СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Натюрморт салу"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйренеді.

Просмотр содержимого документа
«"Натюрморт салу"»



Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі

«М.О.Әуезов атындағы педагогикалық колледжі» КМҚК







Бекітемін :_________________

Колледж әдіскері:Мұратбекова А.М.

___________________________

Мектеп мұғалімі: Сүлейменова К.А.

№ 8 мектеп кешені




Тақырыбы: «Натюрморт»






Өткізетін: Жарылқасынова Толқын

Сыныбы: 1«Ә»

Дәрісхана : 27

Бағасы:














Семей қаласы

2018



Сабақ

Тақырыбы:

«Натюрморт»

Мектеп:№8 мектеп -кешені

Күні:

27.04.18

Мұғалімнің есімі: Жарылқасынова Толқын

Сынып: 1 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың мақсаты

Өз бетінше шығармашылық жұмыс жасауды үйрету.


Сабақтың міндеттері

Мұғалім үшін: әр түрлі пішімдермен жұмыс жасауға үйренеді.

Оқушылар үшін:Натюрморт салу үшін міндеттерін білу.

Нені білулері керек

Өз жұмысын жоспарлаудығ композицияға пішімді қалай таңдау керектігін біледі.

Нені үйренулері керек

Үйренген білімдерін тәжірибеде қолданады.

Жұмысқа қажетті материалдар

Жұмыс дәптері,жай қарындаш,фломастерлер.

Сабақты өткізуге қажетті материалдар,интернет ресурстар

Оқулық пен жұмыс 104-105 беттер, жұмыс дәптері, әйгілі суретшілердің туындылары.

Материалды түсіндіру

Суретші қозғалмайтын табиғаттағы жансыз денелерді бейнелейді. Ондай туындылар натюрморт деп аталады. Суретшілер шынайы заттарға натураға қарап салады.

Тақта алдында жұмыс, Өздік жұмыс

  • №2 жұмыс дәптеріндегі тапсырмаларды орында.

Ұйымдастыру кезеңі:

Мұғалімнің әрекеті:


Оқушының әрекеті:

Психологиялық ахуал:

3 минут.

Ертеңгілік шеңбері

Қол алысып, қәне, біз,

Достасайық бәріміз.

Айтарым бар сендерге,

Тез тұрыңдар шеңберге.

Қандай жақсы бір тұру,

Достарменен бір жүру!

Қандай жақсы дос болу!

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!


Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет қол шапалақтаймыз!

Ұйымшыл боламыз десек 2 рет

Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!




Оқушылар орындарынан тұрады.


Үй тапсырмасын сұрау:

5 минут.

«Сақина салмақ ойыны»

Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?

Оқушылар үй жұмысын айтады.

Жаңа сабақ:

15 минут.

Сөзжұмбақ «Натюрморт»

1.Ас атасы? –нан

2. ұстаз екінші кіміміз? – ана

3. қызыл,сары, көк бұлар нелер? –түс

4.Қыста ұйқыға кететін аң? – аю

5. бал жинайтын жәндік? – ара

6. Мектепте кім сабақ береді? – мұғалім

7. 9-дан кейінгі сан?

8. Аң патшасы? – арыстан

9. Әкеңнің әкесі саған кім болады? - ата

Адамды әртүрлі заттар қоршап тұр. Алайда сол заттардың әсемдігін байқамайды. Ал суретші олардың сұлулығын өзі ғана байқап қоймайды. Сұлулығына тамсануға тамсануға мүмкіндік береді. Суретші қозғалмайтын, жансыз денелерді бейнелейді. Ондай туындылар натюрморт деп аталады.

Суретшілер ертеден натюрморт салғанды ұнатады. Олар жемістер көгеністерді, ыдыстарды бейнелейді. Суретшілер шынайы заттарға – натураға қарап салады.

Италяндық суретші Джованна Гарцоидің картиналарын көріп тұрсың. Олар кеше ғана бейнеленген сияқты. Ал шынында 300 жылдан аса уақыт өткен.

«Қоян мен сәбіз» .Жұмбақ шешу.

Әрі қызыл, әрі тәтті,
Татқан жанды таңырқатты.

Алма



Сыртын жарсаң,қап-қатты,

Ал піскенде тəп-тəтті. Қауын



Соғым үшін сайлап қойдым,
Бордақылап байлап қойдым.
Қарбыз

Алма дерсің, түсіне қарап, 
Жүгері дерсің, ішіне қарап,
Татсаң тәтті, бал шәрбәтті.
Анар

Өзі қызыл , өзі қызық , 
Ортасында бір сызық .
Шабдалы



Сергіту сәті

«Арам зам -зам»

Оқушылар орнынан тұрып орындайды.

Сабақтың қорытындысы

  • Суретшілер неліктен натюрморт салғанды ұнатады?

  • Натюрмортта не бейнелеуге болады?

  • Сретшілер натюрморттарында қандай әсерлегіш құралдарды пайдаланады?



Рефлексия:

5 минут.




Смайликке аттарын жазып үйге жабыстырады.

Үй жұмысын беру:

2 минут.

Жасап жатқан жұмыстарын аяқтау.

Үй жұмысын жазып алады.

Кері байланыс:

2 минут.


«Аукцион әдісі»

Мен қазір аукцион өткіземін. Кім менің бүгінгі тақырып бойынша менің сұрақтарыма жауап береді, соған қорапшаның ішіндегі сыйлықты беремін.


Балалар сұрақтарыма жауап береді.

Бағалау:

3 минут.

Бағалау «Мультфильм кейіпкерлерімен»

Өте жақсы – сыйлығы бар қоян

Орташа – микки маусс

Төмен деңгейде – тиін