СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 15.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

MS Word редакторында құжатқа графикалық объектілерді және көркем жазуларды кірістіру

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Word  мәтіндік процессорында құжатқа клиптер жиынтығындағы суреттерді , графикалық редакторды пайдаланушыларының құрған суреттерін, фигуралы мәтінді, түрлі автофигура мен олардың жиынтығын кірістіруге және процессор құралдарымен графикалық иллюстрацияны құруға болады.

Просмотр содержимого документа
«MS Word редакторында құжатқа графикалық объектілерді және көркем жазуларды кірістіру»


Мектеп: Оңтүстік Қазақстан облысы, Шымкент қаласы,

Космодемьянская атындағы №23 мектеп-лицейі


Мұғалімнің есімі:Сагынбаева Таңшолпан Ғаныйқызы

СЫНЫП: 6Е

Қатысқандар саны: ____

Қатыспағандар саны: ____

Тақырыбы: MS Word редакторында құжатқа графикалық объектілерді және көркем жазуларды кірістіру

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

MS Word-та гафикалық объектілерді және көркем жазуларды кірістіруді үйрету

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Графикалық объектілер мен көркем жазуларды кірістіруді біледі

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Графикалық объектілер мен көркем жазуларды кірістірудіпрактикада қолдана алады

Тілдік мақсат

Оқушылар:

  • Графикалық объектілер мен көркем жазулардың не екенін біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Графикалық объектілер

  • Көркем жазулар

Алдыңғы тақырып

Кестелер. Кестелерді құру.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі // Жағымды ахуал тудыру // Сабақ басында оқушылар бір-біріне жағымды сөздер айтады.Осы тренинг арқылы жағымды эмоциямен сабаққа кіріседі.



Ортасы

1. Өткен сабақтағы материалдарды қайталау

Миға шабуыл // Алғашқы кезеңіміз «Кім біледі?» деп аталады. Мұнда мен сыныпқа ортақ 5-6 сұрақ қоямын.


  1. Сендер MSWord-та программасында не үйрендіңдер?

  2. MS Word программасында тәжірибелік жұмыс жасағанда қандай қиындықтармен кездестіңдер?

  3. Сол қиындықтарды шешу жолдарын қарастырып көрдіңдер ме?

  4. MS Word-та құжатты қалай басып шығарамыз?

  5. MS Word-та кестелерді калай құрамыз?

  6. Кестелерді құру кезіндегі қиындықтар?

  7. Кестелерді құру кезіндегі қиындықтардан қалай құтылдыңдар?

2. Сабақтың басталуы. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және міндеттерді қою

Мұғалімнің кіріспе сөзі.

  1. Графика дегенді қалай түсінеміз?

  2. Көркем жазу туралы не білесіңдер?

  3. Оның құжатқа кірістірудің қандай қажеттілігі бар?


3. Сабақтың өзектілігі

  • Графикалық объектілерді кірістіру

  • Көркем жазуларды кірістіру


Сыныпты жұптарға бөлу. (Әр оқушыға парақтар таратамын, сол парақтың артқы жағында сурет жасырылған, сурет құрастыру арқылы жұпқа бөлінеді.)


4. Жаңа материалды таныстыру

Word мәтіндік процессорында құжатқа клиптер жиынтығындағы суреттерді , графикалық редакторды пайдаланушыларының құрған суреттерін, фигуралы мәтінді, түрлі автофигура мен олардың жиынтығын кірістіруге және процессор құралдарымен графикалық иллюстрацияны құруға болады.

Дайын суреттер кітапханасынан суретті кірістіру мысалын қарастыруға болады:
1. Мәтіндіенгізіпалуқажет 
2. Вставка – Рисунок – Картины командасынорындау



Мәтіндік редактордың графикалық мүмкіндіктері:
1. Мәтінішіндекезкелгенсуреттер мен кескіндердіқоюға;
2. Басқабағдарламаларортасынансуреттердіимпорттауға;
3. Clipartколлекциясынансуреттердіалып орналастыруға;
4. Қалауыңызбойыншасуретсалуға;

Автофигуралар

Автофигуралар- бұлұсынылатынтізімдегідайынфигуралар (сызықтар, негізгіфигуралар, фигуралыбағдаршалар, блок-сызбалар, сілтемелер, жұлдызшаларжәнеленталар).


WordArtмәтіні

WordArt- бұлберілгенжинақтағы сәндік мәтін. WordArtнысанынқұруүшінЛентаныңкірістіруқосымшабетіндегіМәтінтобынанWordArtқаріптержиынтығыкомандасыншақырамыз.



SmartArtсуреттерінкірістіру

SmartArtграфикалықэлементімәліметтердікөрнекітүрдекөзалдынаелестетуге, олардытүрлімакеттернегізіндеоңайжәне тез құруғамүмкіндікбереді.




Практикалық жұмыс. Оқушылар деңгей бойынша берілген үлестірме парақтарындағы практикалық тапсырманы орындайды.

