СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

N-даражалуу тамыр

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«N-даражалуу тамыр»

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “Текшердим”:

“____”_________-20 -жыл ОББ: “Текшердим”:

“____”_________-20 -жыл

ОББ: “Текшердим”:


Предмет

Алгебра

9 -класс

чейрек

Сабактын темасы: н-даражалуу квадраттык тамырдын касиеттери.

Сабактын тиби: жаңы билимдерди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: __интерактивдуу.Өз алдынча иштөө, жупташып иштөө. Мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: окуукитеби, сүрөттөр, компьютер, проектор, интерактивдүү доска ж.б

Сабактын максаттары

Күтүүлүүчү натыйжалар

Билим

берүүчүлүк

Арифметикалык квадраттык тамырдын касиеттерин билет жана колдонот. көбөйтүндүнүн, тийиндинин жана даражанын арифметикалык квадраттык тамырлары эмнеге барабар болорун түшүндүрөт;

иррационалдык туюнтмаларда көбөйтүүчүнү тамыр белгисинин ичине киргизүүнү, тамыр белгисинин ичинен чыгарууну, бөлүмүн иррационалдуулуктан куткарууну аткара алса).


Өнүктүрүүчүлүк

Арифметикалык квадраттык тамырдын касиеттерин колдонуп, сан туюнтмаларынын маанилерин эсептейт жана тамгалуу туюнтмаларды жөнөкөйлөтөт

Билимдерин кеңейтет.

Тарбиялык

Тырышчаактыкка, жоопкерчиликке, кол көтөрүп сүйлөөгө тарбилоо

Так жана туура жазууга үйрөнөт (тамыр белгисин, даражаларды)

Негизги компетенттүүлүктөр: Предметтик компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 1. ________________________________(ПК 1)

2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2) 2. _________________________________(ПК 2

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3) 3.____________________________ (ПК3)

4. _______________________________ (ПК 4)

Сабактын жүрүшү:

Этап

убакыт

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компетенттүүлүк, баалоо

((НК)

( ПК)

Уюштуруу,


Уюштуруу. Саламдашуу

Саламдашат









Жаны тема







НК 1

НК 2

НК 3




ПК 1

ПК 2

ПК 3



Н-даражалуу арифметикалык тамыр төмөнкүдөй касиеттерге ээ болот.


10. Эгерде а≥0 , b˃0 болсо, анда n≥2 саны учун

барабардыгы орун алат.

20. Эгерде а≥0 , b˃0 болсо, анда n≥2 саны учун,

,барабардыгы орун алат.


30. Эгерде а≥0 болсо, анда n≥2 саны учун, m≥0 үчүн

барабардыгы орун алат.


40. Эгерде а≥0 болсо, анда n≥2 саны учун, m≥0 үчүн

барабардыгы орун алат.

50. Эгерде а≥0 болсо, анда n≥2 саны учун, k≥0 жана m≥0 үчүн

барабардыгы орун алат.

Бышыктоо









№35 а-и. №36 д-м №37 а,б №38- а-е

НК 2

НК 3

ПК 2

ПК 3


Үй тапш


№35 к-р №36 а-г №37 в-з №38 ж-м

НК 1

НК 3

ПК 1

ПК 3


Жыйын-тоо. Баалоо


1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу 3.Баалоо

4.Үй тапшырма берилет .

Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен жазган иштерин жактап беришет..


НК 1

НК 2

НК 3


ПК 1

ПК 2

ПК 3


Кошумча мисалдар




№79. Эсептегиле

















№85 эсептегиле.