СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Намыс жана намыстуулук

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Намыс жана намыстуулук»

САБАКТЫН ТЕМАСЫ : НАМЫС ЖАНА НАМЫСТУУЛУК



САБАКТЫН МАКСАТЫ:

КӨРСӨТКҮЧТӨР:

Билим берүүчүлүк: Окуучулар намыс жана намыстуулук жөнүндө маалымат алышат.


Эгерде намыскөйлүк жакшы сапат экенин билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк: Окуучулар аң-сезимдүү ойлонууга көнүгүшөт.


Эгерде намыскөй болууга аракеттенишсе;

Тарбия берүүчүлүк: Окуучулар намыскөй-лүккө,мекенчилдикке тарбияланышат.


Эгерде мекенчил,намыскөй болууга тарбияланышса;

САБАКТЫН ЖАБДЫЛЫШЫ: Түстүү сүрөттөр,кластер,таркатмалар.

САБАКТЫН УСУЛУ: Интерактивдүү

САБАКТЫН ЖҮРҮШҮ

Сабактын

этаптары


Убак-

тысы

Мугалимдин

ишмердүүлүгү

Окуучунун

ишмердүүлүгүi


НК


ПК

Баа-лоо

1.Уюштуруу

3мин

1)Мугалим окуучулар менен саламдашат.

2)Мугалим класстын

гигиеналык абалын,

окуучулардын форма

ларын көзөмөлдөйт.

3)Окуучуларга мам-лекеттик гимнди ыр-датат

1)Окуучулар муга-лим менен салам-дашышат.

2)Окуучулар класс

ты таза кармоого,

тазалыкка үйрөнү-

шөт.

3)Окуучулар мам-лекеттик гимнди

аткарышат.



НК




ПК



2)Өтүлгөн теманы кайталоо


4мин.


Жалпы класска төмөн-

дөгүдөй суроо менен

кайрылат:

1)Сасык тумоо деген кандай оору?

2)Оорунун алдын алуунун кандай жол-дору бар?

3)Оорунун белгилери


Окуучулар суроого жооп бе-

рүү менен өтүлгөн теманы кайтала-шат.





НК






ПК


мактоо

3.Жаңы теманы түшүндүрүү.


10мин

Мугалимдин сөзү:

Намыс-адамдын жү-

рүш-турушун,турпатын баалай турган маанилүу касиет.Бул абийир,уят деген түшүнүктөргө жа

кын.Кимдин ар-намысы кандай экенин эл баа-

лайт.Намыскөй адам-эл барктаган,урматтап сый

лаган адам.Ар бир жа-ран намыстуу болууга тийиш.Керт башынын мүдөөсүнөн элдик мү-дөөнү жогору коё билүү

ар-намыстуулуктун мыкты көрүнүшү.Ага ээ болуш үчүн ар бир адам абийирдуу,ыйман

дуу,уяттуу,жоопкерчи-ликтүү жана ошондой эле өз элинин бейпил-дүүлүгүн коргоого даяр уул-кыздардан болуусу

керек.Албетте өз мамле

кетинин мыйзамдарын да так аткарууга тийиш.

НАМЫСТЫН ТҮРЛӨРҮ:

1)Жеке намыс

2Үй-бүлөлүк намыс

3)Улуттук намыс

4)Ата-мекендик на-

мыс

5)Кур намыс





Окуучулар намыс жана намыстуулук

тууралуу түшүнук алышып,ой жүгур-түшөт.Өз алдынча ой жүгүртүүлөрүн айтып беришет.






НК



ПК


4)Жаңы тема-

ны бышык-тоо.

7мин

Мугалим окуучуларга кластер түзүүгө тапшыр

ма берет.Бири-бирине суроо берүү аркылуу аңгеме жургүзүүгө окуу

чуларга көмөктөшөт.


Окуучулар клас-тер түзүшөт.бири-бирине суроо берүү аркылуу ангемелешет.



НК


ПК


мактоо

5)Талкуулоо үчүн суроо-лор

10мин

1)Намыс дегенге кандай түшүнөсүңөр?

2)Намыскөй адам кандай болот?

3)Намыскөйлүктүн кандай түрлөрү бар?


Окуучулар берил-ген суроолор боюнча талкуу жүргүзүшөт.



НК




ПК


Кол ча

буу

6)Тема боюн-

ча тыныгуу

5мин.

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында

темага байланыштуу оюн ойнотот.


Окуучулар темага

байланыштуу оюн

ойношот.




7)Сабакты

жыйынтыктоо


3мин

Мугалим сабакты жыйынтыктоо макса-тында окуучуларга кар-точка таратат:

1.Сен намыскөй деп эсептеген адамдар барбы?

2.Сен намыскөйсүңбү?

3.Намыстуулук дегенге кандай түшүнөсүң?


Окуучулар муга-лим берген суроо-лорго жооп берүү

менен сабакты жыйынтыкташат.


НК




ПК


мактоо

8)Үйгө тапшырма

3мин

Намыс тууралуу макалдарды жаттап ке-

лүү.






Окуучулар макал-дарды жаттап ке-лишет.































i