СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мой веселый звонкий мяч

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка для воспитательницам урок мой веселый звонкий мяч

Просмотр содержимого документа
«Мой веселый звонкий мяч»

ҰМЖ бөлімі: 4В – Рим дәуірлер тоғысында

Мектебі: №46 А.С.Пушкин атындағы мектеп-лицей

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Тулегенова Сара Рустемовна

Сынып 5

Қатысқандар -

Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы

ІҮ-Ү ғасырлардағы Рим империясы қалай өзгерді

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.3.2.2 - басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін түсіндіру

5.2.1.1 – негізгі діни ұғымдарды (Құдай, ғибадатхана, абыз, қасиетті жазбалар, пұт) түсіндіру

5.2.1.3 – ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар

  • Ұлы Константин кезінде Рим империясы қалай өзгергенін баяндай отырып, картамен жұмыс істейді.

Оқушылардың басым бөлігі

  • Ұлы Константин кезінде Рим империясы қалай өзгергенін басқыншылық соғыстар мен діндердің ықпалын сипаттай отырып түсіндіреді.

Кейбір оқушылар

Ойлау деңгейі

Білу, қолдану, талдау

Бағалау критерийі


Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Мәтіндегі негізгі сөздерге көзқарасын білдіреді және пікірталасқа түседі.

Бірлескен оқуда августтар, цезарлар, тетрархия жүйесі деген термин сөздерді талдайды, сипаттайды, өз сөзімен айтады

Талқылауға арналған сұрақтар:

1. Император Диоклетиан кезіндегі Рим империясының басқару жүйесі қандай болды?

2. Б.з. ІҮ ғ Рим қоғамындағы христиан дінінің маңызы қандай?

3. Император Константин кезіндегі Рим империясының

Диалогқа арналған сұрақтар:

1.Римдік қоғамда болған өзгерістерді қалай түсіндірер едің?

2.Неліктен ІІ ғасырды Рим тарихының «алтын ғасыры» деп атады?

3.Римде азамат соғысының нәтижесінде қандай өзгерістер болды деп ойлайсың?

Жазылымға арналған тапсырмалар:

1.Терминдер: Августтар,цезарлар,тетархия жүйесі

Құндылықтарға баулу

Бірлік, бейбітшілік пен келісім

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану, дүниетану,қазақстан тарихы

Алдыңғы білім

Әлемтану пәнінен Рим, христиан діні, соғыс сияқты ұғымдары мен түсініктері бар

Сабақтың барысы

Жоспарланған уақыт

45 минут

Жоспарланған әрекеттер

(Ж-жеке; Жт-жұптық; Т – топтық; Ұ – ұжымдық;

М-мұғалім; ҚБ-қалыптастырушы бағалау; ИТ-ин терактивті тақта; ФБП-формативті бағалау парағы)

Ресурстар

Басталуы



3 минут








5 минут

Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарына және көңіл-күйлеріне назар аудару.

(Ж) Топтастыру (М. көктем мерекесіне орай түрлі-түсті гүлдер арқылы 3 топқа топтасады)



Бастапқы ынталандырушы материал:

(Ж) 1 тапсырма – «Тарихи торша» әдісі


1

2

3

4

1. Римдік қоғамда болған өзгерістерді түсіндіріңіз

2. Неліктен ІІ ғас. Рим тарихының «Алтын ғасыры» деп аталды?

3. Құлдар мен колондардың жағдайы қандай болды?

4. Римде азамат соғысының нәтижесінде қандай өзгерістер болды?

Сұрақтарға жауап беру арқылы «ІҮ-Ү ғғ Рим империясы деген сөзді шығарады

ҚБ – «Смаиликтер»

М.:Бүгінгі сабақта «Рим империясы» деп атала-тын газет шығарамыз. Бүгінгі санымыз «ІҮ-Ү ғғ Рим империясының өзгеруі» -деген тақырыпқа арналады. Сондықтан ең алдымен, бүгінгі газет айдарымен танысамыз.





Қағаз гүлдер









ИТ «Тарихи торша»










«Рим империясы»

газетінің қаңқасы

Ортасы

2 минут


15 мин






5 минут





10 минут





(Ж) «Ой қозғау» әдісі (Рим жайлы электронды оқулықтан бейне-ролик көрсетіледі)


2 тапсырма - «Ойлан. Жұптас. Бөліс»

(Ж) 1. Мәтінмен жұмыс

(Жт) 2. Талқылау

(Т) 3. Топтық шешім (постер қорғау)

ҚБ – «Смаиликтер»


(Ж) 3 тапсырма - «Интервью» әдісі

31 телеарнасынан оқу KZ телебағдарламасының тілшісімен сұхбат

ҚБ – смайликтер арқылы


(Ж) ФБТ-3 -«Құпия хат» әдісі. Оқиғаның дұрыс реттілігін мерзімі бойынша көрсетіңіз

ҚБ – дескриптор арқылы

(Ж) Кеңейтілген тапсырма

ФБТ-1 - Негізгі діни ұғымдардың мағынасын кестеге жазыңыз

ҚБ – дескриптор арқылы



ЭО «Ежелгі дүние тарихы»



Оқулық, 100-бет


А4 қағаз, маркер




Слаид

Микрофон





ФБП №1




ФБП №2



Аяқталуы

2 минут



1 минут




2 минут


(Ж) Кері байланыс - «Мұғалімге хат» - оқушылар сабақтан алған әсерін стикерлерге жазып, жолдайды


Үй тапсырмасы:Император Диоклетиан мен император Константинның жүргізген реформаларын салыстыру


М. Сабақты қорыту


Стикер




Оқушы күнделігі





Формативті бағалау парағы



Бөлім

Тақырып

4В Рим – дәуірлер тоғысында

ІҮ-Ү ғасырлардағы Рим империясы қалай өзгерді

Оқу мақсаттары

5.3.2.2. Басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы,мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергенін түсіндіру

Ойлау дағдыларының

Деңгейі

Білу,қолдану,талдау

Бағалау критерийлері

Диоклетиан кезінде Римде болған өзгерістерді сипаттау

Тапсырма 1

«Интервью » әдісі

31 телеарнасының Оқу KZ телебағдарламасының тілшісімен сұхбат

1.Император Диоклетиан кезіндегі Римде қандай өзгерістер болды?

2.Сіздердің қоғамдарыңыздағы августтар,цезарлар деген кімдер? Атқаратын қызметі қандай?

3.Сіздердегі билік тетрархия жүйесі деп аталды.оны қалай түсінуге болады?


Бағалау критериі

Дескриптор

Империядағы басқару жүйесін сипаттайды

Диоклетиан мен Константин кезіндегі Римдегі 3 өзгерісті атайды

Августтар мен цезарлардың қызметін 2 белгісімен ажыратады

Тетрархия жүйесін анықтамасын айтады



Бөлім

Тақырып

4В Рим – дәуірлер тоғысында

ІҮ-Ү ғасырлардағы Рим империясы қалай өзгерді

Оқу мақсаттары

5.2.1.1. Негізгі діни ұғымдар (құдай, ғибадатхана, абыз,қасиетті жазба,пұт) түсіндіру

Ойлау дағдыларының

Деңгейі

Білу, қолдану

Бағалау критерийлері

діни ұғымдарды еске сақтайды

Тапсырма 2: Негізгі діни ұғымдардың мағынасын кестеге жазыңыз


Құдай


Ғибадатхана


Абыз


қасиетті жазбалар


Пұт



Бағалау критериі

Дескриптор

діни ұғымдарды біледі

-құдай туралы біледі;

-абыз кім екенін анықтайды;

-қасиетті жазбалар туралы жазады;



Бөлім

Тақырып

4В Рим – дәуірлер тоғысында

ІҮ-Ү ғасырлардағы Рим империясы қалай өзгерді

Оқу мақсаттары

5.2.1.3.Ежелгі қоғамның дамуына діндердің ықпалын сипаттау


Ойлау дағдыларының

Деңгейі

қолдану

Бағалау критерийлері

Білім алушы Рим империясының өзгеруіне діннің ықпалын анықтау

Тапсырма 3- «Құпия хат» әдісі

Оқиғаның дұрыс реттілігін мерзімі бойынша көрсетіңіз


А) Христосқа сиынатын әр түрлі қауымдар мен ұйымдардың пайда болуы.Оның діни түсініктері мен уағыздары бір-бірінен ерекшеленді

Б) Адам бейнесіндегі құдай туралы аңыз пайда болды.Оны Иса (иисус Христос) деп атады

В) Христиан шіркеуі императорға бағынышты,өте бай және қуатты ұйымға айналды.Рим империясында христиан дінінен басқа діннің бәріне тыйым салынды.

Г) Константин христиандарға бас қосып,жиналуға және ғибадатхана салуға рұқсат берді.Ол шіркеу қызметін де нығайтты


Бағалау критериі

Дескриптор

Рим империясының өзгеруіне христиан дінінің ықпалын анықтайды

-Рим империясының өзгеруіне діннің ықпалын көрсетеді

-Оқиғаның дұрыс реттілігін орналастырады

-оқиғаның болған уақытын анықтайды

























Қосымша ақпарат

Саралау – сіз қандай тәсіл мен көбірек қолдау көрсет пексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау







Рефлексия

Сабақ мақсаттары/ оқыту мақсаттары жүзеге асырылдыма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Оқыту ортасы қандай болды?

Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма?

Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?










Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!