Тәжірибелік жұмыс

А деңгейі

  1. Мәтінді оқып шығыңдар

Кітаптардың да өз өмірі бар олар да ауырады қоңыздар, зең түсу және былғаныш кітаптарды құртады кітаптарды қалай емдейді ғалымдар ерекше қағаз массасын ойлап шығардыкітапханаларда оларды кітап парақтарына сіңдіреді одан кейін оларды тегістейді және арнайы машинаның көмегімен кептіреді парақтар қайтадан берік және ақ болып шығады жақсы кітап адамға қте керек кітапты сақтаңдар.

  1. Оны сөйлемдерге бөліңдер.

  2. Мәтіннің иллюстрациясы болатын сурет кірістіріңдер.

  3. Мәтінге тақырып қосыңдар.

  4. Құжатты сақтаңдар.

В деңгейі

1. Көркем жазуды пайдаланып «Құттықтаймын» деп жаз

2. Көрсетілген фигураның суретін салып, фигураға мәтін жаз

3. Дайын суреттерден гүлдің суретін кірістір

ҚҰТТЫҚТАЙМЫН!





Ана туралы жыр

Әлемнің жарығын,

Сыйладың сен маған.

Даланың әр гүлін,

Жинадың сен маған.

Сен берген құстардың,

Қанатын самғаған.

Балалық құштарым,

Өзіңе арналған.










4. Құжатыңды әсемде

5. Жұмысыңды сақта

С деңгейі

І. Microsoft Word мәтіндік процессорын іске қос.

ІІ. Әңгімеден үзінді енгіз. Теру кезінде мынаны ескер:

Тақырыбын: жол ортасына туралап жаз, WordArt бұйрығынан өзіңе ұнаған түрін таңдап, қаріптің TimesNewRoman түрімен, 18- өлшеммен, кескінделуін жартылай қоюмен (жирный) тер.

Мәтінді: сол жақ шетке туралап жаз, қаріптің TimesNewRoman түрімен, 14- өлшеммен, кескінделуін қарапайым түрде тер.

Ұзақ өмір сүретіндер

Ұзақ жасаудың рекордшылары – тасбақалар, олар 300 жыл өмір сүреді. Тиіндер мен қояндар 10 жылдай, ал құндыз олардан 3-4 есе артық өмір сүреді. Қасқыр – 15 жыл, түлкі 12-13 жыл, ал піл 80 жыл жасайды.

Үй жануарларының ішіндегі ең ұзақ ғұмыр кешетіні – есек. Ол 50 жыл жасайды. Түйелер мен жылқылар 30 жылға жуық, ал иттер 15 жыл өмір сүреді. Құстардың ішінде қаздар басқалардан көп өмір сүреді, 40 жылдай.

Балықтар арасында – шортандар, олар 200 жылға дейін өмір сүреді.

В.Песков

ІV. Тақырыпқа байланысты сурет қой. Жұмысыңды сақта



Қосымша тапсырма

Кестенің көрсетілген ұяшықтарына суреттерді кірістіріңдер және осы суреттердің астыңғы жазуын жазыңдар («Суреттің астыңғы жазуы» және «Сурет» сөздерін жойыңдар).

Сурет

Суреттің астыңғы жазуы

Суреттің астыңғы жазуы

Сурет

Сурет

Суреттің астыңғы жазуы


5. Бекіту

Оқушылар жұп бойынша сұрақтарғажауап береді.

  1. MS Word-та суретті қалай кірістіреміз?

  2. Көркем жазуды мәтінге кірістірудің бұйықтарын ата?

  3. Көркем жазудың қажеттілігі қандай?

  4. Фигураларды қандай командалар арқылы кірістіеміз?

  5. Кірістірілген фигуралардың бетінеқалай мәтін енгізуге болады?

  6. SmartArt графикаларын қалай кірістіруге болады?

  7. SmartArt графикаларына қалай мәтін енгіземіз?

  8. Иллюстрация тобынан Автофигураларды кірістіру бұйрығын таңда.

  9. Мәтін тобынан Көркем жазуды кірістіру командаларын ата.































Жұптық жұмыс









Презентация



















































































































Деңгей бойынша жасалған үлестірме парақтары









Аяқталуы

III. Кері байланыс Сабақ ұнады ма? Не үйрендім? Қандай білімімді толтырдым.т.с.

Сабақты қорытындылау:

Өтілген материалды тиянақтау (Қорытынды бөлімінде оқушы нені білдім? сұрағын пысықтайды, талдайды.)

Жұптардың жұмысын бағалау // Бағалау парақтарын толтыру // Бағалау.Жұлдызша мен смайликтер арқылы оқушыларды бағалау.


Үй тапсырмасы:§25 тақырыпты оқу және 170 беттегі бақылау сұрақтары мен 172 беттегі тест жұмыстарын орындау.Анықтамаларды жаттау.

Смайлик



Қосымша ақпарат


Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сынып-тағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.












Қорытынды бағамдау


Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?













Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!