СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Натуралдык сандар

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Натуралдык сандар»



«Давха-Сокулук» жалпы билим берүү орто мектеби







Ачык сабак

Математика сабагы боюнча









Темасы: “Натуралдык сандар”



5 А класс

Мугалим: Борончиева Э.У.



_____ ________20___ - жыл .

Сабак: «Математика»

Класс: 6

Сабактын темасы: « Натуралдык сандар»

Компетенттүүлүк

Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

Маалыматтык (НК-1)


Социалдык-коммуникациялык (НК-2)


Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК-3)



Сабактын максаттары:


Көрсөткүчтөр:

Билим берүүчүлүк:

Окуучулар цифра, натуралдык сан, натуралдык сан катары, араб жана рим цифралары жөнүндө тоолук маалыматтарды билишет.

Окуучулар цифра, натуралдык сан, натуралдык сан катары, араб жана рим цифралары жөнүндө тоолук маалыматтарды билишсе.

Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулар натуралдык сандарды, араб жана рим цифраларынын жазылышын жана окулушун билишет. Алар менен болгон амалдарды аткара алышат. Позициялык түшүнүктөргө ээ.

Окуучулар натуралдык сандарды, араб жана рим цифраларынын жазылышын жана окулушун билишсе. Алар менен болгон амалдарды аткара алышса. Позициялык түшүнүктөргө ээ.

Тарбия берүүчүлүк:

Окуучулар тактыкка, цифраларды жана натуралдык сандарды туура жазууга жана окууга тарбияланышат.

Окуучулар тактыкка, цифраларды жана натуралдык сандарды туура жазууга жана окууга тарбияланышса.

Сабактын тиби: жыйынтыктоо сабагы

Сабактын жабдылышы: карточка, батман, видеоролик, цифралар.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компетенттүүлүгү


Эскертүү

1

Уюштуруу

3 мин

Саламатсынарбы балдар! Бүгүнкү биздин сабагыбызга кош келдиңер. Бүгүнкү сабагыбыз жон эле сабак эмес, бул сабакты биз сандардын саякатына аттанабыз.

Алдын ала топко бөлүшүп алганбыз. Эми ошол топ боюнча сабакта чогу иштейбиз.

Топтун эрежелери:

  1. Топто жоопкерчиликтүү болушубуз керек.

  2. Жалпы ийгилик үчүн ар бирибиз иштешибиз керек.

  3. Бирөө сүйлөп жатканда башкаларыбыз угушубуз керек.

  4. Бири бирибиздин оюубузду сыйлайбыз.

  5. Бири бирибизге жардам беребиз.


Окуучулар мугалимдер менен саламдашат, ордуларына отурушат.



Окуучулар топтук эрежени угушат жана аны аткарышат.




2

Өтүлгөн теманы кайталоо

5 мин

Окуучуларга экрандан видеоролик көрсөтүлөт.

Окуучулар видеону көрүшөт.




3

Кайталоо

10 мин

Ар бир топко барактар берилет, Ошол барактарга топтун ар бир мүчөсү оз ойлорун жазып чыгашат.


Окуучулар топ менен биргеликте иштешет.



Плейсмет

4

Карточка менен иштөө

15 мин

Алдыңарда кэсептер берилген ошол эсепти чыгарып катылган сөздү тапкыла, кайсы топ сөздү биринчи тапса, ошол топко көбүрөөк балл берилет.

Берилген тапшырмалардын жыйынтыгынан катылган сөздү тапкыла:



28

252

19

294

119

651

12

725

102

А

Д

К

Л

Н

Р

Т

У

Ы

Берилген тапшырмалардын жыйынтыгынан катылган сөздү тапкыла:



200

233

24

720

264

744

36

684

47

А

Д

К

Л

Н

Р

Т

У

Ы


Окуучулар топто биргеликте иштешип, мисалдарды чыгарышат.





119

28

12

725

651

28

294

252

102

19

Н

А

Т

У

Р

А

Л

Д

Ы

К








264

200

36

684

744

200

720

233

47

24

Н

А

Т

У

Р

А

Л

Д

Ы

К




терезе

5

Адашкан цифралар

5 мин

Эки топко карточкадагы сан менен берилет. Ошол сандарды араб жана рим цифраларынын жардамы менен жазышат. Окуучулар доскага чыгып колундагы цифралардын жардамы менен жазыш керек.

Араб цифрасы” тобуна:

8725149, 9802314

Рим цифрасы” тобуна: 1510, 57, 115

Окуучулар биринчи талкуулап, суйлошот жана доскага чыгып аткарышат.

Араб цифрасы” тобуна:

8 725 149, 9 802 314

Рим цифрасы” тобуна: 1510=MDX, 57=LVII, 115=CXV




6

Сабакты жыйынтыктоо

10 мин

Адашкан цифралардын ордун табышат. Тапшырма пазл түрүндө берилет, окуучулар чогултушат.

Берилүүчү сүрөттөр:

Окуучулар пазлды чогултушат.



Пазл

6

Үй тапшырма берүү

1 мин

218 719 514 321 санынын окулушун жазгыла, разряддарга, класстарга бөлүп, жана канча орундуу сан экенин аныктагыла.

Окууучлар күндөлүктөрүнө жазышат.




7

Баалоо

1 мин

Чогултулган смайликтердин саны боюнча бааланат.

Баларын күндөлүктөрүнө койдурушат.