Просмотр содержимого документа
«Ն հնչյուն տառի ուսուցում»
Առարկա՝ Այբբենարան Ամսաթիվ՝ 16.11.2022, 17.11.2022
Դասարան՝ 1
Դասվար՝ Դ.Ճարատանյան
Դասի տիպը՝ 1-ին օր՝ հաղորդման դաս, 2-րդ օր՝ ամփոփման դաս
Թեմա՝ Ն հնչյուն տառի ուսուցում
Նպատակ՝ Կսովորեն Ն հնչյուն-տառը, կկարողանան գրել: Կզարգացնեն նախադասությունները քերականորեն Ճիշտ կառուցելու կարողություններ՝ վերարտադրելով թեմատիկ նկարի բովանդակությունը: Աշխատանքներ կկատարեն անձնանունների շուրջ: Կկազմեն էջում տրված բառերի վանկային և հնչյունային գծապատկերները:
Դասի ընթացք.
Բանավոր հարցում
Նախապատրաստում նոր նյութին
Նոր նյութի հաղորդում
Լեզվական աշխատանք
Ամփոփում
Տնայինների հանձնարարում
Խթանում.
| Ուսուցչի գործողությունները | Աշակերտների գործողությունները |
| Այսօր նոյեմբերի 16-ն է, օրը՝ չորեքշաբթի: Իսկ նոյեմբերը տարվա ո՞ր եղանակի ամիսներից է: | Նոյեմբերը աշնան ամիսներից է: Կամ նմանատիպ պատասխաններ |
| Ասացեք խնդրեմ աշնան ամիսները: | Սեպտեմբեր, հոկտեմբեր, նոյեմբեր: |
| Իսկ ի՞նչ է լինում աշնանը: | Պատասխաններ ըստ աշակերտների |
| Այո, ճիշտ եք , արևը քիչ է ջերմացնում: Սիրելի՛ փոքրիկներ, դուք իմ փոքրիկ արևներն եք, եկեք մեր արևներով ջերմացնենք մեր այսօրվա դասը: | |
| Իսկ հիմա կրկնենք մեր անցած տառերը: Քանի՞ տառ ենք անցել մինչ օրս: | Հաշվում ենք միասին |
| Որից քանի՞սն են ձայնավոր, քանիսը՝ բաղաձայն: Ձայնավորները բաղաձայններից որքանո՞վ են քիչ: Յուրաքանչյուր տառ անցնելիս մենք ծանոթացել են Հայաստանի լեռների ու լճերից մի քանիսին, ապա եկեք հիշենք: | Հիշել ուսուցչի ուղղորդմամբ |
| Լավ երեխաներ, ասացե՛ք խնդրեմ, իսկ մենք հայերս ծով ունե՞նք: | Ոչ, մենք ծով չունենք: |
Նոր նյութի հաղորդման դաս: Մենք ծով չունենք, մեր ունեցած միակ հարստությունը մեր Սևանա լիճն է: Եկեք մտովի պատկերացնենք, որ ծովում ենք:
Նավապետը իր նավաստիներով ճամփորդում էր նավով: Ճանապարհորդությունը բավականին հետաքրքիր էր: Նավապետը հեռադիտակով դիտում էր շուրջ բոլորը՝ ճայերը շատ մոտ էին երևում, հեռվում դելֆիններն էին ցատկապար բռնել և ահա նավը մոտեցավ Սևանա թերակղզուն: Թերակղզու 3 կողմը շրջապատված էր ջրով, միայն մեկ կողմն էր ցամաք: Թերակղզու վրա գտնվում էր Սևանա վանքը: Նկարիչը կտավը ամրացրել էր մոլբերտին և նկարում էր այս հրաշք տեսարանը:
Սովորեցնել Ն տառի երկտողը.
Նավ եմ, նավ եմ, լողում եմ,
Արևի տակ շողում եմ:
Հնչյունային վերլուծության ենթարկել նավ, նապաստակ բառերը և տալ պատկերացում, որ այս պատկերների ձևը նման է ն-ի գրությանը: Սովորել ընթերցել բառերը: Ընթերցել էջի ներքևի նկարելուկները:
2-րդ օր: Վեց տառ սովորելուց և ամրապնդելուց հետո, աշակերտը փոքրիկ պատմվածք է կարդում Անիի մասին: Ընթերցել էջի նկարելուկները: Պատմել փոքրիկ պատմություն անտառում թաքնված տառերի մասին և գտնել թաքնված անունը: Ավարտին հասցնել էջի աշխատանքները:
Կշռադատում- Երեխանե՛ր, ո՞ր տառը սովորեցինք այսօր: Մեր նպատակը նոր տառի ուսուցումն էր, ինչ եք կարծում հասանք մենք մեր նպատակին:
Տն. աշխ. – Հանձնարարել համապատասխան նյութը պատմել և ընթերցել:
2