Просмотр содержимого документа
«Նախագծային աշխատանք»
Նախագծային աշխատանք
Նախագծային ուսուցում
Մասնակիցներ՝ 4-րդ դասարան
Տևողությունը՝ 06.09.2021 — 11.10.2021
Նախագծի ղեկավար՝ Գոհար Սիմոնյան
Նախագծի նպատակը
Նպաստել յուրաքանչյուր մասնակցի ինքնագնահատականի բարձրացմանը,ոգեշնչել սովորողներին, զարգացնել հետազոտական կարողությունները:
Ստեղծել մտածելու, բացահայտելու միջավայր: Կազմակերպել փոխօգնություն և համատեղ աշխատանք` ընդհանուր նպատակին հասնելու համար:
Ակնկալվող արդյունքներ
Նախագծի արդյունքում սովորողները ամբողջացնում ու ավելացնում են իրենց ունեցած տեղեկություններն ու գիտելիքները:
Նախագծի ընթացքը
Աշակերտները բաժանվում են խմբերի:
1-ին խումբ` տեղեկություն Հայոց սուրբ այբուբենի մասին
2-րդ խումբ` Հովհաննես Թումանյանի մասին
3-րդ խումբ` Արամ Խաչատրյանի մասին
4-րդ խումբ` Մարտիրոս Սարյանի մասին
5-րդ խումբ` Սևանա լճի մասին
6-րդ խումբ` Սուրբ Էջմիածնի մասին
Հետազոտական աշխատանքների ամփոփում `բաց դաս Հայաստանի յոթ և բյուր հրաշալիքները թեմայով: Պաստառների պատրաստում և ներկայացում:
Դասի պլան
Առարկան` Մայրենի
Դասարանը` 4-րդ
Թեման` թեմայի ամփոփում
Նպատակը`
Ձևավորել մայրենի լեզվի անհրաժեշտության և առաջնայնության գիտակցում, գեղեցիկը, հրաշքը ընկալելու և գնահատելու կարողություն:
Սովորածի իմաստավորում, սեփական աշխատանքի վերլուծություն:
Ստեղծագործական կարողությունների խթանում:
Դարձվածային իմաստով գործածված բառակապակցությունների ճանաչում:
Ձեռք բերած լեզվական գիտելիքների և կարողությունների ամրապնդում, համակարգում: Լեզվատրամաբանական առաջադրանքների կատարում:
Քննադատական մտածողության զարգացում:
Անհրաժեշտ պարագաներ` պաստառներ, գունավոր գլխարկներ, կպչուն թղթեր, օդապարիկ:
Մեթոդներ` Մտագրոհ, Էդվարդ դե Բոնո` , կենսագրական աղյուսակ:
Միջառարկայական կապեր` մայրենի, մաթեմատիկա, երաժշտություն, կերպարվեստ:
Դասի ընթացքը` ԽԻԿ համակարգ:
Խթանման փուլ: Մտագրոհի միջոցով ներկայացնել բառի նշանակությունը: Հրաշալիք նշանակում է՝ հրաշքով լի,հիացմունք շարժող, սքանչելի, չտեսնված, հմայիչ, զարմանալի ու արտասովոր: Թվարկել Հայաստանի յոթ և բյուր հրաշալիքները:
Իմաստի ընկալման փուլ: Խմբերը ներկայացնում են նախագծային աշխատանքի ընթացքում իրենց հավաքագրած տեղեկությունները` թեմայի շրջանակում ուսումնասիրած և չբացահայտված հրաշալիքների մասին: Լեզվատրամաբանական առաջադրանքների կատարում:
Կշռադատման փուլ: Ամփոփումը կատարվում է Էդվարդ դե Բոնոյի` մեթոդի միջոցով: Եվ կատարվում է վարժանքը: