слайд № 10 Слайд № 11 |
Фармулюе правіла множання мнагачлена на мнагачлен | Разам з настаўнікам прагаварваюць гэтае правіла некалькі разоў |
Прапануе схему множання мнагачлена на мнагачлен | Прагаварваюць правіла множання мнагачлена на мнагачлен |
3 | 18 хв. | Замацаванне новага матэрыялу | Абагульніць атрыманыя веды, выявіць прабелы | На дошцы разбірае прыклады па трох узроўнях. Дадатак 3. | Прагаварваюць правіла і прымяняюць яго пры разборы прыкладаў | Слайд № 12 |
Прапануе заданні для работы ў групах | Выконваюць прапанаваныя заданні | Слайд № 13, падручнік, с. 163-165 |
4 | 3 хв. | Дамашняе заданне | Вызначэнне заданняў для выканання дома | Дае дамашняе заданне | Робяць запісы ў дзённіку | Слайд № 15 |
5. | 11 хв. | Праверка ведаў | Праверыць веды вучняў, атрыманыя на ўроку | Арганізуе выкананне кантрольнага тэсту Дадатак 4 | Выконваюць кантрольны тэст у сшытку | Слайд № 16 |
6. | 3 хв. | Рэфлексія | Аналіз атрыманных ведаў на ўроку | Матывацыя вучняў да ацэнкі сваёй дзейнасці | Аналізуе і ацэньвае паспяховасць сваёй работы, выяўляе прабелы | |
Ставіць пытанне “Што новага вы даведаліся на сёняшнім уроку?” | Адказваюць вусна | |
Дадатак 1:
1.Спрасціць выраз:
А.
Б.
В.
2. Прывесці падобныя:
А. a)
b)
Б. a)
b)
В. a)
b)
3. Выканаць множанне:
А.
Б.
В.
Дадатак 2:
1. Спрасціць выраз:
А.
Б.
В.
2. Прывесці падобныя:
А. a)
b)
Б. a)
b)
В. a)
b)
Выканаць множанне:
А.
Б.
В.
Дадатак 3
А.
Б.
В.
Дадатак 4.
А. 1. Выканаць множанне:
a)
b)
2. Спрасціць выраз:
Б. 1. Выканаць множанне:
a)
b)
2. Спрасціць выраз:
В. 1. Рашыць ураўненне:
2. Пры якіх значэннях А і В праўдзіцца тоеснасць
7