План урока на тему «Family members and their hobbies!» в 4 классе
Цель урока:
1.Совершенствование лексических навыков по теме «Семья»
2. Ведение новой лексики и ее отработка по теме «Хобби»
3. Научить писать письмо личного характера о своей семье.
Задачи урока:
Образовательные:
- активизировать употребление знакомых лексических единиц по теме «Семья»;
- знакомство с новой лексикой по теме «Хобби» : to make puzzles, to make a toy, to read a book, to listen to music, to watch TV/ stars, to play computer games;
- тренировать в употреблении грамматических структур с глаголом have got/ has got (haven’t got/ hasn’t got);
- формировать навыки аудирования, чтения и устной речи;
Развивающие:
- развивать познавательные, творческие способности учащихся;
- развивать долговременную память, фонематический слух, речь учащихся.
Воспитательные:
- воспитывать чувство любви и уважения к близким и дорогим людям;
- воспитывать интерес к изучаемому языку;
- прививать интерес к различным видам отдыха, пропагандировать полезное времяпрепровождение.
Оборудование урока: тексты с заданиями, материалы для рефлексии (наградные атрибуты), аудиозапись, мультимедийный проектор, презентация, магниты, наглядный материал.
Ход урока
Организационный этап.
Слайды 1
1. Организационный момент. (1 мин)
Teacher: -Good morning, children. I am glad to see you. Sit down, please. Children, today I’m your new Еnglish teacher. My name is Raziya Nuradinovna.
2. Введение в тему урока. (1мин)
Слайды 2-droodles
Teacher: Look at the screen. There is a picture on it. What can you see there? Guess the topic of the lesson. You can speak Russian.
Pupils: А family!
Teacher: You are right! The theme of our lesson is “A family and their hobbies” (написать на доске) We are going to take a great journey by bus. We have many stations with the tasks. For the correct answer you get one point. Who collects the most scores; he or she will be a winner! Let’s start our journey!
3. Фонетическаязарядка. (1 мин)
Слайды 3
Teacher: The first our station is “Phonetic exercise”. Open your student’s books on page 65 exercise 2-трек 37
Listen, read and repeat:
[a:]: father, grandfather, grandpa, grandma, star;
[ʌ]: mother, grandmother, brother, son, grandson, mum;
[æ]: grandmother, grandfather, dad, grandma, grandpa, family;
[ɔː]: daughter, granddaughter, for, draw, water
Слайд 4
4. Речевая зарядка. (1 мин)
- Excellent! Let’s go on! Listen to me and answer my questions:
I have got a big family. I have got a mother, a father, 6 sisters. But I haven’t got any brothers.
What about you? Give short answers!
Have you got a family?
Pupil 1: Yes, I have / No I haven’t
Teacher: Have you got a father?
- Have you got a mother?
- Have you got a sister?
- Have you got a brother?
- Have you got a grandfather?
- Have you got a grandmother?
Well done! Super!
Основная часть урока
Слайды 5-7
5.Ознакомление с новой лексикой: «Хобби» (2 мин)
Teacher: The next our station is “New vocabulary” Study new words!
(показ новой лексики на слайдах, закрепление to play puzzles, to make a toy, to read a book, to listen to music, to watch TV/stars, to play computer games)
6. Игра «Угадай! Какое хобби?» (5 мин)
Teacher: Look we go to the Station “Guess… What kind of hobby is it?”
Take a card, read the sentence; other students guess what hobby is it. Who wants to be the first? Who is the breavest of all?
Дети подходят к станции «Угадай», берут карточку, зачитывают предложение, показывают другим ученикам в классе рисунок. Тот, кто угадал название хобби, выполняет следующее задание. За ответ получают награду (медаль) (9 карточек с заданиями)
We have finished. Now we keep on! Take a sit!
7. Яндекс-форма . Задание на закрепление лексики в виде теста. (3 мин)
Teacher: Look at the screen. Do the test!
Teacher: Choose the correct word to finish the sentence.
Тест. Выберите правильное слово.
1. Play puzzles
a) играть в футбол
b) читать книгу
c) играть в пазлы
2. Make a toy
a) слушать музыку
b) изобретать игрушку
c) кататься на велосипеде
3.Read a book
a) смотреть телевизор
b) играть с куклой
c) читать книгу
4.Listen to music
a) слушать музыку
b) изобретать игрушку
c) кататься на велосипеде
5.Watch TV
a) смотреть телевизор
b) играть с куклой
c) слушать музыку
6.Play computer games
a) играть в компьютерные игры
b) играть в куклы
c) играть в футбол
(за правильно выполненное задание учащийся получает награду)
8. The 5. (fifth) Station is “Make up the collage” (5-6 мин)
I’ll divide you into 2 groups. It is the task for the first team. It is for the second team. Listen to the text. Stick hobbies to the character from the cartoon “Barboskiny” Now show your work!
(Разделяю учащихся на две команды. Выдаю им конверты для создания коллажа, зачитываю им текст. Учащиеся должны на слух подобрать героям мультфильма «Барбоскины» их хобби. Затем представитель каждой команды показывает свою работу, и защищает ее, называет правильно хобби каждого героя)
Gena likes to read a book. Druzhok likes to play football. Liza likes to sing. Rosa likes to listen to music. Malysh likes to play with toys.
9. Динамическаяпауза. (1. 30 мин)
Teacher: Great, children. I see, you are tired. Let’s have a rest, listen to the rhyme and do some physical exercises. It is our “Break” Station. Stand up!
(включаю видео-паузу) Учащиеся выполняют движения.
10. Практика навыков аудирования. (включить текст для прослушивания)
Teacher: Go ahead! The Station “Reading a letter” Take your Student’s books! Page 65 Exercise 3. Read the text about Meg’s family silently! We do the listening! (3 мин)-трек 36
Look at the picture now! Page 64
Students! Somebody is knocking on the door. Ah, this is a postman. He has brought a letter. But who has sent it? (После открытия письма).This is my friend, Meg. Let’s read it! (5 мин)
Dear Russian friends,
My name is Meg. I am 10. I live in London. I have got a family. My family is big. I have got a mother, a father, a sister, a brother, a grandfather and a grandmother.
My father likes to watch the stars. My mother likes to play puzzles with sister. My grandfather likes to make a toy. My grandmother likes to play computer games.
We have got a dog and a cat. The dog is clever and the cat is kind.
I love my family very much.
Best wishes,
Meg
(работа по тексту письма, проверка понимания содержания по вопросам, награждение самых активных учеников – 3-4 мин)
Well done! Fantastic!
Заключительный этап.
11. Our last station is “Homework” (1 мин)
Meg is waiting for your answers. Write her about your family, use the structure of the letter. Don’t forget to write about hobbies!
12. Подведение итогов. (1мин)
Tell me now what have you learnt today?
(подвести итоги, учащиеся называют, что нового они узнали, чем они на уроке занимались, учитель дает тоже оценку работе учеников)
Победители награждаются оценками.
You are great, clever students. We’ ve reached our last station. Wonderful!
The best students are …. . The most active students are … . The most creative are … .